Tartalom
- 1 Hol van a Rám-szakadék? Hogy alakult ki?
- 2 Hogyan lehet a legkönnyebben eljutni a Rám-szakadékhoz?
- 3 Miért fontos az időjárási viszonyokkal tisztában lenni, mielőtt túrázni indulunk a Rám-szakadékban?
- 4 Milyen hosszú a Rám-szakadék túra, mekkora benne a szintkülönbség, milyenek a terepviszonyok?
- 5 Mennyi idő a Rám-szakadék túra?
- 6 Mire kell figyelni a Rám-szakadék túra során?
- 7 Milyen felszerelésben érdemes nekivágni a Rám-szakadéknak?
- 8 Rám-szakadék túra: hány éves kortól ajánlott?
A Rám-szakadék Magyarország egyik legnépszerűbb, ugyanakkor komoly haladóknak való kirándulóhelye. A Budapesttől északra, a Pilis és a Duna között elhelyezkedő árok neve nem viccel: valóban egy igazi szakadékról van szó, magas sziklafalakkal, csordogáló patakkal, ami nedvessé és csúszóssá tesz mindent, és komoly kihívást rejthet magában. Ugyanakkor gyönyörű, és legalább egyszer az életben mindenkinek érdemes ellátogatni a Rám-szakadékba.
Hol van a Rám-szakadék? Hogy alakult ki?
A Rám-szakadék a Visegrádi hegységben található, a Dunakanyarban, a Pilisi Parkerdő északi részén. Lentről, délről Dömös, fentről Dobogókő a legközelebbi település. Maga a szakadék egy észak-déli irányú szurdokvölgy, amely alapvetően vulkanikus eredetű, andezitből áll, illetve andezittörmelékes breccsába ágyazott kőtömbökből. A repedésekbe az idők során befolyt víz, az eső, hó, valamint a Rám patak erodálta a kőzetet, így az évezredek alatt számos meredek völgy alakult ki, így ez a szurdokvölgy vagy szakadék is.
Hogyan lehet a legkönnyebben eljutni a Rám-szakadékhoz?
Autóval mindkét irányból viszonylag könnyen megközelíthető nagyjából egy és negyed óra alatt, de Dömösre és Dobogókőre buszok is járnak. Dömösre Újpest-Városkaputól, Szentendrét érintve indul a 880-as számú busz Esztergom felé, ez nagyjából két óra utazás. Dömösről körülbelül fél óra sétával el lehet érni a Rám-szakadék alsó kapuját. Dobogókőre ellenben Pomázról indulnak buszok, a településről szintén nagyjából fél óra séta elérni a szurdokvölgy kezdetét.
Miért fontos az időjárási viszonyokkal tisztában lenni, mielőtt túrázni indulunk a Rám-szakadékban?
A Rám-szakadék pontosan azért való gyakorlott túrázóknak, mert ez az a hely, amely még száraz és napos időben is veszélyes: csúszós, nedves, sötét és meredek, és kidőlt fák állhatják az utunkat. Többek között persze ezek adják a szépségét is, de ha még extrém eső, hideg, hó, áradás vagy vihar tetézi a túra körülményeit, akkor érdemes meggondolni a dolgot. A Rám-szakadék persze a hétvégi jó időben, hosszú hétvégéken teli van túrázókkal, ami szintén megnehezíti a helyzetet. De mindenképpen fontos, hogy utánanézzünk az időjárásnak, és annak megfelelő ruházattal, cipővel és tervvel készüljünk a túrára. Ha pedig vihar, eső közeleg, érdemes lehet máskorra halasztani a túrát a szurdokban.
Milyen hosszú a Rám-szakadék túra, mekkora benne a szintkülönbség, milyenek a terepviszonyok?
A Rám-szakadék csak fölfelé, vagyis Dömös felől járható végig, lefelé s vele párhuzamosan futó Lukács-árokban lehet haladni. Maga a túra a két végpont között nagyjából 9 km hosszú, 310 m szintkülönbséggel fölfelé és lefelé egyaránt.
Lehet körtúraként is végigjárni a szakadékot, ez esetben Dömösről fölfelé a Rám-szakadékon át, majd lefelé a Lukács-árokban lehet végigjárni, vagy Dobogókőről fordított sorrendben. De ha tömegközlekedéssel érkeztünk, akár Dömöstől Dobogókőig is megtehetjük az utat, ami egy csodálatos bükkösön keresztül vezet egy, a Dunakanyarra néző kilátóig.
Mennyi idő a Rám-szakadék túra?
