Tartalom
Azzal mindenki tisztában van, hogy a levegőszennyezés korunk egyik legsúlyosabb problémája. Azt már kevesebben tudják, hogy pontosan milyen anyagok, milyen forrásból és milyen mértékben szennyezik a levegőnket. Még kevesebb ember fejében áll össze, hogy mit tehetne a légszennyezés ellen. Cikkünkben összeszedtük azt az öt forrást, ahonnan a legveszélyesebb légszennyező anyagok a legnagyobb mennyiségben kerülnek a levegőbe:
1. Autózás – kipufogógáz
A kipufogógázban rengeteg egészség- és környezetkárosító anyagot találunk, például a szénmonoxidot, szénhidrogént, nitrogén-oxidokat:
Az egyik leggonoszabb összetevő a szénmonoxid (CO).
Milyen káros hatásai vannak?
Ha szervezetünk huzamosabb ideig ki van téve a szénmonoxidnak, csökken a koncentrálóképességünk, szív- és érrendszeri megbetegedést, szívinfarktust kaphatunk, sőt, a CO nagyobb mennyiségben akár halált is okozhat.
A szénmonoxid mellett a szénhidrogén is komoly problémát tud okozni.
A szénhidrogén az üzemanyagokban is megtalálható, nagyobb dózisban súlyosan mérgező (ez főként akkor fordul elő ha valaki az üzemanyag otthoni átfejtése során véletlenül lenyeli a benzint, gázolajat), de a kipufogógázban is megtaláljuk, rákkeltő hatású.
A nitrogén oxidjai közül a nitrogéndioxid az egyik legkellemetlenebb hatású összetevő a közlekedésből származó károsanyagok közül. Elsősorban a szem nyálkahártyáját izgatja, a levegővel egyesülve salétromsavat alkot, ami savas ülepedéshez vagyis savas esőhöz vezethet.
Mit tehetünk ellene?
- A kipufogó gázból származó károsanyag-kibocsátás ellen passzív és aktív megoldási lehetőségek egyaránt a rendelkezésünkre állnak. Az aktív megoldás a tudatos autóhasználat. Ennek a megoldásnak vannak radikális és megengedőbb hívei, a radikálisok szerint egyáltalán nem szabad autót használni, oldjuk meg a közlekedésünket kerékpárral, gyalog, legrosszabb esetben tömegközlekedési eszközökkel. Megengedőbb, de még mindig aktív megoldás a korlátozott autóhasználat. Vagyis: ne pattanjunk autóba rögtön, indulás előtt gondoljuk végig, hogy milyen egyéb lehetőség áll a rendelkezésünkre (tömegközlekedés, gyalogos közlekedés, kerékpár), és csak azokhoz a fuvarokhoz vegyük igénybe az autónkat, amelyeket másképp nem tudunk megoldani: bútorszállítás, betegszállítás, stb. A korlátozott autóhasználat elsőre talán több szervezést és szigorúbb időbeosztást igényel, de hosszú távon mindenképp megéri!
- A passzív megoldási lehetőség a károsanyag kiszűrése, például katalizátorral. Szűrővel felszerelt autónk esetében is nagyon fontos, hogy időről időre megvizsgáljuk a kocsi károsanyag-kibocsátását (akár otthoni szondával, akár szervizben), hiszen elég ha elromlik a benzin nyomásszabályozója és a kipufogón távozó mérgező szénmonoxid tartalma rögvest 0,30 %-ról 6-8 százalékra ugorhat!
2. Hőerőművek – pöfékelő kémények
A szénnel, kőolajjal, földgázzal (ezeket nevezik fosszilis tüzelőanyagoknak) üzemelő erőművek kéményein keresztül nagy mennyiségű kéndioxid kerül a levegőbe. Ezek a hagyományos erőművek biztosítják a legtöbb háztartásban például az elektromos áramot. A tüzelőanyagokon kívül az ipar is bőven bocsát ki kéndioxidot, elég ha a kénsavgyártásra, bányászatra vagy az ércelőkészítésre gondolunk.
Évente kb. 440 millió tonna kéndioxid kerül a levegőbe, ennek 80 százaléka természetes eredetű, főleg a vulkánkitöréseknek, bomlási folyamatoknak köszönhető, a maradék kb. 88 millió tonna kéndioxid-kibocsátás viszont a szén- és olajerőművek számlájára írható.
Mik a káros hatásai?
