Tartalom
- 1 Mit nevezünk akkumulátoroknak?
- 2 Miért fontos ismerned az akkumulátorleadás szabályait?
- 3 Veszélyes hulladéknak számít-e az akkumulátor és az elem?
- 4 Miért tilos használt akkumulátort a szabadban tárolni?
- 5 Elem, akkumulátor leadás: hol, hogyan van lehetőség rá?
- 6 Környezetvédelem és az akkumulátorok viszonya
Mi az akkumulátor leadás menete? Az elem- és akkumulátorhulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló 445/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) rendelkezéseinek megfelelően, az akkumulátor-gyártók kötelesek biztosítani a keletkező elem és akkumulátor hulladéknak a jogszabály szerinti átvételét és gyűjtését. Ezen kívül speciális gyűjtőpontokon lehet leadni őket. De mi is pontosan a teendő a lakosságra nézve?
Mit nevezünk akkumulátoroknak?
Az akkumulátorok ma már a legtöbb műszaki tárgy működéséhez elengedhetetlenek. Napi szinten használatban vannak, például a telefonokban, laptopokban és az autókban. Az akkumulátorok a töltés által bevitt átalakított villamos energiát, vegyi energiát tárolnak hosszú időn át. Az idő múlásával az akkumulátor feszültsége csökken (merül), akárcsak a hagyományos elemeké, viszont újratölthetők, így igazán környezettudatosak – vagy legalábbis annak tűnnek.
A különböző akkumulátorok különböző termékekhez illenek. A legtöbb mobiltelefonban lítium technológiát alkalmaznak, míg az autókban savas vagy zselés akkumulátorokat. Az akkumulátorokat különböző osztályokba sorolják, amik a felhasználási területek szerint eltérő.
Miért fontos ismerned az akkumulátorleadás szabályait?
Több szempontból is lényeges, hogy a veszélyes hulladékok a megfelelő helyre kerüljenek. Az elemek és akkumulátorok szempontjából a következő pontok mérvadók:
Környezetvédelem
Az akkumulátorok tartalmazhatnak káros anyagokat, mint például ólom, higany vagy kadmium. Ha ezeket az anyagokat nem megfelelően kezelik, akár környezeti szennyezéshez is vezethetnek. Az akkumulátorokat helytelenül eldobva vagy a szabadban tárolva ezek az anyagok a talajba, a vízbe vagy a levegőbe kerülhetnek, veszélyeztetve a természetet és az élőlényeket. Az akkumulátorok megfelelő leadása révén, csökkenthető az ilyen típusú szennyezés így hozzájárulva a környezetvédelemhez.
Egészségvédelem
Az akkumulátorokban található káros anyagok nem csak a környezetre, hanem az emberi egészségre is veszélyesek lehetnek. A helytelen kezelés, például ha dobozba vagy a szemétbe dobod, az anyagok szivárgásához és kibocsátásához vezethet, ami potenciálisan káros hatásokkal járhat az emberekre. Az előírások betartásával minimalizálható az expozíciója ezeknek a káros anyagoknak ezzel védve a saját és mások egészsége.
Hulladék újrahasznosítása
Az akkumulátor leadása azért is fontos, mert a benne található anyagok, például a fémek újrahasznosíthatók. Az akkumulátorok megfelelő gyűjtése és leadása lehetővé teszi ezeknek a hasznos anyagoknak a visszanyerését és újrafeldolgozását. Ez csökkenti a nyersanyagok felhasználását és a hulladéklerakók terhelését, valamint hozzájárul az újrahasznosítási folyamatok fenntarthatóságához.
Törvényi előírások
Sok országban és helyi közigazgatási egységben vannak előírások az akkumulátorok és egyéb veszélyes hulladékok megfelelő kezelésére és leadására. A szabályok betartása kötelező lehet, és büntetéseket vagy pénzbírságokat szabhatnak ki azokra, akik nem tartják be őket. Ezért is fontos tisztában lenni ezekkel a szabályokkal és előírásokkal.
