Ha szeretnénk mi is környezetkímélő módon kiélni kreatív energiáinkat, akkor ez a cikk tökéletes útmutató lesz számunkra. Mutatjuk, mit jelent a DIY mozaikszó, illetve azt is, hogyan és miért érdemes elsajátítanunk minden apró cseprő titkát!
Mi is az a DIY?
Egyre elterjedtebbé vált manapság a DIY – angolul Do It Yourself – azaz csináld magad módszer a kreatívkodni vágyók körében. Ez a technika lényegében arra való, hogy bármiféle szakértő és szakember segítsége nélkül saját magunk építsünk, barkácsoljunk, kreáljunk új dolgokat. Ezeket többnyire olcsó, könnyen beszerezhető anyagokból, összetevőkből csinálják.
Rengeteg különféle módja van, lehet például ajtódíszt készíteni, madáretetőt, de akár ruhákat is átalakíthatunk, vagy bögréket díszíthetünk. Lényegében bármi ötletünk van, csak be kell szerezni hozzá pár alapanyagot, hogy létrehozzunk egy új, teljesen kézzel készített dolgot. Pontosabban nem feltétlenül szükséges beszereznünk, sok esetben elég az, ha csak körülnézünk lakásunkban, hiszen legtöbbünknél felgyülemlenek az évek alatt nem használatos dolgok – ez persze nem azt jelenti, hogy ilyen állapotban is kell maradniuk.
Alapanyagok
Változatos skálán mozog az alapanyagok listája és elérhetősége egyaránt. Ha körülnézünk a fészerünkben, garázsunkban, biztosan találunk pár olyan dolgot, amelynek már a puszta létezéséről is megfeledkeztünk. Álljunk meg egy pillanatra, és gondoljuk át, vajon mire tudnánk felhasználni az elénk terülő kacattengernek gondolt halmazt. Egy fa deszkából például könnyedén lehet festék és néhány anyagdarab segítségével sarokba illő, az adott évszaknak megfelelő dekort csinálni, akár húsvéti nyuszit, akár hóembert.
Ha azonban inkább vásárolnánk alapanyagokat, remek lelőhely erre számos bolt, például a Kik akciós újság kínálata számtalan aprósággal van tele. Kedvező áron szerezhetünk be több dolgot, amelyek összessége egy új, általunk kreált dekort vagy éppen használati tárgyat eredményezhet. Ha kisebb üzleteket támogatnánk vásárlásunkkal, ott van például a hobbykreativ.hu és a diylakberendezes.hu.
Előfordulhat, hogy nem érzünk ihletet ahhoz, hogy új dolgokat alkossunk. Ez egyáltalán nem probléma, nyugodtan lehet használni az internet adta lehetőségeket és utánanézni, mi érdekel minket. Ötletet meríteni nem ördögtől való dolog, mégis fontosnak tartjuk kihangsúlyozni, hogy ez maradjon meg inspiráció szerzésnek, ne pedig a másik munkájának a teljes koppintását eredményezze.
Környezettudatosság
Környezetünk nagyon hálás lesz nekünk, ha ezzel a módszerrel alkotunk újjá használt, kidobásra szánt vagy éppen tévesen feleslegesnek ítélt tárgyakat. Hasonló alapon működik, mint a használt ruha bolt: ami másnak nem kell, nekünk lehet, hogy pont jól jön az a darab. A kettőt – turkálót és a DIY módszert – akár kombinálva lehet új dolgokat kreálni, például abban az esetben, ha veszünk egy farmerdzsekit egy használt ruha boltban, akkor azt DIY technikával könnyedén felújíthatjuk. Vághatunk, festhetünk, ragaszthatunk, amit csak szeretnénk. Azonban, ha a végeredmény mégsem tetszik, ne keseredjünk el, újra próbálkozhatunk bármennyiszer, hiszen meglehetősen költséghatékony módszerről van szó.
Valamint a külföldi oldalakról való rendelést is kikerülhetjük ezzel a módszerrel. Egyre népszerűbbé vált az, hogy párszáz forintos apróságokat rendelünk külföldi – főleg kínai – oldalakról. Azonban ez hatalmas nagy ökológiai lábnyomot hagy maga mögött, egyrészt a sok lebomlásra alkalmatlan csomagolás miatt, másrészt pedig a logisztika miatt, hiszen ezeket a kis csomagokat többnyire repülővel szállítják. Tehát, ha tudjuk, inkább helyi árusoktól, piacról, vagy éppen a fent említett helyről szerezzük be az alapanyagokat, ha tényleg semmi használhatót nem találunk házunk tájékán – amit kétlünk.
Képzeletünknek semmi sem szab határt, csak mi magunk, hiszen ezt a technikát alkalmazva nem találjuk szembe magunkat semmiféle szigorú szabállyal, mintával, amelyet követnünk kéne. Legyünk bátrak, veszítenivalónk nincs. Vágjunk bele a kreatívkodásba – szó szerint!
Támogatói tartalom (X)
Vélemény, hozzászólás?