Tartalom
- 1 Mit jelent az, hogy fáradt és az, hogy használt olaj?
- 2 Miért lehetnek ártalmasak ezek? Mi az olaj környezetre gyakorolt hatása?
- 3 Fáradt olaj leadás: miért érdemes gyűjteni, tárolni majd leadni?
- 4 Hogyan érdemes tárolni a használt olajat?
- 5 Hogyan működik a fáradt olaj újrahasznosítása?
- 6 Használt, és fáradt olaj leadása: hol, hogyan lehetséges?
Fáradt olaj leadás; avagy mit kezdjünk a használt olajjal? Sok háztartásban még ma is gyakori macerát okoz a tovább már nem használható olaj eltüntetése a házból. Végül is egy újabb mentális munka, fizikailag meg kell szabadulni a hulladéktól. A cégeket, éttermeket kötelezik arra, hogy a használt étolajat összegyűjtsék és újrafelhasználják. A magánháztartásoknál azonban az olajat használók egyharmada még mindig a lefolyóba vagy a kukába önti a használt étolajat, vagy a fáradt olajat. Ez sajnos nagyon káros az élővilágra, de ami azt illeti, a csatornahálózat sem jár vele jól hosszú távon. Mutatjuk, hogy mit lehet csinálni a használt étolajjal, meg a fáradt olajjal.
Mit jelent az, hogy fáradt és az, hogy használt olaj?
A fáradt olaj és a használt olaj, bár hasonlóan hangoznak, mégsem teljesen ugyanazok. A használt olaj a háztartásokban, jellemzően sütéskor használt olaj, amelyben a recept vagy a hagyomány szerint bő olajban sütünk: lehet ez krumpli, rántott csirke, fánk, vagy bármi ehhez hasonló. Eltekintve attól, hogy a magyar konyha többek között ezért olyan hírhedten zsíros, és amúgy sem érdemes annyi finomított olajat használni, két-három, de legfeljebb négy újrahevítés után az olaj használhatatlanná válik. Ez tehát a használt olaj.
A fáradt olajat használják ugyan ennek a sütőolajnak a szinonimájaként, azonban többnyire inkább a gépolajat, motorolajat, kenőolajat, ipari olajat nevezzük, amely eredeti rendeltetési céljára már nem használható. A motorolaj többnyire elöregszik, beszennyeződik, korommal szennyeződik – egyszóval veszít a minőségéből és a kenhetőségéből, ennek pedig többek között az autó látja kárát. Ezek ráadásul tele vannak egyéb adalékanyagokkal, nehézfémekkel.
Mind a két típusú használt olaj veszélyes hulladéknak minősül, ezért a megfelelő gyűjtőhelyre el kell szállítani.
Miért lehetnek ártalmasak ezek? Mi az olaj környezetre gyakorolt hatása?
Az olaj nem elegyedik a vízzel, ezt otthon is minden nap megfigyelhetjük a konyhában, legnagyobb bosszúságunkra, többnyire a mosogató és a tűzhely környékén. Az élővilágban ugyanígy: ha az olaj bekerül a csatornába, majd onnan valamely élővízbe, akkor annak tetején összegyűlik. Ez azért nagy baj, mert egyúttal el is zárja a víz élővilágát az életadó oxigéntől. Mind a növények, mind az állatok megsínylik, ha olajjal szennyeződik az életterük.
A szennyvíztisztító persze az olaj nagy részét kiszűri, de a csatornában lerakódik az olaj, rövid távon dugulást, hosszú távon több tonnás olajcsomó-szörnyeket okozva a városi csatornarendszerekben. 1 liter olaj egymillió liter vizet szennyez meg, vagy más méretekben: egyetlen csepp olaj ezer liter vizet szennyez, és tesz élhetetlenné.
Nem akarjuk ezt tenni magunkkal. Gyűjtsük külön a használt és a fáradt olajat!
Fáradt olaj leadás: miért érdemes gyűjteni, tárolni majd leadni?
A sütésre szaga és színe alapján már nem használható olajat külön kell gyűjteni a többi háztartási hulladéktól. Magyarországon 25 ezer tonna használt olaj keletkezik éves szinten.
A használt és fáradt olaj, bár alkalmas arra, hogy akár házilag is újrafelhasználjuk, alapvetően átmegy egy feldolgozási, tisztítási folyamaton, és biodízel lesz belőle, kisebb részben pedig a bitumengyártás alapanyaga, tehát az úttestbe fog kerülni. A tisztítóüzemben a használt olajat teljes egészében, 100%-ban újra tudják használni biodízelként és biogázként – az Európai Unió országaiban ráadásul 8,2 százalékban kötelező az üzemanyagba keverni.
