Tartalom
- 0.1 Mi a hulladékudvar?
- 0.2 Mi egy hulladékudvar célja?
- 0.3 Ki és milyen feltételek mellett adhat le hulladékot?
- 0.4 Zöldhulladék lerakása Budapesten
- 0.5 Milyen hulladékokat lehet lerakni a hulladékudvarokban?
- 0.6 Milyen hulladékudvarok vannak Budapesten?
- 1 2023. júliusától napi és éves mennyiségi korlátozással érintett hulladékok
- 2 Lakosság által közvetlenül használható szeméttelep Budapest közelében
- 3 Gyakran Ismételt Kérdések
Cikkünk első változata 2020. szeptemberében készült, amit később aktualizáltunk. A hulladékudvarok listája 2024. évi állapotot tükrözi, valamint cikkünk végén új bekezdésben mutatjuk be a 2023. évben életbe lépett változásokat a napi és éves korlátozással érintett hulladékokról. Cikkünk eredeti írásának időpontjában zöldhulladék leadására nem volt mód, ez azóta változott, így a 2024. évi állapotnak megfelelő információkkal kiegészítettük írásunkat.
Hány hulladékudvar van a fővárosban és hol? Mit, hogyan és ki adhat le egy hulladékudvarban? Körkép és a legfontosabb hulladékos tudnivalók.
Mi a hulladékudvar?
A hulladékudvar (hivatalos nevén “hulladékgyűjtő udvar”) a jogszabály szerint
- meghatározott hulladékok átvételére és elszállításig történő tárolására szolgáló,
- közszolgáltató által üzemeltetett,
- felügyelettel biztosított
telephely.
Kicsit bővebben:
“Meghatározott hulladékok”: A hulladékudvarokban leadható hulladékok típusát a 246/2014. kormányrendelet 1. sz. melléklete határozza meg. Felsorolásukat ld. alább!
“…elszállításáig történő tárolására szolgáló”: A hulladékudvarok csak gyűjtik és tárolják a hulladékot, nem foglalkoznak sem ártalmatlanításukkal, sem hasznosításukkal. Budapesten a használt, de még használható állapotban lévő tárgyakat Szemléletformáló és Újrahasználati Központok fogadják, ezek azonban nem hulladékudvarok.
“…közszolgáltató által üzemeltetett”: A hulladékok összegyűjtése és kezelése önkormányzati (köz-)feladat. A hulladékudvarokat az önkormányzatok, illetve a velük szerződésben álló közszolgáltató cégek üzemeltetik. Budapesten ezt a feladatot a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt. (FKF) végzi.
“…felügyelettel biztosított”: A hulladékudvarok üzemeltetése engedélyhez kötött, létesítésüket és működtetésüket a 246/2014. (IX. 29.) Kormányrendeletben és ennek mellékleteiben meghatározott feltételeknek szabályozzák. A hulladékudvarokat szakképzett személyzet működteti, a hulladékok tárolása elkülönített módon történik, az átvett hulladékokról nyilvántartás készül.
A közszolgáltatók mellett magáncégek is foglalkoznak hulladékkezeléssel. A háztartási hulladékkal a kukába nem dobható, a háztól nem elvitt, a hulladékgyűjtő szigeteken nem elhelyezhető és épp a hulladékudvarokban sem fogadott hulladékokkal ilyeneket is kereshetünk. Ezek azonban nem felelnek meg a jogszabályi meghatározásnak, nem szó szerinti hulladékudvarok.
Mi egy hulladékudvar célja?
Az Országos Hulladékgazdálkodási Terv szerint a hulladékudvar elsődleges célja a háztartásokban képződő, részben bizonyos típusú veszélyes hulladék átvétele és tárolása azok hasznosításra vagy ártalmatlanításra történő elszállításáig.
Kicsit tágabb összefüggésrendszerben: a hulladékudvarok célja az anyagában hasznosítható, valamint a környezetre és emberi egészségre veszélyes anyagok szabályozott és biztonságos összegyűjtése. Ez egyszerre szolgálja a természeti erőforrások kímélését, a hatékony gazdálkodást és a további környezetszennyezés megelőzését.
Két példát kiragadva:
- Az alumínium italosdobozok előállításakor az újrahasznosított alapanyag használatával a gyártási energiaszükséglet 95%-kal alacsonyabb – egyetlen aludoboz újrahasznosításával egy laptop 3 órás működéséhez szükséges energia takarítható meg.
