Tartalom
A mosótojás valós alternatíva lehet azoknak, akik minél kevesebb vegyszert szeretnének használni a háztartásukban, csakúgy, mint a mosódió, vagy a mosószóda. Egy fokkal macerásabb a mosószappanból mosószert készíteni, de aki szeret kísérletezgetni, vagy a lehető legkevesebb költséggel szeretné megoldani a mosást, annak az is alternatíva lehet. Mindenképpen léteznek tehát más megoldások a hagyományos, kemikáliákkal teli (és akinek ez is számít: műanyag csomagolásban lévő) mosószer-öblítőszer kombinációra.
Mi az a a mosótojás?
A mosótojás egy arasznyi, rácsos tojás alakú, újrahasznosított műanyagból készült tojás, amelyben ásványi anyagokból álló golyócskák vannak. Ezek nem tartalmaznak kemikáliákat, hanem egymás dörzsölése révén fejtik ki hatásukat. Kétféle golyó található a tojásban, a fekete, amely turmalint tartalmaz, és a puhaságért felelős, valamint nem kopik el; és a fehér színű, amelyet kb 50 mosás után cserélni kell. A mosótojás középen kettéválasztható (gyerekbiztos módon, vagyis még a felnőttnek is kihívás), így lehet utántölteni.
A használata a lehető legegyszerűbb, hiszen be kell dobni a mosógépbe, és végzi a dolgát.
Mennyire hatékony a mosótojás? Mennyire számít környezettudatosnak?
A mosótojás hatékonyan tisztítja a ruhákat. És mivel természetes anyagokból áll, valamint újrahasznosított műanyagból, ezen kívül utántölthető majdnem a végtelenségig, környezettudatosnak számít.
Hátrányai közé tartozik azonban, hogy tapasztalatok szerint (a Tudatos Vásárlók honlapján olvasható az erről szóló teszt) a folttisztító hatása nem a legerősebb. Egészen pontosan, az a fajta gondolkodás, hogy bedobjuk a mosógépbe a szennyes ruhát, és tisztává, puhává és illatossá varázsolódik (szinte magától), egy nagy mítosz, amelyeket a reklámok hintettek el bennünk, a fogyasztói társadalom tagjaiban.
Az erősebb foltok azonban mindig is némi törődést igényeltek, erre való az előkezelés, és semmilyen szuper mosószerrel nem tudjuk ezt megúszni.
A hatékonyságot érdemes nem a tiszta ruhák illatosságán mérni: egyiktől sem lesz különösebben illatos a ruha (a mosótojástól kicsit). Viszont ha igényünk van rá (szintén megszokásból) az extra illatra, mosóparfümöt vagy illóolajos ecetet használhatunk az öblítéshez.
Miben különbözik a mosótojás a mosószódától és a mosódiótól? Melyik a jobb, környezetbarátabb megoldás?
A mosótojással ellentétben a mosószóda por alakban kapható, és önmagában való hatása hatékony ugyan folttisztítás szempontból, de a ruhák egy kicsit kevésbé puhák, érdesek maradnak utána. A hatóanyaga a mosószódának ugyanúgy természetes: nátriumtartalmú kőzetporról van szó, amely fehér, szagtalan és lúgos hatású, így tud hatékonyan mosni (a szappanok is lúgból készülnek, hagyományosan hamulúgból és állati zsiradékból).
A mosódió a Délkelet-Ázsiában honos szappanfa (Sapindus Trifoliatus) termésének a héja, amely megfelelő mennyiségű szaponint tartalmaz ahhoz, hogy hatékonyan mosson. Általában vászonzacskóba kell tenni egy kisebb maréknyi mosódióhéjat, és betenni a ruhák közé. Szintén nem szuper-folttisztító, de enyhén szennyezett anyagokra vagy frissítő mosásra nagyon is, ráadásul kétszer-háromszor fel lehet használni ugyanazt a maroknyi mosódiót. Annyi a hátránya, hogy mivel hazánkban nem terem, mindenképpen messziről kell hozatni, amely szállításnak szintén van ökológiai lábnyoma.
Érdekesség, hogy a vadgesztenyének, amely viszont bőségesen található hazánkban, a belseje tartalmaz szaponint, így az is alkalmas mosásra – viszont meglehetősen macerás feldolgozni.
Bármelyik választás: a mosótojás, a mosószóda és a mosódió is tud környezetbarát és hatékony megoldás lenni, ha egy pici energiát rászánunk arra, hogy nekünk (és a család többi tagjának) melyik alternatíva válik be a legjobban. Mindegyik használható kisbabák vagy érzékeny bőrűek, ekcémások ruháihoz is (mosótojásnál az illatmentes változat).
