Tartalom
- 1 Mi az a látogatható magánkert?
- 2 Honnan indult a kezdeményezés?
- 3 Honnan tudjuk, hogy melyek a látogató magánkertek?
- 4 Hol vannak Magyarországon látogatható magánkertek?
- 4.1 Dereskert: egy elhanyagolt telekből virágzó csoda
- 4.2 Romantikus rózsakert a Bory-vár tőszomszédságában
- 4.3 A kalapos kertész gyümölcsöse
- 4.4 Csodás Kertem Magánarborétum
- 4.5 Egy kis “cottage-garden” gyöngyszem a Pilis lejtőjén
- 4.6 A fullpanorámás Körtvélyes-Kert
- 4.7 Infinito: egy kis mediterrán „külhon”, itthon
- 4.8 A keramikus kertje: ahol az erdő és a művészet kéz a kézben jár
- 5 Milyen feltételei vannak a magánkertek látogatásának?
Egy látogatható magánkert mindig különleges kikapcsolódást nyújt a természet szerelmeseinek. A magánkertek eleve olyan területek, amit valaki a sajátjának tart és ezért – esélyesen – jobban gondozza, mint amilyen állapotban a közparkok lenni szoktak.
A látogatható magánkert intézménye ennél is több: bizonyos feltételekkel mindenki bebocsátást nyerhet ezekbe a meghitt ligetekbe. Ideje tehát, hogy áttekintsük a nyolc legszebb látogatható magánkertet hazánkban!
Mi az a látogatható magánkert?
Egy látogatható magánkert szinte teljesen olyan, mint bármelyik másik kert, amelyet nagy gonddal gondoznak. Szinte. A látogatható magánkert lényege ugyanis az, hogy azt a tulajdonosa megnyitja a nagyközösség előtt. Eme látogatható magánkertek mérete változó, a kisebb hátsó udvaroktól a nagyobb kerteken át egészen a kastélykert méretekig terjedhet.
Az országban számos lelkes amatőr és hivatásos kertész él, sokan közülük lenyűgöző kerteket hoztak létre, akik közül páran időnként meg is nyitják a magánkertjeiket a nagyközönség előtt.

Ezek az alkalmak lehetőséget teremtenek arra, hogy kisebb látogatócsoportokban meglátogathassuk, körbejárhassuk ezeket és betekintést nyerhessünk a gondosan ápolt magán díszkertek szépségeibe, miközben maga a kert tulajdonosa kalauzol végig bennünket, megosztva velünk számos, a kerttel kapcsolatos történetet, valamint érdekes részleteket, tippeket annak kialakításáról, valamint a helyi flóráról és faunáról.
Honnan indult a kezdeményezés?
A magánkertek megnyitása valamint a magánkertek látogathatóvá tételének hagyománya Angliából származik és valamikor a 19. században indult hódító útjára. A kertmegnyitások kezdetben egyszerűen csak jótékonysági célokat szolgáltak, gyakran helyi közösségi események vagy adománygyűjtések keretében.
Azóta a magánkertek nyilvános bemutatása igen népszerű társadalmi eseménnyé vált, amelyet a természet iránti szeretet, az inspiráció adás és a tapasztalatok megosztása valamint a közösségépítés is támogat.

Azok, akik szívesen időznek a természetben vagy maguk is kertészkednek érdekes és főleg értékes tapasztalatokat cserélhetnek egy-egy kertlátogatás alkalmával, azonban ma már nem csak erről szólnak ezek az alkalmak.
A kertbejárásokat, kertlátogatásokat egyre többen kapcsolják össze további tevékenységekkel és program-lehetőségekkel, tovább színesítve és élménydúsabbá téve a kellemes, természet közeli kikapcsolódást.
Honnan tudjuk, hogy melyek a látogató magánkertek?
A Látogatható magánkertek weboldalra illetőleg a Látogatható magánkertek Magyarországon facebook oldalra folyamatosan kerülnek fel az újabb és újabb kertek, igaz, a pontos címek megadása nélkül, hiszen ne feledjük, ezek a kertek elsősorban magán-kertek, így azok látogatására a megadott nyílt napokon illetőleg az előre egyeztetett időpontoktól eltérő időszakban nincs lehetőség.
Hol vannak Magyarországon látogatható magánkertek?
Ma már nagyon sok, a nyilvánosság számára megnyitott kisebb-nagyobb magánkert van országszerte, ezek között nem egyben találhatunk igazi gyöngyszemekre, kuriózumokra, hiszen minden kert más- és más, és mint ahogyan virágból sincs két igazán egyforma, mind egyedi a maga nemében.
