Tartalom
Az üveg-újrahasznosítás az egyik leghatékonyabb módja az üveghulladék körforgásban tartásának. Az üveg arra is alkalmas, hogy tisztára mosva újra és újra felhasználjuk: konyhai alapanyagokat tároljunk benne, befőzzünk bele lekvárt. Még jól is néznek ki a kamrapolcon a rizzsel, babbal, szotyolával teli üvegek, nem beszélve arról, mennyivel esztétikusabb a műanyag zacskóknál. Amennyiben pedig úgy gondoljuk, tovább nem tudjuk felhasználni az üveget, esetleg túl sok gyűlt fel belőle, akkor mindenképpen szelektív gyűjtőbe vigyük, ha ugyan nem csinálunk belőle mécsestartót…
Az üveget ugyanis minőségromlás nélkül bármennyiszer lehetséges újrafelhasználni. Ezzel nem minden csomagolóanyag büszkélkedhet – sőt, az üveg kenterbe veri e tekintetben az összes műanyagot. Ebben a cikkben összegyűjtöttük, hogy mi történik az üveggel, miután a gyűjtőbe tettük, és hogyan lesz a használtból és a törmelékből vadonatúj üveg.
Miért fontos szelektíven gyűjteni az üveget?
Nemcsak akkor érdemes kevesebb műanyag csomagolású italra, termékre váltani, ha a kötelező visszaváltási rendszer nem működik tökéletesen – mint ahogy bőven nem működik, és a gyakran több bosszúságot okoz, mint hasznot, hanem azért is, mert egyetlen üveg akár 40 darab azonos térfogatú pet-palack használatát váltja ki energetikailag: az elkészítés és újrafelhasználás szempontjából. Az üveg gyakorlatilag minőségromlás nélkül újrahasznosítható, ami nem mondható el a műanyagról, amely már az első újrahasznosítás során veszít a minőségéből, és ugyanúgy alig bomlik le, mint az üveg.
Milyen új termékek készülnek újrahasznosított üvegből?

Az újrahasznosított üvegből elképesztően sok, és egyre több dolog készülhet. Részben ugyanolyan funkciójú és alakú üvegek, mint amik voltak eredetileg: befőttesüvegek és borosüvegek, szörpösüvegek, ablaküvegek.
Ezen kívül azonban meglepő felhasználása is lehet az üvegeknek. Az üvegzúzalékot a megfelelő kezelés után útépítő anyagokba teszik cementtel és bitumennel keverve adalékként, hogy az út felülete érdes legyen, és jobban tapadjon rajta az autógumi. Új hőszigetelési módszer, hogy fújható üveggyapotként a régi viszketős üveggyapot helyett 60%-ban újrafelhasznált üveget használnak – ez nem porzik és nem is szúr.
Ma már teljesen természetes, hogy üveggel vesszük körül magunkat, és bele sem gondolunk, hogy régen milyen értékes volt: pénz helyett cserealapot biztosított az ókorban, de a törzsi társadalmakban is az üveggyöngy. Mivel tartós és formálható alapanyag, kreatív művészeknek ma is kedvelt alapanyaga az üveg – és bár most is meglehetősen sokoldalúan használjuk fel, az üvegben még mindig rengeteg potenciál van, amit még csak ezután fognak felfedezni.

Melyek az üveg-újrahasznosítás lépései?
Az üveg újrahasznosítását dióhéjban így lehetne összefoglalni: gyűjtés, tisztítás, aprítás, válogatás, felolvasztás, majd formába öntés. Bár az üveg készítésekor az adalékanyagok hozzáadása után a homokot nagyon magas hőfokra, 1300-1500 fokra kell felhevíteni, hogy üveget készítsenek, az újraolvasztáskor azonban már 900 Celsius fok elegendő, hogy ismét folyékonnyá váljon az apríték.
Az üveghulladék kidobása
Az üveghulladék hasznosítása annak kidobásakor kezdődik: a kifejezetten erre a célra kitett gyűjtőtárolókba kell tenni az üveghulladékot, kupak és ételmaradék nélkül – az ételmaradékot ugyanis nehezen vagy egyáltalán nem tudják eltávolítani a válogatás során. Az nem számít, hogy az üveg a tárolóba dobáskor összetörik, mert a válogatást nem kézzel végzik.
Fontos, hogy orvosi üvegeket, szemüvegeket, hőálló jénai üveget és porcelánt ne tegyünk az üveggyűjtő edénybe. A vegyszert tartalmazó üvegek veszélyes hulladéknak számítanak, és szintén a hulladékudvarban kell leadni, azonban nem az üvegek közé, hanem a veszélyes hulladékba. Természetesen vannak olyan üvegek is, amelyeket vissza lehet váltani, például szörpös üvegek. Ezeket érdemes visszaváltani, mert kisebb energiabefektetéssel és sokkal rövidebb úton kerülnek vissza a körforgásba.
Az üveghulladék begyűjtése
A gyűjtőből, illetve a hulladékudvarból rendszeresen elviszik az üvegfeldolgozóba az összegyűlő üvegeket. Sajnos amelyik üveg azonban nem az üveggyűjtőbe, hanem a kommunális szemétbe kerül, azt nem tudják újrahasznosítani, és nem is lehetséges zsákokban gyűjteni, házhoz menően, hiszen a szilánkok pillanatok alatt kiszakítanák a műanyag zsákot. Az üveg ráadásul soha nem bomlik el (legfeljebb a tenger elkoptatja), az üveghulladék a természetben azonban károkat tud okozni embernek és állatnak egyaránt például a láb felsebzésével, de erős napsütésben ad absurdum akár tüzet is okozhat.

