Tartalom
- 0.1 Kinek a feladata a közterületi fák gondozása?
- 0.2 Mi írja elő, hogy ki felel a közterületi fák gondozásáért?
- 0.3 Milyen feladatok tartoznak bele egy közterületi fa gondozásába?
- 0.4 Mi történik ha a felelős nem gondozza vagy nem gondozza megfelelően a fákat?
- 0.5 Van-e lehetőség jelenteni, ha nem megfelelő állapotban van egy közterületen lévő fa?
- 0.6 Mit lehet tenni magánszemélyként a közterületi fákért?
- 1 Gyakran Ismételt Kérdések
A természetes környezetükben élő fák alapvetően nem igényelnek különösebb gondozást. A városias és más mesterséges hatásoknak nagyban kitett élőhelyeken azonban mindenképp oda kell figyelni erre. De kinek a feladata a közterületi fák gondozása? Mit kell tennie? Mit tehetünk mi értük?
Kinek a feladata a közterületi fák gondozása?
Egy fa főszabályként ahhoz az ingatlanhoz tartozik, amelyen áll. Gondozásáért és a gondozás elmaradásával fellépő problémákért alapvetően az ingatlan tulajdonosa, vagyonkezelője, vagy a vele bármely egyéb jogviszony alapján rendelkezni jogosult személy a felelős. Közterület esetében a terület és a rajta álló fák tulajdonosa és gondozója az állam vagy a területileg illetékes települési önkormányzat, de a hatályos jogszabályok alapján ez a közutak határától számított két méteres távolságon belül – a telepített gyümölcsösök kivételével – minden fára kiterjed akkor is, ha azok már más ingatlanon állnak.
A tényleges gondozási feladatok azoké az intézményeké és gazdasági szervezeteké, amelyeket az állam és az önkormányzatok megbíznak ezzel. Ilyenek például a közútkezelő- és a településüzemeltetési társaságok.
Mi írja elő, hogy ki felel a közterületi fák gondozásáért?
A fák (így a közterületi fák) gondozásával kapcsolatos alapvető szabályokat a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) Kormányrendelet határozza meg. Az önkormányzatok jogosultak emellett további, kiegészítő jellegű, a kormányrendelet rendelkezéseinél szigorúbb szabályokat is felállítani.
Ez azonban nem jellemző: a helyi szabályok általában nem mutatnak túl a kormányrendelet rendelkezésein és csak a vagyonvédelemmel kapcsolatos kezelési feladatokra terjednek ki (pl. a fák ágai nem veszélyeztethetik mások vagyontárgyait). Ezen túlmenően pusztán a védett fák és fasorok vonatkozásában állapítanak meg további szabályokat és határozzák meg, kezelésük kinek a feladata.
Milyen feladatok tartoznak bele egy közterületi fa gondozásába?
A 346/2008. (XII. 30.) Kormányrendelet mindössze néhány pontba sűríti a legszükségesebb fenntartási és gondozási feladatokat. Ezek:
- az adott faj tulajdonságainak megfelelő szakszerű kezelés (különösen víz- és tápanyag-utánpótlás, metszés, növény-egészségügyi beavatkozások);
- az emberi életet, egészségét veszélyeztető részek eltávolítása;
- az emberi életet, egészségét veszélyeztető származékok (ágak, virágzat, termés, levelek) összegyűjtése – kivéve, ha a humuszképződés nem ellentétes a terület rendeltetésével.
A gyakorlatban azonban a tényleges gondozási feladatok szélesebb kört ölelnek fel, amely magában foglalja a fák
- rendszeres öntözését és tápanyag-utánpótlását életük korai szakaszában;
- a megfelelő növekedését biztosító támrendszerek létesítését (pl. karózás) és ezek szükség szerinti pótlását;
- gallyazását és metszését;
- (seb-)kezelését akár a kezelési, akár más őket érintő tevékenységek (pl. díszvilágítás, építési munkálatok) nyomán fellépő sérülések esetén;
- tő- és törzssarjainak eltávolítását;
- kártevőivel szembeni védekezést (permetezés, injektálás, biológiai módszerek);
- körüli tányérozást és a fatányérok gyommentesen tartását;
- csurgóterületén (azaz, a törzsük körül a koronamérőjükkel megegyező sugarú körben) a víz- és légáteresztő felület biztosítását megfelelő burkolatok vagy parkosítás révén;
- fatörzs- és fahely védelmét.
