Tartalom
Mi a bioszféra fogalma?
A bioszféra a Föld élőhelyeinek összessége, az a külső burok, ahol élet található az óceánok mélyétől a hófödte hegycsúcsokig, az örök fagy birodalmától egészen a forró gejzírekig. A bioszféra globális rendszerében az élő szervezetek és az élettelen tényezők egymással szoros kapcsolatban állnak, sőt, ezek az ökoszisztémák csak egymással kölcsönhatásban életképesek.
Ez a földrajzi tér három külső burok, vagyis a szilárd földfelszín (litoszféra), a vizek (hidroszféra) és a levegő (atmoszféra) találkozási pontján helyezkedik el. A bioszféra a Föld méretéhez viszonyítva vékony sáv, 20 kilométer széles az óceánok mélyétől a légtér élhető szakaszáig. Ebből a 20 kilométerből azonban kb. 7 kilométer az a szakasz (az óceán 500 méteres mélységétől a hegyek 6500 méteres tengerszint feletti magasságáig), ahol szinte az összes élőlényt megtalálhatjuk.
Mi a bioszféra jelentősége?
Működőképes bioszféra nélkül nincs élet a Földön. A kiszámítható klímaviszonyok, a levegő, a víz és a talaj jó minősége mind feltételei a bioszféra kiegyenlített működésének. A Föld adottságai persze eltérnek, más életfeltételek várnak egy mediterrán térségben növekvő lariccio fenyőre, más a Yosemite Nemzeti Park ősi mamutfenyőire vagy a fagytűrő, szibériai jegenyefenyőre. Egy trópusi esőerdőben elképesztő a fajgazdagság a bőséges napfénynek és csapadéknak köszönhetően. A sivatagok vagy a tajgák élővilágának cudarabb körülményekkel kell szembesülnie, viszont nincs is annyi versenytársuk, mint a trópusi élettérben.
A bioszféra lakói hosszú evolúciós utat tettek meg, az évmilliók során elképesztően változatos éghajlati adottságokhoz dolgoztak ki életképes megoldásokat. Ezek a túlélési stratégiák ott rejlenek minden egyes élőlényben, és egy faj kipusztulásával ez a tudás is elvész.
A bioszféra szoros kapcsolatban áll a biológiai sokszínűséggel, vagyis a biodiverzitással. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a tudomány és a technológia jelenlegi fejlettségi szintjén már minden élőlényről mindent tudunk. Valójában még azt se tudjuk megbecsülni, hogy megközelítőleg 3 millió vagy 30 millió faj él a Földön.
Ha egy faj számára élhetetlenné válik az addigi élőhelye, az szorosan kihat a vele egy ökoszisztémában élő, más fajhoz tartozó állat, növény vagy gomba életére. Minden tudatos vagy öntudatlan változásnak, változtatásnak következménye van, amit nem feltétlenül tudunk előre kiszámítani. Ha megsérül a tápláléklánc, azt megérzi a körforgás minden résztvevője, természetesen az ember is.
Mi jellemzi az ember és a bioszféra kapcsolatát?
Az ember a fajok történetében későn érkezett, és eleinte kiegyensúlyozott kapcsolatban élt a bioszféra többi lakójával. A gyűjtögető, vadászó életmód nem rengette meg különösebben a rendszert, a mezőgazdaság kialakulása, az ember fokozatos, majd robbanásszerű elterjedése és az iparosodás azonban jelentősen átformálta az ember és a bioszféra kapcsolatát.
Az elmúlt ötven évben a mezőgazdaság mellett többek között az energia-, a bánya- vagy a szállítóipar globális térnyerése radikális hatással volt az élőhelyekre. Alig néhány évtized alatt veszélybe került a tiszta levegő, a vizek, a szárazföld és az élhető klíma.
Ahogy a bioszféra egyes elemeit szisztematikusan az ember igényeinek szolgálatába állítottuk, nemcsak az élőhelyeket és a fajokat sodortuk veszélybe, hanem az evolúció élő adathordozóit is. Amikor a húsipar vagy az olajpálma-ültetvények számára égetünk fel újabb és újabb hektár őserdőket, azzal a még feltérképezetlen fajokat és a bennük rejlő tudásbázist is felégetjük.
A Föld kizsigerelésének kártékony hatásáról évtizedeken át nem akartunk tudomást venni. Pedig nemcsak az állat- és a növényvilág került veszélybe, hanem az ember is. A kiszolgáltatottabb országok, vagy a fejlett országok leszakadó társadalmi rétegei számára is radikálisan csökkentek az életbenmaradás lehetőségei. Ott tartunk, hogy emberek százmillióinak kell szembesülnie a klímaváltozás kínzó következményeivel, például az ivóvíz, vagy az élelem hiányával.