Tisztítási folyamat
A feldolgozás során legelőször megtisztítják az üvegeket: eltávolítják a szennyeződéseket, maradékokat, amennyire lehetséges, valamint a kupakokat, fémdarabkákat: ez utóbbiakat mágnessel gyűjtik össze, hiszen ebben a fázisban már üvegszilánkokról beszélünk.
Az üveg aprítása
Tisztítás után az üveget – ha még nem tört volna össze – felaprítják dara nagyságúra vagy még apróbbra. A szennyezettségének mértékétől függően adalékanyagot adnak hozzá, mely homogenizálja az üvegaprítékot. Ezután ismét adalékanyagot adnak hozzá, többek között olyat, ami a viszkozitást módosítja, és granulálják. A granulátumot hőkezelik, továbbá a vízfelvétel szabályozása miatt ismét adalékanyagot tesznek hozzá, végül lehűtik. Ezután a üveget tetszés szerint fel lehet használni akár klasszikus üvegből készült tárolókhoz, nyílászárókhoz, akár más típusú felhasználásra, például útburkolatra vagy hőszigeteléshez.
Színek szerinti szétválogatás
A színek szerinti válogatás az aprítás és a kezelés után következik. Magyarországon csak a fehér üveget olvasztják újra, a színes üvegaprítékot külföldön hasznosítják fel. Ennek ellenére érdemes minden színű üveghulladékot a gyűjtőbe helyezni, hiszen ott sokkal jobb helye van, mint a szeméttelepen.
Olvasztás
A megtisztított és kezelt, hőkezelt, szín szerint kiválogatott üveggranulátumot megolvasztják, és a kívánt formába öntik. A fehér üveget általában elég 900 fokon megolvasztani, már így is kezelhető lesz, és ugyanolyan minőségű üveget lehet belőle készíteni, mint amilyen volt. Az üveget régen az üvegfúvók hagyományosan fújták, és most is van, aki művészi tárgyakat készít üvegfúvással. A legpraktikusabb azonban a formába öntés.

Formákba öntés
Az újragyűjtött és feldolgozott üveg megolvasztás után különböző formákba kerülhet, a felhasználástól függően.
Új termék
Az új kész üvegterméket aztán elviszik különböző feldolgozóüzemekbe, gyárakba, ahol igény szerint felhasználják csomagolóanyagként, nyílászáróként, szigetelőanyagként, útburkolatba. A kreatív szakemberek sokszor maguk használják újra az üveget a saját módszereikkel, nem feltétlenül ennyire alaposan felaprítva az üveg szerkezetét.
Hányszor hasznosítható újra az üveg?
Az üveg bármennyiszer újrahasznosítható, hiszen a minősége nem romlik az újra felhasználás és kezelés során, hanem ugyanolyan tulajdonságú kész termék lesz belőle, mint amilyen az üveg újrahasznosítás előtt volt. Ez az egyik legnagyobb előnye a műanyaggal szemben. És bár nem bomlik le szinte sosem, az óceán és a folyó évek alatt lecsiszolhatja az üveghulladékot. Erre azonban nem érdemes apellálni: inkább használjuk fel az üvegeket, amíg tudjuk, és vigyük gyűjtőbe azt, amit már nem fogunk tudni felhasználni.
Stenszky Cecília I költő, irodalmár, szerkesztő, mesemondó és pedagógus; a természetközeli élet, a tánc, a vadon és az irodalom rajongója.
Vélemény, hozzászólás?