- A nitrogéndioxidhoz hasonlóan a kéndioxid is szívesen egyesül a levegő nedvességtartalmával és savas eső formájában rombolja a természetes és az épített környezetet, roncsolja a növényi szöveteket. A kéndioxid hatására felgyorsul a fémek rozsdásodása (korrózió), a mészkő- és márványfelületek elszíneződnek, roncsolódnak, a festett felületek fénytelenné válnak, kifakulnak.
- Az ember egészségére is károsan hat, felső és alsó légúti megbetegedéseket okoz, ha folyamatosan ki vagyunk téve a kénoxidok hatásának, hörghurutot (bronchitis) kaphatunk.
Mit tehetünk ellene?
Nézzünk utána, hogy milyen alternatív, megújuló forrásból tudjuk ellátni háztartásunk energiaszükségletét! A szélerőművek, napelemek, geotermikus energia használata hosszú távon nem csak környezetkímélőbb, de pénzügyileg is takarékosabb megoldás.
Amennyiben házunkat, lakásunkat gondosan és szakszerűen szigeteljük, jelentősen csökken a fűtőanyagra kiadott összeg és a fűtés során sokkal kevesebb káros anyag kerül a levegőbe. A gondos szigetelés és az árnyékolástechnika a nyári meleg ellen is környezettudatosabb védelmet ad, mint a nagy energiaigényű klímarendszerek működtetése!
3. Építőipar
A bányászatból, cementkészítésből, tüzelőanyagok égetéséből apró porszemek kerülnek a levegőbe.
Mik a káros hatásai?
A levegőben szálló apró porszemek légúti megbetegedéseket, rákos megbetegedést okozhatnak. A nagyobb méretű porszemek fennakadnak az orrunkban lévő csillószőrzeten, ezért különösen a kisebb, 0,25 – 1 mm átmérőjű részecskék jelentenek veszélyt, hiszen az orron át belélegezve lejutnak a tüdőbe, és a tüdőhólyagocskákba tapadva hosszan tartó gyulladást idézhetnek elő.
A növények életében is súlyos gondot okoznak ezek a porszemek, elzárják a gázcserenyílásokat és akadályozzák a növény vízfelvételét.
Mit tehetünk ellene?
Válasszunk olyan fűtéstechnológiát, fűtőanyagot, aminek kevesebb a károsanyag-kibocsátása. Ha építkezünk, felújítunk, nézzünk utána az ökoépítészeti megoldásoknak!
Az építőanyagok közül érdemes külön kitérni az azbesztre:
Ma már mindenki tudja, hogy az azbeszttartalmú szigetelés rendkívül káros az emberi szervezetre, légzőszervi megbetegedést, sejtburjánzást (rákot) okozhat. De nem csak a szigetelőanyagban veszélyes az azbeszt jelenléte, hanem például a tetőfedésnél is. Ennek ellenére Magyarországon még mindig bőven találunk azbeszttartalmú tetővel felszerelt épületeket, melléképületeket. Az időjárási viszontagságok (eső, nap, szél, hó) hatására a palatetőből a légtérbe kerülnek a káros azbesztrostok.
Mit tehetünk ellene?
Ha lehetőségünk van rá, távolítsuk el az azbeszttartalmú palát a környezetünkből, új ház vásárlásánál győződjünk meg arról, hogy a ház szigetelése során nem használtak azbesztet.
4. Háztartás
A légszennyezés és általában a környezetszennyezés egyik jelentős problémája, hogy az egyes ember elenyészőnek, szinte lényegtelennek látja a saját tevékenységét az ipari méretű légszennyezőkhöz képest. Az én kicsi autóm, a házam kicsi kéménye szinte semmit sem számít a gyárkéményekhez, az erőgépek károsanyag-kibocsátásához képest!
Pedig a saját háztartásunkból is bőven kerül a levegőbe szén-monoxid, szén-dioxid, vízgőz, korom, kén-dioxid, nitrogén-oxidok, metán, szénhidrogének stb.
Mit tehetünk ellene?
Tudatos energihasználattal, szigeteléstechnikával, megújuló energiaforrások használatával nagy mértékben csökkenthetjük saját háztartásunk károsanyag-kibocsátását (ld. fent).
Ne égessünk avart!
Az őszi kerti munkálatok egyik fontos eleme, amikor összegereblyézzük a száraz leveleket, bezacskózzuk és elvisszük a zöldhulladék-lerakóba, szerencsésebb esetben a helyi hulladékszállító cég gondoskodik a zöldhulladék elszállításáról. Hatékonynak tűnő ám annál károsabb megoldás az avarégetés. Nem kell hosszas tanulmányokat olvasnunk arról, hogy megértsük, mennyi káros anyag kerül a légtérbe avarégetés során, elég beleszippantani egy-egy avarégetés során a levegőbe! Ne égessünk avart és hívjuk fel közvetlen lakókörnyezetünk figyelmét is arra, hogy a zöldhulladéknak környezetkímélő elhelyezése ott van tőlük karnyújtásnyira.