Míg egyes kertek kínálata csak kerti praktikák megosztására vagy a kertben történő, 2-3 órás kertészeti túravezetésre és egy kis helyi finomság, szörp vagy bor elfogyasztására terjednek ki, addig ma már könnyen találunk olyan helyeket is, ahol komplex kertészeti szemléletformáló élménycsomag áll a látogatók rendelkezésére a közös kerttervezéstől akár a helyben található finomságokból történő közös sütésig.
De nézzünk pár konkrétumot, hogy mire is gondoltunk!
Dereskert: egy elhanyagolt telekből virágzó csoda
Tóth Zoltán kertje Pusztaberkiben, Nógrád megye harmadik legkisebb falujában található. Ez a csendes környezetben fekvő alig 2500 négyzetméteres kis ékszerdoboz mindössze 55 kilométerre fekszik Budapesttől, egy festői völgyben a Börzsöny és a Cserhát között.
Amikor Zoltán megvette a telket, azon már rengeteg fa és örökzöld volt, azonban nyolc év elhanyagoltság megtette a hatását – a dzsungel könyve is irigykedett volna a látványra.
Több hónapnyi machetézést követően, a tulajdonos kitartó és áldásos tevékenysége folytán a szinteltolásos telek mára igazi paradicsommá vált – vagyis olyan különleges gyűjteményes kertté, ahol az egyes növények hihetetlen változatai kerültek összeválogatásra.
Találhatunk itt például botanikai tulipánokat, bugatölcsért, árnyékliliomokat, és püspöksüveget – napfényimádó és árnyéktűrő csodákat attól függően, hogy épp a kert mélyebben fekvő, árnyékosabb zugában vagy a felsőbb, napsütötte részeken nézelődünk.

Különösen szépséges színfoltja a kertnek a májusi sziklakert, valamint a dél-afrikai különlegességek nyár végi virágzása – amelyek között olyan egzotikumokat is felfedezhetünk, mint az üstökliliom vagy a szerelemvirág, amelyek már nálunk is áttelelnek, megfelelő takarás mellett.Zoltán lelkes idegenvezetése várja Dereskertben a látogatókat. De aki esetleg harmincad magával érkezne, az inkább egyeztessen előre időpontot.
Romantikus rózsakert a Bory-vár tőszomszédságában
Aki az Aranybulla emlékhely környékén vagy a Bory-várnál jár és igazi romantikus alkat, semmiképp se hagyja ki az Öreghegy 2250 m²-es ékszerdobozát! Ez a rózsákkal teli dísz- és haszonkert ugyanis egy varázslatos mestermű, amely Varga Ágnes agrármérnök és Dr. Aponyi Lajos kertészmérnök kezei alatt született újjá még 2011-ben. Míg a kert nagyobbik fele igazi díszkert, tele szebbnél szebb rózsákkal és évelőkkel, a másik része haszonkert – de nem ám egyszerű veteményes, itt mint minden más, az is lenyűgöző és stílusos!
A kertben utak és sövények kanyarognak a különböző színes cserjék és virágzó fák között, így a látvány lassan, fokozatosan bontakozik ki, mintha csak egy romantikus filmet néznénk és az ember a látványtól néha szinte levegőt venni is elfelejt, pedig az illatosabbnál illatosabb rózsáké itt a főszerep.
A színpalettájuk ráadásul gyönyörű: a rózsaszín, a bordó, a magenta, a vajszín, zöld és sárga különböző árnyalatai kavarognak, a háttérben pedig dús évelők, és laza lombú cserjék zárják a teret, valamint a sövények mindenütt: babérmeggy, tiszafa, puszpáng, és még rózsalonc is.
A kert igazi különlegességei a „kertszobák”, melyek sövényekkel tagolt, önálló, romantikus és látványos kis kertrészek. A fantasztikus vizuális élmények mellett, az egyikben például egy kis vízesés mellett tavirózsákkal teli tavat találhatunk, a másikban pedig illatos bokorrózsák rejtenek egy kis pavilont – a kert minden szeglete romantika a köbön!
A közepén egy hatalmas cseresznyefa áll: ha az virágzik, garantáltan elakad mindenkinek a szava. Annak, aki szeretne egy kicsit kikapcsolódni, ihletet szerezni, vagy egyszerűen csak „rózsabolond”, ezt a kertet mindenképp látnia kell!
