Tartalom
- 0.1 Amikor a faültetés káros…
- 0.2 1. MyForest
- 0.3 2. 10 millió fa országa
- 0.4 3. Jövő Nemzedékek Fája
- 0.5 4. Bécsi zöldítés
- 0.6 5. Etióp világrekord
- 0.7 6. Zöldítsük vissza a földünket!
- 0.8 7. #TeamTrees
- 0.9 8. WeForest
- 0.10 9. Ecosia – Ültess fát kereséssel!
- 0.11 10. Land Life – Erdőrestaurátorok
- 0.12 + 1. Dendra – Faültető robotok
- 1 Gyakran Ismételt Kérdések
Fát ültetni jó. Ész nélkül fát ültetni már kevésbé, de alapvetően a faültetés egy kimondottan hasznos és dicséretes tevékenység. Hogyan ültess fát, és hogyan ne, erre keresi a választ cikkünk.
A fák nélkülözhetetlen élőlények: tisztítják a vizeket és a levegőt, emellett rengeteg élőlény számára nyújtanak otthont és menedéket, hozzájárulva a flóra és a fauna sokszínűségének megőrzéséhez. De számunkra talán még fontosabb, hogy segítenek hűteni a Földet a globális felmelegedés korszakában.
Amikor a faültetés káros…
Hiába volna fontos minél több fát ültetni, minél hamarabb – ugyanis a faültetés, erdőtelepítés lehet a leghatékonyabb eszköz a klímaváltozás lassítására – nem szabad akármilyen módon nekifogni. A szakszerűtlen, tömeges faültetésnek ugyanis káros vagy még súlyosabb, akár katasztrofális hatása is lehet.
Nemrég röppent fel a hír, hogy a Duna-Tisza közén egyes területeken a túlzott faültetés tehető felelőssé a környék elsivatagosodásáért. Az ilyen és ehhez hasonló példák miatt lenne létfontosságú, hogy mielőtt valaki nagyszabású faültetésbe kezdene, egy erdésszel is konzultáljon.
Az alábbiakban sorra vesszük, hogy hazánkban – vagy épp a világban – jelenleg melyek a legfontosabb ültess fát kezdeményezések:
1. MyForest
A MyForest célja, hogy megduplázza a jelenlegi erdőségek méretét és az ottani faállományt. Ehhez számításaik szerint mindenkinek 200 fát kellene ültetnie a világon. A mozgalmat a környezetvédelem iránt elkötelezett civilek indítottak, az ötletgazda Gayer Zoltán, aki szerint szükség volt egy olyan, alulról szerveződő kezdeményezésre, amely a klímakatasztrófa elleni küzdelem jegyében cselekvésre és részvételre ösztönöz.
A MyForest példamutató módon, minden esetben helyi erdészek bevonásával végzi a faültetést, elkerülendő a fentebb említett potenciális veszélyeket. Ráadásul az ültetés mellett tízévnyi erdőgondozást is ígérnek, így látszatintézkedések helyett képesek hosszú távú megoldást nyújtani. Ilyen értelemben a minőségre és nem a mennyiségre mennek, a mozgalom az indulás óta 3,5 hektárnyi erdőt telepített. Egyik akciójukról, amikor Szarvasgedén közösségi erdőt ültettek, videóriport is készült.
A MyForest kezdeményezést többféleképpen is támogathatjuk. Egyrészt adományok révén, másrészt önkéntesként is ültethetünk fákat, de a földtulajdonosoktól is várnak felajánlásokat, a vállalatokat pedig arra buzdítják, hogy termékeik, szolgáltatásaik mellé kínáljanak ajándék faültetést (valamelyest hasonló elven ültet fákat az Ecosia is, de róluk bővebben a 9. pontban). Emellett fákat már örökbe is fogadhatunk, illetve ajándékozhatunk a MyForest weboldalán, ami lényegében adományozást jelent. Az örökbefogadással látogatási jog is jár, vagyis az adományozók szabadidejükben látogathatják a MyForest erdőket.
2. 10 millió fa országa
A másik fő hazai, és talán még a MyForestnél is masszívabb sajtóvisszhangot kiváltó kezdeményezés a 10 millió fa mozgalom, amelynek kiötlője Bojár Iván András újságíró, művészettörténész. Rájuk is igaz az a fajta szakszerűség, amit korábban említettünk, a telepítéseket kizárólag erdőtechnikusok és -mérnökök közreműködésével végzik, akik a talajt elemzik, összetételét, vízellátását megvizsgálják, mielőtt a faültetéshez hozzáfognának.
