Tartalom
- 1 Milyen betegségei lehetnek egy gyümölcsfának?
- 2 Mit tehetek a betegségek ellen?
- 3 Mechanikus védelem a gyümölcsfák betegségei, kártevői ellen
- 4 Kémiai védekezés a gyümölcsfák betegségei ellen
- 5 Minden beteg gyümölcsfa megmenthető?
- 6 Mik okozzák a gyümölcsfák betegségeit?
- 7 Gombabetegségek:
- 8 Baktérium is okozhatja a gyümölcsfák betegségeit
Ha fát ültet kertjébe és kivédi a gyümölcsfák betegségeit, akkor mindig lesz otthon friss gyümölcs, illetve olcsóbban juthat hozzá, mintha boltban venné. A fák ültetésével sokat tehetünk az egészséges és zöldebb környezetért, a klímaváltozás hatásainak kivédésére. Sokan épp ezért mennek el faiskolába, vagy rendelik meg a neten a csemetéket.
Azonban a csemetefától a terméssel teli kamráig nem vezet egyenes út. A gyümölcsfák gondozása összetett feladat: a nemesített fafajták sokszor hajlamosak a betegségekre. illetve számos állati kártevőjük is akad. A gyümölcsfák betegségei legtöbbször a laikusok számára is felismerhetők, és ha tudjuk mivel állunk szemben, akkor a védekezésre is van mód a kiskertekben. Ez nem mindig csupán permetezést jelent, megfelelő szemléletmóddal, kert kialakítással, tudással egészséges és zamatos gyümölcsöket élvezhetünk.
Milyen betegségei lehetnek egy gyümölcsfának?
A gyümölcsfát károsíthatja számtalan gombabetegség, illetve állati kártevők: tetvek, molyfélék, atkák. Egy jó kertész mindig éberen figyel, beszédes számára a növény változása. Sok feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy egészséges, ép és finom gyümölcsöt élvezhessünk a saját kertünkből. Akkor járhatunk a legjobban, ha őshonos fát keresünk.
Mit tehetek a betegségek ellen?
A gyümölcsfák növényvédelmének komoly szakirodalma van. Annak, akit mélyebben érdekel a téma, vagy egyes fafajták, gyümölcsfajták speciális problémájára keres választ, bőven tud válogatni növényvédelmi szakirodalomból. Ezt a cikket inkább bevezetőnek szánjuk, a végén egy rövid összefoglalóval, melyben megmutatjuk a hazai gyümölcsfák főbb betegségeit, illetve néhány kártevőt is. A gyümölcsfák betegségek elleni védelme többféle módon oldható meg.
Az első és legfontosabb az átgondolt kerttervezés, hiszen már telepítéskor, ültetéskor számolni kell azzal, hogy a gyümölcsfák fokozott törődést, védelmet igényelnek.
Amikor fajtát választunk, ne csak a gyümölcs színe és várható mérete legyen szempont, hanem az, hogy lehetőleg betegségekkel szemben ellenálló fajtát ültessünk. Minden gyümölcsnek többféle fajtája van, kiválasztás előtt érdemes tájékozódni, hiszen évekre, évtizedekre szóló döntést hozunk.
A második a megfelelő koronaalakítás, illetve a gyümölcsfa környezetének rendben tartása. Ideális, ha körben a fa minden részét el tudjuk érni. Minden más tennivaló csak ezek után jön.
Mechanikus védelem a gyümölcsfák betegségei, kártevői ellen
Ennek alapja, a téli tennivalók, tisztítások alapos elvégzése. A törzset és a nagyobb vázágakat meg kell tisztítani az elhalt kéregrészektől, melyek alatt rengeteg kártevő telelhet át. A levágott beteg ágakkal és fán maradt gyümölcsmúmiákkal együtt ezt meg kell semmisíteni. A gyümölcsfa alatti részt is tisztán kell tartani, gereblyézni.
Ezt hagyományosan égetéssel szokták megoldani, de 2021-től tilos égetni a levegő tisztasága érdekében. A beteg növényi részeket el kell különíteni, ki kell szárítani, fel kell aprítani, és különálló módon komposztálni vagy brikettálni lehet, alkalmassá téve arra, hogy fűtőanyag lehessen. Növényi részeket a lebontáson kívül más módon nem ajánlott megsemmisíteni.
Hernyófogó övek felrakása is szükséges májustól a fák törzsére. Ezeket betakarításig havonta kell cserélni és a használtat meg kell semmisíteni.
Megfelelő sebkezelés: törések, nagyobb metszések helyét sebfestékkel, sebviasszal kezeljük le, mert bár télen a fa mélyalvásban van, a nyitott részeken át például “gutaütést”, ágrákosodást, gombásodást okozó fertőzések juthatnak be. Ezekre különösen az őszibarack és a kajszi fogékony, így ezeket csak rügyfakadás és lombhullás kötött szabad metszeni!