Veszélyes hulladéknak számít-e az akkumulátor és az elem?
Igen, mindenképpen veszélyes hulladéknak számítanak, és eszerint is kell kezelni őket. Természetesen emiatt vannak azok a jogszabályok is, amik kötelezik az akkumulátor gyártókat, hogy tájékoztassák a forgalmazókat és vásárlókat az emberi egészségre gyakorolt lehetséges káros hatásaira, valamint a szelektív gyűjtés fontosságáról.
Az Európai Parlamentben is több irányelven dolgoznak, hogy az akkumulátorok egyre jobbak és fenntarthatóbbak legyenek. A statisztikák alapján készített előrejelzések szerint az elektromos autók használata jelentősen csökkenthetik a károsanyag-kibocsátást, azonban az akkumulátoraik környezetkárosítók. Ezért az Európai Parlament és Tanács 2006-os irányelvének a célja az akkumulátorok és elemek, valamint ezek hulladékkezelésének környezetre gyakorolt negatív hatásainak a csökkentése. Az irányelvben megemlítik a gyártói felelősségeket és kötelezettségeket, valamint a tagállamok rendelkezéseinek felülvizsgálatát, hogy azokat optimalizálják.
Miért tilos használt akkumulátort a szabadban tárolni?
Amíg nincs lehetőséged elvinni a megfelelő hulladékudvarba vagy leadóhelyre, addig sem szabad az udvaron, kertben tartani az akkumulátort az alábbi okok miatt:
Környezeti veszélyek
A használt akkumulátorok tartalmazhatnak káros anyagokat, mint például ólom, higany vagy kadmium. Ha ezek az anyagok kioldódnak vagy kiszivárognak az akkumulátorból, komoly környezeti problémákat okozhatnak. Ha az akkumulátort a szabadban tárolod, akkor az esővíz vagy más környezeti tényezők hatására az akkumulátorból kioldódó anyagok a talajba vagy a vízbe kerülhetnek, veszélyeztetve a környezetet és az élőlényeket. Gondold el, ha beszivárog a talajba, ahol te paradicsomot, vagy fűszernövényeket nevelsz…
Tűzveszélyességi kockázat
Az akkumulátorokban található vegyi anyagok reakcióba léphetnek a környezetből származó elemekkel, például a nedvességgel, ami tűzveszélyt jelenthet. Az akkumulátorok sérülhetnek, meghibásodhatnak vagy akár fel is robbanhatnak, ha nem megfelelően kezelik vagy tárolják őket. Az akkumulátorok szabadban történő tárolása növeli a tűzveszélyt, különösen, ha nem biztosított megfelelő szellőzés vagy hűtés.
Biztonsági kockázatok
Az akkumulátorok magas elektromos feszültséget tárolnak. Ha az akkumulátort helytelenül tárolják vagy manipulálják, akkor fennáll a sérülés vagy az elektromos áramütés veszélye. Ez különösen akkor jelenthet problémát, ha gyermekek vagy háziállatok hozzáférhetnek az akkumulátorhoz.
Az akkumulátorokat tehát biztonságos helyen kell tárolni, amely megfelelő szellőzést, hőmérsékletet és elektromos védelmet biztosít. A szabadban történő tárolás helyett, javasolt a használt akkumulátorokat a megfelelő hulladékgyűjtő helyeken leadni, ahol szakszerűen kezelik és ártalmatlanítják őket.
Elem, akkumulátor leadás: hol, hogyan van lehetőség rá?
Veszélyes hulladék gyűjtőpontok
Keress információkat a lakóhelyedhez legközelebbi veszélyes hulladék gyűjtőpontokról vagy hulladékgyűjtő állomásokról. Ezek a helyek kifejezetten arra szolgálnak, hogy a lakosság leadhassa a veszélyes hulladékokat, ideértve az elemeket és akkumulátorokat is. Az ilyen gyűjtőpontokat általában az önkormányzatok vagy hulladékgazdálkodási szervezetek működtetik. Az ott dolgozók segítenek a megfelelő elhelyezésben és tájékoztatást adnak az eljárásról.
