Tartalom
- 1 Mi az a homokakkumulátor?
- 2 Hogyan működik?
- 3 Mennyi energiát képes tárolni a homokakkumulátor? Mennyire versenyképes a hagyományos akkumulátorokhoz képest?
- 4 Mennyibe kerül egy homokakkumulátor telepítése? Mennyibe kerül egy hagyományos akkumulátorhoz képest?
- 5 Mennyire tartós?
- 6 Mennyiben számít zöld megoldásnak a homokakkumulátor?
- 7 Homokakkumulátor házilag: megvalósítható?
A homokakkumulátor egy különlegesen egyszerű, új módja a megújuló energia tárolásának. Finn mérnökök fejlesztették ki a finn Kankaanpää városában, és a világ első homokakkumulátora már üzemben is van. A nap- és szélenergia tárolása az időjárás és az évszakok változása miatt nehézségeket támaszt, hiszen az embernek bármikor igénye lehet az áramra, a nap és a szél viszont akkor süt és fúj, amikor akar. A lítium alapú akkumulátorok környezetbarát helyettesítője, a zöldenergia egy fontos eleme lehet a homokkal telt tartály.
Mi az a homokakkumulátor?
A homokakkumulátor tulajdonképpen egy 100 tonna homokkal teli siló vagy acéltartály, amelyhez ventilátor és távfűtési csövek csatlakoznak. A fő koncepció, amely miatt ez a fajta akkumulátor nagy pálya előtt áll, hogy nem a gyártása során nagy mennyiségű szén-dioxid-kibocsátással járó lítium-akkumulátor tárolja a megújuló módon termelődő energiát, hanem egyszerű építkezési homok.
A homokakkumulátort a Solar Night Power cégnél dolgozó két fiatal mérnök, Tommi Eronen és Markku Ylönen fejlesztette ki a Vatajankoski erőműben: ők voltak az elsők, akik integrálták a homok hőtartó képességét egy olyan rendszerbe, amely felveszi, tárolja és tovább szállítja a hőenergiát. A finnek számára – attól eltekintve, hogy az országb egy részében télen sötét uralkodik – azért sem mindegy a megújuló energia alternatív tárolása, mert Oroszország éppen elszeparálta Finnországot az orosz gáztól.
A fő alapanyagnak, a homoknak még csak nem is kell finom és drága fajtának lennie: gyenge minőségű építési homokkal ugyanolyan jól működik, vagyis a beszerzése is jóval olcsóbb, mint bármilyen más akkumulátor-alkatrészé. A homok iránt nagy a kereslet, de a megalkotók hangsúlyozzák: nincs szükség finom, drága és környezetkárósító módon kitermelt homokra, bármilyen fajta homok megteszi. A homok egyike a legstrapabíróbb anyagoknak: gyakorlatilag nem romlik el, legfeljebb tömörödik egy kicsit. Ebben az esetben pedig utána lehet tölteni.
Hogyan működik?
A tartályban lévő homokot akkor töltik fel hővel az erőművekből, amikor az áramtermelés nagyobb, mint az aktuális fogyasztás. 600 fokra hevítik a homokot. Ez azért tud megtörténni, mert a homok nem szupervezető, így ha elektromos áram halad át rajta, akkor azt a súrlódás hatására felhevíti. Ez az ellenállásos fűtés. A forró levegőt a ventilátor keringeti a tartályban a hőcserélő csöveken keresztül. A rendszert szigetelés veszi körül, ami fokozza az energia tárolásának tartósságát. Ami elromolhat ebben, az a ventilátor, ezt azonban viszonylag egyszerű cserélni. A számítógépes rendszeren pedig pontosan látják, hogy hogyan mozog az energia, mennyi hő van a tartályban, és milyen sebességgel tudják azt kisütni, illetve feltölteni.
Mennyi energiát képes tárolni a homokakkumulátor? Mennyire versenyképes a hagyományos akkumulátorokhoz képest?
A homok akár hónapokon át tudja egészen kevés veszteséggel tárolni a hőt. Ha 5-600 Celsius fokra fölhevíti a napelemből vagy a szélerőműből (vagy bármilyen más forrásból) származó energia a homokot, az a nap- és szélhiányos időszakig tudja hő formájában, 500 Celsius fokon tárolni az így nyert energiát.
Maximális hatásfokán a homokakkumulátor jelenleg 8 megawattóra hőenergiát tud tárolni, és 200 kilowatt teljesítményt tud leadni a csöveken keresztül a szükséges háztartásokhoz. Ez az energia körülbelül 100 háznak, irodának, és akár egy uszoda levegőjének és medencének a melegítését el tudja látni.
Mennyibe kerül egy homokakkumulátor telepítése? Mennyibe kerül egy hagyományos akkumulátorhoz képest?
A hagyományos akkumulátorok lítiumból készülnek, amelyek bizonyos körülmények között jól működnek. Kitermelésük azonban rendkívül sok szén-dioxid-kibocsátással jár, és emellett nem is olcsó, valamint az élettartamuk is véges. Ezen kívül egyelőre nem igazán újrahasznosíthatóak, és nem tudnak nagy mennyiségű energiát fölvenni.
A homokakkumulátor lényegében az alapanyagok miatt olcsóbb: egy siló, 100 tonna homok, hővezető csövek, ventilátor és egy számítógépes rendszer: ez együtt még mindig gazdaságosabb, mint a lítiumból vagy nátriumból készülő akkumulátorok.
Mennyire tartós?
A homok gyakorlatilag nem romlik el, az acéltartály és a csövek is hosszú élettartamúak. A ventilátor az, amit időnként cserélni kell, de a cseréje könnyen megvalósítható. Ezen kívül a számítógépes rendszer az, ami folyamatosan fejlődik – de ezektől eltekintve azt lehet felelni a homokakkumulátor tartósságára vonatkozó kérdésre: nagyon. Ez az energiatároló módszer nagyon-nagyon tartós, pont az egyszerűsége miatt.
Mennyiben számít zöld megoldásnak a homokakkumulátor?
Mind a felépítését, mind a működését tekintve meglehetősen zöldnek számít, hiszen egyrészt megújuló energia tárolását biztosítja, másrészt természetes és olcsó, valamint rendkívül tartós alapanyagot: homokot használ fő hőtárolóként. Ezzel szinte azt mondhatnánk, hogy hasznosítja az építési hulladékot, vagy az építkezésekhez fel nem használt silány minőségű mellékterméket, az építési homokot. A nap- vagy szélerőművekhez csatlakozó tároló gyakorlatilag analóg módon, súrlódással tárolja a 100 tonna homokban az áramból készített hőt.
Homokakkumulátor házilag: megvalósítható?
Sokan szeretnék házilag megoldani a hő tárolását. A homok ebbe a rendszerbe jól beilleszthető, de azért nem mindegy, milyen mérnöki tudással rendelkezik az, aki ezt a saját otthonában szeretné megvalósítani. Bizonyára eljön az az idő, amikor egy ügyes mérnök kisebb léptékben, házilag fel tud építeni egy homokakkumulátort, de egyelőre még nem ismerünk erre példát. A Solar Night Power viszont az első homokakkumulátor után világszerte számos, a jelenleginél sokkal nagyobb létesítményeket tervez megépíteni.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szövegíró, irodalmár és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?