Tartalom
Az élelmiszerbank a világban egyidejűleg jelen lévő ételpazarlást és éhezést próbálja összekötni: hogy az egyik a másikra megoldást tudjon nyújtani. Csak Magyarországon is több millió tonna élelmiszerfelesleg keletkezik: lejárnak, mielőtt megvennék őket. Másrészről a világ egészén globális élelmiszerválság van, Magyarországot is beleértve, sok területen éheznek az emberek, felnőttek és gyermekek egyaránt. Hogy mindezzel mit lehet kezdeni: az Élelmiszerbank megoldás lehet.
Mi az az élelmiszerbank?
Az élelmiszerbank egy nonprofit szervezet, amely azzal küzd az éhínség és az élelmiszerpazarlás ellen, hogy a lejárt, nem eladható, esetleg szépséghibás, de még teljes mértékben fogyasztható minőségű ételeket összegyűjti, és olyan szervezetekhez juttatja el, akik szétosztják a rászorulók között. Mindezzel a szegénység, az éhezés és az alultápláltság ellen ugyanúgy küzdenek, mint a fölösleges ételkidobás ellen.
A világ első élelmiszerbankja 1967-ban nyílt az arizonai Phoenixben. Azóta az egész világon elterjedt az élelmiszerbankok intézménye. Az Európai Élelmiszerbankok Szövetségében 21 országban összesen 247 szervezet van jelen. A Magyar Élelmiszerbank Egyesület 2005-ben Budapesten jött létre, majd vidéken is jelen lett. Ma már az Európai Élelmiszerbankok Szövetségének teljes jogú tagja.
Az élelmiszerbankok az ételpazarlás és az éhínség, illetve az egyenlőtlen elosztás mellett még egy dologra hívják fel a figyelmünket a puszta létükkel: Hogy a rendszer alapjaiban rosszul van összerakva. Rengeteg, a környezetre, az állatokra és az emberre káros vegyszerrel termelnek ételt, kizsákmányolva a földet és az élővilágot, ennek egy része pedig hulladékként végzi, ami szintén nem kevés gondot okoz később. Ezt a rendszert azonban csak felelős, közös döntésekkel és szemléletváltással – és egyéni tettekkel – lehet csak megváltoztatni.
Hol vannak a világban élelmiszerbankok?
Amerikában a mai napig számos élelmiszerbank működik. Európában az Egyesült Királyságban, Németországban és Franciaországban van a legtöbb élelmiszerbank, de rajtuk kívül is még 19 másik ország tartozik az Európai Élelmiszerbankok Szövetségébe, köztük Magyarország.
Ázsiában India, Hong Kong és Japán a legtöbb élelmiszerbankkal rendelkező ország, de Nepál, Dél-Korea és Tajvan is segíti ilyen formában az éhezőket. Afrikában, Ausztráliában és Dél-Amerikában is léteznek élelmiszerbankok és azok ernyőszervezetei.
Mi a célja a Magyar Élelmiszerbank Egyesületnek?
Az élelmiszerbankok legfőbb kettős célja az éltelek pazarlásának és az éhínségnek a csökkentése. Az, hogy a magyar áruházak még használható és fogyasztható élelmiszerfeleslegét begyűjtsék, és az a megfelelő helyre kerüljön. Az élelmiszerbankok az utcai gyűjtődobozokkal ellentétben nem egyéneknek adják az élelmiszert, hanem olyan – általában szintén non-profit – szervezeteknek, amelyeknek célja az éhezés felszámolása, és amelyek pontosan tudják, hogy melyik tájegységen illetve településen mennyi és milyen típusú élelmiszerre van szükségük.
Célja még emellett, hogy az el nem fogyasztott élelmiszer megsemmisítése ne történjen meg, ezáltal ne károsítsa tovább a föld ökoszisztémáját. Ilyen tekintetben tehát az élelmiszerbank nemcsak segélyszervezet, de egyúttal zöld szervezet is.
Az élelmiszerbanknak hatékony beszerzési stratégiákat szükséges kidolgoznia annak érdekében, hogy minél több élelmiszert tudjanak eljuttatni a rászorulókhoz. Ez magában foglalhatja a helyi mezőgazdasági termelőkkel való együttműködést, a lejárt szavatosságú élelmiszerek biztonságos újraosztását, és az élelmiszeripari vállalatokkal, áruházláncokkal való partnerségeket. Ezen kívül olyan programokat is indíthatnak, amelyek segítik a rászorulókat az élelmiszerek helyes tárolásában és felhasználásában. Ezáltal a rászorulók megtanulnak az eddiginél jobban gazdálkodni az elosztott élelmiszerekkel. Bár tapasztalatok szerint a mélyszegénységben élőknek több generációra van szükségük ahhoz, hogy kitörjenek a tanult tehetetlenségből, az élelmiszerbankok a mindennapi betevő szintjén tudják segíteni ezt a folyamatot.