A 10 millió fa tavaly indult útjára, de a honlapjuk szerint már most több mint 36 ezer ültetett fánál tartanak, és olyan ismert embereket nyertek meg ügyüknek, mint Pokorny Lia színésznő, vagy Novák Péter színész-énekes. A MyForesthez hasonlóan ez a mozgalom is örömmel fogad támogatásokat, pénzbeli és egyéb felajánlásokat, de aktivistaként csatlakozva mi magunk is ültethetünk fákat.
Nincs faültetés? Érd el, hogy legyen!
Fát ültetni viszont nem csak alulról szerveződő kezdeményezések keretében lehetséges, akár magasabb, például önkormányzati vagy állami szintről is érkezhet ilyen program.
Ha aktivizmusban és állampolgári cselekvésben gondolkodunk, választott képviselőinket is megpróbálhatjuk rávenni arra, hogy tegyenek többet a környezetvédelemért, legyen több faültetési program, ezeket az igényeket különböző módokon és fórumokon (levelek, petíciók, személyes fogadóórák stb. formájában) lehet jelezni a tisztségviselőknek és politikusoknak. Nézzük, ezen a téren mi a helyzet hazánkban!
3. Jövő Nemzedékek Fája
Az előbbieknél jóval korábban, 2014-ben indult egy másik faültetési kezdeményezés, mely az akkori zöldombusdman, Szabó Máté nevéhez fűződik. Az akció lényege, hogy minden magyar állampolgárságú gyermek születésekor ültessenek egy fát.
A sajtóhírek hiányából arra lehet következtetni, hogy a program azóta veszített a lendületéből, mindenesetre a kezdeményezés Facebook-csoportja a mai napig aktív és a környezetvédelemmel, illetve a fenntarthatósággal kapcsolatos tartalmakat, híreket, programokat oszt meg a követőkkel.
Ide kapcsolódik, hogy a kormányfő év elején bejelentett (és a koronavírus miatt teljesen felülírt) klímavédelmi akciótervében is szerepelt a vállalás miszerint a következő 10 évben minden újszülött után 10 fát fog ültetni a kormány. Ennek egyelőre nem igazán látni eredményét, nem úgy a szomszédban…
4. Bécsi zöldítés
Közeli és nagyon előremutató példa Bécs városa, amely 8 millió euró, vagyis mintegy 2,77 milliárd forint értékben kezdett faültetési programba, hogy növelje az árnyékot nyújtó zöldfelület mértékét az osztrák fővárosban, ezzel is enyhítve a nyári hónapokban uralkodó hőséget.
5. Etióp világrekord
Egy másik hangzatos kezdeményezés Etiópiához kapcsolódik, ahol tavaly a kormány 4 milliárd (!) új fát akart ültetni, ami bár nem tudni, hogy sikerült-e, arra jó volt, hogy felhívja a figyelmet a faültetés fontosságára, és arra is, hogy új világrekord szülessen, mivel az afrikai országban egyetlen nap alatt 350 millió facsemetét ültettek el (igaz, mindez nem hivatalos, az ültetett fák számát nem sikerül hitelesíteni, így számos kétely övezi az akciót).
6. Zöldítsük vissza a földünket!
Ha már nemcivil faültetési mozgalmak: az egyik legutóbbi hazai kezdeményezés egészen váratlan helyről, a görögkatolikus egyháztól érkezett. A Görögkatolikus Metropólia tavalyi felhívását szeptember 1-én, a teremtésvédelem érdekében indított imanapon adták közre. Az ember által kizsákmányol föld megóvása a célja a kezdeményezésnek, amely arra buzdít minden magyar görögkatolikus hívet, hogy ültessen fát.
Az így elültetett fákat az egyház virtuálisan össze is gyűjti, a faültetéseket e-mailben lehet jelezni, honlapjukon pedig egy frissülő térkép mutatja, hogy hol került a földbe újabb csemete. Egyelőre a kezdeményezés még nem indult be igazán, jelen állás szerint a legtöbb fát a települések közül Debrecenben ültették, szám szerint 62 db-ot.
Különlegesebb példák is szép számmal akadnak sikeres nemzetközi faültetési mozgalmakra, illetve kezdeményezésekre, amelyek között virtuális, illetve online (!) faültetési akció is van.
Hogy ez miként lehetséges? Mutatjuk!
7. #TeamTrees
Tavalyi sztori, hogy a YouTube egyik sztárja ültess fát mozgalmat hirdetett és mellé gyűjtést is indított. MrBeast, vagyis Jimmy Donaldson akciója történelmi siker lett, a #TeamTrees néven futó kampányával két nap alatt 5 millió, összességében pedig több mint 20 millió dollárt gyűjtött össze. A faültetéshez az Arborday nevű amerikai nonprofit egyesülettel társultak, az ő segítségükkel kerültek földbe a facsemeték. A kezdeményezés honlapja szerint a mai napig összesen már több mint 22 millió fát ültettek el.