- Az építési hulladékok nem bomlanak le, csupán aprózódnak. A belőlük keletkező por, részecskék a természetes vizekbe bemosódnak, a szél nagy területeken hordja szét őket. Az építési hulladék gyakran tartalmaz olyan veszélyes anyagokat, mint a rákkeltő azbeszt. Az aszbesztet tartalmazó hulladék kezelése különösen nagy körültekintést igényel, ezért az nem kerülhet akárhova.
Ki és milyen feltételek mellett adhat le hulladékot?
A hulladékok hulladékudvarban történő leadása magánszemélyeknek ingyenes, cégektől azonban kérhető díj. A gyakorlatban a díjmentességet feltételekhez kötik, így a fővárosi hulladékudvarok esetében az csak
- budapesti lakcímmel és
- az ugyanazon címre szóló hulladékdíj fizetést igazoló dokumentummal (csekkszelvény, átutalási igazolás, közös képviselői igazolás) rendelkező
- magánszemélyekre,
valamint csak
- lakossági eredetű,
- “átlagos normál” életvitel kapcsán keletkező,
- illetve egyes hulladékok esetén előre megszabott mennyiségű
hulladékra vonatkozik.
Gazdasági társaságok, nem budapesti lakosok, a hulladékdíj megfizetését igazolni nem tudó budapestiek csak térítés ellenében adhatnak le hulladékot, és szintén fizetni kell a nagyobb mennyiségű hulladék leadásáért is.
Az FKF hulladékudvaraiban fogadott hulladékokról, az átvételi mennyiségekről és az esetleges díjakról a hulladékudvarok használati szabályzata nyújt részletes tájékoztatást.
További általános feltétel/tudnivaló, hogy csak szennyeződésektől mentes és szétválogatott hulladék adható le, egyes hulladékudvarokban és hulladékfajták esetén pedig időpontfoglalás is szükséges.
De mindez csak “főszabály” – az aktuális korlátozások, tudnivalók miatt mindig tájékozódjunk előzetesen az FKF weboldalán, ügyfélszolgálatán vagy épp közvetlenül a kiszemelt hulladékudvarnál.
Cikkünk írása idején Budapesten zöldhulladék sehol sem adható le; a hulladékudvarok csak magánszemélyeket fogadnak, cégeket nem; a vírushelyzet miatt pedig további szabályok is bevezetésre kerültek.
Zöldhulladék lerakása Budapesten
A budapesti kertekben képződő zöldhulladékot tavasztól őszig az FKF által árusított kerti zöldhulladékgyűjtő-zsákokba kell helyezni, amiket rendszeresen elszállítanak. A gyűjtés csak kertes házas övezetekben működik. A zsákokat a hulladékudvarok árusítják, de azokat nem veszik át. A rendszerről többet az FKF oldalán olvashatunk. Meghatározott napokon nem zsákos zöldhulladékot is átvesznek kijelölt hulladékudvarok. Fontos, hogy ebben az esetben is csak naponta maximum 100 kg-ot és évente legfeljebb 600 kg-ot.
Ha tiszta – vegyszermentes, más hulladékkal nem kevert – zöldhulladékunkat a fenti rendszeren kívül szeretnénk leadni, azt csak térítés ellenében tudjuk megtenni a Főkert Komposzttelepén.
Milyen hulladékokat lehet lerakni a hulladékudvarokban?
Általánosságban leadható szinte minden szelektíven gyűjthető háztartási és háztartási jellegű hulladék, így
- műanyag- és fémhulladékok,
- csomagolási hulladékok,
- elektromos és elektronikai hulladékok,
- veszélyes hulladékok;
- gépjárművekkel kapcsolatos hulladékok,
- építési és bontási hulladékok,
- egyéb települési hulladékok.
Elméletileg lehetséges egyes mezőgazdasági és kisipari eredetű (pl. élelmiszer-előállítással, fa- és fémfeldolgozással, nyomdászattal, fényképészettel kapcsolatos) hulladékok leadása is. Ezek azonban már nem feltétlenül számítanak “átlagos normál” életvitel mellett keletkező hulladékoknak, leadásukkor számolni kell az esetleges költségekkel.
