Tartalom
Az adományboltok ma már Magyarországon is egyre elterjedtebbek. Többszörös hasznuk van ezeknek a non-profit, társadalmi vállalkozásoknak. Az adományboltok egyrészt egy valós hiányt pótolnak: minőségi áruk cseréjét és körforgásban tartását, nemcsak ruhát, de játékot, könyvet, háztartási eszközöket is be lehet szerezni olcsón, másrészt a bevételeikből különböző ügyeket, szervezeteket, rászoruló embereket támogatnak.
Mi az adománybolt?
Az adományboltok olyan vállalkozások, konkrét üzletek, ahol még használható és jó minőségű használati tárgyak cserélnek gazdát oly módon, hogy aki behozza, az adományoz, aki pedig vesz, az jóval a piaci ár alatt juthat hozzá ahhoz, amire szüksége van.
Ezzel egyrészt segítenek elkerülni, hogy sok még jó használati tárgy a szeméttelepen kössön ki (és tudjuk jól, hogy végső soron mi a szemét sorsa). Másrészt sokan vannak ma Magyarországon, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy új dolgokat vásároljanak – nekik nagy segítség, hogy vannak adományboltok, ahol töredék áron hozzá lehet jutni minőségi, használt holmikhoz.
Turkálókból ugyanis van rengeteg, már lassan nem is a ruházkodás a probléma, (hanem a textilhulladék) – habár a turkálók sem feltétlen olcsóak – azonban egyéb tárgyakhoz, konyhai, háztartási felszerelésekhez, bútorokhoz sokszor nehéz máshogyan hozzájutni.
A másik oldalról az is nehézség, hogy hogyan szabaduljunk meg tárgyaktól. Kultúránkban csak a gyűjtögetés van benne, a minimalizmus, illetve a tárgyaktól való megválás nincs. Az adománybolt erre is lehetőséget kínál azok számára, akik nem szeretnék egyenként eladni a tárgyaikat.
Hogyan működik egy adománybolt?
Az adománybolt társadalmi vállalkozás. Ez azt jelenti, hogy nem elsősorban a növekedésben érdekelt, és nem profit-orientált, hanem valóban az a célja, amivel foglalkozik: új gazdát keríteni a még működő, de valakinek nem kellő tárgyaknak. A társadalomban élő emberek számára pozitív célokért dolgozik, ezen kívül nem az állam tartja el, hanem önfenntartó, a saját költségeit kitermeli.
A termékeket adományként kapják, ezen kívül több adománybolt alkalmaz önkénteseket. Így tehetik meg, hogy alacsony áron adják tovább a tárgyakat, hiszen alacsony a járulékos költségük.
A bolhapiaccal (ahol egymással csereberélnek az emberek) vagy a karitatív szervezetekkel ellentétben (ahol ingyen veszik be, ingyen adják tovább, a működés pedig az államtól függ) az adományboltoknak az amúgy az átlagnál alacsonyabb járulékos költségi is elég nagy összeget tehetnek ki, így a pénz, ami befolyik, gyakorlatilag el is megy a működésre: az alkalmazottak bérére, a hely bérleti költségére, az áruk mozgatására. Ha mégis marad profit, abból a meglévő üzleteket fejlesztik, vagy újat nyitnak.
Az adománybolt munkaerőpiaci presztízse Magyarországon egyelőre nem túl nagy, a társadalmi haszna és a szemléletformáló ereje annál inkább.
Kiken segítenek az adományboltok?
A nehéz helyzetű, szegénységben élő illetve alacsonyabb jövedelmű családok, nyugdíjasok számára nem mindegy, hogy hogyan osztják be a pénzüket. Ezek az adományboltok nagy segítséget jelentenek számukra.
Környezetvédelmi, újrahasznosítási szempontból miért fontos az adománybolt?
Vásárlási szempontból azoknak is opció az adománybolt, akik környezettudatosak próbálnak lenni, és figyelnek arra, hogy ha egy mód van rá, a már körforgásban lévő holmikat, ruhákat, játékokat használják.
De a leglényegesebb, hogy a körforgásban tartják a tárgyakat: egy már legyártott termék, legyen szó ruháról, játékról vagy bútorról, könnyen válhat szemétté. Ezeken a helyeken azonban értékként kezelnek mindent, olyan tárgyként, amelyet az előző tulajdonosa becsben tartott. Ily módon a következő tulajdonos is – és ehhez hozzátartozik, hogy pénzt ad ki érte – szintén meg tudja majd becsülni.
