Tartalom
- 0.1 Mit jelent az uv-sugárzás fogalma?
- 0.2 Milyen fajtái vannak az uv-sugárzásnak?
- 0.3 Hogyan osztályozzuk a sugárzást? Mit jelent az UV index?
- 0.4
- 0.5 Hol és hogyan érintkezünk az uv-sugarakkal? Hol és mikor vagyunk a legnagyobb sugárzásnak kitéve?
- 0.6 Milyen káros hatásai vannak az uv-sugárzásnak az emberi szervezetre?
- 0.7 Hogyan védekezzünk ellene?
- 0.8 Vannak előnyei is az uv-sugárzásnak?
- 0.9 Egyre erősebb a sugárzás. Miért van ez?
- 0.10 Honnan tudhatjuk meg, hogy éppen mennyire erős a sugárzás?
- 1 Gyakran Ismételt Kérdések
Mit jelent az uv-sugárzás fogalma?
A Nap sugárzásának mintegy 10%-a tartozik az UV tartományba. Ez egy elektromágneses sugárzás, melynek hullámhossza 100 és 400 nm (nanométer) között van. Ez a tartomány a röntgensugárzásnál hosszabb, de a látható fényénél rövidebb.
Az UV sugárzást hívják még ibolyántúli, ultraibolya vagy ultraviola sugárzásnak is. Honnan ered ez a szó? A legkisebb hullámhosszúságú, látható fény színe ibolya (viola), ezzel a színnel végződik az, amit a szivárványból láthatunk. Az ultra, mint határozói előtag annyit tesz, hogy valamin túli. Tehát az ibolyán túli, emberi szemmel már nem látható rezgés, fény, energia.
Milyen fajtái vannak az uv-sugárzásnak?
A napból jövő UV-sugárzásnak három formája van, UVA, UVB és ami minket itt a Földön ritkábban érint, az az UVC sugárzás.
UV-A sugárzás, ami éget – hullámhossza 315–400 nm: a földfelszínt érő ultraviola sugárzás többsége ebben a tartományban van. Felelős a bőr korai öregedéséért, csökkenti a bőr A-vitamin tartalmát és károsítja a kollagénrostokat. Többféle bőrrák kialakulásáért is felelős, mivel magát a sejt DNS-ét képes roncsolni.
Az UVA sugárzás enyhe barnító hatása közismert, bár ez csak rövid ideig tartó elszíneződést okoz a bőr festékanyagának a melaninnak az oxidációjával. Inkább napégést okoz, mint tartós barnulást. Amit érdemes róla tudni a mindennapokban:
- Állandóan jelen van a nap folyamán.
- Akadálytalanul átjut a (hagyományos) ablaküvegen, a felhőkön, a szmogos levegőn is.
UV-B sugárzás, ami barnít – hullámhossza 280–315 nm: Földünk ózonrétege a napsugárzás jelentős részét elnyeli, többek között az UV-B sugarak jelentős részét is. Az UV-B sugárzás pozitív élettani hatása közismert: segíti a szervezetet a D-vitamin előállításában, mely szükséges az egészséges csontképződéshez, vérképzéshez és az immunrendszer megfelelő működéséhez. A D-vitamin hiány csontképződési rendellenességhez “angolkórhoz” vezet, ezért javasolják a gyerekek enyhe napoztatását a kora délelőtti, vagy a késő délutáni órákban.
A hangsúly a mértékletességen és a napvédelmen van. A folyamatos napozás, magas UV terhelés azonban a bőr és a szem sejtjeinek DNS-ét roncsolva rákos folyamatokat indíthat el.
Amit érdemes az UV-B sugarakról tudni a mindennapokban:
- Erőssége változó, a déli órákban éri el a csúcspontját
- Ablaküvegen, felhőkön csak erősen szűrve hatolhat át.
- Az UV-B sugarak felelősek a tartós lebarnulásért.
