Tartalom
- 1 Milyen potenciálisan veszélyes vegyszerek találhatók egy átlagos háztartásban?
- 2 Mosás, tisztítás – népszerű vegyszerek a háztartásban
- 3 Általános tisztítószerek
- 4 Vegyszerek a konyhában
- 5 Vegyszerek a háztartásban – fürdőszoba és vécé
- 6 Lefolyótisztítók, dugulásoldó vegyszerek
- 7 Vegyszerek a nappaliban
- 8 Légfrissítők, szobaillatosítók, potpourri
- 9 Kisállataink bolha- és kullancs elleni szerei
- 10 Vegyszerek a garázsban
- 11 Kellenek tehát vegyszerek a háztartásban?
- 12 Gyakran Ismételt Kérdések
A szokásos háztartási cikkek, például tisztítószerek, mosószerek, autóápolási anyagok veszélyes vegyszereket tartalmazhatnak. Összegyűjtöttünk pár tippet ezeknek az anyagoknak a biztonságos tárolásáról és kezeléséről, illetve alternatívákat mutatunk, hogyan lehet környezetbarát és egészségesebb módszerekkel helyettesíteni a használatukat.
Milyen potenciálisan veszélyes vegyszerek találhatók egy átlagos háztartásban?
Mérgező, környezetszennyező vegyi anyagok otthonunk, házunk szinte bármely szegletében előfordulhatnak. Nem megfelelő tárolás vagy felhasználás esetén súlyos és akár életveszélyes egészségügyi problémákat okozhatnak. Sok esetben a folyamatos kitettség, kis dózisú, de állandó jelenlétük vezet felhalmozódás okozta krónikus tünetekhez.
Tegyünk egy képzeletbeli kirándulást otthonunk szobáiban, konyhában, a kertben, a garázsban és vegyük észre, hol lehetnek olyan vegyszerek, amelyek ártalmasak lehetnek. Ne essünk pánikba, inkább mérlegeljük azt, hogy körültekintéssel mit lehet kiváltani vagy egyszerűen elhagyni.
Azt se feledjük, hogy a háztartási tisztítószerek többsége az előírásoknak megfelelő felhasználás esetén észszerűen biztonságos, és hogy a termék toxicitási szintje a felhasznált mennyiségtől is függ. (Épp ezért mindig kövessük a használati címkén található előírásokat ,és kerüljük a túlzott használatot.) A háztartásban ne legyenek Ismeretlen eredetű, összetételű, vagy adagolási útmutató nélküli vegyszerek.
Mosás, tisztítás – népszerű vegyszerek a háztartásban
Mosószerek
Ezek a termékek gyakran enzimeket tartalmaznak (ezt a címkén „kationos”, „anionos” vagy „nem ionos” megnevezéssel találjuk) a foltok és a szennyeződések eltávolítása érdekében. A kationos (pozitív ionokat tartalmazó) tisztítószerek a legmérgezőbbek: lenyelés után émelygést, hányást, sokkot, görcsöket okozhatnak. A „nem ionos” tisztítószerek kevésbé mérgezőek, de irritálhatják a bőrt és a szemet. Különösen a babaholmik és a gyerekruhák mosásánál legyünk körültekintőek.
Mosószerek helyett próbálja ki a mosódiót, az illatmentes mosószappanforgácsot, illetve a mosószódát. Sok esetben pusztán a forró vizes mosás (legalább 60 Celsius-fok) is elegendő lehet, mindenféle adalékanyag nélkül.
Textilöblítő
Az öblítők kationos felületaktív anyagok és víz emulziójából állnak, de tartalmaznak még optikai fehérítőt, fixálót, illatanyagokat, színezékeket is.. A textilöblítőket, vízlágyítókat is érdemes elhagyni: a mesterséges illatanyagok cseppet sem hasznosak, csak a reklámok sulykolják belénk, hogy ez kellemes és friss érzés.
Textilöblítő helyett használja a mosógépben fél deci víz, fél deci 10%-os ecet keverékét, esetleg illatosítsa pár csepp illóolajjal. Ha lehet, teregessen napsütésben. Sokkal frissebb illata lesz így a ruháknak, sőt a napsugárzás természetes fertőtlenítő hatású is.
Általános tisztítószerek
Számos „univerzális” tisztítószer létezik a piacon, ezek a legnépszerűbb vegyszerek a háztartásban. Általában felületaktív anyagokat, zsíroldót és fertőtlenítőszereket tartalmaznak. Számos más vegyi anyag is lehet bennük, például lehet ammóniavegyületek, glikol-éterek, nátrium-hipoklorit (hipó), esetleg trinátrium-foszfát (trisó), illetve illatanyagok, ftalátok is..A felhasznált összetevőktől függően az univerzális tisztítószerek irritálhatják a bőrt, a szemet, az orrot és a torkot.