Az élelmiszerbankok mellett a Munch applikáció is az ételpazarlás ellen küzd, és itt is lehet adományozni, ha valaki – ahogy logikus – összekötő lenne a pazarlás és a szükség között.
Hogyan működik a Magyar Élelmiszerbank Egyesület?
A Magyar Élelmiszerbank Egyesületben az étel útja világosan követhető. A gyártóktól és a forgalmazóktól beszerzik az adományként felajánlott, fölöslegessé vált, megesemmisítés előtt álló, de még fogyasztható élelmiszert. Karácsony előtt az üzletek külön élelmiszergyűjtést is szoktak rendezni: a vásárlók adományba tudnak vásárolni ételt. Innen az adomány az élelmiszerbank raktáraiba, elosztó központjaiba érkezik. Ezután karitatív szervezetekhez juttatják a felajánlott élelmiszert, akik pedig kiosztják azt a nélkülözők között.
Jelenleg az Egyesület több mint 550 karitatív szervezettel működik együtt, elsősorban az Aldi, az Auchan, a Metro és a Tesco áruházláncokkal, de folyamatosan vonnak be más áruházláncokat is: országszerte közel 400 üzletből mentik ki nap mint nap a felesleget.
A közeli lejáratú, gyorsan romló élelmiszereket a lehető leggyorsabban juttatják el a szükséget szenvedőkhöz. Hogy ez minél gördülékenyebben menjen, az áruházi mentés során a közelben működő partnerszervezetek közvetlenül juttatják el az emberekhez az élelmiszert, az élelmiszerbank ebben az esetben közvetítő szerepben van.
Az áruházi élelmiszermentés során sok jó minőségű ételt sikerül megmenteni, ami kiszámítható táplálékforrás lehet számos reménytelen helyzetben levő nélkülözőnek.
A gyártóktól sokszor esztétikai hibás adományokat kapnak, amelyeket nem lehet kereskedelmi forgalomba hozni, ezért megsemmisítés várna rájuk. Ezeket adják adományba az egyesületnek.
Önkéntesek és támogatók bevonása
Az élelmiszerbankok gyakran nagy mértékben támaszkodnak önkéntesekre és támogatókra. Az önkéntesek segítenek az élelmiszerek gyűjtésében, kiválasztásában, csomagolásában, a raktározásban és alkalmasint a kiosztásában is. Az önkéntesek azok, akik megállapítják egy termékről, hogy forgalomba már nem hozható, de még fogyasztható, de ők azok is, akik a kiosztás adminisztrációját ellenőrzik.
A támogatók pedig pénzügyi adományokkal, élelmiszerekkel vagy egyéb módokon, például az élelmiszerbank megismertetésében segítenek.
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület több mint 250.000 rászorulót lát el minden egyes nap. Miközben figyelnek az élelmiszer minőségére, az arányosságra és a rászorulók életkörülményeire is figyelmet fordítanak. Minden kiosztást komoly adminisztráció előz meg és követ.
Mivel nonprofit egyesület, ezért nekik is szükségük van a szervezési működéshez szükséges pénzre: benzinre, sofőrre, az egyesületnél dolgozó 13 ember fizetésére: ezért is van szükségük támogatókra.
Hogyan léphetünk kapcsolatba a Magyar Élelmiszerbank Egyesülettel?
Több úton is kapcsolatban léphetünk az Egyesülettel, attól függően, hogy milyen módon tudunk segíteni. A Magyar Élelmiszerbank Egyesület honlapján található egy térkép, amely az országban jelen lévő összes partnercéget megmutatja. Őket egyenként is meg lehet keresni, vagy a honlapon lévő Hogyan segíthet? – fülön lévő információk alapján is el lehet indulni.
Segíteni pénzadománnyal, élelmiszer-adománnyal, híradással, támogatók szerzésével és önkénteskedéssel egyaránt lehetséges. A cél az, hogy minél kevesebb élelmiszer végezze a szeméttelepen, és minél több rászoruló juthasson ételhez, melyhez máshogyan – körülményeinél fogva – az adott pillanatban nem tudna hozzájutni. 1000 forint adományból az Egyesület harmincszor annyi értékű élelmiszert tud adományozni az élelmiszerbankon keresztül. Adományozni lehet utalással, telefonálással, a Díjneten vagy a Foodora-n keresztül.
Stenszky Cecília I költő, irodalmár, mesemondó és pedagógus; a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója.
Vélemény, hozzászólás?