Tartalom
- 0.1 Miért jó a komposztálás?
- 0.2 Hogyan zajlik a komposztálás folyamata?
- 0.3 De honnan tudom, hogy miben van szén és miben nitrogén?
- 0.4 De mit kell ellenőrizni a komposzton?
- 0.5 Miből lehet otthon komposztálót készíteni?
- 0.6 Komposztálás kezdőknek lépésről lépésre, így csináld!
- 0.7 Mik mehetnek a komposztálóba?
- 0.8 Mik azok, amiket semmiképp ne tégy a komposztálóba?
- 0.9 Mennyi idő alatt készül el a komposzt?
- 0.10 Mire lehet felhasználni a komposztot?
- 0.11 Hogyan lehet gyorsítani a komposztálást?
- 0.12 Mit jelent a közösségi komposztálás, és hogyan lehet részt venni benne?
- 0.13 Ajánló
- 1 Gyakran Ismételt Kérdések
Mit jelent a komposztálás?
A komposztálás egy újrahasznosítási folyamat, a legjobb és legtermészetesebb dolog, ami a háztartásunkban keletkező szerves hulladékkal történhet. A komposztálódás során a szerves anyagok oxidálódnak és lebomlanak, a folyamat közben pedig szén-dioxid, ásványi anyagok és humusz keletkezik.
Miért jó a komposztálás?
Jelentősen csökken a háztartásod hulladékmennyisége! A magyar lakosság évente fejenként átlagosan 5-600 kilogramm hulladékot termel. Ennek a hulladéknak 30%-a olyan szerves anyagokból adódik össze, amelyeket költséghatékonyan, egyszerűen komposztálhatunk. Éves szinten fejenként 180 kg (kb. napi fél kg) hulladék nem a kukában köt ki, hanem visszajut a szerves anyagok természetes körforgásába.
Ráadásul ez a hulladék nem kerül az amúgy is túlterhelt hulladéklerakókba, és nem is égetik el. Az égetéshez képest jóval kevesebb a komposztálás során termelődő szén-dioxid mennyisége, több szén kerül vissza a földbe, kevesebb szén-dioxid a levegőbe, tehát a komposztálással csökkentjük a levegőszennyezést és az üvegházhatású gázok mértékét is.
Ha saját kerted van, akkor kihasználhatod a komposztálás további előnyeit: egy jól karbantartott komposzttal javíthatod a talaj minőségét, és kiváló tápanyagot biztosíthatsz növényeidnek. Ha nincs saját kerted, akkor is komposztálhatsz a lakásodban, a kis komposztálóból lecsapolható folyadékot egyszerűen felhígítod vízzel, és máris tápanyagban gazdag öntözővízzel locsolhatod szobanövényeidet.
Hogyan zajlik a komposztálás folyamata?
Különíts el egy zárható, kis tárolót, amiben a konyhában összegyűjtöd a komposztálásra alkalmas hulladékot, majd földdel, száraz kerti hulladékkal (faforgács, mulcs, aprított gallyak, levelek) megfelelő arányban keverve megkezded a komposztálás folyamatát a kertben kialakított komposztálóban.
A biológiai lebontás során a legfontosabb, hogy megfelelő arányban kerüljön a komposztálónkba nitrogénben és szénben gazdag szerves hulladék. Ha nincs szén és nitrogén, a lebomlásért felelős mikroorganizmusok nem fogják tudni elvégezni a munkát és humusz helyett egy kupacnyi rothadó, bűzlő hulladék fog álldogálni a kertünkben. A komposztálás mesterei szerint ahhoz, hogy ideális körülményeket biztosítsunk a munkálkodó mikroorganizmusoknak, 75% zöld hulladékhoz (zöldség, gyümölcs, fű) adjunk 25% barna hulladékot (gallyak, forgács, mulcs).
De honnan tudom, hogy miben van szén és miben nitrogén?
