Tartalom
- 1 Honnan jött az ötlet, hogy csomagolásmentes boltot nyiss?
- 2 Akkor ti teljesen környezettudatosan éltek?
- 3 És ha jól értem, akkor vegánok is vagytok?
- 4 Hogy ismerkedtetek meg a zero waste életmóddal?
- 5 Kik vásárolnak nálatok?
- 6 És akiknek a közelében nincs csomagolásmentes bolt, de mégis szeretnék ezt a változást, nekik mit tanácsolsz?
- 7 Nem lesz ez drágább?
- 8 Nálatok lehet kapni csomagolásmentes tisztítószereket is?
- 9 A vásárlóitok viszik magukkal a saját szütyőiket és azokat töltik meg?
- 10 Vannak nehézségei egy csomagolásmentes bolt nyitásának?
- 11 Mi a fennmaradás titka?
- 12 Van-e valami buktató?
- 13 Mit jelent akkor valójában a csomagolásmentesség?
- 14 Mi megy könnyen a csomagolásmentes bolt nyitása és fenntartása során? Kik támogatnak?
- 15 Mit jelent az, hogy Életerő Központ? A csomagolásmentes bolton túl mit nyújtotok még?
- 16 Honnan szerzitek be a termékeiteket?
- 17 Hogyan kerültetek kapcsolatba a beszállítókkal?
- 18 Van kedvenc terméketek?
- 19 Hogyan fogadta a nagyközönség?
- 20 Ti tudtok még fejlődni?
- 21 Mi a zero waste boltok jövője?
Bár a koronavírus miatt sorra bezártak az üzletek, köztük a szentendrei Életerő Központ is, mi mégis megkérdeztük tőlük, mi kell a jó üzlethez. Endrei Balázs szerint fényes jövő előtt állnak a csomagolásmentes boltok. Interjú.
Honnan jött az ötlet, hogy csomagolásmentes boltot nyiss?
Valójában négy éve kezdődött. Egy olyan terméket akartunk a párommal, ami teljesen egészséges, hozzáadott adalékanyagoktól mentes, és vegán. Ekkor született meg a Smoogo Smoothie, a fagyasztott zöldség-gyümölcs turmixunk. Különböző rendezvényeken, piacokon árultuk. Rengeteg emberrel találkoztunk, beszélgettünk velük, figyeltük a reakcióikat. Láttuk, hogy egyre többüket érdekli a környezettudatos életmód. Időközben Szentendre városa kiírt egy pályázatot helyiség bérlésére. Aztán gondoltunk egy merészet. Megpályáztuk.
Először csak egy egészség bárt akartunk nyitni. De miközben írtuk a pályázatot körvonalazódott, hogy mit is akarunk valójában. Tudtuk, hogy mire van szüksége az emberek, mik azok, amik népszerűek, és a saját életünkből kiindulva rájöttünk, hogy amit mi akarunk, az valójában egy csomagolásmentes bolt.
Akkor ti teljesen környezettudatosan éltek?
Próbálunk hulladékmentesen élni. Lehetőség szerint organikus táplálékot veszünk. És úgy vásárolunk, ahogy a boltunkban tudnak az emberek.
És ha jól értem, akkor vegánok is vagytok?
Abszolút. Megnéztünk minden vegánságról szóló filmet, ami kijött. Rájöttünk, hogy a hús feldolgozása, illetve fogyasztása nagyon káros a környezetre. Aztán egyik napról a másikra úgy döntöttünk, hogy letesszük.
Hogy ismerkedtetek meg a zero waste életmóddal?
A zero waste nem egy ismeretlen életforma. Nem arról van szó, hogy egy teljesen új dolgot csinálunk, hanem visszamegyünk abba az időbe, amikor a csomagolás úgymond még nem volt divatos. Nagymamámmal annak idején rengeteget jártunk piacra. 2-3 órás program volt a bevásárlás. Eszünkben sem volt, hogy valamit csomagolva kérjünk.
Kik vásárolnak nálatok?
Azok, akik nem arra várnak, hogy valaki megfőzze nekik az ételt. Akik nem akarnak kiszolgáltatottak lenni. Akiknek nem jelent problémát, hogy saját magukat el kell látni. Lemondtak a 21. századi kényelemről. Kellő akarattal életmódot változtattak, és próbálnak környezettudatosan élni.
És akiknek a közelében nincs csomagolásmentes bolt, de mégis szeretnék ezt a változást, nekik mit tanácsolsz?
Aki egy tízemeletes panelban lakik, és spájza sincs, ott azért igen, ezt megvalósítani nehéz. De külföldön, például Angliában, vannak már erre is kezdeményezések. Ott nem az a kérdés, hogy én egyedül átállok-e, hanem van-e olyan közösség, ahol létre lehet hozni ezt az életteret. Azt tanácsolom, hogy nézzen körül a saját környezetében, kik azok, akik hasonló cipőben járnak. Keressen helyi kezdeményezéseken. Kérdezze meg, hogy van-e őstermelő a közelben, vagy olyan, aki időnként arra jár, és megáll, hogy tudjon tőle vásárolni. A közösségi médiában rengeteg olyan platformot találni, ahol ezekről lehet informálódni. Legfontosabb, hogy ne érezze magát ufónak. Fogja fel úgy, hogy hozott egy döntést, ami új ajtókat nyitott ki előtte.