Az emberi bőr lebarnulását a melanin pigmentek okozzák, mely a szervezet védekezése a káros sugárzással szemben, Semmiképpen sem nevezhető a bronzbarnaság egészségesnek. A melanin a bőr festékrétege, mely az UV-A és UV-B sugarakat is elnyeli. Az UV-B sugarak azonban a szemet is károsíthatják, így a melanoma (különösen rosszindulatú, áttéteket okozó ráktípus) egyes fajtái a szemben alakulnak ki!
Az UV-C a gyilkos napsugárzás hullámhossza 100–280 nm: Ezt a sugárzást szerencsére a Föld atmoszférája kiszűri, csak az űrhajósoknak, pilótáknak okozhat gondot. Erősen rákkeltő, germicid (sterilizáló) hatású.
Éppen ezért az UVC lámpák használata a vegyszermentes, környezetbarát fertőtlenítésben egyre nagyobb teret kap. A kívánt eredmény a legnagyobb hatékonysággal 260 nm hullámhosszon várható. Ezek a mesterséges fényforrások nagy intenzitású ultraibolya fényt bocsátanak ki, amelyek megtisztítják a levegőt, vizet és a felületeket, a környezetet károsító vegyi anyagok használata nélkül.
Hogyan osztályozzuk a sugárzást? Mit jelent az UV index?
A magas UV index azt segít megmutatni, mennyi az az idő, amennyit a napon lehet tölteni leégés nélkül.
- UV INDEX 0-2 ALACSONY gyenge sugárzás
- UV INDEX 3 -5 MÉRSÉKELT mérsékelt sugárzás
- UV INDEX 6-7 MAGAS erős sugárzás
- UV INDEX 8-10 NAGYON MAGAS nagyon erős sugárzás
- UV INDEX 11+ EXTRÉM kiugróan magas sugárzás
Hol és hogyan érintkezünk az uv-sugarakkal? Hol és mikor vagyunk a legnagyobb sugárzásnak kitéve?
A sugárzás mértéke erősen változó, befolyásolhatja a napon belüli időpont, a felhők vastagsága, az évszak, a földrajzi hely vagyis hogy milyen szögben éri a napsugárzás a Földet. Fontos még tudni azt, hogy az UV sugárzás visszaverődik felszínről: hóról, víztükörről, így a tengerparton, vagy havas vidékeken sokkal jobban le lehet égni. Jó példa erre, hogy a síelők arca, szája, füle akár hólyagos is lehet, holott jeges az idő.
- A legnagyobb UV sugárzásnak kitett területek közel esnek az Egyenlítőhöz, ahol a napsugarak szinte merőlegesen érkeznek a Földre.
- A déli órák a legveszélyesebbek, különösen 10-16 óra között, ekkor áll a legmagasabban a nap.
- A tengerszint feletti magasság is növeli az UV sugárzás szintjét, ezért védekeznek a nap ellen fokozottan a hegymászók, illetve a pilóták.
- Az UV sugárzás nincs szoros összefüggésben a hőérzetünkkel: hidegben, szélben csak azért nem égünk le, mert fel vagyunk öltözve.
Milyen káros hatásai vannak az uv-sugárzásnak az emberi szervezetre?
Minél magasabb az UV sugárzás szintje, annál inkább károsíthatja a bőrt. A napfény negatív hatásai: napégést, szeplősödést, foltosodást, napallergiát, kiszáradást, korai bőröregedést, szemkárosodást, immunkárosodást, sőt végső soron bőrrákot is okozhat.
A bőrrákos esetek egyre nagyobb számú előfordulásáért nagyon nagy arányban (90%) a megnövekedett mennyiségű napsugárzás a felelős. Megugrott pár évtized alatt a laphámrák, a bazalióma (bazálsejtes karcinóma), és a különösen agresszív melanoma esetszáma is. Szinte nincs olyan ember ma már aki ezt nem tudja, holott megfelelő fényvédelemmel a problémák jelentős része megelőzhető lenne.
Hogyan védekezzünk ellene?
