Tartalom
- 1 Mik a fakivágás általános szabályai Budapesten? Van-e olyan kerület, ahol eltérő a szabályozás?
- 2 Fakivágási engedély a fővároson kívül: milyen szabályok vannak érvényben?
- 3 Ki lehet vágni egy saját telken lévő fát vagy ehhez is fakivágási engedély kell?
- 4 Mikor élvez védettséget egy fa, hogyan módosít ez a szabályozáson?
- 5 Mikor lehet kivágni egy közterületen lévő fát?
- 6 A fák megmetszése is engedélyhez kötött?
- 7 Hogyan lehet megszerezni a fakivágási engedélyt?
- 8 Mik a fakivágási engedély megszerzését szabályozó rendeletek céljai?
- 9 Milyen esetekben indokolt egy fa kivágása?
- 10 Mikor ne vágjunk ki egy fát?
- 11 Hogyan és mennyire büntetik, ha valaki engedély nélkül vág ki egy fát magánterületen?
- 12 Hogyan és mennyire büntetik, ha valaki engedély nélkül vág ki egy fát közterületen?
- 13 Hogyan lehet megelőzni, hogy fakivágásra kerüljön sor?
- 14
Honnan tudjuk, hogy kell-e fakivágási engedély Budapesten és vidéken? Ezt a látszólag egyszerű kérdéskört próbáljuk most kicsit körbejárni.
Mik a fakivágás általános szabályai Budapesten? Van-e olyan kerület, ahol eltérő a szabályozás?
A budapesti fakivágási szabályozásról általánosságban elmondhatjuk: ahhoz, hogy egy közterületen álló fát kivágjunk, mindenképp engedélyt kell kérnünk a helyi önkormányzattól, sőt, a jelenlegi szabályozás szerint 3000 forint illetéket is kell fizetnünk. Bizonyos törzsméret fölött (gyümölcsfák esetében 20 cm, díszfák esetében 10 cm átmérő) a saját telkünkön található fa kivágását is be kell jelentenünk az önkormányzatnak, azonban az engedélyért nem kell fizetni.
Mielőtt hozzáfognánk egy fa kivágásához, szakember segítségével mérjük fel, hogy tényleg ki kell-e vágnunk az adott fát, nincs-e más megoldás? Ha valóban láncfűrészt kell ragadnunk, nemcsak a biztonságos technikának kell utánanéznünk, hanem a lokális szabályoknak is.
A közterületen és magánterületen található fák ültetését, gondozását és kivágását Magyarországon a 346/2008. (XII. 30.) kormányrendelet szabályozza. Más vonatkozik a védett fákra, fasorokra, a közterületen található fák kivágására, más a saját telkünkre és megint más a szabály, ha több fát kell kivágni (például egy építkezés esetén).
Fakivágási engedély a fővároson kívül: milyen szabályok vannak érvényben?
A környezet védelméről szóló 1995. évi LIII. törvény 46. § (1) a fővároson kívül is az önkormányzatot hatalmazza fel azzal, hogy szabályokat alkosson a fák kivágásával kapcsolatban. Ha tehát egy félig elkorhadt, veszélyes diófát kell kivágni a telkünkön, előtte mindenképp vegyük fel a kapcsolatot a helyi önkormányzattal, hogy tisztában legyünk a ránk vonatkozó szabályokkal!
Előfordul, hogy egy hirtelen bekövetkező környezeti katasztrófa felülírja a bevált szabályozást. Ez történt 2020. augusztus végén, amikor egy brutális erejű légzuhatag csapott le Gödre és Dunakeszire. A gyönyörű dunai fasor jelentős fái károsodtak, dőltek ki vagy szakítottak le felsővezetékeket. Az eset után hetekig zúgtak a láncfűrészek, és sokan a valóban veszélyesen megdőlt fák mellett az épségben maradt fákat is kivágták biztonsági okokra hivatkozva.