A friss, konyhai zöld hulladékban, levágott fűben, gyümölcsökben jellemzően több a nitrogén, míg a fában, gallyakban, szalmában sokkal több a szén. A helyes arányok a szerkezet szempontjából is lényegesek: ha egymásra tesped a sok konyhai hulladék, az oxigén hiányában komposztálódás helyett rohadni fog a kupacunk, ezért is lényeges az ún. vázanyagok (gallyak, forgács stb.) hozzákeverése a komposzthoz.
Fontos, hogy 4-6 hetente átforgasd a komposztodat, ellenőrizd, hogy minden rendben működik-e odabent!
De mit kell ellenőrizni a komposzton?
A sikeres komposztálás során hő keletkezik, tenyerünkkel a komposzthoz közelítve ellenőrizhetjük, hogy beindult-e a hőképzés. Figyelni kell a szagokra is, ha rohad, penészedik a komposzt, akkor nem kap elég oxigént, lazítani kell a struktúrát, át kell keverni, mozgatni. A rohadást előidézheti a túlzott nedvesség is, figyeljünk arra, hogy a háztartási szerves hulladék ne álljon sokáig a konyhai tárolóban, hanem minél hamarabb vegyüljön el a komposzttal. Ha kiszáradt, meg kell öntözni, ha túl nedves, száraz hulladékot kell hozzáadni!
Miből lehet otthon komposztálót készíteni?
Ha nem zavar a látvány, akkor készíthetsz úgynevezett prizmakomposztálót, ez azt jelenti, hogy egy 120 x 120 cm-es területen kb. fél-másfél méter magas halomba rakod a szerves hulladékot. Előnye, hogy könnyedén át lehet forgatni a komposztot, hátránya, hogy nem túl esztétikus.
Ha komposztálósilót szeretnél építeni, akkor többféle anyagból válogathatsz. A siló előnye, hogy csinosabb, hátránya, hogy nehezebben férsz hozzá a kupachoz. Lényeges, hogy alul és oldalt is át tudja járni a silónkat a levegő, hiszen a komposztálás egy oxidálódási folyamat. Minimális barkácstudással egyszerűen összeállíthatsz egy fasilót (felhasználóbarát megoldás például négy raklapból kialakítani), mielőtt azonban munkára fognád, érdemes környezetbarát felületkezelő anyaggal bevonni a fafelületet.
A műanyag- vagy fémkomposztáló összeállítása házilag kicsit komplikáltabb, ebben az esetben érdemes inkább barkácsboltban, mezőgazdasági boltban beruházni egy kész konstrukcióra.
Komposztálás kezdőknek lépésről lépésre, így csináld!
Fontos a komposztáló elhelyezése. A legjobb, ha félárnyékos helyre tesszük, például egy nagyobb fa alá, hogy ne érje közvetlenül sok nap, de ne mossa el az eső sem. A talaj lehetőleg ne legyen vízzáró (pl. az agyagos talajra nem javasolt komposztálót telepíteni), a kerítéstől legalább egy méterre helyezzük el a silót, ezzel is megnyugtathatjuk a szomszédot, mi pedig több oldalról is hozzáférünk a komposzthoz. Legyen levegős a hely, az sem árt, ha a közelben van egy vízcsap (hogy a komposzt nedvességtartalmát is biztosítani tudjuk).
Érdemes egy kb. 1 négyzetméteres területet fenntartanunk a siló mellett, ahol azokat az anyagokat tároljuk (pl. gallyak, levelek), amelyeket később szeretnénk a komposzthoz adni. Aztán kelleni fog egy metszőolló, kis fűrész vagy kisbalta, hogy megfelelő méretűre apríthassuk a hulladékot. És legyen a kezünk ügyében egy vasvilla vagy lapát, mert a komposztot időnként át kell forgatni. Az elkészült humusz átrostálásához szereznünk kell egy szitát is.
