Tartalom
Néhány éve a jól megszokott klasszikus fehér rendszámok mellett, az utakon egyre több olyan autóval találkozhatunk, amelyeken elöl és hátul zöld rendszám díszeleg. Milyen gépjárműveket jelöl a világoszöld alapszínű rendszám? Hogyan juthatunk hozzá? És milyen előnyökkel és kedvezményekkel számolhatnak azok, akik tennének egy lépést a zöldebb autózás felé?
Magyarországon 1990 óta használják a gépjárművek hatósági jelzéseiként a három betűből és három számból álló, fehér alapon fekete szegéllyel és karakterekkel jelölt rendszámtáblákat. Bár az utakon még jelenleg is ezek a rendszámok dominálnak, nem ritka az sem, hogy sárga, kék vagy éppen zöld alapszínű rendszámmal rendelkező autókkal találkozunk.
5 éve, 2016-ban vezették be hazánkban a zöld rendszámot, amelyet jelenleg háromféle esetben adnak ki. Zöld alapszínű rendszámot a teljesen elektromos hajtású, illetve a belsőégésű motorral is rendelkező, de tisztán elektromos üzemben 25 vagy 50 km megtételére képes autók kaphatnak. Röviden tehát a zöld alapszín a környezetkímélő gépjárművek megkülönböztető jelzése, de mi számít pontosan környezetkímélő gépkocsinak?
Kiknek jár a zöld rendszám?
A különleges rendszámokról, és azon belül is a zöld alapszínű rendszámtáblákról a jelenleg hatályban lévő 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet 60. paragrafusa rendelkezik.
„A közlekedési igazgatási hatóság (…) a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló miniszteri rendeletben meghatározott környezetkímélő gépkocsira világoszöld alapszínű, (…) különleges rendszámtáblát ad ki.”
A kapcsolódó rendelet (6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet) kimondja, hogy
„(…) környezetkímélő gépkocsi: az elektromos gépkocsi, továbbá a nulla emissziós gépkocsi.”
És hogy mi számít elektromos gépkocsinak, valamint nulla emissziós gépkocsinak? Ugyanezen rendelet értelmében:
„A rendelet alkalmazásában elektromos gépkocsi:
a) a tisztán elektromos gépkocsi, amelynek a hajtáslánca legalább egy elektromos energiatároló eszközt, elektromos áram átalakító egységet, és olyan elektromos gépet tartalmaz, amely a gépkocsi meghajtására szolgáló tárolt elektromos energiát mechanikai energiává alakítja és a gépkocsi meghajtásához más erőforrással nem rendelkezik (5E környezetvédelmi osztály);
b) a külső töltésű hibrid elektromos gépkocsi (plug-in hibrid gépkocsi), amely gyári kialakítása szerint rendelkezik olyan csatlakozóval és áramátalakítóval, ami lehetővé teszi az elektromos energiatárolójának külső elektromos energiaforrásból történő feltöltését, elektromos üzemben a hatótávolsága – az ENSZ-EGB 101. számú előírás szerint mérve – legalább 25 km (5P környezetvédelmi osztály);
c) a növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsi, amely a b) pontban foglaltaknak megfelel és hatótávolsága tisztán elektromos hajtással legalább 50 km (5N környezetvédelmi osztály).
A rendelet alkalmazásában nulla emissziós gépkocsi: az a gépkocsi, amely rendeltetésszerű használata során nem bocsát ki az e rendeletben szabályozott légszennyező anyagot (5Z környezetvédelmi osztály).”
Zöld rendszám = környezetkímélő gépkocsi?
A jogi szakzsargont leegyszerűsítve tehát zöld rendszámot kaphatnak
- a tisztán elektromos hajtású gépkocsik,
- a konnektorból feltölthető, tisztán elektromosan legalább 25 km megtételére képes plug-in hibridek,
- valamint a hatótávnövelővel ellátott, belsőégésű motorral felszerelt járművek, amelyek legalább 50 kilométert tudnak menni tisztán elektromos hajtással.
A jelenlegi szabályozás egyik fő kritikája, hogy igencsak tágan értelmezi a környezetkímélő gépjármű fogalmát. Emiatt nagy méretű és nagy teljesítményű plug-in hibridek is megkaphatják a zöld rendszámot, és élvezhetik az azzal járó kedvezményeket, holott ezek károsanyag-kibocsátása lényegesen nem tér el egy belsőégésű motorral hajtott gépkocsiétól. Éppen ezért nagy valószínűséggel a közeljövőben számítani lehet a zöld rendszámok szabályozásának felülvizsgálatára és módosítására.
Hogyan lehet zöld rendszámot igényelni?