Egyéni szinten napvédő kozmetikumokkal – a bőr védelmét komplex napvédő kozmetikumokkal segíthetjük az UVA- és UVB-sugarak ellen. Sok nappali krém és testápoló is tartalmaz ma már UV filtert, melyet a csomagolásán is feltüntetnek.
Az Európai Kozmetikai Kereskedelmi Társaság (ECTA, korábban Colipa) UV-védelmi értékskálát állított fel a fényvédő termékekhez. A nemzetközi szabványügyi sztenderd ISO 24444-2010 megbízható módszer arra, hogy a gyártók egységesítve besorolhassák a fényvédő termékek UV hatékonyságát.
Mit jelent a napvédő kozmetikumokon a faktorszám?
Egy felnőtt ember körülbelül 20 percet képes eltölteni leégés nélkül a napon. Ez egy átlagszám, mivel függ az egyén bőrtípusától, bőrszínétől, korától, állapotától, illetve az UV sugárzás mértékétől is. A fényvédő faktor tulajdonképpen egy arányszám, amely azt mutatja, hogy ha bekeni magát az adott naptejjel valaki, akkor mennyiszer több időt tölthet a napon leégés kockázata nélkül ahhoz képest, mintha nem vinné fel a bőrére.
Minél magasabb faktorszámú napozót használunk, annál hosszabb ideig tart a védelem. Ami viszont rossz hír, hogy a védett időszak sajnos nem hosszabbítható meg ismételt bekenéssel. Azt is érdemes megnézni, hogy az adott termék vízálló-e, vagy sem. Összegezve, az átlagos 20 percünket kell megszorozni a napvédőnk faktorszámával. (Példaképpen: egy 15-ös faktorszámú napolaj esetén 15×20 perc= 300 perc, vagyis maximum 5 óra. Összesen, egész nap.)
Amit mindenképpen tehetünk az UV terhelésünk csökkentésére, hogy lehetőleg árnyékos helyen legyünk, használjunk széles karimájú kalapot, viseljünk könnyű, de minél nagyobb bőrfelületet fedő ruházatot. Kisgyerekekre, csecsemőkre fokozottan ügyeljünk, hiszen az ő bőrük sokkal vékonyabb és kevésbé ellenálló.
Szemünk védelme az UV sugarak ellen
Használjunk mindig UV szűrős lencsét, illetve minél zártabb napszemüveget. Itt a szűrés mértékét adják meg, nem a faktorszámot, így egy jó lencse hatásfoka teljesen kiszűri az UV sugarakat, vagyis 400nm-ig szűr, míg egy gyengébb lencse csupán 380nm-ig szűr. A lehető legkárosabb az olcsó, UV szűrő nélküli napszemüveg, mert a sötétebb lencse mögött a pupillánk kitágul és még több káros sugárzás jut a szembe.
Vannak előnyei is az uv-sugárzásnak?
Az UV sugárzás szabályozza az anyagcsere-folyamatokat is. Jó hatással van a növényekre, az élő környezetre, a fotoszintézisre, bár az utóbbi időben megnövekedett UVA szint ronthatja egyes haszonnövények, hüvelyesek, kukoricafélék terméshozamát.
Kutatások folynak arról is, hogy az UV fény milyen szerepet tölt be egyes állatfajok tájékozódásában, illetve vonulásuk irányának meghatározásában. Egyes halfajok, rovarok, hüllők képesek látni az UV fényt, így táplálékszerzésben is szerepe van számukra. Az embernél elsősorban a napfény jótékony hatása fontos.
Természetes gyógymód
A mértékletes, rendszeres napozást a természetes gyógymódok egyikének tekinthetjük: hatására javulhat a gombás fertőzések egy része, a pattanások mérséklődhetnek, sőt a zsíros, korpás fejbőr is javulhat.
A napfény fertőtlenítő hatását már az ókorban is tudatosan használták, többek között sebgyógyításra is.
A napfény hatására D-vitamin termelődik a szervezetben, mely erősíti a csontokat és az immunrendszert.
