Tartalom
Az electricity saving box újabban a reklámokban gyakran előforduló eszköz, amely sokat ígér: hogy olcsón és gyorsan csökkenti a rezsiszámlánkat. Gyakran találkozhatunk az interneten átverésekkel, bár maga a jelenség nem új dolog: mindig vannak csalók, akik megpróbálnak eladni számunkra valamit, ami valójában nem ér semmit. Lehet, hogy az electricity saving box is egyike lehet ezeknek a termékeknek?
Mi az az electricity saving box?
Az electricity saving box egy kis, konnektorba bedugható doboz, melyen led-lámpák világítanak. A forgalmazó azt ígéri, hogy használata egyszerű, hiszen csak be kell dugni a konnektorba. Ráadásul pár hónap alatt behozza az árát, mivel hatékonyan csökkenti a fogyasztásunkat, ezáltal a számlát is, amit a villanyfogyasztásért fizetünk. Számtalan más néven is előfordul ugyanez a termék, amelynek a kimondott célja mind ugyanaz: hogy az áramfogyasztást csökkentse, és ezáltal a rezsit is.
Hogyan működik az electricity saving box?
Mivel ez az elektromossággal takarékoskodó doboz a háztartásunkban keletkező áramot hivatott csökkenteni, a termék megvételénél leírás található arról, hogy hogyan működik. Eszerint a doboz célja, hogy kiegyenlítse az áram teljesítményét, és a meddő teljesítményt csökkentse, ezáltal kevesebbet kelljen fizetni. Működési elve a leírás szerint az aktív és a reaktív villamos energia kiegyenlítése, és visszajuttatása a hálózatba. Szó szerint így hangzik:
„Electricity saving box, izzó lámpákhoz hasonlóan, megőrzi kapott reaktív villamos energiát és vissza adja az aktív villamos energiát a készüléknek, mely egy láncolatban tartózkodik az energia takarékkal együtt.” (sic!)
A helyesírási és nyelvhelyességi hibákat nem számítva, azt, hogy mindez nem jelent tulajdonképpen sokat, nemcsak egy fizikatanár vagy egy villamosmérnök tudja megállapítani, hanem valószínűleg bárki, aki valamennyire is odafigyelt az iskolai fizikaórákon. De még ha nem is értünk hozzá, abból már gyanút foghatunk, hogy egy tízezer forintos eszközzel ígér 30-50-70%-os energiamegtakarítást, ami olyan fokú túlzásnak tűnik, ami valóban túl szép ahhoz, hogy igaz legyen.
Átverés-e az electricity saving box?
Igen, az electricity saving box nagy valószínűséggel egyike azon elektromos kütyüknek, amelyek nagyon sokat ígérnek, és semmit sem váltanak be belőle, sőt, még meg is károsítanak. Ráadásul nem csak egyféle néven kapható: Energy Saver Pro, Energy Saving Box, Tesla Saver Eco és hasonló kifejezések esetén is gyanút foghatunk. Ráadásul ahhoz, hogy kevesebb legyen a fogyasztás, valóban kevesebbet kell fogyasztania a készülékeknek. Egy villannyal működő radiátor esetén például nem lehetséges, hogy ugyanúgy fűt, és egyúttal kevesebbet fogyaszt. A hatásos teljesítmény csökkentésével a radiátor működése is csökkenne. Lehetetlent állít tehát a készülék, és ha közelről megnézzük, nem is túl meggyőző módon.
Milyen tesztekkel bizonyították, hogy nem működik?
A Villanyszerelők Lapja munkatársai szétszerelték és megvizsgálták a dobozt, és a következőket állapították meg róla: a ledvilágítás valójában nem mér semmit. A teljesítmény nem változik a kapcsolással, és az áramkör valójában egy egyszerű tápegység, ami a váltakozó feszültségből egyenfeszültséget csinál, és a két ledet táplálja. Vagyis inkább fogyasztja az áramot, de ezen kívül nem csinál semmit, nemhogy csökkentené a háztartásban fogyasztott áramot.
Hogyan tudjuk megállapítani egy termékről, hogy nem valódi?
Mielőtt az interneten bármit vásárolnánk, érdemes egy kicsit utánaolvasni a terméknek. Segítenek ebben a vásárlói vélemények, referenciák is, de elsősorban érdemes a saját józan eszünkre és kritikus gondolkodásunkra számítani: ha valami stílusában eltúlzott, magyartalanul megfogalmazott, hasonlít más átverésekhez használt szövegekhez, helyesírási hibákkal van teli, mindenképpen fogjunk gyanút.
