Tartalom
- 1 Használt autógumi leadás: miért számít veszélyes hulladéknak a gumiabroncs?
- 2 Miért tilos a kommunális hulladékba, konténerbe dobni a használt autógumit?
- 3 Miért tilos elégetni vagy a természetbe kihelyezni a használt autógumit?
- 4 Mikortól érdemes megszabadulni a használt autógumitól?
- 5 Használt autógumi leadás: hol lehet leadni?
- 6 Használt autógumi leadás: mennyibe kerül?
- 7 Mi történik a leadott használt autógumival?
Használt autógumi-leadás: bizony, autótulajdonosként időnként erre is gondolni kell. Akár négy évszakos kerekeket, akár téli és nyári gumit használunk, az autógumi kopik, így egy ponton le kell cserélni. Ahogy a futófelület kopik, úgy a gumi profilmélysége is: minimum 4 mm profilmélység szükséges, de 1,6 mm-nél kisebbnél már feltétlenül szükség van új gumikra. Azonban a régivel is szükséges valamit kezdeni – viszont veszélyes hulladéknak számítanak.
Használt autógumi leadás: miért számít veszélyes hulladéknak a gumiabroncs?
Az autógumi veszélyes hulladéknak számít, mert a gyártásakor olyan anyagokat tesznek bele, amelyek tartósságot és kopásállóságot adnak neki. A felület maga természetes gumiból készül – ezt a kaucsukfából nyerik – , ám fémszálak hálózzák keresztül: ezek adják neki a tartást. Az egészen pontos összetevőket a gyártók a Coca-colához hasonlóan nagy titokban tartják. Azt azonban lehet tudni, hogy a gumin és a fémen (pl. acél, poliamid és viszkóz) kívül még számtalan más olyan alapanyagot tartalmaznak a gumiabroncsok, amelyek veszélyes hulladékká teszik. Kormot és szilikátot (szilícium-dioxidot) mindenképp tartalmaznak töltőanyagként, ezen kívül kovasavat, mely főleg a téli gumikban van magas arányban, szintén töltőanyagként. Mindemellett a gumikban vannak még égésgátló anyagok, lágyítóként olajok (kőolaj és növényi olaj) és gyanták, aztán ragadásgátlók és tapadásfokozó anyagok.
A keveréket, amelyből az autógumi abroncsa készül, nem ragasztják, hanem vulkanizálják: ennek köszönhető, hogy a tömérdekféle összetevőből álló anyag összeáll egy egységes gumiabronccsá. Ez azt jelenti, hogy kémiai módszerrel változtatják meg az összetevők sokaságát egységes anyaggá: a kaucsuk láncmolekulái között keresztkötések jönnek létre.
Miért tilos a kommunális hulladékba, konténerbe dobni a használt autógumit?
Ahogy a fenti felsorolásból láthatjuk, az autógumiban számtalan olyan alapanyag van, amely egyenként is károsíthatja a környezetet. A kommunális hulladék egy jó részét azonban elégetik, a vulkanizált autógumi égetése azonban nagyon káros anyagokat bocsát ki a légkörbe. A hulladékgazdálkodásról itt írtunk bővebben.
Miért tilos elégetni vagy a természetbe kihelyezni a használt autógumit?
A gumiabroncs égetése során számos káros anyag kerül a levegőbe, amelyet, higgyük el, sem városban, sem vidéken nem szeretnénk belélegezni. A természetbe kitett autógumi felelőtlen dolog, hiszen azt a területet elveszi az ott élő növényektől, állatoktól, elcsúfítja a természetes élőhelyeket, és gyakorlatilag nem bomlik le soha, a vulkanizálásnak köszönhetően.
Mikortól érdemes megszabadulni a használt autógumitól?