Míg ugyanez az anyag ha feldolgozatlanul a környezetbe kerül, nagyon súlyos károkat okoz: a csatornában lerakódást, az élővízben meggátolja az oxigénfelvételt, a hulladéklerakóban nehezen lebomló, szennyező anyagként jelenik meg.
Mi az, amit ne csináljunk a használt, fáradt olajjal?
Semmiképpen ne öntsük le a vécébe, mosogatóba, a lefolyóba a használt olajat. Az edényekből érdemes egy papírral kitörölni a maradék olajat, zsiradékot mosogatás előtt. A kommunális hulladékba se tegyük, és a komposztba se: az élővilágot károsító hatása ugyanúgy érvényesül ott is. Olajkályhákat se fűtsünk a használt vagy fáradt olajjal, mert olyan sok adalék van benne, ami megfelelő szűrőberendezés hiányában további káros anyagokat bocsátanak a környezetünkbe.
Mit lehet házilag csinálni a használt olajjal?
A használt olaj azonban nem teljesen ellenség: amíg még azonban használható az egyszer-kétszer sütéshez használt olaj, ha nem melegítettük 160-180 fok fölé, érdemes félretenni belőle egy keveset, és a következő, friss adag olajhoz hozzátenni a használtból. Ez a módszer Dragomán György író receptkönyvében található a hidegen indított sült krumplinál, és az a lényege, hogy a levegőbuborékok kevésbé tapadnak így a sütnivaló krumplihoz, rántott bármihez, ezért ropogósabb lesz az étel.
Más kérdés, hogy érdemes végiggondolni, hogy mennyi olajat használunk el a konyhában, és hogy feltétlenül szükséges-e ez.
Aki otthon hajlandó egy kicsit kísérletezni, kotyvasztani, az a házi szappankészítést is kipróbálhatja. Az úgynevezett hideg módszerrel (ami nagyon is forró, csak a hagyományoshoz képest nem tart órákig) otthon néhány óra alatt (majd néhány hónap várakozás után) lehetséges mosószappant készíteni. Pipereszappant is lehet csinálni belőle, de ahhoz inkább tiszta zsiradékot érdemes tenni. A szappanhoz ugyanis alapvetően zsiradék kell és lúg. Meg némi illóolaj. Nagyanyáink még hamuból és faggyúból főzték, ma már kálilúgból és (használt) olajból is lehetséges. Az, hogy az olaj használt, nem befolyásolja a tisztító hatást. Érdemes persze alaposan utánanézni a folyamatnak, és a kisgyerekeket eltávolítani a helységből arra az időre.
Hogyan érdemes tárolni a használt olajat?
A használt olajat (vagy a fáradt olajat, ha mechanikus gépekkel otthon dolgozunk) gyűjtsük zárt tárolóba, legyen az egy befőttesüveg, vagy az olaj saját flakonja, szorosan lezárva. Fáradt olaj leadás: egy évnél tovább ne tartogassuk a fáradt olajat, hanem adjuk le egy gyűjtőponton, benzinkúton.
Hogyan működik a fáradt olaj újrahasznosítása?
A használt sütőolajat összegyűjtik, és egy üzemben egyszerre nagy mennyiségben megtisztítják, hogy alkalmas legyen üzemagyagnak. A tisztítás szeparálást, szűrést, ülepítést és dekantálást egyaránt magában foglal. Elsősorban biodízelnek használják az átalakított használt olajat. Kisebb mértékben a már említett aszfaltgyártáshoz, festékgyártáshoz, szigeteléshez, gipszgyártáshoz használják.
Van olyan cég, ahol a fáradt olajból ún. fluxáló olajat készítenek, amelyet a bitumen szigetelésre való alkalmassá tételére használnak, vagy hogy az útépítéseknél tudják használni.
Használt, és fáradt olaj leadása: hol, hogyan lehetséges?
A legtöbb benzinkútnál 20 literig ingyenesen leadhatók a fáradt vagy használt olajos flakonok, olajos rongyok. Legfeljebb 10 literes kiszerelésben vigyük, és közvetlenül a személyzetnek adjuk oda (függetlenül attól van értelme, ha a személyzet esetleg nem rajong a feladatért). A használt olajat minden esetben szorosan lezárt flakonban adjuk át.
Számos szupermarket mellett találhatók fáradtolaj-gyűjtőhelyek, emellett a közterület-fenntartók is igyekeznek a nagyobb településeken egy-egy gyűjtőpontot felajánlani. Itt is lehet keresni használtolaj-gyűjtőpontokat, itt pedig a budapesti hulladékudvarok elérhetőségei találhatóak, ahol le lehet adni a már nem használható veszélyes hulladékot, olajat.
Stenszky Cecília I költő, irodalmár, mesemondó és pedagógus; a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója.
Vélemény, hozzászólás?