Tartalom
Mit kell tudni a kénről? Mi a szerepe a Föld és az emberiség életében? Miért fontos, esszenciális elem a kén? Mi mindenre használjuk? Cikkünkben igyekeztünk a lehető legtöbb információt összegyűjteni erről a fontos vegyületről.
Mi pontosan a kén?
Aki már rég kiszállt az iskolapadból, könnyen lehet, hogy most csak nagyokat pislog… valami rémlik a kénről, de hogy pontosan mire jó, vagy hogy mi köze van az Xforest oldalunkon fellelhető, jórészt környezetvédelmi témájú cikkekhez az elsőre talán nem is annyira egyértelmű.
Képzeletben üljünk be újra abba a padba, és üssük fel a kémiakönyvet:
a kén a periódusos rendszer VI.A csoportjába tartozó nemfém, vegyjele S, rendszáma 16. Standard nyomáson és hőmérsékleten szagtalan, élénksárga színű kristályokat alkot, melyek nyolcatomos gyűrűs molekulákból épülnek fel.
Legizgalmasabb tulajdonsága talán az, hogy mennyi más elemmel tud kölcsönhatásba lépni. A kén ugyanis multivalens, vagyis változó vegyértékű elem, amely gyakorlatilag kényszert érez arra, hogy „kapcsolatba lépjen” más elemekkel. Az aranyat, platinát, iridiumot, nitrogént, tellúrt, jódot és a nemesgázokat sorolhatjuk azon elemek közé, melyekkel nem tud reakcióba lépni, minden mással könnyen kötődik. Ebből következik, hogy jóval ritkábban fordul elő a természetben elemi formában, mint vegyületei, melyek elsősorban szulfid- és szulfát-ásványok.
A már ókorban is ismert és alkalmazott elemet napjainkban a földgázban és kőolajban lévő kéntartalmú szennyezőanyagok eltávolításakor, melléktermékként nyerik.
Miért esszenciális elem a kén?
Elsőként tisztázzuk azt, hogy mi is az az esszenciális elem:
olyan elemeket értünk ezalatt a gyűjtőfogalom alatt, amelyek szükségesek az élő szervezetek normális növekedésének, fejlődésének, fenntartásának biztosításához.
Kén nélkül nincs anyagcsere, nem épülnének fel bőrszövetek, ínak, porcok és csontok. A szervezetünkben a 8. leggyakoribb elem nélkül nem lenne életképes az emberi faj sem.
Miért feltétlenül szükséges a kén földi élethez?
Két kénatom között létrejött, úgynevezett diszulfid-hidak nagy mechanikai szilárdságot és oldhatatlanságot kölcsönöznek a bőrben, hajban megtalálható keratinnak. Szükséges a porcok, inak, csontok megfelelő kialakulásához, valamint a szaporítószervek kialakulásának és helyes működésének is elengedhetetlen feltétele.
Milyen szerepe van a kénnek a természetben?
A kén kétélű fegyver az emberi testen belül: mindenféleképpen szükségünk van egy minimális mennyiségre, különben hiánytüneteket okozhat, ugyanakkor a túladagolása is lehetséges, ami szintén egészségügyi problémákhoz vezet.
A természetben többek között gyógyvizekben, mofettákban, vulkángőzökben fordul elő. A természet azonban ugyanilyen se veled, se nélküled viszonyban van a kénnel. A kénes, vagy savas eső például visszafordíthatatlan károkat okoz a természetben, ezzel szemben a kénes tartalmú gyógyvizek jótékony hatása világszerte ismert és elismert.
A kénvegyületek kölcsönzik többek közt a grapefruit és a fokhagyma illatát, ugyanakkor kéntartalmú tiolokkal szagosítják a földgázt is. Természetes úton többek között a sajt (elsősorban a parmezán), a tojás, a hús, a káposzta, sütőtök, méz, hüvelyes és gyökeres zöldségfélék tartalmazzák ezt az elemet.
Milyen hatásai vannak az emberi szervezetre?
Nagyon fontos kiemelni, hogy maga az emberi szervezet nem képes ként előállítani, így csak tápanyagfelvétel, illetve rendszeres vitaminszedés (B1-, B5-, B7- vitamin) által juttathatjuk a ként a szervezetbe. Ott pedig fontos szerepet tölt be: részt vesz az inzulin és a heparin termelésében, semlegesíti a belélegzett szennyezett levegő (pl. cigarettafüst) és az ételekben előforduló cianid káros hatásait, valamint gomba- és baktériumölő szer is.