Kémiai védekezés a gyümölcsfák betegségei ellen
Az otthoni kiskert növényvédelmének egyik legnagyobb nehézsége az, hogy nemcsak a gyümölcsfára, hanem a környező növényekre is juthat a permetből. Ha körültekintően terveztük a kertet (mondjuk az őszibarackos és pl. a salátaágyás nincs közel egymáshoz), akkor is vigyázni kell. Szélcsendes, nyugodt időben permetezzünk csak. Ebben a tájékoztatóban megtalálhatjuk a főbb hazai gyümölcsfa betegségeket és ellenszereiket, az egyik legnagyobb gyártótól.
A gyümölcsfák betegségei a vegetációs időszaknak, az évszakoknak megfelelően változnak. Így különböző életszakaszokban, időszakokban más és más ellen kell védekezni.
A gyümölcsfa életciklusa
- Rügypattanás előtt
- Egérfüles állapot (almaféléknél)
- Pirosbimbós állapot
- Sziromhullás után
- Gyümölcsfejlődés időszak
- Érési időszak
- Szüret utáni időszak
- Téli időszak (nyugalmi állapot)
A vegyszeres növényvédelem nagy hozzáértést kíván, ezért a kiskertekben egyszerűbben végzik, mint a nagyüzemi gyümölcsösökben. Az egyszerűsítés azt jelenti, hogy a lehető legveszélytelenebb időpontja kell időzíteni a “ legerősebb csapást”. Ez pedig a téli nyugalom időszakában a téli lemosó permetezés: ekkor alapozzuk meg egész évre a gyümölcsfáink védelmét az állati és a gombás kártevők ellen.
Ha jól dolgoztunk, akkor a vegetációs időszakban már csak a legszükségesebb dolgokra kell ügyelni, egyszerűbb védekezni. Ha permetszert használunk, mindig ügyeljünk az élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartására.
Melyik gyümölcs a legkényesebb, melyeket kell a legtöbbször permetezni?
A különböző gyümölcsfélék és azon belül is a fajták eltérőek növényvédelmi szempontból. Vannak bonyolult, sokszori védekezést igénylő gyümölcsfák és vannak egyszerűbben termeszthetők. Lássuk, melyiket hányszor szokták permetezni?
- Alma 16-20 permetezés évente
- Körte 15-18 permetezés évente
- Őszibarack és kajszibarack 8-10 permetezés évente
- Szilva 6-8 permetezés évente
(Érdekesség: a szőlő nem gyümölcsfa, de akár 20-35 permetezést is igényelhet!)
Minden beteg gyümölcsfa megmenthető?
Ez attól függ, milyen betegsége van, milyen állapotban van maga a fa, mennyi idős maga a fa, mennyire kényes fajta, illetve mennyire ismerték fel idejében a bajt. Van, amikor csak az adott évi terméskárok enyhítéséért kell dolgoznunk, (mondjuk egy kiadós permetezéssel) de van sajnos olyan eset is, amikor az egész fát vagy annak egy nagy részét meg kell semmisíteni.
Mik okozzák a gyümölcsfák betegségeit?
Állati kártevők
Pajzstetű
Nehéz tőle megszabadulni, viaszos páncéljával tapad a fára, a növény nedveit szívja. Ürüléke ragacsos, mézharmatos, így táptalaj a gombabetegségek (korompenész) számára is. Olajos lemosó permetezéssel rügyfakadás előtt, illetve mechanikus kéregtisztítással, ahol csak lehetséges. Június elején sima rovarölő szerekkel a sérülékenyebb lárvák ellen lehet tenni amelyek még nem növesztettek pajzsot.
Sodrómolyfélék (almamoly, szilvamoly, körtemoly, kajszimoly)
Magyar neve iloncalepke, sodrólepke: sok fajt foglal magába, megjelenése rendkívül változatos. Gyakorlatilag mindenfajta gyümölcsfa kártevője. Egy évben akár 6-8 nemzedék is felnőhet, az utolsó a kéreg alatt telel át. Tavasszal a rügyeket, friss hajtásokat károsítja, később magát a gyümölcsöt teszi tönkre a hernyója. Összesodorja a leveleket és ezek védelmében táplálkozik, illetve bábozódik be. A sérült részeket aztán a moníliafélék, gombák tovább károsítják.
