Tartalom
- 1 A világ legmagasabb fája
- 2 A világ 2. legmagasabb fája
- 3 A világ legmagasabb trópusi fája
- 4 A világ 2. legmagasabb trópusi fája
- 5 A Föld legvastagabb törzsű fája
- 6 A világ legnagyobb térfogatú fája
- 7 A világ 2. legnagyobb térfogatú fája
- 8 A világ legkiterjedtebb lombkoronája
- 9 A legmagasabb magyar fa
- 10 A legmagasabb magyar fa cím trónkövetelője
- 11 A legvastagabb törzsű magyar fa, a pörbölyi titán
- 12 A 2. legvastagabb magyar tölgy
- 13 A legvastagabb magyar tölgy
Hol van a legnagyobb fa a világon? És Magyarországon? A laikus erdőjáró is elámul egy-egy faóriás láttán, hát még a dendrománok, akik szenvedélyesen kutatják az égbetörő fákat és a hat méternél nagyobb körméretű törzzsel rendelkező fákat! Ebben a cikkben összeszedjük Földünk és hazánk legnagyobb élő fáit.
A világ legmagasabb fája
A világ legmagasabb fája a Hyperion nevű tengerparti mamutfenyő (vagy örökzöld mamutfenyő, Sequoia sempervirens) Kaliforniában, az Amerikai Egyesült Államokban található, magassága 115,85 méter. A fát 2006-ban fedezte fel Chris Atkins és Michael Taylor, a mérést pedig Stephen C. Sillett amerikai botanikus végezte el. A fa pontos helyét titokban tartják, nehogy a lelkes turisták hada kárt tegyen ebben a természeti csodában. A neten némi kutatással persze megtalálhatjuk Hyperiont is, de elég komoly túrát kell tenni ahhoz, hogy élőben is megtekintsük.
Hyperion jelenleg 7-800 éves lehet és még növésben van, de van néhány fajtársa, amelyek alig pár méterrel maradnak el tőle, viszont gyorsabban nőnek, így 2031 körül átvehetik Hyperiontól a világ legmagasabb fája címet.
A világ 2. legmagasabb fája
A Hyperion utáni lista elég egyhangú, mind a tíz faóriás a kaliforniai örökzöld mamutfenyők közül kerül elő, a második helyezett Helios 114,58 méter magas, a harmadik Icarus pedig 113,14 méteres.
A világ legmagasabb trópusi fája
A legmagasabb trópusi fa rekordjának címét szinte évente veszi át újabb és újabb példány. 2015-ban még egy 88,3 m magas Shorea tartotta a csúcsot, 2016-ban egy 89,5 méteres fa vette át a megtisztelő címet. És 2019-ben megtalálták azt a 100,8 méter magas, Menara névre keresztelt (malájul tornyot jelent a kifejezés) Shorea faguetiana fát. Az égbe nyúló faóriást 2019 januárjában mászta meg és mérte le Unding Jami.
Az elmúlt öt év három trópusi bajnokában közös, hogy mindegyik Borneó szigetének malajziai területén található és mindegyik a Shorea növénynemzetség tagja. És könnyen lehet, hogy pár éven belül megint találnak egy még magasabb példányt.
A világ 2. legmagasabb trópusi fája
Ausztráliában, Tazmánia déli részén áll Centurion, egy magányos hegyi kőris. Mivel körülötte jóval fiatalabb, másodlagos erdőség terül el, különösen magasnak hat. Ez a fa tartotta a magassági rekordot a Menara trónra kerülés előtt, 2019-ben 100,3 méteresnek mérték, alig 50 centivel alacsonyabb borneói társánál.
A Föld legvastagabb törzsű fája
Feltehetjük a kérdést, hogy törzsvastagság szempontjából melyik a legnagyobb fa?
Mexikóban, Oaxaca államban Santa María de Tule városközpontjában áll a világ legvastagabb törzsű fája. Ez egy mocsári ciprus, nahuatl nyelven ahuehuete (az öreg vízparti ember), 1982-ben mérték meg először, törzsének átmérője 14 méter, kerülete 42 méter. Ennek a növénynek annyira összetett a szerkezete, hogy egy ideig azt hitték, több példányból álló facsoportról van szó, ám a későbbi DNS vizsgálatok alapján bebizonyosodott, hogy egyetlen fáról van szó.
A világ legnagyobb térfogatú fája
Kaliforniában, a Sequoia Nemzeti Parkban áll a világ legnagyobb térfogatú fája, egy óriás mamutfenyő, amit Sherman tábornok után neveztek el. (A 19. század végén egy szocialista utópiákat építő természetvédő közösség tagjai átnevezték ugyan a fát Karl Marxra, mivel nem voltak elragadtatva a tábornok indiánellenességétől és háborús tetteitől, de az amerikai köztudatban megmaradt a Sherman tábornok elnevezés.)
A mintegy 2300-2700 éves példány 83,8 méter magas, törzsének átmérője 7,7 méter és nagyjából 1487 m3 anyag van benne. Az óriás mamutfenyők speciális kérge meglepő módon ellenáll a tűznek, ők a nagy túlélői a kaliforniai erdőtüzeknek. A Sequoia Nemzeti Parkba mindenképp érdemes ellátogatni, ha Kaliforniába utazunk, hiszen Sherman tábornok mellett jó néhány faóriás él ezen a területen.