A kalapos kertész gyümölcsöse
Ha Szomor település nevét halljuk, elsőre talán nem éppen gyümölcsös kertek jutnak eszünkbe. Pedig a Zsámbéki-medence és a Gerecse hegység találkozásánál egy igazi gyümölcsparadicsom bújik meg: Kosztka Ernő 15 hektáros birtoka. De miért „kalapos kertész”? Az kiderül, ha ellátogatunk, hiszen Kosztka úr mindig stílusosan, különleges kalapban üdvözli vendégeit – már csak ezért is érdemes megnézni a gyümölcsöst!
A kertészet főszereplői a csonthéjas gyümölcsök, mint a kajszi, a cseresznye és az őszibarack. De ha unalmasnak tartanánk az ilyen „hétköznapi” terményeket, akkor itt jön a különlegességek sora: naspolya, berkenye, sőt még egzotikus jujuba is megterem!
Talán épp egy nashi körte ízlelgetése közben támad kedvünk részt venni valamelyik programon. Kosztka Ernő gyümölcsöse ugyanis még a legszomorúbb napokon is mosolyt csalhat az arcunkra – ha mással nem, hát egy mosolygós kajszibarackkal, vagy a gyümölcsös valamelyik élménydús programjával.
A kalapos kertész kertjében faápolási tanfolyamokon is részt lehet venni, ahol olyan titkokat tudhat meg az ember, mint például, hogy a metszőolló használata valójában igazi művészet. A gyümölcsvásárt vagy épp a gyümölcsvadászatot pedig nem csak a kisebbek élvezhetik, hiszen az garantáltan jó móka: ki ne szeretne kincsvadászként isteni finom, lédús, érett gyümölcsöket keresgélni és zsákmányolni?
Virágzás idején sem maradnak itt el a kertlátogatások, hiszen ilyenkor különösen nagy a forgalom errefelé: nemcsak a méhek, hanem bizony az idelátogatók is örömmel cikáznak a csalogatóan finom, már-már bódító illatú, virágba borult fák között.
Csodás Kertem Magánarborétum
A Csodás Kertem egy nadrágszíjnyi csoda, ahol nem csak a növények, de az álmok is kivirágoznak. Kaposvár szívében, Somogy megye bájos vidékein található a Csodás Kertem Magánarborétum, amely egy „nadrágszíjtelek” – 20 méter szélesen indul, majd 300 méteren át keskenyedik, mint egy zöld szalag. De ez a telek minden, csak nem kicsi, élményekben semmiképpen sem, hiszen ez a különleges kert azt mutatja, hogy a nagy dolgok néha a legkisebb helyeken születnek vagy kicsiben kezdődnek.
A kert alapítója, Adrosovits Petronella, 2000-ben kezdett neki a munkának – nulla kertészeti tudással, de annál több lelkesedéssel. Az eredmény? Több mint 600 különböző fásszárú, és összességében több ezer növény. Van itt minden bőven, ami egy kertrajongó szívét megdobogtatja: többek között közel 150 rózsa, 70 japán juhar, hortenziák, bangiták, és virágzó somok, köztük olyan ritkaságok is, mint a „Cornus Eddie’s White Wonder”.

A kert ráadásul minden évszakban más és más varázslatos arcát mutatja. Tavasszal a magnóliák virágpompája, májusban és júniusban a rózsák illatos tobzódása, ősszel a fantasztikus őszi lomb-színkavalkád, télen pedig az örökzöldek nyugtató látványa teszi lenyűgözővé ezt a kis csodahelyet.
A Csodás Kertem azonban nemcsak szép, hanem fenntartható is. Nincs öntözőberendezés – csak maga s természet és néha némi kézi segítség. A lehullott lomb és levágott növények helyben komposztálódnak, a talajt pedig a helyben levágott növények takarják így igen gazdag talaj-élettel is bővelkedik a kert. Nem csoda, hogy 2021-ben a kert a BBC „Év kertje” közönségdíját is elnyerte a saját kategóriájában.
Egy kis “cottage-garden” gyöngyszem a Pilis lejtőjén
A Kertész kertje, avagy Szomoru Miklós virágos álma Pilisszentkereszt nem csak a túrázók, de a kertbarátok paradicsoma is. A kertész ezer négyzetméteres kertje, a 753 méter magas Pilis hegy észak-keleti lejtőjén terül el és elsőre talán az ezer négyzetméter nem hangzik túl soknak, a kertépítészeti trükköknek hála – például íves ágyások, a lépcsőzetes térkialakítás, a „kölcsönvett táj” és a konkáv ültetések – a látogató úgy érezheti, mintha egy végtelen angolkert közepén sétálna.
Miklós ugyanis, az angolkert-stílus nagy rajongója, és mint ilyen, kertjében igazi “cottage-garden” hangulatot teremtett. Itt a mintegy ötezer növény egész évben váltja egymást, így a kert sosem „áll félgőzzel”: tél végén a hagymások, tavasszal és nyáron az évelők, ősszel pedig a színpompás lombkoronáé itt a főszerep.