Nem lesz ez drágább?
Először sokan azt hiszik igen, hogy drágább így élni. De utána kiderül, hogy jóval olcsóbb: legalább annyival, mint a csomagolás ára.
Nálatok lehet kapni csomagolásmentes tisztítószereket is?
Igen. Van egy elkülönített része a boltnak. Találtunk olyan magyar gyártót, aki gyártás közben a mi 12 literes kannáinkba is készít tisztítószereket. Bárki jön, tud vinni mosogatószert, mosószert, ablaktisztítót.
A vásárlóitok viszik magukkal a saját szütyőiket és azokat töltik meg?
Általában igen, de a komolyabb vásárlóink befőttes üveggel járnak. De nálunk ez is biztosított. Azt mondjuk a vevőknek, ha olyan terméket vásárol, ami üveges, akkor fogyasztás után, ne dobja ki. Hozza be hozzánk, elmossuk, ráírjuk a súlyukat, és kirakjuk a boltban. Ha valaki bejön, és elfelejtett magával hozni, akkor abból elvihet. Most már havi több száz befőttes üveg pörög. Folyamatosan hozzák, viszik.
Vannak nehézségei egy csomagolásmentes bolt nyitásának?
Annak, aki csinálja, hitelesnek kell lennie. Szerintem ez a legfontosabb. A mi titkunk, hogy folyamatosan kommunikálunk, oktatunk. Tartunk filmvetítéseket. Jönnek a gyerekek oktatásra. Századjára is elmeséljük a történeteinket, mert nagyon nagy az információhiány.
Mi a fennmaradás titka?
Az emberek legalább annyival kevesebbért kapják meg az élelmet, amennyivel kevesebbe kerül a csomagolás. Ha valaki egyedül, a semmiből akar boltot csinálni, kell egy jó csapat mögé, akiknek a tagjai A-tól Z-ig tudják, mit kell pontosan csinálni.
Van-e valami buktató?
Igen, azért arra figyelni kell hogy ne kezdjük el árulni például ezeket az tároló edényeket, üvegeket, szütyőket. Igény van rá, mert mindenki fel akar szerelkezni ezekből. De ne legyen önbecsapás. Nem szabad az egyik fogyasztási cikkről a másikra bátorítani az embereket. Nincs szükség a fancy tárolóedényekre. Ki mit talál otthon, nyugodtan használja újra. Ne a pénzről, hanem a hitelességről szóljon.
Mit jelent akkor valójában a csomagolásmentesség?
Van egy nagy ellentmondás a hagyományos bolt és a csomagolásmentes bolt között. Míg a hagyományos boltnak a legfontosabb fokmérője az a forgalom, nálunk nem.
A csomagolásmentesség azt jelenti: bejössz egy recepttel, az van benne, hogy tegyél bele két kanál chia magot, akkor tőlünk nyugodtan vihetsz két kanál chia magot. De egy hagyományos bolt meg legalább 25 dekát próbál meg eladni, mert minimum akkorába van becsomagolva. Aztán, hogy felhasználod-e teljesen, vagy a fele a kukában köt ki, az nem érdekli.
Mi megy könnyen a csomagolásmentes bolt nyitása és fenntartása során? Kik támogatnak?
A bolt környékén van egy Waldorf iskola. A waldorfos szülők hasonló szellemiségben élnek, mint mi. Köztük indult el az információ. Sokszor a gyerek hozza be a szülőt. A fiatalok nagyon nyitottak erre.
Mit jelent az, hogy Életerő Központ? A csomagolásmentes bolton túl mit nyújtotok még?
Rengeteg programunk van. Minden hónapban van egészségnap, amikor előadokat hívunk, mindenféle mérésekre van lehetőség. Nemcsak egy csomagolásmentes bolt vagyunk. Tudtuk, hogy egy ilyen bolt nem képes önmagában megélni. Kellett valami plusz. Amit mi csinálunk inkább egy életmódközpont. Vannak mozgásos aktivitások is, például a pilates és a jóga keveréke, jógalates óra. Filmvetítéseket tartunk. Próbáljuk az egészséget a központba állítani.
Abban hiszek, hogy azok az emberek fognak törődni a környezetükkel, akik maguk rendben vannak. Az emberek többségének, ha választaniuk kellene maguk vagy a környezet kötött, akkor inkább magukat választják. Megtanítjuk nekik az összefüggéseket. Minden lehetőséget megragadunk, hogy elmondjuk, mennyivel jobb lesz nekik, ha életmódot váltanak.
Honnan szerzitek be a termékeiteket?
Két féle élelmet engedünk ide. Azokat, aminek van bio minősítése. Vagy azt, ami termelői, ott maga termeli, amit láttunk, megkósoltuk, megnéztük, hogy csinálta, és rendben találtuk.
Hogyan kerültetek kapcsolatba a beszállítókkal?