Ezen kívül van még egy fontos dolog: nézzük meg a webcímet. Ha nem olyan, amit néhány pillanat alatt meg tudnánk jegyezni, hanem sok szám van benne, értelmesnek tűnő, de furcsa szavak, (pl: hu1pontlandobm) akkor elképzelhető, hogy ez valójában egy nem létező termék, nem létező vállalkozással, ami valódinak tünteti fel magát, és még ha el is küldik a terméket, amelyet kifizettünk, nem azt kapjuk, mint amire számítottunk (arról nem beszélve, hogy az adatainkat is kiszolgáltattuk).
Bár a honlapok, amelyekről informálódunk egy ilyen kütyüvel kapcsolatban, rendszerezettnek is tűnhetnek a vásárlói véleményekkel és az előnyök taglalásával, érdemes beleklikkelni az oldalba. Egy komoly oldalon az almenüpontok különböző helyekre vezetnek, és valódi elérhetőség, telefonszám van feltüntetve, amelyen információt lehet kérni. Egy hamis oldalon valójában nem lehet tájékozódni, csak a fizetéshez navigálja a gyanútlan felhasználót.
Ha egy termék ára gyanúsan alacsony, az is egy komoly jel lehet arra, hogy átveréssel van dolgunk. Legyünk figyelmesek és óvatosak, ha bankszámla adatokat kérnek tőlünk. Ha nehéz elérni a céget, aki forgalmazza a terméket, kapcsolatba kerülni velük, vagy egyáltalán kideríteni a cég domainjének az eredetét, akkor is érdemes nagyon gyorsan elfelejteni, hogy bármit is akarunk tőlük.
Érdemes fenntartásokkal kezelni azt is, ha egy visszaszámlálóval találkozunk, amelyik az akció lejáratáig tartó időt számlálja visszafelé, azonban ha frissítjük az oldalt újra kezdődik a visszaszámlálás.
Használjuk a józan eszünket, és ne vegyünk készpénznek semmit.
Hogyan spróroljunk az energiával az electricity saving box helyett?
A legkevesebb energia a nem használt energia. Egy másik cikkben már összegyűjtöttünk módszereket, amelyekkel energiát tudunk megtakarítani.
Régóta tudjuk, hogy bármilyen elektromos dolgot, amelyet nem használunk, érdemes áramtalanítani, a vizet nem folyatni, a villanyt nem égve hagyni feleslegesen. Hiszen a legjobban úgy tudunk spórolni az energiával, ha odafigyelünk arra, amit fogyasztunk. Izzók esetében leginkább ledes égőket használjunk: jelenleg ez a legtakarékosabb világítási eszköz.
A téli fűtésszezonban ne csavarjuk fel annyira a fűtést, hogy pólóban tudjunk mászkálni, hiszen teljesen felesleges túlfűteni egy lakást, és könnyebben meg is fázunk. Egy pulóver is csodákra képes, hogy ne fázzunk, illetve a hűvös helyen való dolgozáskor az időről időre való felállás, megmozdulás, a sport, de még a házimunka is segít, hogy könnyebben kibírjuk a kevésbé fűtött helységben.
Ami az elektronikai eszközöket illeti: húzzuk ki vagy áramtalanítsuk azokat, amiket éppen nem használunk, hiszen akkor is fogyasztanak, ha csak be vannak dugva a konnektorba. Ezzel egyúttal a zajszennyezést is csökkenteni tudjuk, hiszen nem zúgnak feleslegesen a bedugott gépek.
Az energiacímkék is segítségünkre lehetnek: ezek a termékeken lévő tájékoztató cédulák információt nyújtanak arról, hogy az adott eszköz milyen átlagos energiafogyasztású, és mennyire hatékony.
A mai világban persze ritka az, amikor meg tudjuk úszni elektronikus berendezések nélkül, de nem is ez a cél. Érdemes azonban néha szándékosan elektronikus kütyük nélküli napot tartani, és lecsatlakozni a világhálóról, és a körülöttünk lévő világgal, emberekkel, természettel, kultúrával: a való élettel foglalkozni.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szövegíró, irodalmár és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?