Ebben segíthet korábbi cikkünk is:
Elektronikai hulladékgyűjtés
Néhány országban és régióban külön gyűjtőpontok vannak az elektronikai hulladéknak, beleértve az elemeket és akkumulátorokat is. Keresd meg az elektronikai hulladékgyűjtési lehetőségeket a lakóhelyeden és add le a használt elemeket és akkumulátorokat ezeken a helyeken. Elektronikai üzletek, nagyobb bevásárlóközpontok vagy környezetvédelmi szervezetek is lehetnek ilyen gyűjtőpontok.
Közösségi gyűjtőakciók
Néha szerveznek közösségi gyűjtőakciókat, amelyek célja a veszélyes hulladékok, köztük elemek és akkumulátorok összegyűjtése. Ez lehet helyi rendezvény, ahova elviheted a használt elemeket és akkumulátorokat vagy akár speciális gyűjtőpontokat is kialakíthatnak ideiglenesen.
Akkumulátor leadása termékgyártóknál vagy kiskereskedőknél
Néhány akkumulátor- vagy elektronikai termékgyártó, valamint nagyobb kiskereskedelmi üzletek biztosítanak visszavételi programokat vagy gyűjtődobozokat a használt elemek és akkumulátorok számára. Kérdezd meg a helyi üzleteket, vagy ellenőrizd a gyártók webhelyeit, hogy megtudd, milyen visszavételi lehetőségek állnak rendelkezésedre.
Budapesten a legtöbb hulladékudvarban a szárazelemek és hordozható akkumulátorok leadhatók.
Amikor leadod az elemeket és akkumulátorokat, fontos, hogy helyesen csomagold be és jelöld meg őket, valamint kövesd az adott gyűjtőpont vagy szolgáltató által meghatározott utasításokat.
Környezetvédelem és az akkumulátorok viszonya
Az akkumulátorok szénlábnyoma nagymértékben függ a gyártás során felhasznált energiaforrástól. Például az elektromos autókhoz gyártott NMC3 lítium-ion celláinak hagyományos, szénalapú gyártása 60%-kal növeli a globális felmelegedési potenciált, míg ugyanehhez a gyártási folyamathoz hidroelektrikus erőt is lehet energiaforrásként használni. Ezáltal a nagy mennyiségű víz mozgatása közben keletkező energiát használják fel.
Európában 1,9 millió tonna hulladékakkumulátor keletkezik. Az Európai zöld megállapodás szerint 2030-ra az üvegházhatású gázok kibocsátását 55%-kal szeretnék csökkenteni az 1990-es szinthez képest. 2050-re klímasemleges kontinenssé szeretnék tenni Európát, amihez az akkumulátorok elengedhetetlenek, különösen a lítium-ion típusúak kiemelkedő teljesítményűek. Ezeket az akkumulátorokat 2018-as adatok alapján nagyrészt Kínában (66%) gyártják, ezen kívül Dél-Koreában, Japánban és más ázsiai országokban (20%). Az EU-ban csupán a globális termelés 3%-a folyik (2018-as adat).
2017-ben létrehozták az Európai Akkumulátorszövetséget, aminek célja egy fenntartható európai akkumulátor-értéklánc kialakításának támogatása. A tervek szerint 2025-ig legalább 15 európai óriásgyár épül majd, és 6 millió elektromos jármű áramellátását biztosító akkumulátorcellát fognak tudni előállítani.
Nagy Tímea – birge – | A kis- és középvállalkozások marketing szövegírója, lelkes környezetvédő, igazi természetrajongó. “A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.”
Vélemény, hozzászólás?