A klímaváltozás következtében sajnos a jövőben is számíthatunk hasonló intenzitású viharokra, légzuhatagokra és az ezekből eredő fakárokra.
Ki lehet vágni egy saját telken lévő fát vagy ehhez is fakivágási engedély kell?
Sokakat meglep, hogy a kertünkben növő, akár saját ültetésű fák fölött sem rendelkezünk teljhatalommal. Pedig ez nem is olyan nagy baj! Díszfák esetében a tíz centiméternél nagyobb törzsátmérővel rendelkező fapéldányok kivágásához engedélyt kell kérnünk az önkormányzattól. A gyümölcsfáknál nem tíz, hanem húsz centiméter törzsátmérőtől számít engedélykötelesnek a fa kivágása.
Más a helyzet, ha védett fáról van szó, vagy ha harminc centiméternél nagyobb törzsátmérővel bíró fára emelnénk a baltát. Ezeknek a példányoknak a kivágásához csak akkor kaphatunk engedélyt, ha a növénynek rossz az egészségi állapota, balesetveszélyes, vagy csak a fa kivágásával lehet végrehajtani valamilyen szükségszerű építési munkálatot. Ha nem kapjuk meg az engedélyt, ennek ellenére kivágjuk a fát, akkor komoly büntetésre számíthatunk.
Sőt, az önkormányzat is kötelezhet minket fakivágásra, ha a telkünkön található fa állapota életveszélyes.
Az építkezés miatt kivágott fákat pótolni kell, mégpedig az övezeti előírás mértékéig, ez általában a kivágott fák össztörzsátmérőjének megfelelő mennyiségű fa ültetését jelenti. Hogy pontosan milyen fajtájú, korú fával kell a kivágott fát, fákat helyettesíteni, arról a városi főkertész iránymutatása alapján dönt az építési hatóság. A fát kivágó személynek kell gondoskodnia arról, hogy a fapótlást szakszerűen végezzék el, a kivágott fák pótlásának határideje általában egy év, de minden esetben egyeztessünk a helyi önkormányzattal!
Mikor élvez védettséget egy fa, hogyan módosít ez a szabályozáson?
Néhány fa az alapvető szabályozáson túl is extra védelmet élvez, ilyenek a jelentős városképi környezetben található példányok vagy a védett fák. Sőt, még védett fajba tartozónak sem kell lennie egy fának, ha védelem alatt álló fasor tagja. Ezekben az esetekben nem az önkormányzat, hanem a természetvédelmi hatóság adhat csak engedélyt a kivágásra, ennek eljárási költsége 10 000 forint. Hogy mi számít védettnek, arról a 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet 1. számú melléklete rendelkezik.
Mikor lehet kivágni egy közterületen lévő fát?
Hasonlóan a magántelken kivágható fákhoz, közterületen is csak akkor lehet kivágni egy fát, ha:
- veszélyezteti az emberek vagy épületek biztonságát,
- egy szükségszerű építési munkálatot nem lehet másképp elvégezni, csak a fa csonkításával vagy eltávolításával, ebben az esetben a megfelelő módon pótolni kell a kivágott fákat,
- a fa termése, virága súlyos allergiát okoz.
A fák megmetszése is engedélyhez kötött?
A saját telkünkön található gyümölcsfák metszését, ifjítását, gallyazását nem kell bejelentenünk. Más a helyzet azonban a házunk előtt álló, önkormányzati tulajdonban lévő fákkal kapcsolatban. Ezeknek ifjító metszését kizárólag akkor lehet elvégezni, ha a helyi önkormányzat engedélyezi.
Abban az esetben, ha 20 centiméternél vastagabb a közterületen álló fa törzsátmérője, csak szakember jelenlétében és kizárólag egy esetleges életveszélyes helyzet megelőzése érdekében lehet a fán csonkolást vagy alakító metszést végezni.
Hogyan lehet megszerezni a fakivágási engedélyt?