Az autógumi éves cseréje során érdemes megbizonyosodni, hogy a profilmélység megfelelő-e még. Amennyiben 4 mm alá csökken a profilmélység, de leges-legkésőbb 1,6 mm-nél már mindenképpen le kell cserélni a gumikészletet. Amikor a fékezés már nem megy olyan jól, azt szoktuk érezni. Ilyenkor külön is érdemes megvizsgálni, illetve cserélni a gumit. És természetesen ha a használt gumi már nagyon foglalja a helyet a garázsban vagy a kamrában, akkor is nyugodtan megszabadulhatunk tőle. Az esetek nagy részében ahol új gumit veszünk, ott le is lehet adni a régit. Ha külön visszük, sok esetben akkor is átveszik minimális összegért, vagy a hulladékudvarban ingyenesen le tudjuk adni.
Használt autógumi leadás: hol lehet leadni?
Az egyik legegyszerűbb módszer a lakóhelyünkhöz legközelebb eső hulladékudvart megkeresni, és előzetesen tájékozódni, hogy mikor vannak nyitva, és milyen feltételekkel veszik át a gumit. Általában csak egy személyigazolványra vagy lakcímkártyára van szükségünk, és le is adhatjuk a használt gumit. De bármilyen gumicserélő helyen, gumiudvarban is leadhatjuk a használt gumikat, ez esetben előfordulhat, hogy kérnek érte némi pénzt.
Használt autógumi leadás: mennyibe kerül?
A 274/2023. (VI. 29.) Kormányrendelet alapján a gumiabroncsokat ingyenesen le lehet adni abban a hulladékudvarban, amely a lakóhelyünkhöz a legközelebb esik, és szükséges hozzá lakcímkártya és személyazonosító okmány, hogy meggyőződjenek arról, hogy a hulladékelszállítási díjat megfizeti az, aki szeretné leadni a használt autógumit.
Ha gumiudvarba visszük a gumit, anélkül, hogy újat vennénk, előfordulhat, hogy néhány ezer forintot elkérnek – ami olyan szempontból érthető, hogy nekik is el kell szállítaniuk a gumifeldolgozó üzembe, ahol újrahasznosítják az autógumit.
Mi történik a leadott használt autógumival?
A leadott autógumit elviszik újra felhasználni. Itt külön szedik a fémszálakat, amelyeket beolvasztanak, és fémként újrahasználnak. A gumit ledarálják, így a gumidarálékot sokféleképpen fel tudják használni. Elsősorban útépítési alapanyagként, de futópályákba, sportpályákba sőt, cipőkbe is bele tudják dolgozni a gumit. Az építőiparban, a vegyiparban és zajcsökkentő falakban is fel tudják használni a gumiőrletet. Pirolízis (kémiai lebontás oxigénszegény környezetben, hevítéssel) vagy újrafutózás is az ismételt felhasználás egyik módja. Ez utóbbi során gyakorlatilag felújítják a gumiabroncsot, hogy ismét használható legyen: az abroncs kopott futófelületét cserélik csak le. Az újrafutózott gumiabroncs minősége megegyezik az új gumiabroncséval.
Egyedi újrafelhasználásuk is lehetséges, bár már nem divat, és – valljuk be – nem is annyira esztétikus látvány a színesre festett gumiabroncsból készült virágtartó láda, homokozó vagy játszótéri elemek. A szemléletformáló hatását azonban nem érdemes elbagatellizálni, mert pusztán az, hogy valaki időt, energiát szánt rá, hogy valami kreatívat alkosson egy olyan tárgyból, amely már az eredeti rendeltetését nem tudja betölteni, inspiráló lehet nemcsak kreatív szempontból. De abból a szempontból is elgondolkodtathat, hogy személyes felelősségünk kezdeni valamit a nálunk lévő tárgyakkal, amelyek esetleg károsíthatják a környezetünket, és amelyeket elhasználtunk. Nem az erdő szélére valók.
Stenszky Cecília I költő, irodalmár, mesemondó és pedagógus; a természetközeli élet, a tánc, a vadon és a könyvek rajongója.
Vélemény, hozzászólás?