8. WeForest
Mintha a MyForest nemzetközi változata lenne a WeForest (bár valójában nincs kapcsolat a két kezdeményezés között). Utóbbi kimondottan azért küzd, ültet fákat és véd erdőket, hogy tartani lehessen a párizsi klímamegállapodásban rögzített célt, miszerint a globális felmelegedés mértékét 2 Celsius fok alatt kell tartani (valójában már 1,5 fokos felmelegedés is katasztrofális következményekkel járhat).
A WeForest nagy szervezet, így az eredményei is látványosak: már több mint 27 millió fát ültettek, de erdők helyreállításával is foglalkoznak. Munkájuk eredményeként mintegy 183 ezer hektárnyi terület rendbetételéhez járultak hozzá. Ez a projekt főleg Közép-Afrikára, Ázsia egyes részeire és Dél-Amerika bizonyos területeire fókuszál, így ehhez mi, magyarok csak adományozóként tudunk csatlakozni.
9. Ecosia – Ültess fát kereséssel!
Talán az egyik legizgalmasabb online faültetési kezdeményezés az Ecosia keresőmotorhoz kötődik, az ecosia.org oldalon ugyanis minden elindított keresés után fákat ültetnek! Vagyis nincs más dolgunk, mint a Google, a Yahoo, a Bing és a többi online keresőprogram helyett az Ecosiát használni, és ezzel, ha közvetve is, de hozzájárulhatunk ahhoz, hogy több fa és így nagyobb zöldterület biztosítsa földünk jövőjét.
Ráadásul az egész startup környezetbarát, a honlapjuk szerint a szerverek működése 100%-ban megújuló energiaforrásokon nyugszik, és állításuk szerint minden elindított keresés 1 kg-nyi szén-dioxidtól tisztítja meg az atmoszférát.
10. Land Life – Erdőrestaurátorok
Másképp közelíti meg a faültetés problematikáját a Land Life Company. Az amszterdami székhelyű cég már mintegy 25 országban működik világszerte, és tömeges faültetés helyett kimondottan a rossz minőségű földterületekre, vagyis olyan szárazabb, nehezen művelhető és karbantartható vidékekre koncentrálnak, ahol még a fák is nehezen maradnak meg.
Módszerük egy automatizált ültetési rendszeren alapul, amely gyors és hatékony eljárást biztosít. A vállalat 2019-ben 1 millió fát ültetett, az idei év végére pedig szeretnék ezt a számot megháromszorozni. A távlati tervük, hogy a világon mintegy 2 milliárd hektárnyi területet állítsanak helyre és adjanak vissza a természetnek. Egy 2018-as adománygyűjtő kampányukban céljaik megvalósítására 3,5 millió eurót gyűjtöttek össze.
+ 1. Dendra – Faültető robotok
Egészen futurisztikus faültetési megoldásban gondolkodik a Dendra. A brit startup ötlete, mintha egy sci-fi forgatókönyvéből emelték volna át: itt az ültess fát lényege, hogy mesterséges intelligencia (MI) bevonásával szeretnék növelni a zöldterület méretét, méghozzá faültető drónok közreműködésével.
Gyakorlatilag az erdősítés folyamatát automatizálnák az MI-re támaszkodva. A cég 150-szer gyorsabb beültetést ígér, mint a hagyományos módszereket alkalmazó vállalatok. Technológiájuk lényege, hogy a magokat közvetlenül a talajba ültetik egy biológiailag lebomló, tápanyagokkal teli kis tokban. A Dendra módszere csúcsra járatva évi 10 millió fa ültetését ígéri.
További hazai ültess fát mozgalom:
Hatvanezer fa Békéscsabán
Gyakran Ismételt Kérdések
A fák megkötik a szén-dioxidot, javítják a talaj és a levegő minőségét, az egyre forróbb nyarakban árnyékot nyújtanak, ráadásul a nagyobb zöldfelület javítja a környéken élők közérzetét.
A MyForest és a 10 millió fa országa a két legfőbb kezdeményezés, mindkettő nagyon fontos munkát végez, a honlapjukon lehet csatlakozni és támogatni őket.
Az online faültetés egyfajta közvetett megoldás, amikor a fát csak szimbolikus értelemben ültetjük el mi, valójában a támogatásunk vagy egy szolgáltatás használata révén segítjük elő a zöldítést.
Szerényi Tamás | Szövegíró, újságíró. 10 éve ír cikkeket és készít interjúkat főleg reklám és kommunikáció témában, de néha ír gasztronómiáról, turizmusról vagy épp a környezetvédelemről. Igyekszik felelősen fogyasztani, elkötelezett a klíma védelme és a Föld jövője iránt.
Tóth János
A 60 ezer fa Békéscsabán szerveződést illik itt a legaktívabban között felsorolni!
https://www.facebook.com/groups/hatvanezerfa