Depresszió, lehangoltság ellen is hatásos, kellemesebb a közérzetünk, ha süt a nap.
Egyre erősebb a sugárzás. Miért van ez?
Az ózonréteg csökkenésének következménye: hiszen a Napból a Földre érkező UV sugárzást az ózonréteg szűri meg a legnagyobb mértékben. Az ózonpajzs vastagsága az egyenlítő felett a legnagyobb, a sarkkörök felé csökken.
Egyre több üvegházhatású gáz kerül a légkörbe, a globális felmelegedés roncsolja az ózonpajzsot, így nő a minket elérő káros UV sugárzás mennyisége is.
Honnan tudhatjuk meg, hogy éppen mennyire erős a sugárzás?
A meteorológiai oldalakon illetve a humánmeteorológiai előrejelzésekben rendszeresen közzéteszik a mért adatokat, illetve figyelmeztetnek, ha magas UV szint várható. A magas napsütéses órák száma miatt erre tavasztól őszig nagy szükségünk van.
Léteznek egyéni megoldások is, mint egy UV szintet mutató telefonos applikáció, ahol csak engedélyezni kell a helyadatokat és már mutatja is, hogy mennyi az UV érték ott, ahol épp tartózkodunk.
Összegzés: a napból érkező UV sugarakat a Föld ózonpajzsa szűri meg. Ha nem így lenne, a káros UV sugárzás roncsolná az élőlények DNS-ét ellehetetlenítené a bioszféra élőlényeinek többségét. Az UV sugárzás csökkentése a globális felmelegedés megállításával, illetve visszafordításával makroszinten is megvalósítható lehet.
Addig is személyes védelmünkért lehet körültekintő viselkedéssel napi szinten sok mindent megtenni, különösen a gyerekek napvédelmére ügyeljünk. A Nap UV sugarai nélkül nincs – és nem is jöhetett volna létre – élet Földön, de sérülékenyek vagyunk, hiszen szűk mezsgyét szabott nekünk a Nap éltető hatása.
Gyakran Ismételt Kérdések
Felelős a bőr korai öregedéséért, csökkenti a bőr A-vitamin tartalmát és károsítja a kollagénrostokat, a sejtek DNS-ét, így rákkeltő hatású lehet.
Leginkább 10-16 óra kötött a magas az UV sugárzás, főleg a nyári hónapokban. Magas hegyekben, tengerparton, illetve az Egyenlítőnél.
Mert egyre több üvegházhatású gáz kerül a légkörbe, így a globális felmelegedés roncsolja, elvékonyítja az ózonpajzsot, ezzel nő a káros UV sugárzás mennyisége.
Nun Monika I újságíró, szövegíró, digitális marketing specialista. Érdeklődési területe a környezetvédelem mellett az emberi viselkedés nyomán előállított adatvezérelt tartalmak előállítása.
Karina
A szúnyogirtó uv lámpával mi a helyzet? Melyik kategóriába tartozik? Szabad mellette aludni?
Nun Monika
Kedves Karina! Semmi baja sem lesz, ha betartja a lámpa használati utasítását. Az UV-A fénycsövek által kibocsátott UV fény hullámhossza 315-400 nm. tartományba esik, a 365-368 nm. hullámhosszúságú UV fényt kék színűnek látjuk. A repülő rovarokat az ebbe a tartományba eső hullámhosszúságú fény vonzza a legjobban.
Éva
1. Az UVA-fény eljut a tengerszint alá is, például a Holt-tenger partján érhet?
2. AZ UVB-fény nem jut el a tengerszint alá, vagy pedig fokozatos csökken a mértéke a tengerszint alatt, minél mélyebbre haladunk?
Linda
A körömszalonokban használt UV lámpákkal mi a helyzet?
Marozsán Judith
Tisztelt Cím, kérdezni szeretném hogy szoláriumba a tetovált szemöldököt mivel alkalmas letakarni hogy a szolárium ne károsítja? Tisztelettel várom válaszát Köszönettel
xforest
Erre sajnos nem tudjuk a választ.