Tartalom
- 1 1. Láss a reklámokon túlra!
- 2 2. A szemét mindig drága
- 3 3. Ne pazarolj!
- 4 4. Helyi termelők a szupermarket előtt
- 5 5. Inkább többször frisset
- 6 6. Nézd meg, menyire tartós
- 7 7. Támogasd az újrahasznosítást…
- 8 8. …és tégy érte magad is
- 9 9. Tarts ki az elveid mellett
- 10 10. Ne legyen mindegy
- 11 11. Olvass hivatalos teszteket
- 12 12. A használt még nem szemét!
- 13 13. Kerüld a fast fashiont
- 14 14. A kézműves dolgok jók
- 15 15. Vásárolj úgy, hogy másnak is jó legyen
- 16 Gyakran Ismételt Kérdések
Tudtad, hogy a pénzed, amit elköltesz, egyfajta szavazat? Minden egyes termék gyártójának, amit leveszel a polcról, az arra elköltött pénzed egy „igen” arra a kérdésre, hogy vajon jól csinálja-e, amit csinál. De biztos vagy benne, hogy a megfelelő cégeket, tevékenységeket támogatod? Egy tudatos vásárló odafigyel erre.
A tudatos vásárlás nem csupán abból áll, hogy bevásárlólistát készítesz otthon. Ahhoz, hogy te is tudatos vásárló legyél, szükséged lesz ezen felül még 15 dologra, amit, ha rutinná teszel, a pénztárcádnak is kedvezel. Ha igazán fontos számodra, hogy a legjobb döntéseket hozd a vásárlás során, érdemes ezekre odafigyelni:
1. Láss a reklámokon túlra!
Attól, hogy valamit sokszor látsz a tévében, vagy a különböző reklámfelületeken, még nem jelenti azt, hogy az a legjobb az adott célra. A reklámoknak éppen ez a célja: az arcodba tolják, hogy ez kell neked, így amikor bemész egy bevásárlóközpontba, nem kell különösebben gondolkoznod, vagy keresgélned, hiszen emlékszel rá, hogy ezt láttad már több helyen.
Ahhoz azonban, hogy tudatos vásárló légy, ezeken túl kell látnod.
Mi az, amire valóban szükséged van?
Tegyük fel, hogy korpa elleni sampont keresel. Biztos vagy benne, hogy számodra, a fejbőröd számára az lesz a legjobb megoldás, amit a leggyakrabban látsz a tévében? Próbáltál már mást a kék-fehér flakonon kívül? Ha nem, hát itt az idő! Próbálgass, tapasztalj, figyelj meg, és arra adj ki pénzt, ami valóban neked a legjobb.
2. A szemét mindig drága
Ha nem a számszerűsített ára, akkor az, amelyet a természet fizet érte. Jól nézd meg, hogy annak, amit megvásárolsz, mekkora része felesleges szemét. Aranyosak az egyesével becsomagolt füzetek, de ha kaphatsz csomagolásmentesen is, válaszd inkább azt. Jól mutatnak a díszdobozos poharak, de ha csak magadnak veszed otthonra, válogass össze egyesével, ha teheted.
Szerencsére egyre több olyan bolt és kis üzlet nyílik, ahol az alapvető élelmiszert is csomagolásmentesen, kimérve vásárolhatod meg. Egyetlen tárolóra van szükség minden alapvető élelmiszerhez, amely, ha kiürül, csak elviszed és feltöltöd. Kevesebb szemét, kevesebb műanyag, kisebb ökológiai lábnyomot eredményez. És a te lábnyomod is számít!
3. Ne pazarolj!
Mindenkivel előfordult már, hogy a hosszú hétvége előtti nagybevásárlás alatt túlzásokba esett. Biztosan te is gondoltál már rá, hogy a hétvégén úgyis sokat sütsz majd, veszel kétszer annyi tojást – csak aztán annyira lefoglaltak a teendőid, hogy megfeledkeztél a sütésről, a tojásról, az pedig szép csendesen megromlott a hűtődben.
A pazarlással nem csupán mások belefektetett idejét és munkáját veszed semmibe, de a sajátodat is. Hiszen a felhasználatlan, kidobott tojásért fizettél, azért a pénzért pedig te magad is dolgoztál.
Persze, egy-egy alkalom, egy-egy doboz tojás ára nem sok. Na de összeadtad már, hány ilyen alkalom volt? Törekedj rá, hogy a jövőben kevesebb legyen, hiszen mások munkája, ideje a tiéddel egyenértékű.
4. Helyi termelők a szupermarket előtt
A szupermarketekben azt szeretjük, hogy mindent megtalálunk egy helyen. Kényelmes, hiszen télen meleg, nyáron hűvös, és igen széles a kínálat. Egy tudatos vásárló azonban emellett azt is látja, hogy a zöldségek- és gyümölcsök származási helye ismeretlen számára, legfeljebb a származási ország van feltüntetve a címkén.
