Tartalom
- 1 Mit nevezünk elektromos hulladéknak, e-hulladéknak?
- 2 Miért nem lehet ezeket a kommunális szemétbe dobni?
- 3 Milyen veszélyeket jelentenek az erdőbe, útszélre kidobott elektromos hulladékok?
- 4 Elektromos hulladék leadás: hol vannak az átvevő helyek?
- 5 Milyen elektromos hulladékok keletkeznek a háztartásokban?
- 6 Elektromos hulladék leadás magánszemélyeknek és cégeknek:
- 7 Mi történik az elektromos hulladékkal, miután leadtuk?
- 8 Elektromos hulladék leadás: mit tehetek én magánemberként azért, hogy a megfelelő helyre kerüljön?
Elektromos hulladék leadás: mi számít elektromos hulladéknak? Mit csinálhatunk ezekkel az eszközökkel? Hová lehet elhelyezni? Miért nem dobhatjuk a kommunális szemétbe, miért ne rakjuk ki az utcára lomtalanításkor? Ennek nézünk most utána!
Mit nevezünk elektromos hulladéknak, e-hulladéknak?
A 21. század mindennapjaihoz hozzátartozik a háztartási gépek, informatikai eszközök hadserege: telefonok, laptopok, tabletek vesznek körül minket, de a konyhánk, fürdőnk, hálónk és a műhelyünk is tele van elektromos eszközökkel. A kapitalizmus rendszerének megfelelően a gyártók arra törekszenek, hogy olyan termékeket állítsanak elő, amire a piac vevő. Ez olykor azt jelenti, hogy nem egyszerűen javítható, hosszú élettartalommal bíró gépet, ketyerét szerzünk be, mivel vásárlóként az a célunk, hogy pár évente új holmit vegyünk, kövessük a legmodernebb technológiát, a legtrendibb formatervezést.
Ennek az attitűdnek köszönhetően rengeteg veszélyes elektronikai hulladék (e-waste) keletkezik, világviszonylatban évi 50 millió tonna e-hulladékot termelünk, a fejlett országok élen járnak ezen hulladékok előállításában.
Ráadásul ezekben az országokban magas ára van az újrahasznosításnak, így tonnaszámra szállítják fejlődő országokba a hulladékot, ahol gyakran az egyszerűbb, hatékonyabb és környezetszennyező feldolgozási módszert választják az újrahasznosítás helyett. És a kiégett izzók, fénycsövek, világítótestek is veszélyes hulladéknak számítanak, ne kerüljenek a kukába!
Miért nem lehet ezeket a kommunális szemétbe dobni?
Az elektromos hulladék nem kerülhet a kommunális hulladék közé. Ennek megközelítőleg ugyanaz az oka, mint az erdőbe, utcára kihelyezett hulladékoknak. Azzal már talán mindenki tisztában van, hogy tilos és veszélyes folyékony, mérgező, tűz- és robbanásveszélyes anyagokat elhelyezni a kukába. Ezzel nem csak a környezetet, természetet rongálhatjuk, de a hulladékot begyűjtő szakemberek fizikai épségét is veszélyeztetjük.
Az elektromos hulladék a kommunális kukában összekerülhet folyadékokkal, amelyek hatására mérgező anyagok oldódhatnak ki. Az e-hulladékban lehet:
Ólom
Az ólomnak vesekárosító hatása lehet, fiatal korban pedig hátráltatja a szellemi fejlődést.
Báriumvegyületek
A báriumvegyületek kifejezetten mérgező anyagok, vízben, savban oldódnak, a szervezetbe jutva hamar felszívódik s jellegzetes izomsejtméregként hat. Tünetei a rossz közérzet, hányás és hasfájás mellett a fokozódó izomgyengeség és izombénulás (baritózis).
Berillium
A berillium pora rákkeltő, izomsorvadást okozhat, szív és májkárosító.
Higany
Azzal, hogy a higany mérgező, mindenki tisztában van. De nem csak az emberre, hanem a növényzetre is nagyon káros. Már egészen kis töménységben is gátolja a fitoplanktonban végbemenő fotoszintézist. A természetes táplálékláncon keresztül az élelmiszerekbe és az emberi szervezetbe is eljuthat (Minamata betegség). A higany vegyületei mérgezést is okozhatnak.
Kadmium
A kadmium pora, gőze rákot és akár halálos kimenetelű csontelváltozásokat idézhet elő.
PBDE
A műanyagok gyulladáskésleltetésére alkalmazott PBDE vegyület a zsírszövethez kötődik, nehezen bomlik.
Dioxin
A dioxin erős méreg, a természetben gyakorlatilag lebonthatatlan, továbbá olyan sok állati és emberi működésre hat, hogy következményei szinte kiismerhetetlenek. A dioxin által mérgezettek kezelésére semmiféle megelőző vagy gyógyító eljárásunk nincs.
Milyen veszélyeket jelentenek az erdőbe, útszélre kidobott elektromos hulladékok?
Az elektromos hulladék addig nem veszélyes, amíg otthon tároljuk. Viszont ha kitesszük az utcára, udvarra, kihajítjuk az erdőbe, komoly problémákat tud okozni. Az eső hatására az elektromos eszközben található vegyületek kioldódnak, szennyezik a talajt, az ivóvizet. Súlyos károkat okozhatnak az erdőbe kihelyezett elektromos eszközök az állatok, növények életében.
