Tartalom
- 1 Lejárt gyógyszer: mi számít annak?
- 2 Meddig használható fel a lejárt gyógyszer?
- 3 Milyen esetben nem javasolt a lejárt gyógyszereket beszedni?
- 4 Miért számít a lejárt gyógyszer veszélyes hulladéknak?
- 5 Miért nem szabad a kommunális szemétbe dobni a lejárt gyógyszereket?
- 6 Hol adhatjuk le a lejárt gyógyszert?
Sokan nyugodt szívvel bevesznek egy gyógyszert akkor is, ha annak a szavatossági ideje már régen lejárt. Pedig a lejárt szavatossági idejű gyógyszer nem csak egyszerűen kevésbé hat, hanem méreg is lehet szervezet számára, alkalmazása tehát kifejezetten veszélyes.
Lejárt gyógyszer: mi számít annak?
Minden gyógyszeren és gyógyhatású készítményen van egy feltüntetett szavatossági idő, amelyen túl az adott szer hatóanyagai elvesztik fizikai, kémiai, mikrobiológiai és gyógyhatású tulajdonságaikat.
A lejárat idő ráadásul eléggé viszonylagos, hiszen egy nem megfelelő körülmények között tartott gyógyszer hatóanyagainak stabilitása akár a dobozon feltüntetett lejárat előtt is kárt szenvedhet, ezzel párhuzamosan pedig csökkenhet az adott gyógyszerkészítmény hatóanyag-tartalma.
Egyes (főleg vény nélkül kapható) gyógyszerek összetevői a készítmény lejárati dátuma után még egy ideig stabilak maradnak, vagy csak kismértékben csökken a hatóanyag-tartalmuk. Azonban ez az időszak a tárolási körülményektől és a gyógyszer típusától függően eltérő lehet.
Meddig használható fel a lejárt gyógyszer?
A túl alacsony vagy épp magas hőmérséklet, az erős UV fény, a magas páratartalom – ezek mind olyan „nem ideális” környezeti feltételek, amelyek tartós hatására a gyógyszer minőségi követelményei romolhatnak, megváltoztathatva annak állagát, színét, ízét és hatásukra az adott addig biztonságos készítményben akár mérgező bomlástermékek is keletkezhetnek.
És bár vannak olyan gyógyszerek, amelyek akár 1-2 éven túl is megőrzik hatóképességüket, addig akadnak olyanok is, amelyeknek a hatóanyag-tartalma a lejáratot követő hónapokban egyenesen zuhanórepülésbe megy át, kifejtett hatásuk ezért elmaradhat a várttól.
Mielőtt azonban bárki is azt a téves következtetést vonná le ebből, hogy „semmi gond, akkor majd két-háromszoros adagot veszek be belőlük”, tegyük gyorsan tisztába a dolgot: a hatásosság csökkenésének nagyon komoly következményei lehetnek és akkor a hatóanyag csökkenést sok esetben kísérő, felerősödő káros gyógyszer-mellékhatásokat még nem is említettük.
Amennyiben ugyanis egy súlyos allergiás reakciókra használt azonnali hatású injekció hatóanyag-tartalma csökken és nem képes kifejteni megfelelő mértékben a hatását, vagy a mindennapi inzulin injekció marad hatástalan az akár halálos kimenetellel is végződhet. Pont úgy, mint egy esetlegesen a keringést vagy a szívet érintő súlyos mellékhatás.
Vigyázat! Számos gyógyszer, szirup, csepp vagy gyógyszertári szuszpenzió még az optimális, előírt tárolási körülmények között tartva is a felbontástól számítva csak igen rövid ideig használható fel biztonságosan. Ilyenek többnyire a gyermekeknek szánt láz- és köhögéscsillapító szirupok valamint a sebfertőtlenítésre, kiütéskezelésre szánt gyógyszertári kevert készítmények is. Alkalmazásuk előtt minden esetben ellenőrizzük az adagolón illetőleg az üvegen feltüntetett szavatossági időt!
