A szépségápolási termékek elengedhetetlenek a mindennapi életünkben. Igaz? Egyre több szempontot veszünk figyelembe azzal kapcsolatban, hogy milyen termékeket használunk testünk ápolására már csak azzal is, hogy bőrünket elkezdjük ápolni. De tudjuk-e milyen módon készítik a balzsamokat, krémeket és a többi „tubustartalmat”?
A szépségiparnak van egy olyan velejárója, ami rendkívül megosztó, mégis kevés szó esik róla. Ez pedig nem más, mint az állatkísérlet: „élő állatokon végzett biológiai kutatások és eljárások”. Ez alól nem kivétel egy tisztítószer sem, egy az élelmiszerekben használt adalékanyag sem, egy gyógyszer vagy egy vegyipari termék sem. Az állatkísérletek lehetővé teszik, hogy olyan területeken végezzenek kutatásokat, ahol emberi tesztalanyok használata etikátlan vagy veszélyes lenne, illetve előnye még, hogy az ekképpen előállított gyógyszerek és terápiák számos emberéletet mentettek meg olyan betegségek esetében, amelyekről korábban keveset vagy semmit sem tudtunk. Hátránya, hogy minden egyes kísérlet fizikai és pszichológiai károkat, sérüléseket, szorongást okozhat azoknak az állatoknak, akiken ilyen kísérleteket alkalmaznak. A leggyakrabban „használatba vett” állatok az ilyen kísérletek során egerek, patkányok, nyulak, tengerimalacok, illetve hörcsögök.
Gondolhatjuk, hogy ezek a folyamatok a modern kor technológiájához tartoznak, de valójában sokkal régebbi az eredetük: az állatkísérletek története egészen a III. századig nyúlik vissza, amikor az emberi szervezet felépítését úgy próbálták megérteni, hogy az állatokon végeztek kísérleteket. Az első, komolyabb fellépés az állatkísérletek ellen a 19. században volt, 1863-ban. Frances Power Cobbe megalapította az úgynevezett „antiviviszekciós” társaságot, amely a mai napig létezik. A mai orvostudomány biztosan nem tartana sehol sem a kísérletek nélkül, viszont a technológia fejlődésével különböző alternatív megoldások segítségével valahogyan ki lehetne küszöbölni az állatkísérleteket. Az alternatív kutatási módszerek, például sejtkultúrák vagy számítógépes modellezés sokat fejlődtek a közelmúltban, és számtalan lehetőséget kínálnak az állatkísérletek helyettesítésére bizonyos esetekben.
Mindemellett az állatok és az emberek biológiai különbségei miatt az állatkísérletek nem mindig biztosítanak pontos és megbízható eredményeket az ember egészségügyi problémáinak megoldásával kapcsolatban. Ugyanakkor az állatok érdekében megfogalmaztak különböző szabályozásokat, amik a kísérletek lebonyolítására és technikai részleteire térnek ki. Ilyen például az Orvos Világszövetség (WMA – World Medical Association) Helsinki Nyilatkozata. Az emberi kísérletezéseken kívül hangsúlyt kap a nyilatkozatban az állatok jólléte is. Magyarországon 1998 óta létezik törvény, amelyben kifejezetten csak az állatok védelmével foglalkoznak.
A szépségipar pedig lassacskán eleget tesz „az igényeknek”, a piacon egyre több olyan termék található, amelyek állatkísérlet-mentesek, azaz “cruelty-free” jelölést kapnak. Ez a fogalom könnyen összekeverhető a “vegán” címkével, miközben van köztük egy kis különbség. Az állatkísérlet-mentesség azt jelenti, hogy a gyártási folyamat minden részében és összetevőjében tilos állatkísérletet folytatni, de ettől a termék nem feltétlenül lesz vegán. A termékhez adhatnak tejet vagy mézet. Egy vegán kozmetikum pedig nem tartalmaz semmilyen állati eredetű összetevőt és állatok által előállított nyersanyagot, mint például a méz, tej, lanolin, méhviasz és még sok más összetevő, amit szépségtermékekben találhatunk. Ha 100%-ban biztosak akarunk lenni, akkor az INCI listáról (International Nomendature of Cosmetic Ingredients) le lehet olvasni az összetevőket, amelyet a termék dobozán találunk meg, és megkeresni, hogy tényleg vegán összetevőket tartalmaz-e a termék. A különböző drogériák kínálatában, például a Rossmann akciós újságjában könnyedén meg tudjuk tekinteni a különböző termékeket. Ezután pedig az internet segítségével felfedezhetjük, hogy milyen összetevőket tartalmaznak, így jóval könnyebben vásárolhatunk egy olyan ismerősnek vagy rokonnak ajándékot, akiknek fontos ez a szempont.
Az állatkísérletek a mai napig élő jelenség, ami a múltban sokat segített az emberiségnek, de manapság érdemes elgondolkodni azon, hogy alternatív módszereket alkalmazzunk az anyagok tesztelésére!
Támogatói tartalom (x)
Vélemény, hozzászólás?