Fontos kiemelni, hogy egy gépjármű nem csak puszta bemondás alapján tekinthető környezetkímélőnek. Az autók tulajdonosai a gyártók által kiállított típusbizonyítvánnyal vagy a Nemzeti Közlekedési Hatóság által végzett műszaki szemle során kapott adatlappal igazolhatják, hogy jogosultak a zöld rendszámra. Erre azonban csak a 2015 előtt forgalomba helyezett vagy a külföldről behozott autók esetén van szükség. Hazánkban 2015 őszétől a zöld rendszámra jogosult gépjárművek már alapból ilyen rendszámmal kerülnek a forgalomba. Különleges zöld alapszínű rendszámot országszerte bármelyik kormányablakban igényelhetnek a jármű tulajdonosai, üzembentartói.
A zöld rendszám előnyei
A bolygónk oldaláról nézve a zöld rendszámmal rendelkező környezetkímélő autók legfőbb előnye, hogy terjedésükkel jelentősen lecsökkenthető a károsanyag-kibocsátás. Azonban a környezetre gyakorolt kedvező hatása mellett, az autók tulajdonosai is számos előnyt élvezhetnek.
Ilyen például az ingyenes közterületi parkolás lehetősége olyan településeken, ahol az önkormányzat ezt engedélyezi. Jelenleg fizetés nélkül parkolhatnak a környezetkímélő autók Budapesten és számos nagyvárosban például Debrecenben, Győrben, Kecskeméten, Miskolcon, Nyíregyházán vagy Székesfehérváron. A városok teljes listája itt tekinthető meg.
Azonban itt is kalkulálni kell azzal, hogy az ingyenes parkolási lehetőség előbb vagy utóbb megszűnhet, mivel egyre többen szeretnék, hogy városaink közterületeinek zömét ne a parkoló autók foglalják el, hanem zöld területek, sétányok, bicikliutak. És ebből a szempontból nem különbözik a zöld rendszámos autó a fehér rendszámostól.
Mennyit spórolhatunk a zöld rendszámmal?
Az ingyenes parkolás már önmagában havi több tízezer forintos megtakarítást is jelenthet az autó tulajdonosának. Emellett pedig a tisztán elektromos hajtású gépjárművek esetén nincs szükség tankolásra, így egy átlagos belsőégésű motoros autóval összehasonlítva havi 40-50 ezer forintot is spórolhatunk.
Emellett pedig számos adókedvezmény is jár a zöld rendszámot használóknak egészen a vásárlástól kezdve a fenntartási költségekig. Ha egy tisztán elektromos autó vásárlásán gondolkodunk, akár a vételár 50 százalékával megegyező, de legfeljebb 2,5 millió forintos állami támogatásra pályázhatunk. Emellett környezetkímélő autók tulajdonosaiként mentesülünk a gépjárműadó (korábban súlyadó) fizetése alól, nem kell átírási illetéket fizetnünk, valamint regisztrációs adót sem.
Ezek a kedvezmények jelentős költségmegtakarítást jelenthetnek. A regisztrációs adó mértéke a külföldről behozott belsőégésű motorú autó típusától függően a több tíz-, de jellemzően a több százezer forintot is elérheti. A gépjárműadó fizetése alóli mentesség pedig évente további, hozzávetőlegesen 25-50 ezer forint kedvezményt jelent. Tekintettel arra, hogy a hagyományos motorral szerelt járművek után a gépkocsi életkorától függően 345-140 forintot kell kilowattonként, évente megfizetni. A vagyonszerzésiilleték-mentesség további 120-250 ezer forint megtakarítást jelent, továbbá cégek esetén nem kell cégautó adót sem fizetni.
Azt mindenesetre nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy egy környezetkímélő alternatíva mellett dönteni elsőre komoly anyagi beruházást jelent. Az autók típusától függően nagyságrendileg 5 és 20 millió forint közötti vételárral számolhatunk (pályázati kedvezmény nélkül). Azonban ez az ár az olcsóbb modellek esetén a fent említett kedvezményekkel néhány éven belül megtérülhet. Arról nem is beszélve, hogy a zöldebb autózással a legnagyobb terhelést a bolygónkról vehetjük le, hiszen egy elengedhetetlen eszközt jelent a fenntarthatóság felé vezető úton.
Gyakran Ismételt Kérdések
A zöld rendszám a környezetkímélő gépjárművek különleges jelzése.
A zöld rendszámra jogosult környezetkímélő gépjárműveket rendelet határozza meg. Zöld alapszínű rendszámot teljesen elektromos hajtású, illetve a belsőégésű motorral is rendelkező, de tisztán elektromos üzemben 25 vagy 50 km megtételére képes autók kaphatnak.
Zöld rendszámú autóval több városban ingyenesen parkolhatunk, emellett pedig adókedvezményekben is részesülhetünk: nincs regisztrációs adó, átírási illeték, gépjárműadó és cégautó adó sem.
Sas Eszter Krisztina | pszichológus, mediátor és szabadúszó publicista. A Mind Art pszichológiai kreatív műhely egyik alapítója. A pszichológia mellett szenvedélyei a művészet és a környezetvédelem.
Vélemény, hozzászólás?