Ebből kifolyólag nem tudhatod, hogy milyen vegyszerekkel dolgoztak a termesztés során, milyen körülményeket biztosítottak a növényekkel foglalkozó munkásoknak, és mennyi felesleges, káros anyag került a természetbe azért, hogy az átlagos vásárló decemberben is frissnek kinéző, tökéletesen gömbölyű paradicsomot vásárolhasson.
Ezzel szemben a helyi termelők, kisgazdaságok tulajdonosaitól mindent megtudhat, aki szán rá egy kis időt. Teljes képet kaphat a gazdaság működéséről, a munkavállalókkal való viszonyról, a termények minőségéről és annak megóvásáról.
A környékbeli termelők és gazdaságok felkutatására, megismerésére szánt idő többszörösen megtérül majd, hiszen sokszor magasabb minőségű, egészségesebb portékát vihetsz haza jóval kevesebb benzinköltség és környezetszennyezés árán. Könnyen lehet, hogy új barátságokat, jövedelmező emberi kapcsolatokat is nyersz ezzel, de mindemellett a legfontosabb: ilyenformán biztos lehetsz benne, hogy a pénzeddel a megfelelő emberek munkáját támogatod, és valóban olyan helyre teszed a voksodat, ahol jó helye lesz.
5. Inkább többször frisset
Ha megvan a termelő, akitől beszerzed a háztartásodba a zöldséget, gyümölcsöt, fűszernövényeket, mindig igyekezz aktuális idénygyümölcsöket- és zöldségeket fogyasztani. Inkább vásárolj többször keveset, de frisset, hiszen ami nálad feleslegesen megromlik, azt a termelő eladhatta volna – légy hát tekintettel rá is a vásárlás során!
6. Nézd meg, menyire tartós
Az eldobható, egyszer használatos dolgok tömeges előállítása az esetek többségében nagyobb környezetkárosítással és kiadással jár, mint tartós, időtálló társaiké. Tudatos vásárlóként érdemes arra is figyelned, hogy amiből csak lehet, a leginkább tartós, legkevésbé szennyező anyagot válaszd.
Műanyag tárolóedények helyett használj üveget, műanyag fogkefe helyett vásárolj inkább bambuszt, a reggeli elviteles kávédat pedig kérd inkább saját kerámia- vagy fémpohárba, mert bár az elviteles pohár papírból van ugyan, a teteje ugyanúgy tömeggyártott műanyag.
7. Támogasd az újrahasznosítást…
Amikor csak teheted, vásárolj újrahasznosított termékeket, legyen szó akár szatyorról, ruháról, ékszerről vagy cipőről. Bolygónk vizeit így is rengeteg szemét szennyezi, az újrahasznosításuk támogatásával egyben leteszed a voksod a további felesleges műanyagtermelés mellett is.
8. …és tégy érte magad is
Sajnos egyelőre lehetetlen, hogy teljes mértékben műanyagmentesen, környezetbarát módon vásárolhassunk nagyobb lemondások nélkül. Azonban az a szemét, amit hazavittél a vásárlásodból, onnantól már a te felelősséged.
Tudatos vásárlóként azt is tudnod kell, hogyan bánj az összegyűlt szeméttel. A legjobb megoldás erre, hogy amit csak lehet, újra felhasználsz belőle, amit pedig nem, azt szelektíven és egyéb szennyeződéstől mentesen gyűjtöd és szállíttatod el.
9. Tarts ki az elveid mellett
Állatbarátnak tartod magad? Fontos számodra az állatok jóléte és a velük való megfelelő bánásmód? Legyen fontos akkor is, amikor a következő samponodat, alapozódat, ráncsimító krémedet vagy egyéb szépségipari termékedet vásárlod meg.
Az állatkísérletmentes nagyvállalatok, cégek üzletpolitikájukban és termékeiken egyaránt hirdetik, hogy felesleges szenvedés okozása nélkül dolgoznak a szépség- vagy divatiparban. Tudatos vásárlóként fontos, hogy utánajárj, melyik nagyvállalat a felelős azokért a termékekért, melyeket hazaviszel magaddal, és hogy ez a nagyvállalat hozzád hasonló elveket vall-e. Vásárlás előtt alaposan győződj meg róla, hogy jó ügyet támogatsz a pénzeddel.
10. Ne legyen mindegy
Csak olyan terméket vásárolj meg, amiről tudod, micsoda valójában. Járj utána, hogy ki állítja elő, ki csomagolja és mit tartalmaz. Ha pedig van annál jobb összetételű, kevésbé káros előállítású, akkor tedd a voksod inkább arra.
