Tartalom
Közösségi kertekről már mindenki hallott, mégsem evidencia, hogy pontosan mik ezek és hogyan működnek. Elsősorban nagyvárosokban, különösen Budapesten fordulnak elő a sokemeletes, régi klasszicista bérlemények között megbúvó zöld oázisok, de már vidéken is egyre több helyen találkozni közösségi kertekkel, amelyek sokat dobhatnak az ott lakók életszínvonalán.
Az amerikai Marin Master Gardeners szerint közösségi kertnek nevezünk minden olyan földdarabot, amit emberek egy csoportja művel és hasznosít, akár egyéni, akár megosztott parcellákon. A közösségi kertek friss terményeket biztosítanak, egyúttal segítenek összébb kovácsolni a helyi közösséget, de a természettel való közvetlenebb és ezáltal egészségesebb kapcsolatot is erősítik. Közösségiek a tulajdonlás, hozzáférés és működtetés értelmében, és általában kormányzati, önkormányzati vagy civil szervezetek támogatásával jönnek létre, nem profitorientált vállalatok, cégek állnak mögöttük.
A közösségi kerteket gyakran olyan urbánus övezetekben alakítanak ki, ahol a friss zöldség-gyümölcs ritka vagy nehezen beszerezhető, nincsenek a közelben termelői piacok, zöldségesbódék.
Milyen típusú közösségi kertek vannak?
Többféle különböző közösségi kert létezik. A Wikipedia például megkülönböztet négyféle közösségi kerttípust:
Lokális vagy helyi közösségi kertek
A közösségi kertek legelterjedtebb típusa, amikor emberek egy csoportja – általában helyiek – együttes erővel termeszt gyümölcsöt, zöldséget vagy különféle dísznövényeket. Általában magán vagy nyilvános területen találhatóak, ahol a közösség tagjai bérelhetnek parcellákat havi vagy éves díj fejében.
Lakótelepi, társasházi közösségi kertek
Ezen kerttípusoknál a kert gondozását a karbantartását a házban vagy más, nagyobb lakóközösségben (pl. lakótelepen, lakónegyedben) élő emberek végzik.
Intézményi közösségi kertek
Ezen közösségi kerteket általában valamilyen civil vagy privát szervezet működteti, aki előnyös (kerti) szolgáltatást nyújt a helyben élők számára. Ezek az előnyök lehetnek mentális vagy fizikai rehabilitációs vagy épp terápiás jellegűek, de akár a foglalkoztatásban is hasznosítható képességek elsajátítását is segíthetik.
Demonstratív közösségi kertek
Általában oktatási, edukációs célokat szolgáló kertek, ahol gyakran tartanak szemináriumokat és előadásokat kertészkedésről, illetve biztosítják a szükséges eszközöket és szerszámokat a közösségi kert gondozásához.
Hogyan működik a közösségi kert?
Egy közösségi kert általában egy demokratikus intézmény, ami konszenzusos döntések mentén szerveződik. A tagok, bérlők együtt döntik el, hogy a közösségi kertet hogyan fejlesszék, milyen eszközöket, anyagokat, vetőmagokat, palántákat stb. szerezzenek be, és milyen módszerekkel műveljék a kertet.
Hol vannak közösségi kertek Magyarországon?
A közösségikertek.hu tanulsága szerint jelenleg több mint nyolcvan magyar vonatkozású közösségi kert működik, és Budapest mellett olyan vidéki városokban is megtalálhatóak, mint Győr, Pécs, Pomáz vagy Gyula, de határon túli városokban, így például Nagyváradon és Szatmárnémetiben is van regisztrált és működő közösségi kert.
Az alábbiakban ezek közül mutatunk be néhányat, amelyek szebbé, egészségesebbé és persze tevékenyebbé teszik az ott lakók életét:
Albertfalvai közösségi kert
CÍM: 1116 Budapest, Kondorosi út-Albert utca-Rátz László utca-Csurgói út 3008/4 hrsz.
Újbudán 2015 óta működik az Albertfalvai közösségi kert, a Kondorosi út, Albert utca, Csurgói út és Rátz László utca övezte területen. A tízemeletes panelek között megbúvó 742 négyzetméteres kertben eredetileg huszonkilenc ágyást és két parcellát alakítottak ki, amit a helyi hobbikertészek művelnek. A kert helyén eredetileg egy régi játszótérből megmaradt, lepusztult betonplacc volt, ezt a területet rehabilitálták. Még az átadáskor sorsolták ki, hogy a helyiek közül kik művelhetik majd a kertet, amelynek működéséről a bérlők döntenek, kiadásaikat – eszközbeszerzést, vetőmagvásárlást vagy akár egy közös bográcsozás költségeit – közösen finanszírozzák.
Végeznek itt többek között talajjavítást, komposztálást, nagy számban ültetnek virágos növényeket, és mindezt műanyagmentes módon, törekedve a hulladéktermelés minimalizálására (zero waste). A kertet az Összefogás Újbudáért Egyesület működteti.
ZUGkert
CÍM: 1141 Budapest, Zsálya utca, Magyarország
A ZUGkert vagy más néven a Zuglói Közösségi Kert a pesti kerület első közösségi kertjeként jött létre. 1000 négyzetméteres méretével a nagyobb fővárosi kertek közé tartozik, van itt komposztáló, rovarhotel, rózsakert, madáretetők. Mindent igyekeznek műanyagmentesen működtetni, és ritkaságszámban megy, hogy még tanparcellája is van, amit iskolai és óvodai csoportok gondoznak. A ZUGkert 2014 óta létezik.
reGARDEN-újraKERT
CÍM: 1048 Budapest, Homoktövis utca 100.