A kertnek mind a flórája, mind a faunája gazdag, így a kert lakói között nem csak a „szokásos kertlakó” énekesmadarak és méhek, hanem számtalan pillangóféle is képviselteti magukét, valamint néha rókák, sünök és békák is fel-felbukkannak a kert dús, izgalmas és gazdag aljnövényzetében.
A kert gazdag növényzete ráadásul úgy burjánzik, hogy a Kertész víztakarékos öntözést, mélyalmos mulcsozást valamint kizárólag saját készítésű komposztot, szerves trágyákat és organikus, házi előállítású tápoldatokat használ annak ápolására. Az eredmény? Egy igazi, romantikus angol cottage-garden, amely minden évszakban a fényképészek álma!
A fullpanorámás Körtvélyes-Kert
Ha valaha is eljátszott a gondolattal, hogy csak úgy, hobbiból hétvégenként puzzle kirakás helyett angolkertet építsen, Romák Roland és Gálik Krisztián megmutatják, hogyan kell ezt mesterfokon csinálni. A Körtvélyes-Kert a Börzsöny déli lejtőjén, a Duna fölött 50 méterrel terül el, és olyan panorámát kínál, hogy az ember szinte elfelejti, hogy Magyarországon van.
Ez a 10 teraszos, 1980 négyzetméteres csoda 2016-ban indult egy szimpla „Kertészkedjünk egy kicsit” ötlettel, majd alig néhány év alatt egy mini-arborétummá nőtte ki magát. A kertet 250 méternyi gyepes és bazaltköves ösvény szeli át, amelyen végigsétálgatva 126 fa, és több mint 4000 évelő növény, valamint tavasszal 1500 illatos hagymás virág színpompás látványa kényezteti az ember szaruhártyáját és persze a lelkét.

Ám talán a legkülönlegesebb pontja az a „hintakert”, ahol egy öreg, felújított hinta várja a pihenni vágyókat a fák árnyékában, miközben a „csendtörők” (három kis csobogó) kellemesen andalítóan duruzsolva varázsolják el azt, aki a hintára ül. A hely ráadásul nem csak az idelátogatók vagy épp tulajdonosai kedvence, hanem a természeté is: gyakori vendégek rajzásidőben itt a pompásabbnál pompásabb szarvasbogár példányok, tavasszal a méhek, valamint az év minden szakában a színes énekesmadarak, amik előszeretettel látogatják a zöld, dús növényzetű teraszokat. Akad azonban jó pár sün, valamint több napfürdőző zöld gyík is itt, mint állandó lakó a Körtvélyes-Kertben.
A gondosan megválasztott növények, mint a levendula, nyári orgona és rózsák ráadásul mágnesként vonzzák a szépséges pillangókat. Minden ösvény, minden fa, minden terasz azt sugallja: itt a természet és a hobbi (számunkra is) olyan szerencsésen találkozott, hogy valami igazán különleges született: Körtvélyes-kert.
Infinito: egy kis mediterrán „külhon”, itthon
Balaton partján járva nem gondolnánk, hogy onnan alig egy karnyújtásnyira igazi „világkörüli utazás” várhat ránk. Pedig a Balaton tőszomszédságában, Kisapátiban, a Szent György-hegyen található Infinito Botanikus Kert pontosan ezt kínálja. Ötezer négyzetméteren barangolhatjuk be Infinito csodásan megálmodott téma-kertjeit Mexikótól egészen Szicíliáig, miközben egy pohár vulkanikus bort kortyolgatva érezhetjük magunkat akár Amalfi partvédékén.
A kertet Bicskei Sándor álmodta meg, akit utazásai inspiráltak arra, hogy a Balaton-felvidékre varázsolja a mediterrán világ különlegességeit – agavék és kaktuszok idézik a mexikói sivatag forróságát, cédrusok suttognak szicíliai történeteket, olajfák dúdolnak görög és spanyol dallamokat, a magas pálmafák levelei pedig a szélben táncolva épp csak azt nem kiabálják, hogy: „Dolce Vita!” De, ha még ez sem lenne elég csábító, a hely kifejezetten állatbarát, így kedvenc négylábú társunk is velünk együtt élvezheti az ingergazdag, napsütötte sétautakat.
A hely maximálisan ingergazdag az ugató négylábúaknak épp úgy, mint a két lábon jövő-menők számára: a kertben ugyanis közel 700 mediterrán növény található, mind olyan, amely túléli a magyar telet – tehát itt a hideg is „mediterránul” barátságos. Ezért az Infinito minden évszakban más arcát mutatja.