11. Olvass hivatalos teszteket
Ha neked nincs is időd vagy kedved összehasonlításokat végezni a különböző mosószerek, mosogatószerek, öblítők vagy akár ételek között, járj utána, kinek volt! A Fogyasztóvédelem rendszeresen végez különböző teszteket, többek között megtudhatod tőlük azt is, hogy melyik kézfertőtlenítő a leghatékonyabb vírusok és/vagy baktériumok ellen. Gyakorlatilag a különböző iskolaszereken át a játékokon és édességeken keresztül a különböző fertőtlenítő/tisztító vegyszerekig mindenről találsz tesztet a fogyasztóvédelem honlapján.
12. A használt még nem szemét!
Amit csak tudsz, próbálj megvenni használtan. Attól, hogy valakinek nem vált be, vagy kényelmetlen volt, könnyen lehet, hogy neked jó szolgálatot fog tenni. Olyan is előfordulhat, hogy ajándékba kapott, sosem használt tárgyaktól szeretne valaki megszabadulni: nézd az állapotát annak, amit megveszel.
Ha például kinéztél magadnak egy porszívót, kenyérsütőt, egy új ágyat vagy bármilyen bútort, jegyezd meg a nevét és nézz körül alaposan használt tárgyak adás-vételével foglalkozó felületeken. Ha pontosan ugyanolyat nem is, hasonlót, de akár még jobbat is találhatsz, ráadásul kevesebb pénzért.
13. Kerüld a fast fashiont
A különböző fast fashion üzletek és a mögöttük álló nagyvállalatok a világ vizeinek egyik legnagyobb szennyezői. Az egész divatipar borzasztóan káros a természetre nézve, hiszen a termékeik nem tartósak: egy-egy kollekciót csak hónapokig tartanak a polcokon, utána pedig újrahasznosítás vagy adakozás helyett egyszerűen kidobják a megmaradt felesleget.
Egyetlen darab pamutpóló elkészítéséhez 700 gallon (körülbelül 2.649 liter) vizet használnak fel, majd ennek a pólónak 80 év kellene ahhoz, hogy természetes úton lebomoljon. Biztosan ezt szeretnéd támogatni?
14. A kézműves dolgok jók
Ha kerülnéd a fast fashiont, de a használt ruháktól viszolyogsz, semmi gond! Szerencsére mindenhol akadnak remek ízléssel és kézügyességgel megáldott emberek, akik egyedi és különleges ruhákat készítenek – a különbség az, hogy ők a legtöbb esetben odafigyelnek a környezetükre, és pontosan annyi darabot készítenek el, amennyire szükség van. Keress, kutakodj a lakóhelyed környékén ilyen emberek után, és talán nem csak egyedi ruhákat, de különleges, új kapcsolatokat is nyersz vele.
15. Vásárolj úgy, hogy másnak is jó legyen
Amikor tudatos vásárlásról beszélünk, első sorban valóban magunknak szeretnénk jót. Majd a környezetünknek, a természetnek is… De ha már valóban tudatosan vásárlunk, gondoljunk azokra is, akiktől vásárlunk. A társadalmi felelősségvállalás a tudatos vásárlás része: amikor csak teheted, vásárolj fair trade, vagyis olyan helyről, ahol biztosan nem zsákmányolják ki a méltatlan körülmények között dolgozókat.
A legkényesebb termékek ilyen tekintetben a kávé, a banán, valamint a kakaó, ebből kifolyólag pedig a csokoládé. Ha már leteszed a voksod egy márka mellett, tedd azt akkor, ha te magad is jó szívvel dolgoznál náluk azért, amit megvettél.
A társadalmi felelősségvállalásba az is beletartozik, hogy amikor csak teheted, magyar terméket vásárolsz, hiszen ezzel támogatod a hazai gazdaságot – ezt azonban jó esetben már a 4-es pontnál kipipálhattad.
A tudatos vásárlóvá válás egy hosszabb folyamat, amelyet érdemes rutinná alakítanod az életedben. Haladj kis lépésekben, egyszerre csak egy pontot tégy a mindennapjaid részévé, és máris tettél valamit magadért, a környezetedért és a bolygóért!
Gyakran Ismételt Kérdések
Azzal, hogy odafigyelsz, mit vásárolsz meg, költséghatékonyabb lehet a háztartásod. Támogathatsz jó célokat, megfelelő embereket, míg a káros dolgok nem-vásárlásával visszautasíthatsz olyan anyagokat és tevékenységeket, melyekkel nem értesz egyet.
Fokozatosan, egyesével kezdd el beépíteni a cikkben felsorolt pontokat az életedbe. Keress hasonló mentalitású embereket, csoportokat, akik bővíthetik ismereteidet és segíthetnek a tudatosságban.
Példamutatással. Ismertessük meg a gyermekeket a szelektív hulladékgyűjtés fontosságával, biztassuk arra, hogy megunt, de jó állapotú tárgyait adja oda másnak, tanítsuk meg rá, hogy a pazarlás káros, és mutassuk meg neki, hogyan csinálhatja jól.
Nagy Tímea – birge – | A kis- és középvállalkozások marketing szövegírója, lelkes környezetvédő, igazi természetrajongó. „A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.”
Vélemény, hozzászólás?