Gondozásukat tekintve különbség van a fiatal és a már idősebb fák között. Míg az előbbiek intenzívebb törődést igényelnek (például az öntözés és karózás terén), az idősebb fáknál gyakrabban okoznak gondot a különböző sérülések.
Mi történik ha a felelős nem gondozza vagy nem gondozza megfelelően a fákat?
Amennyiben elmarad a fák megfelelő gondozása, annak nem csak a fák, de mi is kárát látjuk. A nem megfelelően fejlődő, káros hatásoknak kitett, egyszersmind elhanyagolt fák megrekedhetnek a fejlődésben, megbetegedhetnek, elhalhatnak.
Mindezzel nem csak az egészséges és kifejlett fák jótékony szolgálatainak maradunk híján, de a faegyedek, fasorok elpusztulásával a közösséget pénzben is kifejezhető kár éri. Rosszabb esetben számolni kell a leromlott állapotú, korhadásnak és kiszáradásnak indult fák által okozott közvetlen veszélyekkel is: a lehulló ágak, a kidőlő fák vagyontárgyakon túl akár emberi életeket is veszélyeztethetnek.
Ha kíváncsiak vagyunk, mekkora egy-egy különböző korú és adottságokkal bíró fa értéke, keressük fel a Faápolók Egyesületének faérték számító kalkulátorát!
Van-e lehetőség jelenteni, ha nem megfelelő állapotban van egy közterületen lévő fa?
A 71/2015. (III.30.) Kormányrendelet alapján települési szinten a környezet- és természetvédelmi hatósági jogkört a jegyző (fővárosi illetékesség esetén a főjegyző) gyakorolja. Azaz, elviekben ő kötelezi (kötelezheti) az érintetteket a fákkal kapcsolatos fenntartási és kezelési feladatok teljesítésére. Ha azt látjuk, egy vélhetően közterületen álló fa nincs megfelelő állapotban, hozzá érdemes fordulni.
A nem önkormányzati kezelésben lévő közutak mentén álló fák, fasorok esetében az észlelt problémákkal a Magyar Közút Nonprofit Zrt-t, illetve annak területileg illetékes igazgatóságát is érdemes megkeresni akár közvetlenül, akár elektronikus úton.
Mit lehet tenni magánszemélyként a közterületi fákért?
A közterületen álló fák állami vagy önkormányzati tulajdonban vannak. Éppen ezért, legyünk bármennyire is lelkesek, erre vonatkozó engedély nélkül nem gondozhatjuk őket. Elképzelhető persze, hogy gerilla kertészként nem törődünk ezzel. Lehet azonban, nem csak, hogy nem köszönik meg munkánkat, de esetleg még meg is büntetnek ezért.
Ezért érdemesebb megkeresni a terület tulajdonosát és/vagy kezelőjét, s engedélyét kérni a fák és közvetlen környezetük gondozásához. Ebben segítséget tudunk kérni helyi környezet- és vagy városvédő civil szervezetektől, közösségektől, de akár alapíthatunk mi magunk is ilyeneket.
Hasonló együttműködésekre találunk „felülről jövő” (azaz kifejezetten az önkormányzatok által kezdeményezett) jó példákat is. Ilyen a fővárosból a Hegyvidéki Önkormányzat Zöldfelületi Gondnoksági Programja és a XIII. kerületi önkormányzat Zöldterület-védnökségi Pályázata, de több vidéki városban is van/volt már példa „Fogadj örökbe egy közterületet!” pályázatokra (pl. Pápán, Százhalombattán vagy Tárnokon). Bár a gondozás ezekben az esetekben inkább csak környezetükre terjed ki, azonban ennek is nagy jelentősége van a fák számára, hiszen így biztosítható például csurgóterületük és fahelyük védelme, fenntartása.