A mosótojás és a mosódió összevetése
A mosótojás hipoallergén, vagyis durva vegyszer nem távozik belőle, hogy a ruhánkba, vagy a csatornába, a folyókba kerüljön. Mivel a turmalintartalmú fekete golyók puhává teszik a ruhát, nincs szükség külön öblítőre. Enyhe illatot kaphatnak a tiszta ruhák. Hatékonyabban tisztítja a foltot előkezelt vagy nedves ruháknál. Hátránya azonban, hogy érdemes számon tartani, mennyit mostunk vele, hiszen ha a hatóanyag-tartalma csökken, a mosás sem hatásos már.
A mosódiónál az erős foltok számára szintén szükséges előkezelés, viszont használat után, amikor már nincs benne több szaponin, komposztálható. Ugyanúgy érdemes számon tartani, mennyit mostunk vele, de két-három mosást akár fejben is lehet követni.
A mosótojás és a mosószóda összevetése
A mosótojáshoz képest a mosószóda kimérős, vagyis egy kicsit macerásabb a használata, viszont igen hatékonyan tisztít. Érdemes hozzá ecetet használni öblítőként, hogy puhák legyenek a ruhák. Az ecetbe áztathatunk néhány hétig erős illatú fűszernövényt, hogy illatos legyen (pl rozmaringot, fenyőágat a karácsonyfáról stb), de illóolajat is cseppenthetünk hozzá, így egyből illatos is lesz. A mosótojás mellé nem szükséges öblítő, még ecet sem.
Hogyan tudunk környezetbarát módon mosni?
A környezetbarát mosáshoz elengedhetetlen bizonyos fokú tudatosság: hogy odafigyeljünk arra, milyen messziről jön a mosószer, milyen anyagból áll, és milyen hatással van a bőrünkre és a folyóvizeinkre. Végső soron önmagunknak teszünk jót, ha odafigyelünk arra, hogy környezetbarát, újratölthető, lehetőleg vegyszer- és műanyagmentes alternatívákat használjunk.
A keményvonalas környezetvédők kísérletezhetnek a hazai, utcáról fölszedhető változatokkal is: a vadgesztenye mellett a borostyán levele is tartalmaz szaponint. Azonban nyilván mindannyian arra törekszünk, hogy az időnket és a pénztárcánkat is kíméljük a mosással: erre jó megoldás mind a kényelmes mosótojás, mind a mosószóda és a mosódió. Ha pedig még arra is figyelünk, hogy alacsony hőfokon mossunk, rövid programon, akkor még a vízpazarlás ellen is tettünk. Hiszen a hatékonyságot hozzá tudjuk adni a folttisztítással is.
Az erős, makacs foltokat pedig remekül tudjuk elő- és utókezelni – hiszen ezt sem tudjuk megúszni, nincs csodaszer, amelynél csak egy gombot kell megnyomni.
Az előkezeléshez remek megoldás a házi mosószappan vagy a marhaepe-szappan, amely igen hatékony folteltávolításra, némi áztatással egybekötve. Ugyanilyen hatékony a folttisztító só, vagyis a nátrium-perkarbonát, amely forró vízzel együtt nagyszerűen fehérít, illetve a foltokat is eltávolítja áztatással, illetve dörzsöléssel.
Az utókezelés a legősibb módszer, mely télen sajnos kevésbé áll rendelkezésre: a tűző napsütés kiválóan kiszedi a megmaradt foltokat is (különösen a fehér ruhákból, ágyneműből – a színeset azonban hosszú távon fakítja).
Miért fontos odafigyelni a környezettudatos mosásra?
A környezetbarát mosás felé tett kísérletek és lépések akkor sem hiábavalók, ha egyik vagy másik mosószer nem vált be. A kísérletezés, próbálgatás során ugyanis energiát fektetünk be, tájékozódunk, ami egyrészt szélesíti a látókörünket, másrészt lassan megváltoztatja a tudatosságunkat. És nem csupán a mosás kapcsán, hanem a világra való figyelésünk kapcsán.
Hiszen már tudjuk, hogy nincsen varázsmosószer (esetleg: bejárónő lehet helyette). Azonban amibe energiát fektetünk, az megtérül és érződik. A természetes mosószerekkel és öblítő nélkül való mosás, a foltok kézzel dörzsölése, valamint a szárítógép használatának mellőzése és helyette a teregetés mind-mind olyan tevékenység, amelynek során jobban elkezdhetjük megbecsülni az anyagokat, a ruháinkat, az életünket segítő tárgyakat. Ez pedig megéri a mosással való összes macerát.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szövegíró, irodalmár és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?