Tartalom
- 1 Mik a legfontosabb tavaszi munkák a kertben?
- 2 Mikor érdemes előkészülni a tavaszi munkákra a kertben már tél végén?
- 3 Mik a legfontosabb tavaszi munkák a kertben márciusban?
- 4 Mi az, amit közösen a gyerekekkel el lehet végezni?
- 5 Mire kell figyelni a fák metszésénél?
- 6 Hogyan frissítsük fel a gyepet?
- 7 Hogyan telepítsünk gyepet?
- 8 Mire kell figyelni a lemosó permetezésnél?
- 9 Hogyan pótoljuk a tápanyagot?
- 10 Mire kell figyelni a fák, cserjék, virágok ültetésekor?
- 11 Mikor és hogyan vessük el a magokat?
- 12 Mire kell figyelni, ha balkonkertészek vagyunk?
Tavaszi munkák a kertben: még a tél vége előtt érdemes rákészülni a tavaszi kerti munkákra. Ahogy enyhülnek a fagyok, felolvad a hó (ha volt), feléled a kertünk is. Lassan felhagyhatunk a téli madáretetéssel és hozzáfoghatunk a legfontosabb tavaszi kerti munkákhoz.
Mik a legfontosabb tavaszi munkák a kertben?
Ami sokunknak elsőre eszébe juthat: a fák metszése, a gyep frissítése, a levélmaradék összegyűjtése a gyepről. De azért vannak még tavaszi munkák a kertben, amelyeket érdemes időben elkezdeni. Ahogy múlnak a fagyok, kitakarhatjuk a fagyérzékeny fákat (fügét, gránátalmát), cserjéket, virágokat (például a rózsákat), előkészíthetjük a talajt a fűmag elvetéséhez. A gyümölcsfák mellett érdemes megmetszeni az örökzöld növényeket. A cserépben, dézsában vagy az erkélyen, balkonon nevelt növényeket ilyenkor ültessük át, vagy legalább lássuk el pár centi friss földdel! Forgassuk át a komposztot, osszunk egy kis természetes tápanyagot belőle a növényeinknek.
A zöldségmagokat is elvethetjük, a pontos vetési időszakot és módszert nézzük meg a vetőmag csomagolásán vagy kérdezzünk rá a kertészetben, egy rövid iránymutatást azért ebben a cikkben is olvashatunk.
Mikor érdemes előkészülni a tavaszi munkákra a kertben már tél végén?
Akár már január-februárban előkészülhetünk a tavaszi kerti munkákra. Megtervezhetjük, hogy mit fogunk vetni, érdemes lerajzolni, felírni, hogy a vetés, ültetés idején már célirányosan tudjunk haladni. A tél arra is jó, hogy ötleteket gyűjtsünk, kicsit utánaolvassunk akár a már meglévő növényeinknek, akár a jövőben beszerzendő palántáknak, magoknak. Nézzük meg, hogy megvan-e minden szerszám, ha nincs, akkor pótoljuk ezeket.
Mik a legfontosabb tavaszi munkák a kertben márciusban?
A gyümölcsös kertben ilyenkor van ideje az ültetésnek, a metszésnek, a növényvédelemnek. Kezeljük a fagysebeket, rákos sebeket szakszerűen! Lazítsuk fel a talajt a növények körül, szórjunk nekik komposztot, mulcsot.
A fagymentes időben a zöldséges kertnél is itt van az ültetés ideje (pl. torma, csicsóka, retek). A felásott ágyásból távolítsuk el a gyomnövényeket (még mielőtt kivirágoznának!), megelőző védekezésként gyűjtsük össze a csigákat és a gyümölcsöshöz hasonlóan lazítsuk fel a földet, adjunk hozzá komposztot! Ha fóliasátrunk van, akkor már ültethetünk salátát, rukkolát. Előkészíthetjük az ágyásokat, átgondolhatjuk a komposztáló edény helyét, kialakíthatunk akár magaságyásokat is. Bár a gyepről érdemes eltávolítani a megmaradt, száraz leveleket, a sövények alatt hagyjuk meg, a hasznos rovarok jól érzik magukat a lombmaradékban.
Mi az, amit közösen a gyerekekkel el lehet végezni?
A kertészkedés az egyik legjobb családi munka. Már egy másfél éves gyerekkel is összegyűjthetjük például az avar maradékát a gyepről, növények alól. Lehet, hogy ő még nem lesz annyira hatékony, mint egy hat- vagy nyolcéves, de lelkesedéssel pótolják a szakértelmet a száraz levelek pakolászása során. Ne várjunk a pici 2-3 évesektől szoros feladattartást, ám a nyiladozó értelmű 4-5 éves korosztályba tartozó gyerekekkel akár komolyabb műveleteket is elvégezhetünk.
