Tartalom
Az öblítő házilag történő elkészítése reneszánszát éli. Az öblítő eredetileg egy olyan szer, ami segít a ruhák szálai közül a mosószert kiszedni: hogy teljesen tiszta legyen a ruha. Azonban a most használt bolti öblítők nem igazán ezt csinálják. Szerencsére van jó és olcsó megoldás, mindössze a fejünkben lévő mítoszokat szükséges felülvizsgálni.
A környezetbarát mosószerekről már itt írtunk, most lássuk az öblítőket.
Mire jó az öblítő?
Miért is használunk egyáltalán öblítőt? Csak mert mindig így csináltuk, mióta világ a világ?
A hétköznapokban használt (színes, szagos) mosószerek önmagukban nem szavatolják, hogy a frissen mosott ruhák puhák és illatosak legyenek, ezért javasolják, és ezért vált szokássá, hogy öblítőt használunk, ami varázslatos módon puhává és illatossá teszi a ruhánkat, valamint öblítő használatával a ruha könnyebben szárad, könnyebben vasalható, nem töltődik fel elektrosztatikusan. Ez mind igaz. Csakhogy ennek a varázslatnak ára van.
Nagyon sok kritika van a bolti öblítőszerek felé, és nem véletlen, hogy nem igazán találni olyat, amelynek volna ökocímkéje, vagyis olyan címkéje, amely azt bizonyítja, hogy az adott szer nem káros a környezetre. Erre vonatkozólag voltak már lépések, azonban az uniós ökocímkét nem kaphatta meg semmilyen öblítő, mivel nem éri el a kívánt mércét.
Hiába berögzött szokásunk, hogy mosás után öblítőt használunk, ez sem a mi egészségünknek, sem a környezetünknek nem használ.
Ami azt illeti, angol nyelven nem is öblítőnek hívják ezt a szert, hanem fabric softener, vagyis textilpuhító, vagy fabric conditioner néven fut, azaz “anyagápoló” szerként. Érdemes azonban elővenni a józan eszünket, mert van ugyan, ami fejlődött az elmúlt évezredek alatt, de a hagyományos technikákat nem mindig érdemes ész nélkül lecserélni. Nem beszélve arról, mennyivel tudatosabbakká válunk, ha végiggondolunk egy olyan szokást, amelyet teljesen természetesnek veszünk, valójában azonban egyáltalán nincs rá szükségünk.
Mi a baj az öblítőkkel?
A bolti öblítők valójában nem eltávolítják a mosószert, hanem bevonatot képeznek az anyagon különböző vegyszerekkel: szintetikus, kationos felületaktív anyagokkal és illatanyagokkal. Ezzel teszik puhává és illatossá.
Vagyis az öblítők valójában egyáltalán nem öblítik ki a ruhából a mosószert, és nem tesznek hozzá ahhoz, hogy a ruha tisztább legyen. Az öblítő használata egyrészt a ruha élettartamát rövidíti meg azzal, hogy csökkenti a nedvszívó képességét, valamint gyúlékonnyá teszi az anyagot. Ezen kívül határozottan káros a vízi élőlények életére és egészségére is. Nem mindegy, hogy minden egyes mosással szennyezzük a környezetünket, vagy nem. Ez egyébként vonatkozik bizonyos mosószerekre is, nem véletlen, hogy egyre többen állnak át természetes mosószerekre.
Szempont még, hogy az öblítőben lévő anyagok és illatszerek az ember egészségére is káros hatással lehetnek: hajlamossá tehetnek az asztmára, és allergiás reakciót válthatnak ki a ruhák viselőiből. Különösen érzékenyek a kisbabák és gyermekek, akiknek a bőre mindent megérezhet, és akár ekcémát is kiválthat. Gyerekeknél, kamaszoknál és felnőtt embereknél egyaránt az öblítőszerek hosszú távú használata ráadásul termékenységi problémákat is okozhat.
Mivel az öblítő viaszos hatású anyaggal vonja be a textil szálait így még a természetes anyagú ruhák is kevésbé lesznek légáteresztőek, ezáltal könnyebben beleizzad az ember. Ezáltal – mondjuk ki – büdösebb lehet tőle a ruha használat után, ami szintén nehezen jön majd ki.
A speciális anyagú ruháknál különösen érdemes volna kerülni az öblítő használatát, mert például a túrázáshoz, kinti sportokhoz használt vízálló ruházat, pl. esőkabát anyagának vízhatlanságát rontja.
Készíthető-e öblítő házilag?