Elektromos hulladék leadás: hol vannak az átvevő helyek?
Az elektromos hulladékokat kétféle módon adhatjuk le magánemberként. Az egyik irány, ha felkeresünk egy hulladékudvart. Ebben az esetben tájékozódjunk előre, hogy az adott hulladékudvarban ki adhat le elektromos hulladékot (lakcím alapján van erre lehetőségünk). Annak is nézzünk utána, hogy pontosan milyen típusú hulladékokat, mekkora mennyiségben vesznek át tőlünk és nem árt, ha a nyitvatartásról is érdeklődünk előzetesen.
Magánemberként a másik lehetőség, ha az önkormányzatok által évente, félévente szervezett ingyenes veszélyeshulladék-gyűjtésre visszük el az elektromos hulladékot. Ilyenkor a település vagy kerület méretétől függően konténereket helyeznek ki, ahol környezetvédelmi szakember felügyelete mellett a lakcímkártyánkat felmutatva adhatjuk le a háztartásunkban felgyűlt veszélyes hulladékot.
Utóbbi esetben érdemes az elektromos hulladék mellett összegyűjteni az egyéb veszélyes hulladékokat is, hogy ne kelljen újabb egy évig, fél évig várni arra, hogy elszállítsák a festéket, olajat, akkumulátort stb.
Milyen elektromos hulladékok keletkeznek a háztartásokban?
A 21. században rengeteg elektromos hulladék keletkezik. Megkíséreljük felsorolni a legjellemzőbb elektronikai hulladékjelölteket, de biztos kihagyunk néhány eszközt.
A konyhai eszközök (mikrohullámú sütő, kávéfőző, kávédaráló, botmixer, robotgépek, mérlegek, kenyérsütő gépek stb.), a számítástechnikai, informatikai eszközök (laptopok, telefonok, töltők, tabletek stb.), a fürdőszobában használt elektromos cuccok (mosógép, hajszárító, elektromos fogkefe, borotva, párásító, párátlanító, szárítógép, vasaló stb.). A kerti eszközök, fűnyírók, fúrók, fűrészek, ágdaráló, a medence feltöltésére, tisztítására használt gépek.
Elektromos hulladék leadás magánszemélyeknek és cégeknek:
A magánszemélyekről már szó esett, most nézzük, hogy milyen lehetőségei vannak a cégeknek, ha szabályosan szeretnének megszabadulni az elektronikai hulladéktól. Több szolgáltató is foglalkozik elektronikai hulladék átvételével. Ha mi szállítjuk, mindenképp egyeztessünk a telephellyel a nyitvatartásról és a szükséges papírokról. A legtöbb cég kérni fog egy szállítólevelet, amin szerepelnie kell az átadó nevének, címének, adószámának és a hulladék mennyiségének. Ezen kívül szüksége lesz cégbélyegzőre, mert a legtöbb esetben csak cégbélyegzővel és aláírással igazolt átadás esetén tudják biztosítani az ingyenes elektronikai hulladék kezelést. Veszélyes besorolású hulladék esetén kelleni fog egy kitöltött SZ-lap. Érzékeny FAJ kódú hulladék esetén a NAV hozzájáruló nyilatkozatra is szükségünk lesz.
Ha nem mi visszük a telephelyre a veszélyes hulladékot, számoljunk egy szállítási díjjal, ez megközelítőleg 16-20ezer forint 1000 kg vagy 5 köbméter hulladékig.
Mi történik az elektromos hulladékkal, miután leadtuk?
A hulladékfeldolgozó üzemekben az elektromos hulladékról kézi bontással távolítják el a veszélyes hulladékot, amit lehet újrahasznosítanak. A nem veszélyes hulladékrészt aprító, vágó eszközzel dolgozzák fel.
Elektromos hulladék leadás: mit tehetek én magánemberként azért, hogy a megfelelő helyre kerüljön?
Első lépésként legyünk tudatos vásárlók, legyen szempont a tartósság, a javíthatóság, és mielőtt impulzusvásárlásba kezdenénk, gondoljuk meg, biztos, hogy szükségünk van még egy elektronikai kütyüre!
Ha már ott van a háztartásunkban az eszköz és tönkrement, vizsgáljuk meg, hogy javítható-e, biztos ki kell-e dobnunk?
Ha tényleg ki kell dobni, nézzük meg, hogy veszélyes hulladékról van-e szó! Nézzünk utána, hogy mikor lesz a következő elektromos hulladékgyűjtés a lakóhelyünkön, vagy vigyük el egy hulladékudvarba.
Amit semmiképp ne tegyünk az e-hulladékkal: ne pakoljuk ki a kertbe, erdőbe, ne tegyük ki a lomtalanítás során és ne gyömöszöljük a kommunális hulladékba!
Borbáth Péter | Író, túravezető – mesét, kritikát, reklámszövegeket ír, túravezetőként Latin-Amerikát, Madeirát és az Azori-szigeteket járja.
Vélemény, hozzászólás?