Fontos tudni azonban, hogy a jogszabály csak egyes hulladékok esetében kötelezi a hulladékudvarokat az átvételre. Ráadásul, még ezeket is csak az engedélyükben meghatározott gyűjtési kapacitás erejéig fogadhatják. Így ha akadozik a hulladékgazdálkodási rendszer, előfordulhat, hogy bizonyos hulladékfajtákat átmenetileg nem tudnak fogadni. A közelmúltban például ilyen anomáliák miatt nem lehetett egy ideig sehol sem leadni a hungarocellt.
Alapvetően olyan hulladékokat érdemes hulladékudvarba szállítani, amit a házhoz menő rendszerben nem szállítanak el, és amit a gyűjtőszigeteken sem adhatunk le.
A hulladékfajták egy része nem, más részük viszont – különösen a veszélyes hulladékok – különleges kezelést igényelnek. Alapvetően ez határozza meg, hol lehet őket leadni:
- minden hulladékudvar fogadja az egyszerűbb csomagolási hulladékokat és a leggyakoribb veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladékokat;
- csak néhány hulladékudvarban adható le a kerti, az építési és bontási, további néhány veszélyes hulladék.
A veszélyességük, tárolási igényük vagy korlátozottabb feldolgozó piaccal rendelkező hulladéktípusok mennyiségi korlátozás alá esnek. Ilyenek a festékek, ragasztók, lakkok, a használt motorolajok, a sütőolaj és -zsír, valamint mindezek göngyölegei (azaz dobozai, palackjai). Ide tartoznak a csomagolásra szánt hungarocell darabok, az elhasznált autó gumiabroncsok, az építési-bontási törmelék, a biológiailag lebomló kerti hulladékok (avar, fű, kisebb ágak), a nagydarabos lomhulladék is.
De nézzük meg egy kicsit közelebbről is, mit, hol és hogyan lehet leadni Budapesten!
Minden hulladékudvarban leadható csomagolási hulladékok:
- papír és hullámkarton (újságok, füzetek, könyvek, hullámpapír, csomagolópapír, papír- és kartondobozok);
- italos karton (tejes és gyümölcsleves italos dobozok);
- műanyag (PET, PP és HDPE, LDPE/PEBD) palackok,flakonok és lecsavart kupakjaik, dobozok,szatyrok és fóliák;
- hungarocell: habosított polisztirol (EPS) csomagolások (mennyiségi korlátozás: napi 3, éves 42 kg);
- színes és fehér üveg (italos palackok, befőttes és parfümös üvegek);
- fémdobozok (üdítős- és sörös dobozok, konzervdobozok).
Fontos tudnivalók:
- A leadott csomagolási hulladéknak tisztának, szennyeződéstől mentesnek kell lennie. Tehát, nem adhatunk le például pizzásdobozt akkor, ha ételmaradékos vagy zsíros, a műanyag- és fém dobozokat, tálcákat pedig el kell öblíteni (elég szürkevízzel, a mosogatás végére hagyva őket).
- Az étolajos és veszélyes anyaggal szennyezett flakonok, csomagolások speciális kezelési igényű hulladéknak számítanak (ld. alább), tisztítás nélkül leadhatók!
- A hulladékokat nem adhatjuk le ömlesztve. Érdemes őket külön-külön előre bezsákolni, össze kötözni.
- A műanyagfajták felismeréséhez tájékozódást adhat a termékeken lévő jelölés:
Minden hulladékudvarban leadható veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladékok:
- elektromos hulladékok (pl. mosógép, hűtőszekrény, hajszárító, fűnyíró);
- elektronikai hulladékok (pl. számítógép, nyomtató, monitor, mobiltelefon, fényképezőgép);
- fénycsövek és világítótestek (technológiától függetlenül: hagyományos, kompakt, LED);
- szárazelemek és hordozható kis akkumulátorok;
- gépjármű indító akkumulátorok;
- használt sütőzsiradék és göngyölege (jól lezártan, mennyiségi korlátozás: napi 3, éves 18 kg);
- fáradt motorolaj és göngyölege (jól lezártan, mennyiségi korlátozás: napi 15, éves 90 kg);
- napelemek (mennyiségi korlátozás: max. 2-3 tábla).