Ha eldöntöttük, hogy komposztálunk, érdemes beszélnünk a szomszédokkal. Elmondhatjuk, hogy miért komposztálunk, megnyugtathatjuk őket afelől, hogy a mi szakszerűen karbantartott komposztálónk nem fog bűzölögni, nem vonzza oda a kártevőket. Ez a beszélgetés remek alkalom lehet arra, hogy meggyőzzük őket is a komposztálás előnyeiről.
Mik mehetnek a komposztálóba?
Ahhoz, hogy a komposztálásod sikeres legyen, a legfontosabb a megfelelő alapanyagok kiválasztása! Nézzük először a jellemzően konyhai hulladékokat: zöldségmaradék, gyümölcsmaradék, kávézacc, teafű, virág mehet a komposztra. Viszont a déli gyümölcsök héjával már csínján kell bánni, alaposan mossuk meg és daraboljuk fel, mielőtt a komposztba dobnánk! A tojáshéj apróra darabolva és a kiszárított gyom nem túl nagy mennyiségben szintén rákerülhet a kupacra. A kerti hulladékok közül a frissen vágott füvet, apróra vágott gallyakat, ágakat, fűrészport nyugodtan keverjük bele a komposztunkba, a fahamuból keveset rászórhatunk. Egy kis földdel is javíthatjuk a kupac szerkezetét.
Mik azok, amiket semmiképp ne tégy a komposztálóba?
Ne kerüljön a komposztunkra hús, kenyér, csont, záptojás, sütés után maradt olaj, vegyszer, gyógyszer, háztartási hulladék! Egyáltalán semmilyen veszélyes hulladékot ne tegyünk a komposztra, se a kommunális kukába! A nagyobb gallyakat aprítsuk fel 2-3 centis darabokra, levelet, gyomot, hamut csak módjával helyezzünk el a komposzton. A diólevelet, tűlevelet nem szokták komposztálni, de kis mennyiségben azt is rádobhatjuk. Az apróra vágott papírt elvileg komposztálhatjuk, de a hulladékfeldolgozás és újrahasznosítás szellemében többet teszünk a környezetvédelemért, ha a szelektív hulladékgyűjtőbe helyezzük.
A hulladékhoz való viszonyulás egy fontos tanulási folyamat, sokan felnőttként tudatosítjuk, hogy milyen súlya van a jövőnk és a jelenünk szempontjából annak, hogy mit csinálunk a hulladékunkkal. A komposztálás pedig kifejezetten érdekes eleme ennek a tanulásnak, hiszen itt a természet működését követhetjük nyomon lépésről lépésre, az anyagok lassú körforgása ott zajlik a szemünk előtt. Párkapcsolati tréningnek sem utolsó a komposztálás, megvitathatjátok, hogy miért nem lehet a kifacsart grapefruit héját kapásból ráhajítani a komposztra, vagy hogy eléggé fel van-e aprítva a tojáshéj és hogy miért nem mehet rá több diólevél, ha a juharlevelek vígan bomlanak a kupac közepén.
Mennyi idő alatt készül el a komposzt?
A komposzt három-tizenkét hónap alatt érik meg, a három hónapos komposzt azonban még tartalmazhat olyan anyagokat, amelyek károsan hatnak a növényre, érdemes tehát a kész, 12 hónapos humusszal hozzáfogni a talaj javításához. Ez különösen az érzékenyebb növények esetében fontos.
Mire lehet felhasználni a komposztot?
A termőtalaj javítására fák, bokrok vagy a veteményeskert ágyásaiban, sőt a balkonládákban, szobanövények cserepeiben is.
Hogyan lehet gyorsítani a komposztálást?
Alapvetően a folyamatos ellenőrzéssel és a rendszeres átforgatással tudjuk felgyorsítani a komposztálást.
Mit jelent a közösségi komposztálás, és hogyan lehet részt venni benne?