Ültessünk velük közösen zöldségeket és figyeljük a folyamatot, hogy mikor melyik növény bukkan elő a veteményeskertünkben. A kertészkedés öröme könnyen átragadhat a gyerekre, persze csak akkor, ha mi magunk is örömünket leljük benne és időt szánunk arra, hogy a kertgondozás közben válaszolgassunk a gyerekekben felmerülő kérdésekre. A későbbiekben kijelölhetünk a gyerekeknek egy saját kis kertet, egyeztessünk velük arról, hogy milyen zöldségek, virágok kerüljenek ebbe a kis kertbe.
Az egészséges táplálkozás szempontjából is szerencsés, ha a gyerekekkel közösen kertészkedünk. A vacsora során is egészen máshogy viszonyul egy gyerek ahhoz a zöldséghez, aminek a megtermelésében ő maga is részt vett.
Mire kell figyelni a fák metszésénél?
A fák metszése érzékeny művelet. A későbbi gyümölcshozam és minőség szempontjából is nagyon fontos szerepe van abban, hogy a fák célirányosan, hatékonyan növekedjenek. A sok vékony ág növesztésére sok tápanyagot, energiát használ egy-egy fásszárú. Ahhoz, hogy kordában tartsuk ezt a növekedést, szükséges a szakszerű metszés.
A metszés időpontját ne a naptár szerint fixáljuk, hanem az aktuális időjárás szerint. Alapszabály, hogy nem szabad addig metszeni, amíg fagyok vannak, viszont nem szabad megvárni azt sem, hogy megpattanjanak a rügyek. A metszésnél is van néhány alapszabály, amit érdemes figyelembe venni. Először is mindig tisztítsuk meg alkoholos oldattal a metszőollót, mielőtt új növény metszéséhez fognánk. A betegségeket sajnos könnyen át lehet vinni az eszköz segítségével, ezért ez a higiéniai óvintézkedés elengedhetetlen.
A metszés egy külön tudományág, ha nem vagyunk biztosak magunkban, eleinte érdemes szakembert segítségül hívni. A legtöbb kezdő kertész fél attól, hogy alaposan megmetssze a növényeit, pedig ennél a tavaszi munkánál akkor járunk el szakszerűen, ha kisebb darabokat vágva addig haladunk, amíg zöld, élő részre nem találunk.
Hogyan frissítsük fel a gyepet?
Tél végére, tavasz elejére a gyep befilcesedik. Ha azt szeretnénk, hogy egészséges, szép gyepünk legyen, érdemes alaposan átszellőztetni. Kezdjük egy fűvágással, a hosszúra nőtt füvet ugyanis nehezebb szellőztetni. Ezután a gyepszellőztetést elvégezhetjük gyepszellőztető géppel vagy gyepszellőztető gereblyével, utóbbi erősen emlékeztet a hagyományos gereblyére, viszont a fogai élesebbek. Kertészeti vagy nagyobb barkácsáruházban beszerezhetjük ezt a célszerszámot.
A gyepszellőztetést határozott mozdulatokkal érdemes elvégezni, viszont nem szabad túl mélyre se nyomni a gereblyét, mert úgy megsérülhetnek az ép, egészséges fűszálak is. Arra is figyeljünk, hogy ugyanazt a területet két irányból szellőztessük át, vagyis először hosszában, majd keresztbe is húzzuk végig a gereblyét. Ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy milyen mélyre szabad lenyomni a gereblye fogait, inkább szellőztessük többször a gyepet az év során kevésbé radikális mozdulatokkal.
Hogyan telepítsünk gyepet?
Ha még nincs gyepünk, de szeretnénk, a tél vége, tavasz eleje kiváló időszak arra is, hogy előkészítsük a gyeptelepítést. Ennél a műveletnél fontos tudnunk, hogy milyen mikroklímája van a kertünknek, hiszen ettől függ, hogy milyen fűmag-keveréket érdemes vásárolnunk. A napsütés, a csapadék vagy a páratartalom mennyisége mellett fontos figyelembe venni a talaj minőségét is.
Mire kell figyelni a lemosó permetezésnél?
Ahhoz, hogy a növények egészségét megóvjuk, meg kell szabadítanunk őket a kártevőktől. A kora tavaszi időszak erre a legalkalmasabb, a fák metszése után eljön a lemosó permetezés ideje. Ilyenkor a növények ágait, törzsét gyakorlatilag megöntözzük lemossuk a permetlével, hogy a kórokozóknak minél kevesebb esélye legyen. Na, ennél a műveletnél viszont ne legyenek ott a gyerekek!
Hogyan pótoljuk a tápanyagot?