Mindez pedig segíti azt a szemléletet, amelyet a szüleink generációja még tudott: hogy nagy munka van minden egyes tárgy elkészülésében, és nem sok, hanem minőségi tárgyakra van szükségünk, amelyeket használunk, s amelyek körülvesznek minket.
Fontos tudni, hogy minden adománybolt – és ami azt illeti, a segélyszervezetek is – csak jó minőségű, használható dolgokat, tárgyakat fogadnak. Amit mi magunk sem szívesen kapnánk (pl szakadt nadrág, rossz cipzárú kabát, törött játék), azt ne adjuk oda másnak, hiszen neki sem fog kelleni! Itt például egy hiteles szerzőtől, L. Ritók Nórától olvashatunk ajánlást, milyen fajta és minőségű adományokra van szüksége egy szegénységben, mélyszegénységben élő családnak. Vagyis ne a lomtalanítás végtermékét adományozzuk.
Milyen egyéb előnyei vannak az adományboltnak?
Az adományboltok ezen kívül más non-profit és karitatív szervezeteket, segélyszervezeteket, önkormányzatokat is gyakran segítenek, minőségi tárgyakkal, amelyeket azok tovább adományozhatnak a rászorulóknak, vagy közvetlenül a rászoruló családokat segítik.
Vannak olyan adományboltok, melyek szociális tanácsadást tartanak, vagy ingyenes programokat szerveznek rászorulók számára, és vannak, akik célzottan juttatják el az adományokat különböző közösségekhez,
Az adományboltok jó része hátrányos helyzetűeknek is teremt munkát, kifejezetten odafigyel arra, hogy ne érje hátrányos megkülönböztetés se a felvétel, se a munka során a dolgozókat.
Hol vannak Budapesten és környékén adományboltok?
Cseriti
A Cseriti az egyik legnagyobb, 12 bolttal rendelkező adománybolt-hálózata Budapesten. Blogjában rendszeresen közöl írásokat az adományboltok működéséről, ezáltal társadalmi felvilágosítást is nyújt. Ők is rendszeresen támogatnak karitatív szervezeteket, és néhány dolgon kívül (élelmiszer, építőanyag, bútor, vegyszer) szinte bármit meg lehet találni náluk potom pénzért.
Pakk
A Pakk szintén az angol adományboltok mintájára alakult, és az Alkotás utcában található, előzetes egyeztetés nélkül be lehet menni tárgyakat leadni.
Filantrópia
A 6. kerületben található a Filantrópia adománybolt, amely a befolyó összeg egy részéből a mélyszegénységben élő családok otthonának energetikai fejlesztését támogatja.
Szia Adománybolt
A Szabad Iskoláért Adománybolt, vagyis a SZIA profilja kifejezetten az alternatív iskolákat támogatja: a kooperatív oktatás terjedését támogatja, sőt, szellemi adományokat is szívesen fogad. Ez pedig a mai oktatási válságban szintén fontos szempont.
Kocka Adománybolt
A Kocka Adománybolt egyben közösségi tér is. A 8. kerületben található, tudatos társadalmi munkát végez az adományok rendszerezése és célba juttatása mellett.
Narancsliget Adománybolt
Ami nekünk már kacat, másnak kincs lehet. Amit pedig a kincsért adunk, másnak másfajta kincs. A Narancsliget Adománybolt a Síp utcában található, a 7. kerületben. A befolyó összegből nehéz helyzetben lévő családokat támogat.
A pénzünkkel szavazunk, és minden egyes vásárlással döntést hozunk. Ahogy azzal is, hogy mit kezdünk azokkal a tárgyakkal, amelyek körülvesznek minket, és ha nincs rá szükségünk, akkor mi lesz a sorsa: kukába tesszük vagy ajándékba adjuk. Segítő ajándékba. Ekkor már nem is adomány, hiszen beleraktuk a figyelmünket is, ekkor már ajándék. Az ajándék pedig lehet tárgy, de lehet idő is, amit önkéntesként töltünk, vagy lehet segítő szándékú, őszinte odafordulás. Vagy tudatosság a tárgyak odaadásában és a vásárlásban is.
Ha van ebben tapasztalatunk, akkor már tudunk valami nagyon fontosat az életről. És ekkor az már szinte mellékes, hogy amikor másoknak önzetlenül segítünk, akkor az a mi mentális jóllétünket is segíti.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szövegíró, irodalmár és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?