Kényelmes felnőtt tempóban, nagyobb pihenők nélkül 3-4 óra egy Dömös-Rám-szakadék-Lukács-árok-Dömös túra, amelyben a legnehezebb rész természetesen maga a szakadék, de a lefelé vivő út a hely meredeksége miatt lehet kihívás. Ha Dobogókőt is útba ejtjük (amit egyébként már csak a kilátás miatt is érdemes megtenni), akkor még egy-két órával hosszabb lehet a túra. Mindenképpen érdemes rá egy teljes napot szánni utazással együtt, hogy ne kelljen rohanni, és legyen idő mindenre: a számunkra megfelelő tempóban túrázni, a tájban gyönyörködni, és pihenni is.
Mire kell figyelni a Rám-szakadék túra során?
A túra során, mint minden túránál, érdemes betartani a túrázás alapvető szabályait, hogy ne csak élményeket szerezzünk, de biztonságban és épségben haza is érjünk. Azon túl, hogy tájékozódunk az időjárási és a terepviszonyokról, más dolgokban fontos, hogy felkészültek legyünk. Bármikor adódhat vészhelyzet, amelyekre azonnal kell reagálni, érdemes tehát legalább tisztában lenni azzal, milyen veszélyek fordulhatnak elő, és azzal is, hogy mi hogyan tudunk vele mit kezdeni. Legyünk tisztában a saját határainkkal, és fölösleges veszélyt ne vállaljunk – se a Rám-szakadékban, se másutt.
Azon túl, hogy a csúszós, meredek út fölfelé és különösen lefelé balesetveszélyes, és viszonylag egyértelmű ösvényen visz a túraútvonal, azon a tájékon nem ritka a köd, ami a tájékozódást megnehezíti. Térkép (papír alapú, vagy offline letölthető térkép) mellett mindenképpen érdemes tehát iránytűt is beszerezni.
Bár a Rám-szakadék nincs olyan messze Budapesttől, előfordulhat, hogy bizonyos időjárási körülmények között a mobil lefedettség nem működik. Ha tehát – extrém példát véve – szükség lenne arra, hogy hívjuk a mentőt egy sérülés miatt, de nem működik a telefon, és még más turisták sincsenek a közelben, jó, ha van B tervünk (sínbe tevés, stabil oldalfekvésbe rakás, hordágy készítése stb.)
Mindenképpen készüljünk megfelelő mennyiségű enni- és innivalóval. Bár nehéz másfél liter vizet cipelni a hátunkon, egészen biztos, hogy meg fogunk szomjazni legkésőbb a túra felénél. A hidratálás nagyon fontos, hiszen csak úgy tudjuk végigjárni a távot, ha testileg rendben vagyunk. A Rám-szakadék közepén nemigen lehet megállni enni, de egy-egy gyorsan energiát adó nassolnivaló jól jöhet, a túra közepén vagy végén pedig egy-egy szendvics lehet életmentő.
Még valami: a Rám-szakadékban nincs kuka, és nincs, aki kiürítse. Legyünk tudatosak ebben is: vigyük magunkkal a saját szemetünket, ne terheljük a környezetet!
Milyen felszerelésben érdemes nekivágni a Rám-szakadéknak?
Mint minden komolyabb túránál, itt is a legfontosabb a cipő: mindenképpen zárt, lehetőleg a bokát fogó túrabakancs a legideálisabb. De érdemes strapabíró nadrágot és vízhatlan kabátot, kamáslit is hozni, mert szinte biztos, hogy valamennyire vizesek leszünk. A táskára is érdemes lehet esővédőt szerezni, hiszen kellemetlen, amikor mi ugyan szárazok maradunk az esőkabát alatt, a holmink viszont elázik…
A korlát, amely helyenként ki van téve, a kapaszkodást megkönnyítendő, hideg és csúszós, praktikus lehet ehhez egy túrázókesztyű. Bár a tűző nap ritka a szurdokban, érdemes fejfedővel is készülni, mint minden kirándulásnál.
Rám-szakadék túra: hány éves kortól ajánlott?
Gyerekekkel túrázni sokszor kihívás. Ebben az esetben, Bár gyakorlott túrázóknak ajánlják, ügyesebb gyerekek képesek végigjárni a Rám-szakadékot. Szempont, hogy ha egy gyermek a kortársak nélkül túrázik, valószínűleg sokkal hamarabb elfárad, míg ha legalább ketten-hárman együtt vannak a túrázós csoportban, nagyobb eséllyel húzzák egymást, hogy végigjárják a távot, akár fél lábon ugrálva is. Bár ebben az esetben talán azért kell jobban figyelni, hogy ne vakmerősködjenek túlzottan…
A Rám-szakadékot elsősorban 10 éves kortól ajánlják, de minden szülő maga ismeri a gyermekét, és persze a gyerekek általában sokkal többre képesek, mint gondolnánk. Kisiskolás csoportot talán nem bölcs dolog pont ide hozni, de bátor 9-10 évesekkel és megfelelő számú felelős felnőttel már neki lehet állni akár a Rám-szakadéknak is.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szövegíró, irodalmár és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?