Eredményesen lehet vele kezelni bizonyos bőrproblémákat, és fiatalító hatása is van. Hozzájárul az ideális szaruképzéshez, hiánya olyan problémákat idézhet elő, mint az ekcéma, a pikkelysömör, a hámló, káprázó bőr, vagy a talpon megjelenő kóros szarufelhalmozódás.
A másik oldalon említettük a túladagolást, ami egyeseknél például asztmás rohamokat idézhet elő. Éppen ezért ha úgy érzed, hogy kén-utánpótlásra szorul a szervezeted, mert a tápanyagokkal nem viszel be eleget, mindenféleképpen érdemes kikérned az orvosod véleményét a helyes adagolással kapcsolatban!
A kén ipari felhasználása
A ként legnagyobb mennyiségben kénsav gyártására használják, amely szulfát- és foszfátműtrágyák előállításához, valamint számos vegyi eljáráshoz szükséges alapanyag. Elemi kén található gyufákban, rovar- és gombaölő szerekben.
A kén gomba- és, baktériumölő hatása miatt a gyógyszeriparban is fontos szerepet tölt be, egyes bőrproblémákra való jótékony hatása pedig utat nyitott a tágabb értelemben vett szépségiparban is . Főként adalékanyagként használják fürdőkészítményekben, vagy külsőleg használatos termékekhez bőrbetegségek, például pikkelysömör és ízületi rendellenességek esetében. A természetgyógyászok a ként tartalmazó aminosavakat nehézfémek kivezetésére, és így a szervezet méregtelenítésére alkalmazzák.
Az élelmiszeriparban is jelentős szerepet tölt be: tartósító hatására már a középkorban is felfigyeltek. Ez azonban egy olyan képessége az elemnek, ahol oda kell figyelnünk a mértékletességre, hiszen egy bizonyos mennyiségen felül a kén ilyen formátumban egészségtelennek számít. Ha megnézzük a címkéket, a kénes vegyületeket a sokak által rettegett E betűk jelzik, E 221-228 között. Különösen figyeljünk oda, hogyan jelennek meg ezek az összetevők a szárított gyümölcsökben, borokban, gyümölcslevekben vagy burgonyaételekben.
Kén a vegyiparban
A fentieken felül a kén számos esetben rendkívül hasznosnak bizonyul. Fehérítőszerként a textiliparban és papíriparban alkalmazzák, elengedhetetlenül szükséges a gumigyártás, gyufagyártás, lőpor előállításához is.
A mezőgazdaságban is jelentős szerepet tölt be, növényvédő szerként a gazdaságokban is megjelenik, valamint a kénsav fontos összetevője a műtrágyáknak. A borászatokban is találkozhatunk vele, elsősorban a hordók kénezése során, mivel elpusztítja a betegséget okozó baktériumokat.
Összefoglalva tehát a kén egy nagyon fontos vegyület, ami mind az ember, mind a természet, mind pedig a különböző ipari ágazatok számára elengedhetetlen.
Gyakran Ismételt Kérdések
2 kénatom közt létrejött, ún. diszulfid-hidak mechanikai szilárdságot adnak a bőrben, hajban és tollakban megtalálható keratinnak. Szükséges a porcok, ínak, csontok, szaporítószervek megfelelő kialakulásához és működéséhez.
A kén részt vesz az inzulin és a heparin termelésében, semlegesíti a belélegzett szennyezett levegő és az ételekben előforduló cianid káros hatásait, gomba- és baktériumölő hatása van, valamint hozzájárul az ideális szaruképzéshez.
Gyakorlatilag minden iparban előfordul: a textil- és papírgyártás során, a műtrágyák készítésekor, a gumigyártás és a gyufagyártás elengedhetetlen eleme, de használják gyógyszerek és kozmetikumok előállításánál, sőt, a bor készítése során is.
Nagy Tímea – birge – | A kis- és középvállalkozások marketing szövegírója, lelkes környezetvédő, igazi természetrajongó. “A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.”
Vélemény, hozzászólás?