Tartalom
- 1 1. Használj környezetbarát csomagolóanyagot!
- 2 2. Csomagolj kartondobozba!
- 3 3. Használd újra a kartondobozokat
- 4 4. Használj környezetbarát kitöltő anyagot!
- 5 5. Használj környezetkímélő ragasztószalagot!
- 6 6. Csomagolj textilbe!
- 7 7. Használj lebomló cellulózt
- 8 8. Vásárolj csomagolásmentes boltban
- 9 9. Töltsd újra a szappanadagolót
- 10 10. Ünnepek alkalmával használj ajándéktasakot
- 11 11. Használj ehető/elültethető/komposztálható csomagolást
- 12 12. Lehet a nejlonzacskó is környezetkímélő?
A környezetbarát csomagolás hozzájárul ahhoz, hogy jelentős mértékben csökkentsük a fogyasztással járó környezeti terhelést.
A környezetbarát csomagolás ugyanis alapvetően nem jelenik meg hulladékként, mert újrahasznosítható – vagy ha szemét lesz belőle, akkor a természetet kímélő módon bomlik le.
Összegyűjtöttünk tizenkét tippet, amivel jót tehetsz a környezetnek, miközben a kedvenc termékeidhez továbbra is hozzájuthatsz!
1. Használj környezetbarát csomagolóanyagot!
Mitől lesz valami környezetbarát csomagolás? A Wal Mart, amelyik a világ egyik legnagyobb csomagolóanyag-felhasználója, még 2006-ban hirdette meg a fenntartható csomagolás 7 R-jét: Remove (távolítsd el), Reduce (csökkentsd), Reuse (használd újra), Recycle (hasznosítsd újra), Renew (újítsd meg), Revenue (jutalmazás) és Read (olvass).
Habár meglehetősen marketing duma szaga van, ám mégis jól mutatta azt az irányváltást, amit egyre több cég kezdett követni, kiváltképpen három szempont szerint. Ezek a csökkentés, újrahasználat és újrahasznosítás.
A semmi hulladék (zero waste) mozgalom ennél is tovább megy, és nem kevesebbet tűzött ki célul, mint hogy a tagjai lehetőleg semmilyen szemetet ne termeljenek.
2. Csomagolj kartondobozba!
A kartondobozok többnyire már eleve újrahasznosított papírból készülnek, így egyetlen fát se kell kivágni hozzájuk. Emellett tartósak és a hétköznapi körülmények között jól védik a tartalmukat.
Öt ok, amiért a karton a legjobb csomagolóanyag
- Újrahasznosítható. A dobozok 100%-ban teljesen újrahasznosított anyagból készülnek, valamint az életciklus végén is újrahasznosíthatóak.
- Sokoldalúság. A karton kreatívan alakítható a különböző formájú és méretű termékekhez.
- Csökkenti a szállítási költségeket. Csökkenti a szénlábnyomot, és mivel a szállítás szempontjából a karton nagyon tartós is, így a legjobb csomagolóanyag az üzleti életben.
- Ideális márkaépítés. Tekintse a kartont üres vászonnak, amelyen a szöveggel és a képekkel átalakíthatja.
- Költséghatékony. Sok más csomagolóanyaggal összehasonlítva a karton rendkívül alacsony költségvonzatú lehetőség bármilyen méretű vállalkozás számára.
A kartondoboz tehát ideális csomagolóanyag a legtöbb esetben.
3. Használd újra a kartondobozokat
Az újrahasználat még jobb, mint az újrahasznosítás, mert nem igényli a hulladék elszállítását, kezelését, újraalkotását, egyszerűen minimális energia befektetés kell csak hozzá.
Természetesen sok függ attól, hogy mekkora méretű és mennyi kartondoboz fordul meg nálad napi vagy heti szinten. Ha csak néhány nagy, vagy több kisebb, akkor használhatod például arra, hogy a pincébe vagy padlásra szánt dolgokat pakold beléjük.