Érdemes rászánni másfél órát, hogy megnézzük a 93 éves David Attenborough 2020-as tanúságtételét, aki közvetlen közelről tapasztalta meg, hogy miként hatott az ember a bioszféra változására az elmúlt fél évszázadban.
Miért van szükség a bioszféra védelmére?
Ahogy fent is írtuk, ha nincs bioszféra, nincs élet, és bár intenzíven dolgoznak a Mars feltérképezésén, egyelőre nincs hová mennünk. Ideje lenne az ember evolúciós potenciáit átpozicionálni, hogy a Föld erőforrásait ne egy szűk társadalmi elit minél hosszabb és kényelmesebb életlehetőségének rendeljük alá. Ahhoz, hogy élhető maradjon a bolygó, fenntartható növekedésre és a környezettel való hosszútávú kapcsolatépítésre van szükség. Alighanem ez a 21. század egyik legkomolyabb kihívása.
Milyen lehetőségek vannak a védelmére?
- Természetvédelem, vagyis az élő és élettelen értékek megismerése, feltárása és megóvása. A természetvédelmi világstratégiának három fő célja van:
- hogy hosszú távon fenntartsuk a létfontosságú ökológiai folyamatokat,
- hogy megóvjuk a biodiverzitást,
- és hogy a fajokat és ökoszisztémákat természetkímélő módon hasznosítsuk.
- Környezetvédelem, vagyis szabályozni és ellenőrizni kell azokat a legális és illegális tevékenységeket, amelyekkel az ember a természetre hat. Ilyenek többek között az energiaipar, a bányászat, a közlekedés, a szállítás, a vadászat, halászat, a mezőgazdaság.
- Összehangolás: tudatos, nemzetek és politikai érdekek fölött álló természet- és környezetvédelem kialakítása. A fontosabb egyezményekről itt olvashatsz.
- A károsanyag-kibocsátás csökkentése, megújuló energiaforrások használata, közlekedési szokásaink átgondolása, a gazdasági érdekek összehangolása a fenntartható növekedéssel.
- Oktatás: a hatékony törvények, szabályok kialakításán túl nagyon fontos a problémaérzékeny oktatás, a megoldásközpontú szemléletváltás. Fontos, hogy a tudományos igényű természetvédelem vagy a harcias környezetvédelem céljai az átlagember számára is érthetővé váljanak.
Mit tehetsz te a bioszféra megóvásáért?
Személyesen is sokat tudsz tenni azért, hogy a levegő, a víz és a talaj tisztuljon.
- Közlekedés: kerékpározz, gyalogolj, utazz tömegközlekedéssel, csak akkor használd az autódat, ha nincs más megoldás!
- Energiahasználat: ha házat építesz, törekedj arra, hogy minél kevesebb legyen a fölösleges energiaveszteség (ez korszerű szigeteléssel, nyílászárókkal megoldható). Ha lehet, megújuló energiaforrásokból lásd el az épület energiaszükségleteit (pl. napelem, biomassza, geotermia, vízenergia)!
- Hulladékkezelés: csökkentsd a háztartási hulladékod mennyiségét, szelektálj, komposztálj, nézz utána, mi számít veszélyes hulladéknak, és hogy hol tudod elhelyezni!
- Csak azt vedd meg, amire tényleg szükséged van! Legyél tudatos vásárló! És ha lehet csomagolás nélkül.
- Nézz utána, hogy mik azok a termékek, amiknek előállítása súlyos erdőirtással, pusztítással jár (pl. a pálmaolaj), és mondj le róla, hívd fel erre mások figyelmét is!
- Nézz utána, milyen környezetvédelmi tevékenységekben vehetsz részt a lakóhelyed környékén! Ha túrázni mész, járd tudatosan a természetet, olvass utána, hogy minél alaposabban megismerd! Add tovább, amit tudsz!
- Vegyél részt közösségi szemétszedésen!
- Támogass hiteles természetvédelmi, környezetvédelmi szervezeteket!
- Ültess fát, támogass faültetéssel foglalkozó szervezeteket!
A kiegyensúlyozottan működő, ép bioszférán múlik az élet lehetősége a Földön. Ez a növényekre, állatokra, gombákra, emberekre egyaránt vonatkozik. Ha nincs bioszféra, nincs élet.
A bioszféra sérülésével fajok pusztulhatnak ki, folyamatosan csökken a biodiverzitás, ami kihat a még életben maradt fajokra is.
Személyesen is sokat tehetsz érte tudatos közlekedéssel, hulladékkezeléssel, energiagazdálkodással. Globálisan tudatos, nemzetközileg összehangolt természet- és környezetvédelemre van szükség.
Borbáth Péter | Író, túravezető – mesét, kritikát, reklámszövegeket ír, túravezetőként Latin-Amerikát, Madeirát és az Azori-szigeteket járja.
Vélemény, hozzászólás?