Körte levélbolha
Besodorja a fa fiatal leveleit, károsítja a rügyeket, melyek deformálódnak, kisebbek maradnak, később elhalnak, végül a levelek tömeges lehullását is okozhatják. Ettől a fa fejlődése lassul, virágzása, termésmennyisége romlik, súlyos esetben ki is pusztulhat. A kártevők mézharmatos ürüléke táptalaj a gombabetegségeknek. Körtefák esetében a nyári vízhajtások kimetszésével, megfelelő öntözéssel és trágyázással lehet a fát ellenállóvá tenni.
Levéltetvek
Elsősorban szárazabb időben tavasz végén, nyár elején támadják meg a gyümölcsfák friss leveleit és a zsenge termést. Elszívják a tápanyagot, illetve szúrásaik nyomán más fertőzéseknek is kaput nyitnak. Mézharmatos ürülékük a gombabetegegségeknak is kedvező táptalaj. Permetezéssel, kontakt- és felszívódó rövarölőkkel lehet védekezni ellenük.
Piros gyümölcsfa takácsatka
Az atka szívása nyomán káros enzimek jutnak a növénybe, a szívás helyén elpusztul a klorofil, így a növények nem tudnak fotoszintetizálni. A szívás helyén fokozódik a párolgás, így a levelek súlya csökken. Az így károsodott levelek idő előtt lehullanak. Az atkának nincs szövedéke, a levél színén és fonákján egyaránt károsít.
Lepkekabóca
Hazánkban viszonylag frissen betelepült kártevő, nagyon invazív. A növények nedvét szívja, főképp a levelek fonákján szálas, fehér bevonatot alkot. Ürüléke mézharmatos, így a korompenész táptalaja. Nehéz ellene védekezni, mivel a rovar viaszos testnedvvel védi magát. A tetvekkel ellentétben nagyon pattogva ugrál, illetve repül is. Május végén tapadássegítő permetezéssel a fiatal egyedeket lehet elpusztítani, illetve kiskertekben a fertőzött telepeket kézzel leszedve megsemmisíteni.
Gombabetegségek:
Lisztharmat
A fertőzés esetén a gombák a növény teljes felületét lisztesfehér réteggel vonják be, innen kapta a nevét. Ez nem pusztán esztétikai gond: a növény nem tud kellően fotoszintetizálni, a levelek kisebbek lesznek, a rügyek eltorzulnak, vagy ki sem nyílnak. A termés erősen károsodhat, bár a növény teljes egészére nézve nem súlyosan. Szinte bármelyik gyümölcsfán, vagy haszonnövényen megjelenik.
MONÍLIA
Monília ellen virágzáskor kell permetezni. Ez a gombabetegség szinte minden gyümölcsöt megtámadhat. Elsősorban a termések rothadásával károsít, de a gallyakat, rügyeket is deformálja, így akár a jövő évi termés is veszélyben lehet. Téli lemosó permetezéssel és az elhullott gyümölcsök összeszedésével sokat tehetünk ellene.
Tafrinás levélfodrosodás
Elsősorban az őszibarack betegsége, eltorzítja a leveleket, a hajtásokat. Rügypattanás utáni permetezéssel lehet védekezni ellene, mivel a kártevő spórák a rügypikkelyek alatt telelnek át.
Baktérium is okozhatja a gyümölcsfák betegségeit
Tűzelhalás (Erwinia amylovora)
A tűzelhalás kórokozója egy súlyosan fertőző, a kéreg alatt áttelelő baktérium, mely elsősorban az almát, körtét, berkenyét támadja meg, és akár az egész fa pusztulását okozza. A beteg részeket el kell távolítani és megsemmisíteni.
Az ok változatos. A gyümölcsfák kártevői lehetnek rovarok, gombabetegségek és akár baktériumok is.
Az almafélék igénylik a legtöbb és legváltozatosabb növényvédelmet, illetve, bár nem fa, a szőlőültetvények a legbetegebbek, ha nem jól gondozzák.
A gyümölcsfák betegségei ellen a téli lemosó permetezés a legfontosabb, illetve az, hogy a kártevők áttelelését gátoljuk, elszaporodásukat megelőzzük.
Nun Monika I újságíró, digitális marketing specialista. Érdeklődési területe a környezetvédelem mellett az emberi viselkedés nyomán előállított adatvezérelt cikkek, tartalmak előállítása. Bővebben itt
Harsányi Lajos
A kertemben az összes gyümölcsfám új hajtásai sárgák. A legnagyobb mértékben az almafáim, különösen az új hajtások. Próbálkoztam vasporral, lombtrágyával, nagy mennyiségű szerves trágyával, előírt mennyiségű NPK műtrágyával, sikertelenül. Nem tudom mit csináljak, hogy zöldek legyenek a levelek. Kérem segítsenek.
Tisztelettel: Harsányi Lajos
xforest
Kedves Lajos!
Ilyen szinten nincs tudásunk, ezért azt javasoljuk, keressen meg ezzel a problémával egy kertészt.