Ha rendszeresen érkeznek kartondobozok, kérdezd meg az ismerőseidet, kinek van kisebb webshopja, vagy kereskedik online, mert neki biztosan állandóan szüksége lesz csomagolóanyagra.
4. Használj környezetbarát kitöltő anyagot!
Téged is zavar, amikor kibontod a rég várt terméked dobozát és a lakást vagy az irodát beteríti a műanyag csomagolóanyag, ami hiába néz ki ínycsiklandó nasiként, valójában undok ízű töltelékanyag? Nem, nem extrudált puffasztott rizskorong. Annál is rosszabb.
Ráadásul, ha neked rosszat tesz, gondold meg, mit okoz a környezetnek! Nem, még mindig nem a rizskorongról beszélek. Persze, létfontosságú, hogy az áru épségben érkezzen meg, azonban ezt lehet környezetbarát kitöltő anyaggal is biztosítani!
5. Használj környezetkímélő ragasztószalagot!
A kartondobozok lezárását jellemzően műanyag ragasztószalaggal oldják meg: olcsó, erős, és annyira tartós, amennyire szükséges pár napra vagy hétre, míg a gyártótól a vásárlóhoz ér.
Viszont teljesen felesleges műanyagot használni egy újrahasznosítható csomagoláson, ha nem kell a fél világon átutaztatni. Bőven elég ilyenkor a hasonlóan erős és tartós papír ragasztószalagot használni!
6. Csomagolj textilbe!
Az egyik legjobb választás csomagolásra a textil minden olyan termék esetében, ahol zacskóban, tasakban is lehet szállítani. Szappanok, nagyszemes zöldségek (pl. bab, borsó), stb. esetén egy lehetőleg natúr textil zacskó már önmagában is marketing eszköznek minősül amellett, hogy csomagolásként is beválik.
Ha pedig a nejlonzacskó helyett textiltáskát használunk a napi bevásárlási rutin során, azzal hosszú évekre biztosítjuk, hogy nem kerül a szemétbe az, amiben a boltból hazavisszük a termékeket.
7. Használj lebomló cellulózt
A növényi alapú opciók egyre nagyobb teret hódítanak a termékcsomagolás világában. Ahogy a nevük is mutatja, ezek az anyagok biológiai forrásokból készülnek – a gombáktól és a tengeri moszatoktól kezdve a kukoricán át az élelmiszerhulladékig elég sokféle anyagot ismernek, amelyből organikus „műanyag” készíthető.
Ha egy ilyen zacskó kerül ki a természetbe, az ugyan gusztustalan szennyezés, ám alapvetően mégis organikus hulladékként végzi.
A növényi „műanyag” nem összekeverendő a biológiailag lebomló műanyagokkal!
A csomagolástechnika egyik kiemelt területe, amely segíthet a jelenlegi egyszer használatos műanyag csomagolásoktól való függőségen, a biológiailag lebomló műanyag. Habár elsőre remek ötletnek tűnik, hogy a műanyag csomagolóanyagok néhány hónap, egy-két év alatt szétporladnak, valójában ez nem minősül komposztálódásnak.
Ugyanis amikor ez megtörténik, mindössze parányi darabokra töredeznek szét. Tippelj, miért nőtt meg ugrásszerűen a mikroműanyagok mennyisége a természetben és az állatokban is!
8. Vásárolj csomagolásmentes boltban
Európa-szerte jelennek meg a fogyasztói szokásaink környezeti hatását minimalizáló csomagolásmentes, vagy semmi-hulladék (zero waste) üzletek. A termékkínálatukat nulla vagy minimális csomagolást igénylő termékek képezik, és kiiktatták az egyszer használatos műanyagot a mindennapi vásárlási rutinból.