Milyen esetben nem javasolt a lejárt gyógyszereket beszedni?
Nem állítjuk azt, hogy a lejárt gyógyszerek között ne volna olyan, ami még hatásos lehet. De az, hogy nem ajánlott a lejárt szavatosságú gyógyszerek kontrollálatlan beszedése, ettől függetlenül általános érvényűnek mondható. Sőt. Bizonyos típusú gyógyszereket kifejezetten nem javallott a lejárati idejükön túl alkalmazni:
- Tetraciklin és más antibiotikumok: ezek a gyógyszerek a lejárati időn túl beszedve akár veszélyessé, mérgezővé is válhatnak a szervezet számára.
- Inzulin és más injekciós gyógyszerek: ezek nem sokkal a lejárati idő után elveszíthetik hatékonyságukat és ez bizonyos esetekben akár az alkalmazó halálához is vezethet
- Nitroglicerin és más, szívbetegségek kezelésére használt gyógyszerek: ezek a gyógyszerek a lejárati időt követően rohamosan veszíthetnek hatékonyságukból.
- Folyékony vagy gél formájú gyógyszerek, cseppek: ezek alapja többnyire víz, így idővel akár káros baktériumokkal is szennyeződhetnek, és a lejárati időn túl nem szabad felhasználni őket.
Miért számít a lejárt gyógyszer veszélyes hulladéknak?
A lejárt szavatosságú gyógyszerek több okból is veszélyes hulladéknak tekinthetők:
- Egyes lejárt gyógyszerek elveszíthetik hatékonyságukat/mérgezővé válhatnak/ baktériumokkal szennyeződhetnek, ami potenciálisan veszélyes és akár a szervezetre ártalmas is lehet.
- A lejárt gyógyszerekkel, például az ellenőrzött anyagokat tartalmazó (kábítószernek minősülő) szerekkel, köptetőkkel, ha azok a kommunális hulladékok közé kerülnek, egyesek visszaélhetnek, ami veszélyeztetheti a közbiztonságot.
- A lejárt szavatosságú gyógyszerek a környezetre (vízre, talajra, levegőre, növényi-, állati- és emberi szervezetre) is ártalmasak lehetnek, ha azok nem kerülnek biztonságos körülmények között megsemmisítésre.
Miért nem szabad a kommunális szemétbe dobni a lejárt gyógyszereket?
A válasz egyszerű: a lejárt gyógyszer veszélyes hulladéknak minősül – azonban ezt a nagyon is reális veszélyforrást valamiért még mindig nem kezeljük helyén. Pedig általánosságban elmondható, hogy az emberekben egyre inkább megfogalmazódnak olyan elvárások, amelyek egészségük, környezetük és megélhetésük védelmével, annak megőrzésével kapcsolatosak.
Ebből kifolyólag világszerte egyre több kormány fogalmaz meg cselekvési terveket és olyan célkitűzéseket, amelyek a környezetszennyezést hivatottak visszafogni, megállítani, így például ma már sok háztartásban történik szelektíven a hulladékok gyűjtése és annak elszállításáról, feldolgozásáról is megfelelően gondoskodnak.
Azonban még ezeken a helyeken sincsenek teljesen tisztában azzal, hogy a nem megfelelően kezelt gyógyszerhulladékokban rejlő veszély (pl. az antimikrobiális rezisztencia terjedése) épp olyan mértékű, ha nem nagyobb, mint mondjuk a mikroműanyagok világszintű fellelhetősége az élővizeinkben, és a bolygó élőlényeinek szervezetében.
A lejárt gyógyszereket tehát semmiképpen sem szabad lehúzni a WC-n vagy a kommunális szemétlerakóba kerülő háztartási szemétbe dobni. Miért? Mert a felszabaduló káros és veszélyes vegyianyagok és lebomló mikrobiális szerek összetevői bekerülhetnek a városi vízkészletbe, a talajvízbe, a talajba, a levegőbe valamint az ezeket hasznosító organizmusok, növények és állatok szervezetébe – és ez alól mi, emberek se vagyunk kivételek.