A jó hír az, hogy egyszerűen lehet helyettesíteni a drága és környezetet nemigen kímélő bolti öblítőszereket. A két kulcsszó: ecet vagy citromsav.
Különösen, ha természetes és környezetbarát mosószert használunk, nem lesz szükségünk öblítőre, de vannak olyan mosószerek (pl a mosótojás vagy a mosólap), amely egyáltalán nem igényel öblítést. Ha mégis szeretnénk, ecet és víz 1:1-es arányú keveréke megfelelő lehet. És nem, nem lesz ecetillatú a kimosott ruha, ellenben valóban puhítja a ruhát, és segít kiöblíteni a mosószert az anyagból. Ha pedig extrán kísérletező kedvűek vagyunk, magunk is kipróbálhatjuk az ecet készítését, amely egyáltalán nem bonyolult és energiaigényes, csak idő kell hozzá (meg némi alma), míg a gyümölcsből ecet válik a házi fermentáció során.
A frissen mosott ruhák illatának igénye szintén mesterségesen felkeltett igény, amelyet a reklámok idéztek elő. A napon vagy friss levegőn megszárított ruhának valójában magától is jó az illata (kivéve, ha a körút telepöfögi). Való igaz, az illatok zsigeri hatást tesznek ránk. Mégis, érdemes lehet végiggondolni, valóban egy mesterséges illatra van-e szükségünk.
Ha mégis vágynánk a frissen mosott ruhákkal kapcsolatban illatra, több lehetőségünk van: illóolajat cseppenthetünk a házi öblítőnkbe. Érdemes ez esetben 100%-os tisztaságú illóolajat használni, és olyan típust, ami amúgy is fertőtlenít (pl. teafa, citrom), vagy segít a foltok eltávolításában (lime). Érdemes kitapasztalni, hogy kinek mi válik be.
Ha nem illóolajat szeretnénk használni, mosóparfümöt is rakhatunk a házi keverékbe, célja kifejezetten az illatosítás. A mosóparfüm illóolaj és emulgeálószer keveréke, amely elkeveredik a vízzel, és enyhe, de viszonylag tartós hatású illatot ad a kimosott ruhaneműknek.
Van-e olyan házilag készített öblítő, amelybe nem kell ecet?
Igen, ecet helyett citromsavat is lehet használni. Ez a két anyag egyébként nagyjából ugyanolyan hatású, szinte csak az állaga különbözik. A citromsav esetében másfél liter vízbe 5-6 kanál citromsavat keverünk el, és ha illatot is szeretnénk hozzá, akkor 10 ml tetszőleges illatú mosóparfümöt.
Hogyan kell elkészíteni a környezetbarát öblítőt?
Vegyünk vizet és 20%-os háztartási ecetet vagy almaecetet ugyanabban a mennyiségben, összekeverjük, és egy keskeny szájú üvegben tároljuk. Ízlés szerint adagolhatunk hozzá illóolajat vagy mosóparfümöt, de anélkül is működik. Lehet, hogy rájövünk, hogy a napon vagy a friss levegőn száradó ruhák maguktól is illatosak.
Lehet kimérve is adagolni, de a löttyintés is működik. Saját tapasztalat alapján működik az is, hogy friss zsálya- vagy rozmaringágat néhány hétig áztattam az ecetben, míg átvette az illatát. Az enyhe elszíneződés pedig nem befolyásolja a ruhákat. A ruháknak ugyan nem lesz különösebben rozmaringillata, de amíg beletöltöm az öblítő rekeszébe, addig jó illata van.
Mosogatógép öblítő házilag: erre is van recept?
Igen, és nagyjából meg is egyezik az ecetes öblítővel. A mosogatógép-kapszulákkal pont ugyanaz a baj, mint az összes többi vegyszerrel a háztartásban. A mosogatógép öblítőjénél csak arányok különböznek az eddigiektől: ecet és víz 1:4 arányú keverékébe cseppentsünk illóolajat, deciliterenként 1 cseppet. Ezt használjuk a mosogatógép öblítő adagolójába. Tehát másfél deci ecethez adjunk 7,5 deci vizet és 10 csepp vizet.
Az ecet mindenképpen szükséges az öblítéshez, de a mosogatógépbe port is készíthetünk házilag. A következő arányban lesz szükségünk tisztítószerekre: 4 ek szódabikarbóna, 2 ek citromsav, 2 ek só, 1-1 ek nátrium-perkarbonát (folttisztító só) és mosószóda. Ezeket összekeverve üvegben érdemes tárolni, és egy-egy evőkanállal adagolni a mosogatógépbe.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szövegíró, irodalmár és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?