A vásárlók behozhatják az újrahasználható tárolóedényeiket az üzletbe, és megtöltik azokat ömlesztett termékekkel, ezzel csökkentve a csomagolóanyagok használatát. Aki szeretne csomagolásmentes boltban vásárolni Magyarországon, ezen a térképen megtalálhatja az ideális helyeket.
9. Töltsd újra a szappanadagolót
Hála a környezettudatosság növekedésének, egyre több kozmetikai és háztartási vegyipari cég kínál újratölthető szappanadagolókat. Persze a leginkább környezetbarát választás a hagyományos, papírba csomagolt darabos szappan.
Ám amennyiben a folyékony szappanok híve vagy, válaszd az újratölthető adagolót, ami utána még sok-sok éven át fogja szavatolni a kezed tisztaságát, anélkül, hogy szemétként terhelné a bolygónkat.
10. Ünnepek alkalmával használj ajándéktasakot
Nálatok is minden ajándéktasak körbejár a családon, szűkebb baráti körön belül? Egyáltalán, van még, aki ajándékcsomagolással veszkölődik, ha amúgy ízléses és szép ajándéktasakokat is használhat?
A csomagolópapír persze fontos, ha ez a hagyomány, és a környezetet is kevéssé terheli, ha felbontás után az újrahasznosíthatós kukában végzi, szóval nem mondjuk azt, hogy muszáj lemondani a karácsonyi díszes papírcsomagolásról.
Viszont minden más esetben érdemes inkább ajándéktasakot használni, mert az, ha vigyáznak rá, akár évekig körbejárhat ismerősi, családi körben.
11. Használj ehető/elültethető/komposztálható csomagolást
Habár világos, hogy egy hajszárítót, számítógépes alkatrészt vagy körömlakkot nem fognak ehető vagy komposztálható csomagolásban szállítani, így is szép számmal akadnak termékek, ahol ez megvalósult vagy megvalósítható.
Az ötlet amúgy zseniális: ha már úgyis eszünk, iszunk, miért ne fogyaszthatnánk el a poharat vagy a tányért utána? A fagyinál bevált, sőt a cipóleves vagy a banánlevél-tányér is beváltak az évszázadok során.
12. Lehet a nejlonzacskó is környezetkímélő?
Végül a sokat és joggal szidott nejlonzacskót is meg kell említsük a környezetbarát csomagolóanyagok között. Elsőre (és talán harmadjára is) hajmeresztőnek tűnhet, hogy egy nejlonzacskó környezetkímélő lehet, ám a számok nem hazudnak.
Amennyiben vigyázol egy nejlonzacskóra, éppen a tartóssága miatt akár évekig pakolhatsz bele. Ahelyett, hogy kidobnád, inkább használod – tehát nem terheled vele a környezetet. Mivel alacsony hőfokon mosható, így akár 30-40 °C-os vízben időnként ki is tisztíthatod otthon.
Gondolj bele, egy nejlonzacskó lebomlási ideje (valójában: mikroműanyaggá morzsolódása) több száz év. Ha figyelemmel használod, egy ilyen csomagolóanyagot akár még az unokák is megörökölhetnek, de legalábbis hosszú évekig nem kerül a szemétbe.
Ebből következik, hogy összegyűjteni, szállítani se kell, majd nem kell plusz energia-befektetéssel újrahasznosítani, mint a papír esetében. Ha tényleg elkötelezted magad a környezetvédelem mellett, akkor a nejlonzacskók esetében a legjobb dolog az, ha nem szerzel újabbat, a második legjobb pedig az, ha addig használod, amíg lehetséges.
Elvégre szemétnek az minősül, amit többé nem használnak, és amíg használják, addig nem szennyezi a környezetet!
Bartha Katalin | Mind humán, mind reál terepen otthonosan mozgó, a gyermeki lélek és a természet szépsége iránt egyformán rajongó, egykori gyógytestnevelő pedagógus. Jelenleg szabadúszó szöveg-, tartalom- és tárcaíró, költő
Vélemény, hozzászólás?