A tápanyag utánpótlásának több módja van. Ha van érett komposztunk, akkor a gyümölcsfák, bokrok, rózsák alá érdemes gereblyével bedolgozni 2-3 centi vastagságban. A megfakult gyepet a szellőztetés után lássuk el gyeptrágyával, az örökzöldeket, rózsákat, gyümölcsfákat, évelőket a nekik megfelelő trágyával frissíthetjük fel.
A fákat, bokrokat akár lombtrágyázó módszerrel is táplálhatjuk. A lombtrágyázás nem minden esetben javasolt, érdemes előtte szakemberrel konzultálni, de ha mégis ehhez a megoldáshoz nyúlunk, akkor az esővízhez hasonló minőségű, lágy vizet használjunk. A lombtrágyát gyakrabban, de hígabb oldat formájában használjuk, ezzel megelőzhetjük a levélperzselést, és a hígabb oldatból gyorsabb az ionok felvétele. A lombtrágyaoldatok EC-értéke (lombtrágya töménysége + növényvédő szer töménysége + az öntözővíz sótartalma) ne haladja meg 2,5-3 ms/cm-t.
Mire kell figyelni a fák, cserjék, virágok ültetésekor?
A növények ültetésekor érdemes figyelembe venni néhány alapvető szempontot. Egyrészt meg kell vizsgálnunk, hogy milyen adottságai vannak a kertünknek, milyenek a domborzati viszonyok, milyen az időjárás, milyen a talaj. Ennek a tudásnak a fényében érdemes növényeket választani. A legszerencsésebb, ha egy olyan helyi kertészetnél szerezzük be a fákat, cserjéket, virágokat, ahol a szakember(ek) nem csak a növényekkel, hanem a helyi viszonyokkal is tisztában vannak. Meg tudják mondani, hogy mekkora eséllyel fog megmaradni az adott növény. A másik fontos szempont, hogy ne ültessünk invazív növényeket, mert pár év alatt kiirthatatlanul átveszik az uralmat a kertünk (és akár a szomszéd kertje) fölött ennek is nézzünk utána, mielőtt beszerezzük a palántákat, facsemetéket.
Szabadgyökerű növényeket október 20. és március 20. között, fagymentes időszakban tudjuk elültetni, a konténeres kiszerelésű növényeket (amikor egy műanyag edényben érkezik a növény) évszaktól függetlenül ültethetjük, itt arra figyeljünk, hogy fagy és hőség idején ne ültessünk!
Mikor és hogyan vessük el a magokat?
A tavaszi időszak ideális bizonyos magok elvetésére. Érdemes egy konyhakertet kialakítani, hiszen némi munkával tuti forrásból származó, egészséges biokertecskét rittyenthetünk, ahol (részben vagy egészben) megtermelhetjük a család számára szükséges zöldségmennyiséget.
Időjárástól függően február első felében elvethetjük a hónapos retket, sárgarépát, petrezselymet, vöröshagymát, fokhagymát, borsót, február utolsó hetében ezek mellett jöhet a torma, spenót. Március végén a kapor, sóska, burgonyafélék. Az április pedig már a paradicsom, a nyári retek, a káposztafélék, a sütőtök, a görögdinnye elültetésére is lehetőséget nyújt. Májusban jöhet az uborka, a csemegekukorica, a karalábé, a zöldbab.
Ha már kialakítottuk az ágyást, megszabadítottuk a gyomnövényektől és elláttuk némi komposztból származó tápanyaggal, akkor a magfajtától függően néhány centi mélyre nyomkodjuk le a magokat.
Mire kell figyelni, ha balkonkertészek vagyunk?
Szerencsére nem csak akkor tudunk zöldséget termeszteni a magunk számára, ha saját kertünk van, hanem akkor is, ha csak egy napsütötte erkély, terasz, ablak, balkon áll a rendelkezésünkre. A balkon méretétől függően az ültetéshez vásároljunk néhány ládát, a 40*40*80 centis, vagy nagyobb méretű ládát. Tegyünk bele trágyával dúsított virágföldet, ha nagyon tömör a föld, akkor 1/10-ed arányban tőzeggel vagy homokkal lazíthatjuk. Fűszernövényeket, idényzöldséget is termeszthetünk ezekben a ládákban.
Ezek hát a legfontosabb tavaszi munkák a kertben, ha okosan osztjuk be a munkafolyamatokat, akkor mindenre lesz időnk és a szó szoros értelmében is élvezhetjük munkánk gyümölcsét (vagy zöldségét).
Borbáth Péter | Író, túravezető – mesét, kritikát, reklámszövegeket ír, túravezetőként Latin-Amerikát, Madeirát és az Azori-szigeteket járja.
Vélemény, hozzászólás?