Tartalom
- 1 Madármentés: hogy járjunk el helyesen?
- 2 Miért fontos tisztában lenni a helyes madármentés lépéseivel?
- 3 Madármentés: mit tegyünk, ha fiókát találunk?
- 4 Mit tegyünk, ha sérült madarat találunk?
- 5 Hol tájékozódhatunk a madármentés szakszerű lépéseiről?
- 6 Hol vannak Magyarországon madármentéssel foglalkozó állomások?
A madármentés szerencsére nem ismeretlen fogalom ma Magyarországon. Számos madármentő központ elérhető információkkal és kiterjedt hálózattal, önkétesek seregével segít, hogy az elárvult vagy sérült madárfiókák túléljék a krízist, amelybe belekerültek.
Sérült madárra bárki lelhet, aki kirándul, a természetben jár, de akár városban is előfordulhat, hogy fészekből kiesett fiókát vagy sérült madarat találunk. Az alábbiakban összeszedtünk minden olyan esetet, amellyel találkozhatunk. Mikor szükséges a madármentés – és mikor nem?
Madármentés: hogy járjunk el helyesen?
A madármentés bizonyos helyzetekben valóban szükséges. Azonban az esetek egy jó részében az ember saját lelkiismeretét nyugtatja meg, hogy megmentett egy élőlényt. Az igazság azonban az, hogy a legtöbb madár és fióka nem szorul rá a megmentésre. Egyrészt minden madárpár több fészekalja fiókát nevel, pontosan azért, mert egy részük várhatóan elpusztul majd. Ebben a táblázatban lehet látni, hogy alapvetően nincs miért aggódni a madarakat illetően, beleértve a költöző madarakat is.
Néhány kivétel azért akad: ha egy nagy vihar kifordítja a még röpképtelen, éretlen fiókákat a fészekből, esetleg tényleges szárnytörést szenvednek el, vagy legyengültek és betegek (ez utóbbit onnan ismerjük fel, hogy hagyja magát megfogni a madár), akkor valóban szükség lehet a segítségünkre.
A madarak általában jól rejtőzködnek, hiszen ez biztosítja az életben maradásukat. Ha tehát egy átlagos megfigyelő képességű felnőtt észrevesz egy kisebb vagy nagyobb testű madarat, amelyik látványosan nincs jól, akkor érdemes kikeresni egy madármentő állomás vagy állatkert telefonszámát. Ha viszont szemmel láthatóan jól van, csak éppen még fiatal, ez esetben akkor járunk el helyesen, ha békén hagyjuk.
Miért fontos tisztában lenni a helyes madármentés lépéseivel?
Azért, mert ha nem helyesen cselekszünk, akkor akár többet árthatunk a madaraknak és annak az egyednek, mint használunk. Elsősorban a madarak érdekét nézzük, és csak másodsorban a magunkét. Ehhez segítség lehet a hazai madárbarát önkéntességről szóló korábbi összefoglalónk is.
A madarakat megfigyelni önmagában is csodálatos időtöltés, és mint bármilyen más hobbira, erre is rá lehet kattanni. Ha pedig megismertük a madarakat, akármilyen kevéssé is, tisztában leszünk azzal, hogy milyen az életritmusuk, és hogyan válik felnőtté és önállóvá egy madárfióka. Számos felvételt lehet látni, ahogy a szülők megmutatják a fiókáknak a felnőtt viselkedés szabályait és túlélőtechnikáit, a napfürdőzéstől a tisztálkodáson át az ennivaló megtalálásáig.
Több madár – köztük például az éjszakai életmódot élő baglyok jó része – a teljes önállóság elérése előtt már olyan nagyra nő, hogy nem fér el a fészekben. Ekkor napközben a bokrokban rejtőzik, és a szülőpár a hangja alapján találja meg. Előfordulhat, hogy a fióka, akit találunk, egyáltalán nem beteg, sem sérült, csak éppen most önállósodik. Ilyenkor nincs szüksége a segítségünkre, sőt, az ártalmas lenne.
Fontos tisztában lenni azzal is, hogy sok madarat nem tudunk megmenteni, és az élet természetes része, hogy prédául esnek más állatoknak, vagy elgyengülnek, és a természetes szelekció alapján elpusztulnak.
Ha azonban ténylegesen olyan helyzetbe kerülünk, hogy találunk egy madarat, amely talán segítségre szorul, jó ha tudjuk, hogy közbe kell-e avatkoznunk, vagy sem. Ha igen, azt is tudni kell, hogyan segítsünk, hogy se a madárnak, se nekünk ne essen bajunk. Ragadozó madár vagy nagy testű madár esetén a saját sérülésünk elkerülése érdekében úgy érdemes megfogni a madarat (ha ugye, hagyja magát, vagyis ténylegesen segítségre szorul), hogy a fejét letakarjuk, hogy ne vágjon a csőrével, majd óvatosan megfogjuk és magunkhoz szorítjuk a testét.
Madármentés: mit tegyünk, ha fiókát találunk?
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület készített egy egyszerű infografikát, amelyben leírja, mi a helyes teendő, ha fiókát találtunk. A fiókáknak is több fejlődési fázisa van.
Ha csupasz vagy még csak tokos, vagyis nem fejlődtek ki még a tollai, akkor érdemes visszatenni a fészekbe, ha látjuk a fészket. Vagy ha nem látjuk, föltenni a fára egy kosárkában. Ha már tollas, és közvetlen veszélyben van, akár macska, akár autók vagy bármi más miatt, tegyük sűrű bokrok aljára vagy a bozótba, és hagyjuk békén – a természet általában megoldja a többit. Ha nincs közvetlen veszélyben, akkor pedig a legjobb, ha békén hagyjuk.