Ha nagyvárosban laksz, nincs saját kerted, de szeretnél komposztálni, akkor csatlakozhatsz a közösségi komposztálás mozgalmához! A fent leírtakhoz hasonlóan zajlik a komposztálás folyamata, csak itt egy teljes lakóközösség vagy társasház fog össze, hogy közösen hasznosítsák újra a háztartásukban keletkező szerves hulladékot, a kész humusszal pedig a balkonládákban, szobanövények cserepeiben javíthatják a talaj minőségét. Ki tudod keresni, hogy hol található a legközelebbi közösségi komposztáló, felveszed velük a kapcsolatot és a részleteket meg tudod velük beszélni.
Ajánló
Videó gilisztakomposztról.
Gyakran Ismételt Kérdések
Természetes módon hasznosítja újra a háztartási hulladék egy részét, csökkenti a légszennyezést és javítja a termőtalajt.
A konyhai és a kerti hulladék jelentős részét.
A komposztból három-tizenkét hónap alatt lesz jó minőségű humusz.
Borbáth Péter| Író, túravezető – mesét, kritikát, reklámszövegeket ír, túravezetőként Latin-Amerikát, Madeirát és az Azori-szigeteket járja
LÉKÓ MIHÁLY
Magam régóta komposztálok–Székesfehérváron 2 fajta komposzt-ládát(egy műanyag lécest és egy keményfa lécest) adott ingyen a helyi Környezetvédő Egyesület,és nagyon nagy kertem miatt szinte szükségszerű a használata- cca.1,5 m3 komposzt földet nyerek minden évben.Át szoktam évente egyszer rakni–és amire felhívnám a figyelmet!!! –az egyik évben kb.20 cserebogár pajort szedtem ki !!nem tudom, és ebben kérnék tanácsot,hogy pemetezzem-e le, és mivel? -gondolom 2-3 rétegenként,évente egyszer ! Válaszukat előre is köszönve, üdvözlettel Lékó Mihály
W. S. Tibor
Kedves Mihály, ha elfogad egy észrevételt, szerintem a világért ne permetezzen a cserebogár pajorok miatt. Ez van. Lehet őket leszitálni, ha nem tetszenek, szokták is a komposzt földet egy rácson átrázikálni, de permetezni a komposztot kb. olyan, mint a finom teába fehércukrot rakni 🙂 Ne tegye!
Régóta és kétféleképpen is komposztálunk. Én nem szoktam velük semmit sem csinálni, amit meglátok kiszórom, főleg, ha cserépbe teszem, akkor egy kis szitán át lerázogatom. Gondoljon arra, hogy őnekik is élni kell valahol 🙂 A szita elég jó módszer. Üdvözli, Tibor.
xforest
Kedves Tibor! Köszönjük az értő hozzászólást!
Krisz
Komposzt öngyúlladással kapcsolatban erdeklődnék.
Mit kell ezzel kapcsolatban tudni?
Mire kell odafigyelni, hogy ne forduljon elő?
Nagy Erzsébet
Tisztelt Címzett!
Segítséget kérek, mert a telek szomszéd a telkünkön lévő pince és helyiségei előtt, a bejárati útszakasz mentén közvetlenül, sőt a területünkön bizonyos részben akar szabad komposztálást végezni. Több betegséggel rendelkezem, ami ronthatja az egészségi állapotomat. / asztma, alacsony fehérvérsejt betegségei, allergia/. Tanácsot kérek, ennek szabályaira vonatkozólag, hogy hova fordulhatok ennek megakadályozása érdekében.
Várom mielőbbi válaszukat.
Tisztelettel: Nagy Erzsébet.
xforest
Kedves Erzsébet! Javasoljuk, első körben a szomszédjával beszélje meg, hátha távolabbra is el tudja helyezni a komposztot. A mi tudásunk szerint egyébként nincs egészségre káros hatása a komposztnak.