Biztonsági tippek: Ha univerzális tisztítószerrel dolgozik, mindig viseljen gumikesztyűt a bőr védelme érdekében. Ezenkívül érdemes szellőztetni is.
Általános tisztítószer helyett érdemes kipróbálni egyéb környezetbarát anyagokat, mint a szódabikarbóna, a mosószóda vagy az ecetsav, Sokszor nem is kell vegyszer, elegendő, ha egy erős kefével, gőzölővel,vagy mikroszálas kendővel takarítunk,
Fehérítő, hipó
A háztartási fehérítő nátrium-hipokloritot tartalmaz, különféle koncentrációkban, 0,7 és 5,25 százalék között. Ez a százalékban megadott érték a vegyi anyag mennyiségét tartalmazza a folyadékban; a többi folyadék rendszerint víz. A klórtartalmú fehérítő folyadék és kipárolgásai irritálhatják a bőrt, a szemét, az orrot és a torkot. Kontakt dermatitisz (bőrgyulladás) a bőrrel való közvetlen érintkezés eredményeként alakulhat ki.
Biztonsági tipp: Soha ne keverjen klórtartalmú fehérítőt vagy fertőtlenítőt más háztartási tisztítószerekkel, főleg ammóniatartalmúval ne. Ekkor ugyanis különféle mérgező gázok (pl. klóramin) szabadulhatnak fel, amelyek nagyon súlyos légzési problémákat okozhatnak.
A klóros fehérítő roncsolhatja is a textíliát, illetve foltossá is teheti, mivel a víz vastartalma kicsapódik a fehér anyagra.
Fehérítő helyett: mosás előtt 1-2 órára áztassa be a textíliát citromlé és szódabikarbóna keverékébe.
Ablak- és üvegtisztítók
Az ablaktisztító, üvegtisztító készítmények alapvető összetevői az ammónia és az izopropanol. Jó mosóhatású felületaktív anyagot, az üveg száradását gyorsító komponenst (pl. izo-propilalkoholt) és vizet tartalmaznak. Ezek a termékek irritálhatják a szemet, a bőrt, az orrot és a torkot. Lenyelés esetén álmosságot, eszméletvesztést vagy halált okozhatnak.
Ablaktisztítás másképp: nagyanyáink módszere ma is jól működik, egy kis ecetes, mosószódás vízzel ragyogó fényesre lehet tisztítani minden üveget. Használjunk gumis lehúzót és mikroszálas, nem szöszölő tisztítókendőt, de az újságpapír vagy selyempapír is kiváló erre a célra.
Vegyszerek a konyhában
Mosogatószerek
A gépi és a kézi mosogatószerek a leggyakoribb háztartási vegyszerek közé tartoznak. Összetevőik többek közt a vízlágyító foszfátok, a felületaktív anyagok (tenzidek), és adnak hozzájuk illatanyagokat is. A gépi mosogatószerekről tudjuk, hogy bőrirritációt okoznak, és lenyelve mérgezőek lehetnek. Ha hozzájuk érünk, mindig mossunk kezet.
Léteznek „kézkímélő” mosogatószerek, ám legyünk őszinték: ha azt várjuk, hogy a zsíros edényt csillogóra elmosogassa a vegyszer, akkor a kezünk bőrének természetes zsírrétegére is hatással van.
Mosogatószerek helyett mosószóda, citromlé, szódabikarbóna használható. Érdemes az edényeket mosogatás előtt beáztatni, így jobban le a szennyeződések.
Sütőtisztítók, grilltisztítók
A sütőtisztítók alapvető alkotóeleme a lúg (nátrium-hidroxid, vagyis marónátron, de lehet kálium-hidroxid is. Rendkívül maró hatású, irritálja a bőrt és a szemét. Súlyos szövetkárosodást okozhat, és lenyelve halálos lehet.
Biztonsági tipp: Ha a sütőtisztítókkal dolgozik, mindig viseljen kötényt, kesztyűt és védőszemüveget. Ne lélegezze be a kipárolgását, és már közben is érdemes szellőztetni. Mindig várja meg, hogy a felület kihűljön, mivel a forró sütőbe vagy grill-lapra fújt vegyszer gőze rendkívül mérgező!
Ha teheti, válasszon lúgmentes sütőtisztítót, és használjon súrolókefét vagy fémszivacsot a mechanikai tisztítás hatásfokának növelésére. Leégett felületekre a mosószódás oldatot érdemes kipróbálni.
