Tartalom
A madárodú a kertekben, a parkokban fontosabb, mint talán gondolnánk. A természetes erdőségek csökkenésével ugyanis csökken a madarak élőhelye is. A boltban vásárolt vagy házilag készített madárodúk kitételével segítünk a környezetünkben a madaraknak, hogy élőhelyet találjanak a városban is. Egy madárbarát kertbe a madáretetőn vagy a madáritatón kívül a madárodú is fontos tartozék. Alábbi cikkünkben megmutatjuk, milyen típusú madárodúk vannak, és hogy hogyan lehet elkészíteni, ha házilag raknánk össze a kertünkben a madaraknak költőhelyet.
Milyen előnyei vannak a madárodúnak?
A madarak a kertünk ékszerei lehetnek. Egyszerre gyönyörűek, elbűvölőek, és hasznosak. Elfogyasztják a számunkra kellemetlen vagy a veteményest károsító rovarokat, és az ökoszisztémában fontos láncszemként működnek. Ha valóban gazdag élőhelyet szeretnénk magunk körül, akkor jól járunk, ha madárbarát kertet alakítunk ki – ha pedig lakótelepen lakunk, akkor sem kell lemondanunk a madarak támogatásáról, hiszen a közterületekre is ki lehet helyezni madáretetőket, madárodúkat.
A madárodú a korhadt fát hivatott helyettesíteni, amelybe a madarak belefészkelnek és költőhelyként használják. Amikor madárodút rakunk a kertbe, akkor lehetőséget teremtünk annak a fajta madárnak, amelyik azt a típusú odút használja fészkelőhelyként, hogy hozzánk költözzön. Az élőhely megteremtésével segítünk a madaraknak fészkelni, védett helyet találni, de ezzel nem csak ők járnak jól, hanem mi is. Az énekes madarak ugyanis rovarevők, a varjútól az ökörszemig, ezáltal fontos szerepük van a kártevők biológiai korlátozásában. Ahogy a fecskék a szúnyogokat, a cinke a hernyókat, a légykapó a legyeket fogyasztja, pusztán az életmódjukból fakadóan szabályozzák a rovarok túlszaporulatát.
Milyen madárodú típusok vannak?
Két jellegzetes formájú odú van, melyek négyféle típusba sorolhatóak. Az A, B és D típusú odú egy fadoboz, melynek az elülső lapjának felső harmadában kerek nyílás található: a nyílás mérete alapján kap az odú típusnevet. A C típusú odú ezzel ellentétben nem kerek nyílást, hanem nagyobb, szögletes rést ad a madaraknak, főleg a sziklarepedésekben, partfalak üregeiben fészkelő énekesmadaraknak. Ez nem is annyira odú, mint inkább egy nyitott üreget helyettesítő fedett, fészeknek alkalmas mesterséges üreg.
A madárodúkat, ha többet teszünk föl a területre, kertbe, ne egymás mellé rakjuk, a B-típusú kivételével inkább legyen köztük lehetőleg 15-20 méter távolság. Ez azért kell, mert a madarak is területet foglalnak el saját maguk, illetve a családjuk számára – ezek viszont ne legyenek fedésben egymással.
Fontos az is, hogy ősz végén, illetve kora tavasszal kitakarítsuk a fészket, így tiszta odú várja majd az új családot. Ha az odú teteje felnyitható azzal nagyban megkönnyítjük a magunk számára a takarítást. Az odúk kitevésének az ideje szeptembertől novemberig tart, hogy a telelő madarak biztonságos helyet találjanak maguknak a hideg beállta előtt. Ha pedig mégsem költöznének be a madarak egyből, ne aggódjunk: télen etessük őket, nyáron pedig tegyünk ki itatót, és nagy eséllyel be fognak költözni a következő időszakban.
Az A típusú madárodú
Az A típusú madárodú a kisméretű cinegék számára ideális: a kékcinege, a barátcinege és a fenyves cinege lakóhelyet találhat benne magának, anélkül, hogy a nagyobb termetű madarak, mint például a széncinege vagy a házi veréb elfoglalnák. Utóbbiak számára a 2,8 cm-es röpnyílás kicsi, így nem férnek be. Ez a típusú madárodú a harkályok által vájt lyuk mesterséges változata, és olyan helyeken is teremt élőhelyet a kis termetű cinegéknek, ahol egyébként nincs olyan idős korú fa, amelyben költhetnének. Az A-típusú madárodút viszonylag magasra, 2-6 méteres magasság közé érdemes föltenni, hogy a macska, a nyest és az egyéb fészek-ragadozók ne férjenek hozzá. Nemcsak fára lehet fölszerelni, hanem kerítésre, erős ágakra is föl lehet erősíteni.
