Tartalom
- 0.1 Miért van veszélyben a természet?
- 0.2 Mi az a Madarak és Fák Napja? Mi az ünnep célja?
- 0.3 Mikor és hol volt az első Madarak és Fák Napja?
- 0.4 Hogyan alakult, fejlődött az esemény az évek során hazánkban?
- 0.5 Hol és milyen programok vannak a madarak és fák napján?
- 0.6 Az ünnepnap üzenete: Ne csak ezen a napon törődjünk a természettel!
- 0.7 4 dolog, amit megtehet a környezetért a hétköznapokban
- 0.8 1. Építkezésnél, kerttervezésnél vegye figyelembe a telek adottságait és élővilágát
- 0.9 2. Építsen madáretetőt!
- 0.10 3. Tartsa tisztán kertjét!
- 0.11 4. Kerülje az erős vegyszerek alkalmazást!
- 1 Gyakran Ismételt Kérdések
A természetvédelemmel kapcsolatos tevékenységeket sokan modernkori mozgalmakként fogják fel, pedig már egészen régen, már a múlt század elején is felismerték, hogy az emberiség visszafordíthatatlan károkat okoz a természetben. Már ekkor is elindultak különféle prevenciós törekvések, mint a Madarak és Fák Napja mozgalom is, aminek története érdekes, üzenete pedig napjainkban is rendkívül fontos!
Miért van veszélyben a természet?
Napjainkban már elegendő ismeretünk van ahhoz, hogy tudjuk: a fák kivágásának több hosszútávú következménye is van.
A fa az ökoszisztémánk egyik alapvető kelléke, amely nélkül nem csak a mi életünk, de más fajok élete is veszélybe kerülhet.
Egy fa kivágásával vagy megrongálásával az adott élőhely élővilágát is károsítjuk, ami láncreakció-szerűen hat az élővilágra. Egyetlen fa eltűnése akár egy egész madárpopuláció pusztulását is okozhatja, ami hatással lesz a környék rovarnemzedékére is.
A 20. század elején még inkább az élővilág védelme került fókuszba, míg napjainkban már a globális felmelegedés krízisével is meg kell birkózni. Az ünnepnap jelentősége az évek során mindinkább felértékelődött, és egyre nagyobb jelentőséggel bír. A jövő megoldásai pedig a feltörekvő nemzedék tudatos nevelésében rejlenek.
Mi az a Madarak és Fák Napja? Mi az ünnep célja?
Intézményesen minden évben május 10-én kerül megrendezésre a Madarak és Fák napja, melynek célja, hogy elmélyítse a társadalom, különösképpen a fiatal generáció természetvédelemmel kapcsolatos ismereteit. Ezen a napon az ország tanintézményeiben különféle eseményeket, játékos programokat szerveznek a gyerekeknek, melyek a prevencióra és a természettel való harmonikus együttélésre nevelnek.
Mikor és hol volt az első Madarak és Fák Napja?
Aki egy kicsit is jártas a természettudományokban, annak Hermann Ottó neve egészen biztosan ismerősen cseng. Nem véletlenül, hiszen az ő munkássága igen jelentős a természetvédelem terén is. 1882 márciusában alapította meg az Országos Állatvédő Egyesületet, aminek segítségével több sikeres természetvédelmi törekvést is beindított.
A madarak és fák védelméről szóló javaslatát 1900-ban vetette fel amerikai minták alapján, azonban a Madarak és Fák Napjának bevezetésére még további 6 évet kellett várni. Ezek az évek sem teltek azonban eredménytelenül, ezalatt számos állatfajt védetté nyilvánítottak.
Az első Madarak Napi rendezvényt 1906-ban Szent Benedek-rend kertjében tartották meg
Chernel István kezdeményezésére, és a következő évben már Sopronban is megrendezték.
Az ünnep céljaként tűzték ki, hogy a gyerekeknek szervezett formában tanítsák meg a madarak és fák védelmének fontosságát. A pedagógusok különféle kiadványokat, segítségeket is kaptak, hogy tartalmasan és hasznosan tervezzék meg a nap programját.
Az Országos Állatvédő Egyesület pályázatokkal is igyekezett serkenteni a pedagógusok kreativitását, így a legjobbnak ítélt előadásokat díjakkal jutalmazták. Az év többi részében gyereknaptárakkal emlékeztették egymást a program üzenetére. Természetesen a gyerekek törekvéseit sem hagyták jutalom nélkül, a kiemelkedő tevékenységet végző diákokat pénzjutalomban részesítették, sőt egyes községek meg is vendégelték őket.
Hogyan alakult, fejlődött az esemény az évek során hazánkban?
A rendezvény hagyománya egészen gyorsan terjedt hazánkban, köszönhetően a Néptanítók Lapjának is, amely minden évben részletesen közölte az iskolák programjait, ezzel is útmutatást adva a pedagógusoknak. Ezt bizonyítják a számok is, melyek szerint 1911-ben 2800, míg 1914-ben már 7700 iskolából jelentették az ünnepségek programját.