A látogatás végén pedig mindenkit vár a kerthez tartozó borterasz, ahol Bicskei Sándor maga mesél az Infinito történetéről. Miközben megkóstolhatjuk a hegy vulkanikus borait és az ízletesebbnél ízletesebb, igazi mediterrán tapasokat, – miáltal nem csoda, ha az az érzésünk támad, hogy ez nem csak egy kert, hanem maga az örök nyár egy szelete.
A keramikus kertje: ahol az erdő és a művészet kéz a kézben jár
Budapesttől mindössze 30 kilométerre, Gödöllő lankáin található egy varázslatos kert, ami tele van a művészet ihlette apró csodákkal – ez S. Fehér Anna keramikus mese-szerű kertje, ami gyakorta szelíd, mesebeli állat-látogatókkal is büszkélkedhet, hiszen a kertet körülvevő juharos-tölgyes erdőnek rendszeres vendégei az őzek, a rókák és a sünök.
A kert központi részén egy élettel teli, önfenntartó tó csillog, amelyből forrás, valamint csörgedező patak szalad tova a kertben nemcsak a madarak, hanem az erdei állatok legnagyobb örömére. Itt még az odvas, mohás farönkök is életre kelnek, gyíkok és sünök számára nyújtanak átmeneti vagy épp téli menedéket.
Az egész kert egy nagy, gazdag flórájú és faunájú természetes menedékhely, amit szabálytalan, kanyargó gyep ölel körül és ahová jó kicsit elmenekülni a város kopár szürkeségéből. A bólogató nyári orgonák, illatos levendulák és a dúsan virágzó talajtakarók, színes pillangók és zümmögő méhek hadát csalogatják a kertbe.
Ahogy áprilistól júniusig a sásliliomok és jázminbokrok, vagy ősszel a juharok és cserszömörcék pompáznak, a kert olyan, mint egy misztikus, varázslatos festmény, amely folyamatosan változik: növényszigetek körül koros, hatalmas fák állnak őrt, a díszfák és cserjék pedig minden sarkot élénk színekkel töltenek meg.
De a kert igazi titka mégis a keramikus keze nyomán született alkotások – ne feledjük, itt a látogatás végén még egy kerámiabemutató is várja az érdeklődőket, ahol bepillantást nyerhetünk a műhelytitkokba, melyeknek köszönhetően létrejöttek azok az ágak között elrejtett kerámiák, szobrok és díszek, amelyek igazán egyedivé, mesebelivé varázsolják ezt a helyet.
A kerttulajdonosok közös célja, hogy a magánkertek magasabb fokon, ill. minőségben való művelése itthon is egyre inkább elterjedjen – hiszen a kertmegnyitások nagyszerű lehetőséget kínálnak a kertészkedés és a növények szeretetének népszerűsítésére. Ráadásul azok, akik maguk is szívesen kertészkednek, értékes tapasztalatokat cserélhetnek a megnyitott kertek tulajdonosaival, és további inspirációt meríthetnek kertjük további alakításához, növényeik gondozásához.
Milyen feltételei vannak a magánkertek látogatásának?
Mivel minden kert elsődlegesen magánkert, így mind saját, egyedi látogathatósági renddel rendelkezik. Többségük előre meghirdetett alkalmakkal várja a látogatókat, amelyekre regisztrálva részt vehetünk akár nem csak egy-egy kerti sétán, hanem esetenként az azokhoz kapcsolt szakmai beszélgetéseken, kézműves foglalkozásokon, vagy étel- és italkóstolásokon is.

Több magánkertnek van saját weboldala illetőleg Facebook oldala is, amit követve könnyebb számunkra is megfelelő alkalmat találni egy kis kikapcsolódáshoz, ezeken ráadásul vannak megadva olyan elérhetőségek, amelyeken akár látogatócsoporttól függetlenül is jelentkezhetünk, regisztrálhatunk.
Ha érdekel, hogyan vehetsz részt egy ilyen kertlátogatáson, vagy akár a saját kertedet is megnyitnád, érdemes utánanézni a lehetőségeknek! Egyre több szervezet és közösség partner abban, hogy népszerűsítsék azokat a magánkerteket, amelyeknek a kapui időről időre kitárulnak az érdeklődők előtt.
Dr. Rónay P. Tamás | Korábbi egyetemi oktató, tartalom specialista. Főként humán, illetve természettudományos cikkeket ír. Otthonosan mozog az okostechnológiák és megújuló erőforrások, zöld technológiák világában.
Vélemény, hozzászólás?