Semmiképp ne felejtkezzünk meg azonban arról, hogy minden esetben szakszerűen járjunk el. Vonjunk be szakembereket a munkába, tanuljuk meg tőlük az alapvető fogásokat, ismereteket annak érdekében, hogy munkánk hasznos, és ne káros legyen.
Végül pedig: ha van rá lehetőségünk és indíttatásunk, az észlelt problémákra érdemes felhívni a helyi civil szervezetek és nyilvánosság figyelmét is. Létesítsünk kapcsolatokat, írjunk a helyi sajtóban, posztoljunk a helyi közösségi média csatornákon – tegyünk és álljunk ki a fákért minél többen!
A fák és gondozásuk rendellenességeit, valamint az ápolási lehetőségeit illetően hasznos és részletes segítséget kaphatunk a Faápolók Egyesületének Útmutató a fák rendellességeinek felismeréséhez c. kiadványából.
Gyakran Ismételt Kérdések
A közterületi fák gondozása állami vagy önkormányzati feladat. Utak mentén a gondozást a területileg illetékes közútkezelő társaságok, más esetekben jellemzően a településkezelői feladattal megbízott önkormányzati cégek végzik.
Elviekben nem, még ha nem is hallottunk olyanról, hogy ilyenért bárkit megbüntettek volna.
Észrevételeinkkel forduljunk a területi önkormányzat jegyzőjéhez, a nem önkormányzati kezelésű közutak esetében pedig a Magyar Közút Nonprofit Zrt-hez, illetve annak területileg illetékes igazgatóságához akár közvetlenül, akár elektronikus úton. A problémára érdemes felhívni a helyi civil szervezetek és nyilvánosság figyelmét is a médián és közösségi médián keresztül.
Horváth Gergő | Fenntarthatósági és kommunikációs szakember. Főként a kultúra, fenntarthatóság és kommunikáció elméleti és gyakorlati kérdései, összefüggései foglalkoztatják, de magánéletében is szenvedélyesen keresi a fenntartható életmód és a közösségi megoldások lehetőségeit.
Kuzma Mihályné
Ki téríti meg a dugulás elhárítás összegét ha azt közterületi fa gyökérzete okozza?
xforest
Javaslom, vegye fel a a kapcsolatot a közterület tulajdonosával, azaz az illetékes önkormányzattal.
Rézné Lovas Mónika
Tiszteletem!
Előző héten, 2020.01.30.-án arra jöttünk haza (sarki portánk van) a kisutcában lévő kerítésen kívül elhelyezkedő 2 idős szilvafánkat egy magánszemély az út felőli ágakat ledarabolta és a fa alá dobálta pedig nem lógott a kövesút síkjába egyik sem. Ilyenkor mi a teendő?
xforest
Közterületen állnak a fák?
Rézné Lovas Mónika
Igen
xforest
Ebben az esetben a közterület tulajdonos az önkormányzat, ahol a jegyzőt érdemes megkeresni ezzel a problémával.
Rézné Lovas Mónika
Nagyon szépen köszönöm a válaszát!
xforest
Szívesen!
Rita
Tisztelt Válaszadó! A járda és a Magyar Közút Zrt-hez tartozó út közötti közterületen több évtizede kicsi bokrok voltak telepítve. Az önkormányzat megsemmisítette ezeket, helyette semmit nem ültetett. Az ingatlant így a száguldó autók által kár éri.
Megtehette ezt az önkormányzat nem egyeztetve senkivel, a Zrt-vel sem (holott belterületen az út szélétől 2méter az ingatlanig a Magyar Közút Zrt-hez tartozik még)
Tisztelettel
xforest
Kedves Rita!
Ha megadja a konkrét helyet, utánanézünk.