Ne égessünk szemetet!
Az avarégetésnél is súlyosabb légszennyező hatása van a szemétégetésnek! A vegyes szemét (műanyag, szerves anyag, építési hulladék stb.) füstjében számtalan káros, olykor mérgező anyag található. Kerüljük a szemét égetését, gondoskodjunk a hulladék megfelelő elhelyezéséről (szelektív hulladékgyűjtés, komposztálás, veszélyes hulladékgyűjtés, építési hulladék szakszerű tárolása, elszállítása)!
Lényeges a takarékos energihasználat!
Az alacsonyabb villanyszámla vagy a barátságosabb fűtési költség mellett közvetlen környezetünk károsanyag-terhelése is csökken, ha takarékosan és tudatosan viszonyolunk saját energiahasználatunkhoz!
5. Beltéri légszennyezők
Eddig a kültéri légszennyezésről beszéltünk, de érdemes szót ejteni a beltéri légszennyezés forrásairól is.
- dohányfüst (cigaretta, szivar, pipa): a fent felsorolt összetevők közül elég sokat megtalálunk a dohányfüstben, van benne szénmonoxid, apró porszemek, kén-dioxid, nitrogén-dioxid.
- A dohányzás káros hatásaival általában tisztában vagyunk, de azért érdemes újra felsorolni, mely betegségek kialakulását segítheti elő: érszűkület, szívinfarktus, daganatos mebetegedések, tüdőtágulás, asztma.
Mit tehetünk ellene?
Az aktív megoldás az, ha nem gyújtunk rá, másokat is lebeszélünk a dohányzásról, a passzív megoldás pedig hogy elkerüljük azokat a helyeket, ahol cigarettafüstben kell hosszabb időt töltenünk.
- Amikor új bútort vásárolunk, lakást újítunk fel, jelentős mennyiségű formaldehid kerülhet belső légterünkbe. A formaldehid irritálja a szemet, légzőszerveket, rákkeltő hatása van. Mit tehetünk ellen? A formaldehid alapvetően a faragasztóban található, ha a lakásunkban ezzel az eljárással készült bútorok találhatók, és nem akarunk megszabadulni tőlük, szellőztessünk gyakran. Bútorvásárlás előtt győződjünk meg arról, hogy a kiszemelt példány rendelkezik E1 szabvánnyal, vagyis a gyártása során nem formaldehid tartalmú ragasztót!
A felsoroltakon túl még bőven találunk légszennyező forrásokat (pl. a növényvédő szerek, műtrágyákból származó porszemek), de ha már tisztában vagyunk a szennyező anyagok forrásával, egészségkárosító hatásukkal és legfőképpen azzal, hogy mi az, amit mi megtehetünk a szennyezés csökkentéséért, jelentős lépést tehetünk az élhetőbb, tisztább levegőért.
Borbáth Péter| Író, túravezető – mesét, kritikát, reklámszövegeket ír, túravezetőként Latin-Amerikát, Madeirát és az Azori-szigeteket járja
Seres László
Vidéken főleg kisebb településeken a lakóházakhoz nagyobb földterület tartozik ahol számos esetenként 8-10 gyümölcsfa ,kisebb szőlő tartozik így viszonylag sok nyesedék keletkezik így célszerű lenne tavasszal és ősszel egy napot az önkormányzat által kijelölni az elégetésre.Természetesen akik olyan anyagokat is, az adott lehetőséggel visszaélve amik a tiltó listán szerepelnek el akarnak égetni azt szigorúan meg kell büntetni.Ne essünk megint abba a hibába,hogy olyan embere(politikusok) hoznak meggondolatlan,rossz döntéseket akik kevésbé ismerik a falusi életformát.
Igen
Nem ír konkrétan
Kristóf Andrásné
T. Seres László! Esetleg tudna abban segíteni, hova lehet fordulni ha a szomszéd évek óta szeméttel melegíti a vizet a koppasztáshoz. Arra ébredünk, hogy tele van füsstel a házunk. Szóltam már neki finoman és sajnos durvábban is de nem érti meg. Nagyon aggasztó, hogy ilyen embertársunk is van! Üdv. Kristófné Ildikó