Az első lépés a fakivágási engedély megszerzéséhez, hogy felmegyünk a helyi önkormányzat honlapjára, és megkeressük, hogy pontosan kinek és milyen módon kell benyújtanunk a kérelmet, általában a jegyző fogja kiadni az engedélyt.
Ha közterületen álló fa kivágásához kell engedély, a kérelmen fel kell tüntetni a nevünket, címünket, a kivágás indokát. Le kell írnunk az érintett közterület nevét, és a fa pontos elhelyezkedését (rajzban vagy írásban). Részletezni kell a kivágandó fa, cserje fajtáját, a fa földtől számított egy méteres magasságban mért törzsátmérőjét. Sőt, azt is le kell írni, hogy pontosan milyen módszerrel vágjuk / vágatjuk ki a fát és hogyan, milyen fával képzeljük el a pótlást.
Pótlásként nem lehet invazív fajokat telepíteni, ilyenek például a fehér akác, az amerikai kőris, a mirigyes bálványfa, a cserjés gyalogakác, a kései meggy és a zöld juhar. Érdemes egyeztetni a pótlással a kapcsolatban a település főkertészével, mivel az ő iránymutatása alapján fogja meghatározni a hivatal, hogy pontosan milyen fajú, méretű fát kell ültetnünk.
Mik a fakivágási engedély megszerzését szabályozó rendeletek céljai?
A fakivágást szabályozó rendeleteket az erdővédelmi szabályokhoz hasonlóan környezetvédelmi szempontból hozták. Tehát azért, hogy az adott település zöld területeit óvják, az ember környezetre gyakorolt hatását keretek közé szorítsák.
Csak akkor lehet kivágni a fát, ha a jegyző által kiadott engedély már jogerős. Miután a fát kivágták, jelenteni kell a hivatalnak.
A rendeletek legfontosabb szakasza nem is a büntetéssel vagy a bejelentéssel foglalkozik, hanem a kivágott fák pótlásával. A szakszerű fapótlás biztosítja, hogy ne fogyatkozzon meg az adott terület faállománya. A pótlást is ellenőrzi a hivatal, ha nem volt sikeres vagy megfelelő, akkor újabb fák ültetéséről kell gondoskodni! Ha valamilyen okból nem lehet pótolni a kivágott fát, pénzben is meg lehet váltani, de ezt a megoldást ha lehet, kerüljük el, hiszen így csökken a település faállománya!
Milyen esetekben indokolt egy fa kivágása?
A fa kivágásának lehet életvédelmi, vagyonvédelmi vagy egészségvédelmi oka. Indokolt lehet a fa kivágása például a következő esetekben:
- a beteg, elkorhadt fát biztonsági okokra hivatkozva kell kivágni
- ha egy vihar, fagykár vagy földmozgás során károsodik a fa, veszélyesen megdől, meghasad, életveszélyessé válik
- ha valamelyik lakó súlyosan allergiás az adott fa termésére, virágára
- ha egy szükséges építési munkálatot nem lehet másképp elvégezni, csak a fa kivágása árán.
Mikor ne vágjunk ki egy fát?
Ne vágjunk ki egészséges fát, ha nem jelent veszélyt ránk vagy az ingatlanunkra, ha meg tudunk úgy oldani egy építészeti átalakítást, hogy a fát is megóvjuk. Ne vágjuk ki, ha gyógyítható betegségben szenved.
Próbáljuk megvédeni a nagyobb fáinkat (főleg a nem invazív fajokat), a legtöbbnek egy emberöltő is kevés ahhoz, hogy ereje teljében lévő példány legyen belőle.
Hogyan és mennyire büntetik, ha valaki engedély nélkül vág ki egy fát magánterületen?