A világ 2. legnagyobb térfogatú fája
Kalifornia elég erős versenyző, ha magas vagy nagy térfogatú óriásfákról van szó. A második helyezett világviszonylatban egy örökzöld mamutfenyő, Grogan’s Fault 1084 köbméteres törzstérfogattal. A listán utána következő fa, egy új-zélandi kauri, „csak” 516 köbméter faanyagot tárol a testében.
A világ legkiterjedtebb lombkoronája
Indiában lehet megcsodálni a világ legkiterjedtebb lombkoronájával rendelkező fáját, a Thimmamma Marrimanut. Ez egy banyán füge, (Ficus benghalensis), lombkoronájának átmérője 180 méter. Regret Eyer, indiai újságíró hívta fel a világ figyelmét a fa méreteire, fáradozásának eredményeként hivatalosan is lemérték 1989-ben.
Ez a fa a helyiek számára nem csupán a mérete miatt fontos, hanem szakrális szempontból is. Hitviláguk szerint ha egy gyermektelen pár imádkozik Thimmammához, egy éven belül gyerekük születhet. A fa látogatható, csak az indiai Anantapurig kell elutaznunk a látvány kedvéért.
A legmagasabb magyar fa
Világviszonylatban nem rúgunk labdába, sem az éghajlati viszonyok, sem a nálunk honos fafajok nem törnek olyan magasságba, mint a fentebb felsorolt fák. 2020. márciusáig a Magyarország legmagasabb fája címet egy 51,65 m magas duglászfenyő (Pseudotsuga) viselte Iharosberényben. Ez a legnagyobb fa körülbelül 140-150 éves lehet, Észak-Amerikából származik, és dr. Pósfai György biológus mérte le, aki szenvedélyesen és természettudományos pontossággal gyűjti Magyarország nagy fáit.
A legmagasabb magyar fa cím trónkövetelője
2020 márciusában Háromhuta mellett találtak egy még magasabb duglászfenyőt, magassága 55,2 m, a mérésről videofelvétel is készült, viszont egyes szakértők szerint még nem számít hivatalos rekordnak.
A legvastagabb törzsű magyar fa, a pörbölyi titán
Törzsvastagság szempontjából a legnagyobb fa hazánkban egy csomoros fekete nyár (Populus nigra), ami Gemencen, Pörböly közelében található. A törzs körmérete 1200 cm, 2013-ban mérték le és regisztrálták. A faóriást a bajai Duna-hídnál elhelyezkedő Potyka kocsmától kb. 4 kilométeres sétával lehet megközelíteni egy zöld nyárfa jelzést kell követnünk.
A 2. legvastagabb magyar tölgy
Zala megyében, Bak településén áll a Néna-völgyi terebélyes tölgyfa, amelyet 2008 óta többször is megmértek, a jelenleg hivatalos adatok szerint 760 cm a törzs körmérete, magassága 23 méter, kora 220-240 évre tehető. Ezt a fát is dr. Pósfai György mérte meg először. A Zalai-dombság kitűnő kiránduló cél, és ha már ott vagyunk, érdemes ellátogatni ehhez a méltóságteljes tölgyfához is.
A legvastagabb magyar tölgy
A 2020-as mérések alapján mégsem a baki tölgy, hanem a bogadásai példány a legvaskosabb magyar tölgyfa a maga 790 cm-es körméretével.
Felmerülhet a kérdés, hogy lehet ennyi változás a listán? Többféleképpen lehet mérni a fa törzsméretét, erről érdemes elolvasni a szakértők iránymutatását, a fa magasságának mérését pedig megnehezítik a terepviszonyok, megzavarhatja a környező növényzet. Újabb és újabb mérésekre van szükség, és a fák is szépen nőnek közben.
Fontos, hogy ne csak csodáljuk ezeket a faóriásokat, de tegyünk is azért, hogy minél tovább velünk maradjanak! Magyarországon közel 600 darab 6 méternél nagyobb törzskerületű fa található, ezeket a nagy fákat számon tartják, listázzák és igyekeznek megvédeni. Te is lemérheted a fákat, és jelezheted fa pontos helyét Pósfai Györgyéknek GPS-koordinátával, fényképpel, mérettel.
Ha pedig a világ különleges fáival szeretnél megismerkedni, ne hagyd ki ezt a cikkünket se!
A Hyperion nevű örökzöld mamutfenyő Kaliforniában (USA) 115,85 méter magas.
Magyarország legmagasabb fája egy 55,2 m magas duglászfenyő Háromhuta mellett.
Az Árbol del Tule nevű mexikói mocsári ciprus törzsének átmérője 14 méter, kerülete 42 méter.
Borbáth Péter | Író, túravezető – mesét, kritikát, reklámszövegeket ír, túravezetőként Latin-Amerikát, Madeirát és az Azori-szigeteket járja.
Földi Ildikó
Üdv! A neten találtam egy cikket, ahol egy 47 m kerületű, tanzániai majomkenyérfára hivatkoznak. Ez vastagabb, mint amit itt írtak. 🙂