Vegyszerek a háztartásban – fürdőszoba és vécé
Vécétisztítók
A vécétisztító szerek vízkőoldásra és fertőtlenítésre nátrium-hipokloritot vagy sósavat vagy fehérítőt tartalmaznak. Erősen mérgező formaldehidet, fenolt, krezolt stb. is találunk az összetevők között, valamint színező és illatanyagokat. A legtöbb vécétisztító maró hatású, nagyon irritálja a szemet és a bőrt.
Természetes alternatíva: vízkőmentesítésre és szagtalanításra kiválóan alkalmas az ecet.
Penész- és penészeltávolítók.
A szokásos gombaölő szerek a klór és az alkil-ammónium-kloridok. A penészgátlóval ellátott tisztítószerek légzési problémákat okozhatnak, ezért rendkívül fontos a jó szellőzés, nyisson ajtót, ablakot.
Penész ellen természetesen : szüntesse meg a nedvesség forrását, bár ez nem lesz mindig egyszerű. Ki kell szárítani a helyiséget, és biztosítani kell a megfelelő páraelvezetést. Ha a falon van a penész, akkor az épület hőszigetelésével, illetve aljzatszigeteléssel a gond megoldható. Ehhez érdemes szakembert hívni, de az okot kell megszüntetni.
Természetes szerek penész ellen:
- Kis felületen használhatunk gombaölő hatású teafaolajat.
- Az ecet is jó penész elleni szer, hagyjuk a felületen minél tovább.
- Bórax penész ellen:a fertőzött falra kenje fel 1 csészényi bórax és 1 liter víz keverékét, és hagyja megszáradni. Néhány nap elteltével letörölhető.
Az ecet és a bórax semlegesítik egymás hatását, ne kombinálja őket!
Lefolyótisztítók, dugulásoldó vegyszerek
Fő alkotóelemük a kénsav, mely marási sérüléseket okozhat a bőrön és a szemen. Ezek a vegyszerek, gélek, kristályok veszélyes gőzöket, gázokat fejlesztenek, így soha ne hajoljunk föléjük, gumikesztyűben dolgozzunk, és mindig alaposan szellőztessünk.
Természetes alternatíva: először is előzzük meg a dugulást, ez a legolcsóbb! Minden lefolyóban legyen üríthető, tisztítható szűrőkosár. Soha ne öntsünk olajos, zsíros, darabos anyagot a csatornába, még a vécébe sem. Ha bekövetkezik a baj, legyen otthon mechanikai eszköz, pumpa, illetve kézi csőspirál. Néha segít a nagynyomású vizes mosó, illetve egy nagy fazék zubogóan forró ecetes víz lefolyóba öntése is.
Vegyszerek a nappaliban
Szőnyeg- és kárpittisztítók
Ezek a tisztítószerek tartalmazhatnak perklór-etilént (vegytisztításban használhatók), naftalint, ammónium-hidroxidot és ftalátokat is. Az ezekből a termékekből származó kipárolgás májkárosodást, szédülést, álmosságot, émelygést, étvágytalanságot és tudati zavart okozhatnak.
A vegytisztítás alternatívája: A „kizárólag vegyileg tisztítható” felirattal ellátott szőnyegeket, függönyöket, takarókat és ruhákat kémiai oldószerek helyett vízbázisú technológiát használó tisztítóba vigyük. Az EPA a közelmúltban elismerte a folyékony szén-dioxidot (CO2) környezetkímélőbb alternatívaként a mérgező hatású vegytisztító oldószerekre. Kérdezze meg a vegytisztítót, hogy melyik módszert használja!
Bútorfények
A bútorápolók tartalmazhatnak hígítószereket és cédrusolajat. A bútorfény jellemzően a következő anyagok közül egyet vagy többet tartalmaz: ammónia, benzin, nitrobenzol, fenol. Ezek a vegyszerek irritálhatják a bőrt, a szemet, a torkot, a tüdőt és a légcsövet.
Keressünk természetes olajokat, viaszokat tartalmazó, folyékony vagy paszta állagú szereket, és mindenképpen kerüljük az aeroszolos termékeket.
Természetes tipp: törölje át bútorait olívaolaj és citromlé 4:1 arányú keverékével és fényesítse ki. Vagy 2 deci meleg sörben keverjen el egy evőkanál olvasztott valódi méhviaszt!
Légfrissítők, szobaillatosítók, potpourri
A légfrissítők formaldehidet, kőolaj-desztillátumokat, p-diklór-benzolt és aeroszol-hajtóanyagokat, mesterséges illóanyagokat és ftalátot is tartalmaznak. cseppet sem környezetbarát megoldások, használatuk felesleges és káros. A ftalátok egészségügyi kockázatot jelentenek: endokrin-mirigyműködési zavarokat is okozhatnak, sőt a termékenységet is negatívan befolyásolhatják.