Kutatómunkát végeztünk. Rengeteg munkaórát belefektettünk. A magyarokkal piacozás közben, kiállításokon. Sok környezettudatos emberrel tartjuk a kapcsolatot. Folyamatosan monitorozzuk, milyen termékek vannak, amiket mi is felvehetünk a repertoárba.
Van kedvenc terméketek?
Olyan, hogy kedvenc nincs. Mindig évszaktól függ, hogy mit eszünk. A saját termékünk az nagyon kedves a szívunknek természetesen. De sok olyan van, amit szeretünk. Mindennap van magvajjal, friss növényi tejjel várjuk a vevőket. Gluténmentes lisztek, tészták is vannak. Az alapélelmiszereken túl pedig nyers sütik, krémek, vegán szendvicsek kekszek is várják az idelátogatókat.
Hogyan fogadta a nagyközönség?
Szeptemberben nyitottunk. Szájról szájra terjed a híre. Egyre többen jönnek be, egyre jobban terjed a híre. Ez a leghatékonyabb. Szeretik az emberek. Nagy érdeklődéssel fogadták. A központnak köszönhetően az előadóink viszik a hírét.
Ti tudtok még fejlődni?
Persze, mindig van rá igény. A továbbfejlődés az nálunk például az lehetne, hogy helyi kitelepülésekkel még több eseményt fogunk tartani. A koronavírus járvány miatt fejlesztettük a webshopunkat, és a házhozszállítás logisztikáját is megszerveztük.
Mi a zero waste boltok jövője?
Azt látni kell, hogy a társadalomnak van az a része, aki erre nem lesz vevő. Őket a pacal, vagy egy jó pörkölt tesz boldoggá. Az ő szemükben mi nem leszünk potenciál. Viszont van az a réteg, aki tutira abba fogja hagyni a nagykereskedelemben való vásárlást. Néhány év és szerintem 2-3 kilométerenként lesz egy csomagolásmentes volt. Sokan már most keresik a lehetőségeket, hogy nyissanak egy ilyet. Nyilván lesz, akinek be fog jönni, és lesz olyan, akinek nem. Úgy gondolom, nagyon fényes jövő áll a csomagolásmentes boltok előtt.
Bár jelenleg zárva van az Életerő Központ. De a korlátozások után Szentendrén, a Vizes Nyolcas Uszoda és Szabadidőközpontnál szeretettel várnak mindenkit, aki környezetbarátabb vásárlásra és egészséges élelmiszerekre vágyik. Addig is a honlapjukon online lehet csemegézni a termékeikből.
Balogh Krisztina | Szabadúszó publicista, ex híradós riporter, főállású pincér. Az Országodba befogadtál című interjúkötet társszerzője. A 2014-es Komáromy Gábor újságíró ösztöndíj győztese. Fő érdeklődési témái a romaintegráció és a környezetvédelem.
Olvasó88
Sajna felénk csak piac akad meg zöldséges bolt(bár utóbbi helyeken már az uborka fólia csomagolás nélkül van kirakva, és a többi zöldség gyümölcs ha nem tálcás kiszerelés) akkor ömlesztve fajtánként a ládába van kirakva. Egyszer ismerősöm megkérdezte valamelyik vegyesboltot, hogy saját tároló edénybe vehet e felvágottat, vagy sajtot, mire közölték, hogy se saját tároló edényt, se saját zsákot nem fogadnak el élelmezés tisztasági(ala szennyezés) okokból kifolyólag, mert hiába van otthon kimosva, ők nem vállalnak felelősséget egy esetleges menet közbeni szennyeződésért. Csomagolás mentes bolt környékünkön – Hajdúsámson egy se – csak Debrecenben van egyetlen darab(ha az még meg van), de az is a város másik Józsa felé eső részén található, tehát sokaknak akik errefelé laknak, vagy a város felénk eső végében, nem esik soha útba. Egyébként saját vászonszatyrot igyekszünk használni, plusz az évek alatt összegyűlt zacskókat ujrahasználjuk, mert azok meg egy tejfeles vödörbe rakva jók kávé és tea zacc gyűjtésére, meg növényi héjak gyűjtésére, – ha nem a csirke eszi meg őket -, komposztra mennek. A csirkék bio kerti konyhamalacok. Citrom telente saját termésű, vegyszermentes(mert három citromfánk van, amiből kettőt, amelyek még gyerekkoromban keltek ki pár poénból ledugott magból, majd át kell oltani a harmadikról ami termő). Meg van egy vagon befőtt és lekvár, meg házi ketchup(sokkal jobb mint a bolti), és a tepsis csirkét ha nem kínai csirke, akkor házi ketchupban sütjük, ami még puhítja is a húsát, meg lecsót is szoktunk elrakni, ha tudunk. Savanyúságok, stb, amit tudunk és lehet. A spájzat most rendeztük át, és új polcrendszer lett csinálva a régi házi eszkábálású könyvespolcaink nagyobbikjának a lapjaiból, ami alá kihúzható kerekes kosarak lettek betervezve, amihez vannak itthon kerekek, csak kosarat kell vadászni hozzájuk a turiban vagy a régiség vásárokban. Ötlet mindíg van, csak nem könnyű mindegyiket megvalósítani.