Csak bizonyos hulladékudvarokban leadható veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladékok:
- kerti zöldhulladék (a FKF által forgalmazott gyűjtőzsákban bezsákolva – vigyázat, mennyiségi korlátozás!);
- veszélyes anyagot nem tartalmazó építési-bontási törmelék, sitt (bezsákolva – mennyiségi korlátozás: napi 150, éves 500 kg)
- festékek, lakkok és göngyölegeik (jól lezártan, mennyiségi korlátozás: napi 30, éves 1800 kg)
- olajszűrő (becsomagolva);
- növényvédő szer, fagyálló folyadék, mosó és tisztítószerek, fékfolyadék (jól lezártan);
- lom, nagydarabos hulladék (roggyant bútorok, berendezési tárgyak – mennyiségi korlátozás: napi 150, éves 2000 kg);
- autógumi (vigyázat, csak személygépkocsi; súlykorlát: maximum 150 kg/év, illetve maximum naponta 4 db vagy 50 kg).
Milyen hulladékudvarok vannak Budapesten?
Az FKF Budapesten 17 hulladékudvart működtet (ebből cikkünk írása idején 15 üzemelt):
III. kerület
1037 Budapest, Testvérhegyi út 10/a. (Kékfestő utcáról nyílik!) Telefon: +36 30 567 4355 Nyitvatartás: H-P 10.00-17.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-13.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30) Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék
IV. kerület
1044 Budapest, Ugró Gyula sor 1-3. (bejárat az Erdősor út felől!) Telefon: +36 30 567 4341 Nyitvatartás: H-P 10.00-17.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-13.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30) Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék
1045 Budapest, Zichy Mihály u. 14. (az Istvántelki út sarkánál) Telefon: +36 30 567 4334 Nyitvatartás: H-P 10.00-17.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-13.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30) Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék
VIII. kerület
1089 Budapest, Sárkány u. 5.
Telefon: +36 30 567 4513
Nyitvatartás: H-P 10.00-17.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-13.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30)
Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék
IX. kerület
1097 Budapest, Ecseri út 9.
Telefon: +36 30 567 4517
Nyitvatartás: H-P 10.00-17.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-13.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30)
Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék
X. kerület
1106 Budapest, Fehér köz 2.
Telefon: +36 30 581 7254
Nyitvatartás: H-P 10.00-17.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-13.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30)
Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék
XI. kerület
Budapest, Bánk bán u. 8-10.
Telefon: +36 30 567 4380
Nyitvatartás: H-P 10.00-17.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-13.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30)
Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék
XIII. kerület
1131 Budapest, Tatai út 96.
Telefon: +36 30 567 4377
Nyitvatartás: H-P 10.00-17.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-13.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30)
Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék
XIV. kerület
1144 Budapest, Füredi út 74.
Telefon: +36 30 567 4342
Nyitvatartás: H-P 10.00-17.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-13.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30)
Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék
XV. kerület
1151 Budapest, Károlyi Sándor út 166.
Telefon: +36 30 990 6746
Nyitvatartás: H-P 8.00-19.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-16.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30)
Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék, gumiabroncs + időpont foglalás esetén: sitt, festékhulladék és göngyölege, lom
1157 Budapest, Zsókavár u. 67.
Telefon: +36 30 567 4516
Nyitvatartás: H-P 10.00-17.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-13.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30)
Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék
XVI. kerület
1161 Budapest, Csömöri út 2-4.
Telefon: +36 30 567 4361
Nyitvatartás: H-P 10.00-17.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-13.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30)
Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék valamint fa, lapra szerelt bútor hulladék, festék, gumiabroncs, fékfolyadék
XVII. kerület
1173 Budapest, Gyökér köz 4.
Telefon: +36 30 567 4319
Nyitvatartás: H-P 10.00-17.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-13.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30)
Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék
XVIII. kerület
1184 Budapest, Jegenye fasor 15/b.
Telefon: +36 30 481 1129
Nyitvatartás: H-P 10.00-17.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-13.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30)
Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék, sitt
1186 Budapest, Besence u. 1/a.
Telefon: +36 30 235 0042
Nyitvatartás: H-P 8.00-19.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-16.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30)
Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék + időpont foglalás esetén: sitt, festékhulladék és göngyölege, lom