A potpourrik többsége sem egészséges, ez népszerű tévedés, mivel festett növényi darabokat itatnak át ugyanazzal a vegyszerrel, amit a légfrissítőkben is használnak! Vajon mitől is lenne a festett kis tobozoknak, forgácsoknak mondjuk „trópusi este” illata és kékeslila színe?
Természetes megoldás az eredeti növényi illóolajok párologtatása, illetve a rendszeres és alapos szellőztetés.
Kisállataink bolha- és kullancs elleni szerei
A kutyák és cicák számára készült bolhacseppek közül sok olyan van, amely növényvédő szereket tartalmaz: imidakloprid, fipronil, piretrinek, permetrin és metoprén vegyületeket. Ezek a vegyi anyagok mérgek, így nagyobb mennyiségben fejfájást, szédülést, görcsöket és émelygést okozhatnak.
Biztonsági tippek: Ha ezeket a cseppenthető termékeket kutyájára vagy macskájára használja, ügyeljen arra, hogy ne simogassa őket legalább 24 órán keresztül. Ha mégis megsimogatta – illetve a felvitel után – bő szappanos vízzel mosson kezet.
Csalétkek, rovarcsapdák hangyák, csótányok ellen
A rovarcsalikban általánosan megtalálható rovarirtó szerek közé tartozik az abarmektin, propoxur, triklórfon, szulfluramid, klór-pirifoszfát és bórsav. Mivel a legtöbb rovarcsali zárt kis tartályokban van, nem valószínű, hogy érintkezésbe kerülünk a hatóanyagukkal. Ha igen, bő vízzel és szappannal kezet kell mostni.
Környezetbarát megoldás: a rovarok vonulási útvonalát alaposan és rendszeresen takarítsa fel ecettel, illetve a kiszórt szódabikarbóna vagy bórax is hatásos lehet egy időre.
Vegyszerek a garázsban
Szélvédőmosó folyadék
A szélvédőmosó folyadékban szokásos vegyi anyagok a metanol, az etilénglikol és az izopropanol. Ezek együttesen irritálhatják az orr, a száj és a torok nyálkahártyáját, és károsíthatják az idegrendszert, a májat, a veséket, a szívet és az agyat. Lenyelve álmosságot, eszméletvesztést, sőt halált okozhatnak.
Fagyálló
Az etilénglikol, a fagyálló fő veszélyes alkotóeleme, rendkívül mérgező, lenyelve vakságot és halált okozhat.
Biztonsági tipp: a fagyállót, szélvédőmosót mindig jól lezárva, eredeti csomagolásban tartsa, használata után mosson alaposan kezet. Tartsa távol háziállatait a kiömlött fagyállótól: az édes illata vonzó lehet a kutyának, és belepusztulhat. Ha a földre ömlött, akkor homokkal, földdel takarja be, vagy lapátolja fel a szennyezett földet, és vigye olyan helyre, ahol az állat nem fér hozzá.
Az etilénglikol biztonságosabb alternatívája a propilénglikol. Fagyálló vásárlása előtt nézze meg a címkét, válassza a kevésbé mérgezőt.
Kellenek tehát vegyszerek a háztartásban?
Célunk az, hogy tudatosan mérjük fel, mire is van valójában szükségünk, illetve milyen lehetőségek vannak még. Igen, kellenek, mert van, ami lényegében nem váltható ki. A mindennapi egészségünknek – és környezetünk fenntarthatóságának – egyik alapja a tudatos élet, a tudatos vásárlás és háztartásvezetés.
Gyakran Ismételt Kérdések
Mosószer, textilöblítő, általános tisztítószer, fehérítő, hipó, ablak és üvegtisztító, mosogatószer, sütő- és grilltisztító, vécétisztító, penészeltávolító, lefolyótisztító, duguláselhárító, szőnyeg- és kárpittisztító, bútorfények,légfrissítő, szobaillatosító, potpourri, bolha- és kullancs elleni szerek, rovarcsapdák, szélvédőmosó, fagyálló.
Nem megfelelő tárolás vagy felhasználás esetén súlyos és akár életveszélyes egészségügyi problémákat okozhatnak. Sok esetben a folyamatos kitettség, kis dózisú, de állandó jelenlétük vezet felhalmozódás okozta krónikus tünetekhez.
Igen. Cikkünkben vegyszerről vegyszerre végigvesszük az alternatív, környezetbarát megoldásokat.
Nun Monika I újságíró, digitális marketing specialista. Érdeklődési területe a környezetvédelem mellett az emberi viselkedés nyomán előállított adatvezérelt tartalmak, blogcikkek írása
Farkas Bálint
én ebből csináltam a leckémet és nagyon sokat segített
xforest
Örülünk, hogy hasznos volt a cikkünk!