A B típusú madárodú
A B típusú madárodú a leggyakrabban használt odúfajta. Szintén a harkály vágta lyukat hivatott pótolni, és az apró termetű cinkéknél kicsit nagyobb madarak költését segíti. A széncinege, a házi veréb, a csuszka, a légykapó-fajták és a nyaktekercs számára ideális költőhelyű a maga körülbelül 3,5 cm röpnyílásával. Hasonlóan az A-típusú odúhoz, ezt is 2-8 méter magasra érdemes rakni, nemcsak fára, de oszlopra, ágra, falra is lehetséges.
A C típusú madárodú
A C típusú madárodú röpnyílása nem egy kerek lyuk, hanem egy széles rés, emiatt fontos, hogy tüskés bozótba, vagy a 6-11 cm széles röpnyílást tövises ágakkal védve szereljük föl, hogy a macska ne férjen hozzá. Ez a típus a vörösbegy, a rozsdafarkú, a barázdabillegető és az ökörszem számára ideális. Teljes belső mélysége 18 cm.
A D típusú madárodú
A D-típusú madárodúnak szintén kerek röpnyílása van, ez a legnagyobb röpnyílású odú a legnagyobb termetű fajoknak. A maga 6 cm-ével a füleskuviknak, a búbosbankának, a seregélynek és a szalakótának kínál otthont. Ennek megfelelően a teljes belső mélysége is nagy, 30-32 cm.
Hol lehet beszerezni valóban minőségi madárodút?
A madárodú minősége minden esetben nagyon fontos. Ha nem jó minőségű anyagból készült, vagy nem alaposan van rögzítve, akkor egyrészt nem lesz tartós, de sokkal nagyobb baj, hogy akár le is szakadhat az alja a fészek súlya alatt. A madárodút semmiképpen sem ragasztott forgácslapból készítsük vagy vegyük, hanem fából, lehetőleg fenyőből. A fát le kell kezelni lenolajjal vagy természetes festékkel, akkor fog évtizedekig szolgálni. A legjobb madárodúkat az MME, vagyis a Magyar Madártani Egyesület webshopján keresztül lehet megrendelni, de ha barkácsolásra hajlamos valaki a családban, némi ügyességgel akár magunk is elkészíthetjük valamelyik madárodút. Ebben az esetben legyünk tudatában annak, hogy milyen madarat szeretnénk a kertünkbe, a környékünkre invitálni, és a megfelelő méretű madárodút készítsük el a megfelelő minőségben.
Hogy tudjuk mi magunk elkészíteni a madárodút?
Madárodút házilag is el tudunk készíteni, ha van hozzá alapanyagunk, türelmünk – és némi szerszám se árt hozzá. Szabásmintát, az elkészítés folyamatát több helyen megtaláljuk a világhálón. Az MME, azaz a Magyar Madártani Egyesület oldalán például pontos és részletes leírás olvasható arról ábrákkal, hogy hogyan tudunk házilag összerakni egy A, B, C vagy D típusú madárodút.
Milyen anyagból készítsünk madárodút?
A madárodú számára a legideálisabb alapanyag a 2 vagy 2,5 cm vastag fenyődeszka, amelyet lekezelünk pl. lenolajjal vagy más természetes alapú festékkel, hogy tovább tartson. Ha pedig még bádoggal is lefedjük a tetejét, akkor az ténylegesen sokáig fogja bírni az időjárás viszontagságait.
Hogyan alakítsuk ki a röpnyílást a madárodún?
A röpnyílást az oldalak kiszabása után érdemes vágni, egy lyukvágóval. Miután kivágtuk a lyukat, csiszoljuk le a szélét, hogy a szálkák, az érdes felület ne sértse fel a madarak lábát.
Miért fontos, hogy nyitható legyen a madárodú teteje?
Ha madárbarát kertre vágyunk, és madárodút teszünk ki, akkor ki is kell takarítani a “szezon” végén, vagyis késő ősszel, kora tavasszal. Azért fontos a felnyitható tető, mert így két mozdulattal kiszedhetjük belőle az előző család fészkét, hogy ha újra jönnek, akkor tiszta odú várja őket, amelybe friss fészket rakhatnak.
Miért fontos a festés, felületkezelés?
Festés, lenolajozás, bádogozás, egyáltalán, felületkezelés nélkül a fenyődeszka nagyon hamar elkorhad, egy-két év alatt hasznavehetetlenné válik, sőt, veszélyes is. Ha ugyanis pont a tojások vagy a magatehetetlen kismadarak alatt szakad le a fészek, akkor hiába volt minden fáradozásunk. Ha viszont alaposan megcsináljuk és jól kezeljük le a jó minőségű fát a madárodúhoz, akkor hosszú évekig tudja szolgálni a madarakat a kertünkben, vagy a közeli parkban.
Stenszky Cecília I költő, irodalmár, mesemondó és pedagógus; a természetközeli élet, a tánc, a vadon és a könyvek rajongója.
Vélemény, hozzászólás?