A legjobb módja annak, hogy ne jelentsenek veszélyt a lakosságra vagy a környezetre, a gyógyszerek megfelelő kezelése, gyűjtése és ártalmatlanítása.
Hol adhatjuk le a lejárt gyógyszert?
A lejárt gyógyszereket, gyógyszerhulladékokat számos helyen le lehet adni, hogy azokat biztonságos körülmények között ártalmatlanítsák:
- Gyógyszertárakban és egyéb, gyógyszereket forgalmazó helyeken (bioboltokban, drogériákban, benzinkutakon): 2005 óta hazánkban már szinte minden gyógyszertárban van gyógyszer-gyűjtő doboz, ahol leadhatók a lejárt bontott csomagolású vagy fel nem használt, bontatlan gyógyszerek.
Az összetételükből adódóan kábítószernek minősülő lejárt szavatossági idejű, vagy feleslegessé vált szereket megsemmisítésre közvetlenül a gyógyszertárban dolgozó szakszemélyzetnek kell átadni, mert az ilyen termékeknek külön adminisztrációjuk van.
- Önkormányzati hivataloknál: egyes kerületi önkormányzatok, helyi kisebb önkormányzati hivatalok szintén rendelkeznek gyógyszer leadási pontokkal, ahonnan időről-időre központilag egy külön erre szakosodott cég összegyűjti és elviszi hatástalanítani a leadott készítményeket.
- Egészségügyi intézményekben: néhány egészségügyi intézmény előterében, aulájában van lehetőség a lejárt hatóidejű gyógyszerek leadására és ezek az intézmények rendelkezhetnek kihelyezett, lejárt gyógyszert gyűjtő pontokkal is a városban – a kihelyezett gyógyszerleadó pontokról az adott egészségügyi intézményben tudnak megfelelő tájékoztatást adni.
Ugyanitt lehet leadni azokat az esetlegesen tűz- és robbanásveszélyes gyógyszerhulladékokat, amelyek veszélyes hulladéknak minősülnek, mint például egyes orrjárat tisztító és légzéskönnyítő spray-k, valamint gyógyszeres ampullák és injekciós tűk.
Ezeken felül találkozhatunk lejárt gyógyszereket összegyűjtő speciális programokkal és egyedi városi szerveződésekkel is, ezek azonban többnyire szezonálisan, kampányszerűen működnek és csak kisebb városrészek, kerületek számára elérhetők.
A lejárati dátum tehát bár sokak számára olyan, mint a szemetes: irányt mutat, hogy merre kell dobni a használt zsepit, mégis jó tisztában lenni azzal, hogy ha a tévesen felmért lejárati idővel lő valaki mellé, az sokkal, de sokkal nagyobb károkat tud okozni. Hiszen ez, csak a jéghegy csúcsa.
Soha ne szedjen be senki az orvosa kifejezett jóváhagyása nélkül semmilyen lejárt szavatossági idejű gyógyszert, hanem összegyűjtve adja le azt az erre kijelölt veszélyes hulladék leadó pontokon!
Bartha Katalin | Mind humán, mind reál terepen otthonosan mozgó, a gyermeki lélek és a természet szépsége iránt egyformán rajongó, egykori gyógytestnevelő pedagógus. Jelenleg szabadúszó szöveg-, tartalom- és tárcaíró, költő
Dobos Józsefné
Látogatóban voltam, csípőizületi gyulladásom volt. A túl kemény széken úlés miat fájdalmam felerősödött. Mivel megbíztam a v.látóban, elfogadtam a fájdalomcsillapítót. Borzalmas rosszul lettem. A v.látóm orvos helyett hazavitt. Napokig szenvedtem. Másfél éve lejárt gy.szert kaptam, mint utóbb kiderült.