1186 Budapest, Ipacsfa utca 14.
Telefon:
Nyitvatartás: H-P 08.00-19.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-16.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30)
Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék + időpont foglalás esetén: fa bútor hulladék, lom, sitt, festék, növényvédő szer, gumiabroncs, fékfolyadék, veszélyes tisztítószerek
XXI. kerület
1211 Budapest, Mansfeld Péter u. 86.
Telefon: +36 30 567 4329
Nyitvatartás: H-P 10.00-17.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-13.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30)
Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék
XXII. kerület
1225 Budapest, Nagytétényi út 335.
Telefon: +36 30 414 2007
Nyitvatartás: H-P 8.00-19.30 (ebédszünet: 13.00-13.30), Szo: 8.00-16.30 (ebédszünet: 12.00- 12.30)
Leadható: minden hulladékudvarban leadható csomagolási és veszélyes, ill. speciális kezelést igénylő hulladék, gumiabroncs + időpont foglalás esetén: sitt, festékhulladék és göngyölege, lom
Fontos: sem a hulladékudvarok, sem kapacitásaik, de aktuális nyitvatartási idejük sem állandó. Ezért mindig érdemes aktuálisan tájékozódni az FKF honlapján és ügyfélszolgálatán, de még inkább annál a hulladékudvarnál, amelyet fel szeretnénk keresni. Utóbbi esetben közvetlenül kérdezhetünk rá, tudják-e hulladékainkat fogadni; ha szükséges, időpontot is foglalhatunk; információt szerezhetünk minden további aktuális tudnivalókról.
2023. júliusától napi és éves mennyiségi korlátozással érintett hulladékok
A lakossági ügyfelek bizonyos hulladékokat 2023. júliusától csak a mennyiségi korlátozásoknak megfelelően adhatnak le ingyenesen. A korlátozással érintett hulladékok listája:
- Fagyálló: 20 kg/nap; 60 kg/év
- Fáradt olaj: 50 kg/nap
- Fékfolyadék: 5 kg/nap; 10 kg/év
- Festékek, lakkok, ragasztók – oldószerbázisúak: 10 kg/nap; 20 kg/év
- Festékek, lakkok, ragasztók – vízbázisúak: 20 kg/nap; 50 kg/év
- Hajtógázos palackok: 5 kg/nap, 10 kg/év
- Hungarocell, habosított polisztirol: 0,2 m3/nap
- Gumiabroncs: 4 db/nap; 16 db/év
- Kiürült festékes dobozok és olajos flakonok: 10kg/nap; 50 kg/év
- Lom: 150 kg/nap; 600 kg/év
- Növényvédő szerek: 5 kg/nap; 10 kg/év
- Mosószerek: 2 kg/nap; 10 kg/év
- Nyomtatópatron, tonner: 2 db/nap; 10 db/év
- Olajszűrő: 2 db/nap, 4 db/év
- Sitt: 150 kg/nap; 1000 kg/év
Lakosság által közvetlenül használható szeméttelep Budapest közelében
Számtalan okból előfordulhat, hogy egy-egy alkalommal a hagyományos kereteket meghaladó háztartási hulladékunk keletkezik. Ilyen esetekben a lakosság által is közvetlenül használható szemétlerakó Budapest közelében a Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő Központ. A hulladékok leadása díjköteles.
Gyakran Ismételt Kérdések
Az üzemelő hulladékudvarok száma nem állandó. A cikk írásának idején az FKF Budapesten 17 hulladékudvart üzemeltetett, de ebből csak 15 működött ténylegesen. A számukról érdemes a cégnél tájékozódni!
Szinte minden, a háztartásokban keletkező, szelektíven gyűjthető csomagolási, veszélyes és különleges kezelésű hulladék leadható. Néhány hulladéktípus esetén azonban csak megadott mennyiségi korlátokon belül.
A hulladékudvarok elsősorban fővárosi lakosok számára elérhetőek. Amennyiben a hulladékudvarok kapacitása engedi és nincsenek külön korlátozások életbe léptetve, nem budapesti lakosok, valamint cégek és intézmények elméletileg a kapacitás erejéig, díjazás ellenében adhatnak le hulladékot.
Horváth Gergő | Fenntarthatósági és kommunikációs szakember. Főként a kultúra, fenntarthatóság és kommunikáció elméleti és gyakorlati kérdései, összefüggései foglalkoztatják, de magánéletében is szenvedélyesen keresi a fenntartható életmód és a közösségi megoldások lehetőségeit.
Vélemény, hozzászólás?