A reGARDEN tankert Újpest közösségi és tankertje. 2013-ban a Telekom támogatásával hozta létre az Újpesti Homoktövis Általános Iskola. A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) is közreműködött a projektben, amely nem csak az általános iskolásoknak, de a helyieknek is lehetőséget biztosít kertészkedésre. A kert meghatározott nyílt napokon látogatható. Érdekessége, hogy nem csak a növényeknek van itt jó dolga, hisz rovarhotel, rovaritató és madáretető is helyet kapott a közösségi kertben. A közösen művelt, mintegy 300 négyzetméteres területen levendulás, fűszeres magaságyások, gyümölcsös (homoktövis, málna, gyümölcsfák) és virágoskertek is találhatóak.
Kisdiófa Közösségi Kert
CÍM: 1077 Budapest, Kis Diófa u. 4.
A Kisdiófa 700 m2 alapterületen működik a belváros szívében, a szinte teljesen beépített városrész kellős közepén – épp ezért értéke felbecsülhetetlen a kevés zöldhöz szokott helyiek számára. A közösségi kertet az Erzsébetváros Önkormányzatának támogatásával és a KÉK szakmai vezetésével nyitották meg 2016-ban. Összesen 44 egyéni/családi és 4 tanparcellát alakítottak ki itt, a bulinegyed mélyén. De nem csupán kertként funkcionál, termelői piac és átvevőpont is egyben. A kertben kiemelt fontossággal bír a mulcsolás (ha nem tudod, mit jelent , olvasd el Komposztálási kisokos kezdőknek c. cikkünket) és a víztakarékos művelési mód.
Zöld Folt Közösségi Kert
CÍM: 7621 Pécs, Király utca 7.
A Zöld Folt egy aprócska 330 négyzetméteres, ám annál fontosabb közösségi kert Pécs városában. A kerthasználók itt nem csupán a növénytermesztésre, hanem a társas kapcsolatokra is nagy hangsúlyt helyeznek. Sok beszélgetés, vita és tudásmegosztás kíséri a munkát, hogy a kert művelése túlnyúljon a szimpla kertészkedésen. A különleges kezdeményezés 2018 óta működik Pécs szívében, ahol a kerti telek évtizedeken át érintetlen volt, míg művelés alá nem vonták. Osztatlan közös tulajdon része, a tulajok hozzájárulásával jött létre. A kertben vegyszerezés nincs, ökológiai módszerekkel védekeznek a kártevők ellen.
A kertet a Zöld Folt informális közösség működteti.
Létra Tanoda közösségi kertje
CÍM: 8988 Kozmadombja, Jókai utca 20.
A Létra Tanoda kertje vidéken, egész pontosan a Zala megyei Kozmadombján működik. 7500 négyzetméteres területével egészen tekintélyparancsoló zöldterület. A kert egyetlen hatalmas parcellán kínál művelési lehetőséget a helyi közösség tagjainak 2004 óta. Elsősorban gyógy- és fűszernövényeket termesztenek. A közösségi kertet a Vidéken Élők Esélyeiért Egyesület működteti.
Péter bácsi közösségi kert
CÍM: 410183 Nagyvárad, Strada Sofiei 1
Ez a hatalmas közösségi kert közel két hektáros – 19247 négyzetméteres – méretével kilóg a magyar közösségi kertek mezőnyéből, ám egyedisége nem csak ebben áll. A területet eredeti tulajdonosa, Czilli Péter, vagy ahogy a helyiek ismerik, Péter bácsi sokáig a feleségével művelte, majd halála után családja a közösségre bízta. Megtalálható itt egy tanösvény, szántott terület, játékra alkalmas terület is, de a fenntartók szakmai, kertészeti előadásokat is szerveznek.
Közösségi Kertek Éjszakája
Idén egy izgalmas éjszakai közösségi program is kapcsolódott a közösségi kertekhez: 2021 szeptemberében rendezték az első Közösségi Kertek Éjszakáját, ahol tizenegy budapesti kertközösség mutatkozhatott be az érdeklődőknek, ezzel is igyekeztek nagyobb kedvet csinálni a csatlakozáshoz.
Hogyan vehetsz részt egy kertközösség életében?
A legtöbb közösségi kert a helyiek számára nyitott, de a férőhelyek száma igen limitált. Csatlakozni az alábbi linken tudnak a kertészlelkületű honpolgárok, az oldalon a szabad helyek erejéig meghirdetik a regisztrált kertekben elérhető parcellákat.
A közösségi kertekkel kapcsolatban rengeteg hasznos információt megtalálsz a közösségikertek.hu oldalon, kezdve a környékeden megtalálható kertektől egészen addig, hogy te milyen módon tudsz csatlakozni a kertészkedők közösségéhez.
Szerényi Tamás | Szövegíró, újságíró. 2010 óta ír cikkeket és készít interjúkat főleg reklám és kommunikáció témában, de néha ír gasztronómiáról, turizmusról vagy épp környezetvédelemről. Igyekszik felelősen fogyasztani, elkötelezett a klíma védelme és a Föld jövője iránt.
Vélemény, hozzászólás?