Rita
Tisztelt Válaszadó! Kérhetnék egy e-mail elérhetőséget, hogy ne teljesen nyilvánosan menjen ki minden adat. Tisztelettel
xforest
info@xforest.hu
Bernadett
Tisztelt xforest,
itt a teljes eset a helyszínnel együtt (a kommenteket is érdemes végigolvasni)
https://www.facebook.com/groups/792616847750245/permalink/1437701283241795/
Köszönettel
Bernadett
Eltűnt a korábbi kommentem, a helyszín: 9241 Jánossomorja Vasút u.3.
István
Napelem rendszert szeretnék a háztetőm keleti oldalára,de a szomszédom előtti aszfaltos út mellett magas fasor található ami beárnyékolja a reggeli délelőtti napsütést ami a háztetőmet takarja,ez a terület az önkormányzat tulajdona,mert már volt gallyazás is kérve régebben az útra belógás miatt ami az autók karcolását okozta.Mit lehet tenni annak érdekében,hogy a napelem rendszert ki tudjam építtetni a megfelelő termelése érdekében?
Becker András
Kedves István,
a konkrét szabályozást és a konkrét helyzetet nem ismerem, de ez biztosan önkormányzati hatáskör, én felvenném velük a kapcsolatot, aztán hátha sikerül kompromisszumos megoldást találni.
Hirka Zita
Tisztelt cím! Három egészséges, hatalmas legalább nyolcvan éves platán fát vágtak ki, közterületen.Feltehetőleg az önkormányzat.A tulajdonos az önkormányzat, a döntés a testület hatásköre, ha jól tudom. Nekem mint lakónak, milyen lehetőségem van, hogy a pusztítást megállíthassam? Mert kb. két éve, egy hársfa sort vágtak ki, ami szintén egészséges volt. Nagyon hálás lennék, ha tudna segíteni!
xforest
Kedves Zita!
Ezzel kapcsolatban két cikkünket ajánlom, melyben válaszokra lelhet:
A fakivágási engedélyről:
https://xforest.hu/fakivagasi-engedely/
A környezetszennyezés bejelentéséről:
https://xforest.hu/utmutato-kornyezetszennyezes-bejelentesehez/
Tunde
Kedves Xforest,
Kabel tv+internetet szeretnek bevezetni a T-com közölte hogy belog a faag nekik 60 cm szabad terület kell igy technikailag nem tudjak bevezetni a kábelt. Kozoltek hogy önkormányzat feladata. A gond csak annyi most vettük meg a házat es aki itt lakott neki volt net+ kábel, ezért nem értem. Mi nem vaghatjuk le azt a pár gallyat ? utcán vannak a fák előttünk illetve szomszéd elott.
Köszönöm előre is. Üdv Tunde
xforest
Javasoljuk az önkormányzat megkeresését, hátha abban is segíteni tudnak, hogyan lehet a kábel tv-t úgy megoldani, hogy ne kelljen ágakat levágni.
Sárdi Ferenc
Szépjónapot. Egy közterületen lévő félig kiszáradt fa rádölt a házamra és elég nagy kárt okozott. Kártérítési igényt adtam be az önkormányzathoz amit a testület elutasított. Fellebezésnek helye nincs. Jogosan járt e el az önkormányzat? A törvények nem ezt mutatják. A választ előre is köszönöm!
xforest
Kedves Ferenc!
A Testület adott jogszabályi hivatkozást? Esetleg forduljon a település jegyzőjéhez is panasszal.
Bóta Ervin
Jó napot kívánok!
A kèrdèsem következö!
Ültettem gyümölcs fàkat a hàz sikjàtól kb 4,-5 re ,kb 20 ève.Minden évben többször nyirom a füvet ,rendben tartom a közterületet!!Metszem ,a gyümölcsfàkat rendezem a terepet,össze szedem a lehullott gyümölcsöt!ERRE!!A pàr ève oda költözött szomszèd ,amire haza mentem le veretes, a gyümölcsöket ,a fàról ès elvitte!!!Nos !Van jogom fel jelenteni? Köszönöm vàlaszàt!