A mozgalom nem csak a tanulókra, hanem azok családjaira is hatással volt. A családok fákat ültettek otthonaik elé, és madáretetőket telepítettek. Habár beszámoltak néhány negatív példáról is, melyek során a szülők különféle fészkek megrongálásával, madarak befogásával akarták meglepni gyermeküket, idővel azonban ezek megszűntek, és a madarak védelme, a fák gondozása általános feladattá nőtte ki magát.
Hol és milyen programok vannak a madarak és fák napján?
Napjainkban a Madarak és Fák napja a tanterv részét képezi, amikor az iskolákban rendhagyó tanórákkal és játékos feladatokkal készülnek a pedagógusok, így a gyerekek igazán kellemes élményekkel gazdagodhatnak, és persze sok hasznos információt tanulhatnak meg, szinte észrevétlenül.
A program iskolánként eltérő lehet: bizonyos intézményekben ilyenkor a szabadban rendeznek párosító játékokat, kereső akciókat és a természetben adnak elő tájékoztató előadásokat. Ami azonban mindenképpen közös, hogy a program célja a természet szeretetére, annak védelmére való nevelés. A jó hír az, hogy ma már nem csak az oktatási intézményekben találkozhatunk ilyen tartalmas programokkal, hanem önkormányzatok, bizonyos egyesületek is szerveznek kisebb-nagyobb eseményeket.
Ezek keretén belül akár családilag is részt lehet venni interaktív programokon és előadásokon. A látogatók választhatnak madárodú készítés, vetélkedők, vagy éppen madárbemutatók között, így kicsik és nagyok is egyaránt hasznos és minőségi időt tölthetnek el együtt.
Az ünnepnap üzenete: Ne csak ezen a napon törődjünk a természettel!
Az esemény célja mindig is a globális szemléletformálás volt: vagyis, hogy a természet védelme mindennapos tevékenységgé váljon. Valós és tartós változásokat ugyanis csak kollektív összefogással érhetünk el, így nem elhanyagolható egyetlen háztartás felelőssége sem. Minden apró tett számít, így, bárki tehet azért, hogy a védett és nem védett madárfajok is még sokáig színesítsék bolygónkat. A jó hír az, hogy nem szükséges nagy dolgokban gondolkozni, néhány egyszerű megoldással bárki sokat tehet környezete védelméért.
4 dolog, amit megtehet a környezetért a hétköznapokban
Közismert tény, hogy a gyerekek szüleik attitűdjét viszik tovább, így a felnőtt példamutatás az egyik leghatásosabb módszer. Ha a csemete egy olyan szemléletű családban nő fel, ahol a saját érdekeket szolgáló döntéseket a környezet igényeivel összhangban hozzák meg, már rendkívül sokat tett a természet védelmében. De nézzünk pár igen egyszerű példát és megoldást arra, mit tehet Ön is a természetért.
1. Építkezésnél, kerttervezésnél vegye figyelembe a telek adottságait és élővilágát
Amikor legközelebb megtervezi álmai házát, vagy kertjét, lehetőség szerint tervezzen úgy, hogy az a már meglévő növény- és állatvilágot ne bántsa. Nem érdemes kivágni egy nagyobb, egészséges fát, csak azért mert útban van. Amennyiben úgy gondolja, a kivágott fát egy új facsemetével helyettesíti, számoljon azzal, hogy annak megerősödése több tíz év, amely sokáig nem lesz képes pótolni az élővilág számára a régi fát.
2. Építsen madáretetőt!
A madarak jelenléte a kertben hasznos, hiszen megeszik a kártékony rovarokat, ráadásul rendkívül kellemes is. Igazi win-win helyzet, hiszen Ön madárcsicsergésre kelhet, míg a madarak az ínséges időkben is élelemhez jutnak.
3. Tartsa tisztán kertjét!
Az emberek által hátrahagyott szemét nagyon sok madár életének kioltásáért felelős, mert a zacskók, dobozok fulladást okozhatnak. Az udvar tisztán tartásával nem csak a madarakat óvja meg, hanem a fenntarthatóságra is neveli gyermekét, családját.
4. Kerülje az erős vegyszerek alkalmazást!
Legyen az gyomirtó vagy bármilyen más, erős maró hatású vegyszer. Nem csak a kertben, otthonában is fontos, hogy törekedjen arra, hogy ne kerülhessenek a csatornába erős vegyszerek. Alkalmazzon természetes összetevőkből álló tisztítószereket, amelyek hasonlóan hatékonyak, mégis kevésbé károsak a természetes élővilágra.
Gyakran Ismételt Kérdések
Május 10-e országszerte a Madarak és Fák napja, ilyenkor még nagyobb figyelmet kell szentelnünk élővilágunk védelmére.
Az iskolák és egyesületek országszerte várják kicsiket és nagyokat a különféle játékos ismeretterjesztő programokra, amik az élővilág tiszteletére nevelnek.
Az iskolában és rendezvényeken szerzett tudást felhasználhatjuk a hétköznapokban, hogy a természettel harmóniában élve élvezhessük a kert szépségét.
Nagy Tímea – birge – | A kis- és középvállalkozások marketing szövegírója, lelkes környezetvédő, igazi természetrajongó. „A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.”
Vélemény, hozzászólás?