Amennyiben fiatal fiókáról van szó, és a szülei egyáltalán nincsenek a közelben vagy egyértelműen nem jönnek érte (két órán belül), akkor előfordulhat, hogy táplálékra, segítségre van szüksége.
Mit tegyünk, ha sérült madarat találunk?
Ha egyértelműen sérült madarat látunk, akkor egy kicsit könnyebb dolgunk van annak eldöntésében, hogy segítsünk-e. Egy törött szárnyú madár igen sebezhető, és nagy valószínűséggel elpusztul segítség nélkül, mint ahogy egy szülei nélkül maradó csupasz fióka is.
A sérült madarat óvatosan vegyük föl. Ha támadna, takarjuk le a fejét, az általában megnyugtatja. Próbáljuk meg felmérni, hogy milyen korú, milyen fajta, és milyen állapotban van. Mikor a madármentőt hívjuk, valószínűleg kérdezni fogja ezeket. Laikusként persze nem elvárás, hogy rögtön tudjuk, de a csőr és a testfelépítés többnyire jó kiindulópont. Az egyenes csőr énekesmadárra, a tövénél vastag csőr magevő madárra, míg a horgas csőr és a karmok ragadozómadárra utalnak. A sérült madár állapotáról sokat elárul, hogy mennyire nyugodt, remeg-e, fénytelen-e a szeme – ez utóbbi esetben valószínűleg beteg. Normális esetben egy fióka egy-két órán belül csőrét tátva enni kér, ha ezt nem teszi, szintén betegségre utal.
Ami a szállítást illeti: rövid távon az egész pici fiókát fűvel bélelt margarinos vagy műanyag dobozba tehetjük, és könnyű ronggyal letakarhatjuk. Nagyobb madarak esetében szellőzőlyukakkal ellátott cipősdoboz lehet a megoldás, újságpapírral bélelve, amely alomként szolgál.
Hol tájékozódhatunk a madármentés szakszerű lépéseiről?
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján bőséges információ áll rendelkezésre, kifejezetten a hazai madarakra és az azokat érintő veszélyekre vonatkozóan. Itt olyan térképek is találhatók, amelyek a közelben lévő, önkéntesek által fenntartott madármentő állomásokat jelölik: részletes leírásokat és elérhetőségeket találhatunk, amely alapján akut helyzetben utána tudunk nézni, hogy pontosan mi lenne a legjobb lépés a madár szempontjából. Kiadványok és mobilapplikációk segítik az érdeklődőket, hogy minél alaposabban megismerjék a madarakat, és ha szükséges, képesek legyenek segíteni, vagy a szakszerű ellátásig elsegíteni a sérült egyedeket. De a hortobágyi Madárpark is hasznos tudnivalókat foglal össze; itt madárkórház is található.
Hol vannak Magyarországon madármentéssel foglalkozó állomások?
Madármentéssel kizárólag olyan intézmények foglalkozhatnak, amelyeknek megvan a megfelelő engedélye és infrastruktúrája a madarak mentéséhez, ellátásához. Sérült madarakkal elsősorban a jászberényi Sasközpont foglalkozik. Minden más esetben fordulhatunk a helyi madármentő központhoz.
Többnyire a megyeszékhelyen találhatók olyan állomások, ahova sérült madarat be tudunk vinni. Békés megye kivételével minden mindenütt találunk ilyen központot.
Madármentő állomások Magyarországon
Az MME honlapján fel vannak sorolva az állomások, ahol ellátják a segítségre szoruló madarakat. Ezek közül a kiemelten madarakkal foglalkozó állomások a következők.
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Górési Madár Mentőhely
cím: 4024 Debrecen, Sumen u. 2.,
Helyszín: Tiszafüred-Kócsújfalu, külterület Górés-Tanya
Hortobágyi Madárpark – Madárkórház Alapítvány
cím: 4071 Hortobágy, Petőfi tér 6.
honlap: www.madarpark.hu
e-mail: info@madarpark.hu, pusztadoktor@t-online.hu
telefonszám: +36-30-535-6484
Vadmadárkórház Természetvédelmi Alapítvány
cím: Székesfehérvár, Takarodó u. 5.
honlap: www.vadmadarkorhaz.hu
email: vadmadarkorhaz@gmail.com
telefonszám: +36-30-992-4876
Baranya Természeti Értékeiért Alapítvány mentőközpontja
cím: 7900 Szigetvár, Alapi Gáspár u. 31.
honlap: www.baranyamadar.hu
e-mail: baranyamadar@hu.inter.net
telefonszám: +36-20-334-4608
Üröm Környezet- és Természetvédelmi Egyesület hevesvezekényi madármentő telephely
cím: 3360 Heves, Kossuth u. 8
honlap: www.uromegyesulet.hu
e-mail: artemisia.santonicum@gmail.com
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság „Sasközpont” Madár Mentőhely
cím: Jászberény, külterület 0221/2 hrsz.
honlap: www.facebook.com/saskozpont/
telefonszám: +36-20-358-8453
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság által működtetett mentőhely Dunakeszi településen
honlap: www.borzsony.org/oldal/madarmentes
Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság, Kőszeg, Chernel-kerti Madárvédelmi Mentőközpont
cím: 9730 Kőszeg, Arborétum utca 2.
honlap: buboscinege.hu/madarmentes
e-mail: bitl@onpi.hu
telefonszám: +36-30-218-4942
Kizárólag Vas megye területén végez madármentési tevékenységet.
Stenszky Cecília I költő, irodalmár, mesemondó és pedagógus; a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója.
Vélemény, hozzászólás?