Ha engedély nélkül vágunk ki egy fát, és valaki feljelent minket, szabálysértési eljárást indítanak ellenünk. A büntetés mértéke sok mindentől függ: a fa méretétől, fajtájától, mennyiségétől, védettségi fokától, mivel nem csak a szabálysértésért kell kifizetnünk a büntetést, de meg kell térítenünk a kivágott fa értékét is vagy szakszerűen pótolnunk kell. Tíz fa kivágásáért 18 milliós büntetés, 5 fa kivágásáért 5,5 milliós bírság!? Bizony, ha körbenézünk a neten, találunk néhány kiugróan magas büntetési tételt.
Hogy elkerüljük az éveken át tartó pereskedést és a brutális összegű büntetéseket, járjunk utána a fakivágási szabályoknak!
Hogyan és mennyire büntetik, ha valaki engedély nélkül vág ki egy fát közterületen?
Attól függ, hogy védett fáról, védett facsoportról vagy csak egy olyan fáról van szó, amelyik áldozatául esett egy önjelölt favágónak. A kiszabott pénzbírság felett meg kell téríteni a kivágott fa árát (ez a védett fajoknál jelentősen magasabb), vagy gondoskodni kell a kivágott fa (fák) újratelepítéséről. A kiszabható pénzbírság felső határa a mindenkor hatályos jogszabályok által meghatározott összeg.
Hogyan lehet megelőzni, hogy fakivágásra kerüljön sor?
Sokszor már az ültetés során eldől egy fa sorsa. Ha a saját kertünkbe ültetünk fát, előtte alaposan meg kell vizsgálni, hogy milyen a talaj, milyen a telek fekvése, mennyi napsütés éri az adott kertrészt, milyen növények élnek a környezetében, milyen távolságban helyezkedik el a kerítést, vagy egyéb épület.
A legjobb, ha szakembert hívunk, mielőtt elmegyünk a kertészetbe vásárolni. És ha megvan a fa, ne feledkezzünk meg a megfelelő talajról, gondozásáról, szakszerű metszéséről, ápolásáról. Nézzünk rá gyakran a fáinkra, ha beteg, járjunk utána, mivel javíthatunk az állapotán. Minél jobban ismerjük a fánkat és a környezetét, annál valószínűbb, hogy el tudjuk kerülni a felesleges fakivágást.
Érdemes elolvasni egy korábbi cikkünket a kertről és a helyes tájhasználatról.
Természetesen egy váratlan viharral, balesettel nem tudunk mit kezdeni.
Be kell jelenteni a helyi önkormányzatnál.
Az országos szabályozás mellett a helyi önkormányzat szabályozza a közterületen álló fák kivágását.
Amennyiben az önkormányzat indokoltnak látja a kivágást és megadta rá az engedélyt.
Borbáth Péter | Író, túravezető – mesét, kritikát, reklámszövegeket ír, túravezetőként Latin-Amerikát, Madeirát és az Azori-szigeteket járja.
Titkos
Sajnos az emberi butaság ellen nincs gyógymód… Pl
Megvesznek egy gyümölcsöst amit én szerettem volna megvenni, rá ígértek egy nevetséges összeget nekik adták el, ez egy dolog, de másnap mind az összes 30 fát gyökeresen kivágták,hogy egy házat diszkerttel építsenek, persze 1 fa került a 30 helyére… Semmi utánpótlás semmi, -30 fa 1 új családi ház, nagyszerű!!! Miért add ilyenre engedélyt a polgármester? Baloldal elvileg nem a környezetetért és az emberekért van ? Nem kellene akkor minden egyes fa helyett legalább kettőt ültetni??? Miért engedélyeznek ilyeneket és miért nem szigorítanak be amikor válságban a föld? Katasztrófális a helyzet? Sajnos a kapitalista társadalomban csak a profit a számok a pénz számít, a most ! Élj a mának semmi előre gondolkodás…
tamas ozvald
Egyetertek emberileg, de. A fentebb leirtak szerint zöldfelületre szamitva 100m2-kent kell egy fat ültetni potlaskent, akkor is ha 30-at vagtak ki…