Tartalom
Ötletes madáretető készítése nem olyan ördöngösség, mint talán gondolnánk. Sokan vagyunk, akik szeretjük a madarakat. Madáretető azonban nemcsak a kertészboltokban kapható, hanem magunk is készíthetünk otthon természetes anyagokból saját magunk, a kertünk és a madarak örömére.
Nem csak nekünk fontosak a madarak, akik tavasszal már alig várjuk, hogy madárdalt halljunk, (nem beszélve a gólyákról és a fecskékről, hogy “hozzák” végre a jó időt) de a föld ökoszisztémájának is kulcsfontosságú láncszemei ezek az apró repülő ékszerek. Érdemes megfigyelni őket, erre pedig jó módszer, ha egy ötletes madáretetővel a közelünkbe vonzzuk őket. Ha pedig már nyár végén elkészítjük a madáretetőt, ősszel korán magunkhoz tudjuk szoktatni a madarakat a megfelelő etetési módokkal.
Akár van kertünk, akár nem, fák mindenki közelében vannak, így van lehetőségünk ötletes madáretetőt készíteni, hogy meghívjuk a madarakat a közelünkbe. Bár nem mindegy, mivel és hogyan etetjük a őket, kellő odafigyeléssel hasznukra válhatunk, és nem csupán műanyag flakonnal.
Íme, tizenkét ötlet, hogyan készítsünk szép és ötletes madáretető a kertünkbe, a házunk elé.
1. Az újrahasznosított lámpás
Ha vannak a családunkban vagy a padláson régi lámpások, tetszetős kinézetű kerti lámpák, mécsestartók keretei, nem vagyunk rákényszerítve, hogy műanyag flakonból csináljunk madáretetőt. Persze a madarakat a műanyagból készült etető is odavonzza, és végül is újrahasznosítunk – de az esztétikai élmény messze elmarad egy akár a lengyelpiacon kapható lámpakeret mellett. Mivel a lámpakeret, gyertyatartó zárt, nem jut be az eső, a kis ajtaján keresztül pedig a madarak könnyen hozzáférnek a benne lévő magvakhoz. Vidéki stílusú kertekben mutat a legjobban, hiszen önmagában is dekoráció.
2. Az aszalvány- és maghenger
A kerti madarainkat egyáltalán nem zavarja, hogy a magvak megavasodtak, esetleg a zsír is öreg már. Öreg napraforgómagból, molyos mazsolából és zsírból, faggyúból a téli időszakban összegyúrhatunk gömböt, hengert, amelyet aztán fellógathatunk. A kertészeti boltokban kapható műanyag hálóban lévő madárgömbökkel az egyetlen probléma a műanyag: a mikroméretű szálak vagy a madarak gyomrában, vagy a fészkeikben végzik, végeredményben pedig az ivóvizünkben és a vérereinkben. Nem biztos, hogy ez a jó irány, ha környezettudatosak akarunk lenni.
Az elkészítési mód egyszerűbb nem is lehetne: a hozzávalókat, magvakat, mazsolát összekeverjük zsírral vagy mogyoróvajjal, megformázzuk vagy golyókat készítünk belőle, madzagra erősítjük, és fellógatjuk (lehetőleg olyan helyre, hogy a macska ne tudja elérni majd a madarakat).
3. Ötletes madáretető: a DIY dobozka
Van a klasszikus megoldás ügyes kezűeknek: néhány lécből kalapáccsal és szeggel, esetleg csavarral rögzítve apró dobozkát készíthetünk, amelyet aztán a fa oldalára lehet erősíteni, esetleg fellógatni. A lényeg, hogy fedett legyen, hiszen ha az eső eláztatja a magokat, előbb-utóbb ehetetlenné válnak, ha pedig a hó ráesik, a madarak nem nagyon tudnak hozzáférni. A széles tálca ráadásul nagyrészt megelőzi, hogy a magok leessenek a földre, ahol a kerti madarainknak nehezebb, vagy kevésbé biztonságos hozzáférni.
4. Az üreges rúd
Bármilyen régi üreges rúd ideális lehet ötletes madáretetőnek. Építkezésből maradt vasrúd, öreg bambuszcső, vagy bármi más. Hasznos persze, ha a rúd szelvényes, így ott lehet lyukat vágni benne, ahol a magok összegyűlnek. Ezután már csak egy rudacskát kell ráerősíteni a madarak számára, csavarral vagy madzaggal. Szépen beleilleszkedik a városi kertekbe.
5. A természetes tároló
A fél dióhéjak üregessége, a fenyő tobozának tagoltsága kiválóan alkalmas arra, hogy természetes madáretetőként működjön. A már ismert magvakat és kötőanyagként zsírt, faggyút, vagy mogyoróvajat összekeverünk, és beletöltjük a dióhéjba vagy tobozba, majd madzaggal fellógatjuk. A gyertya viasza nem alkalmas kötőanyagként, hiszen manapság a gyertyák nem természetes anyagból vannak, hanem paraffinból, így nem tesz jót a madaraknak. Legfeljebb a méhviasz lehet alternatíva, ha viaszban gondolkodunk.
6. A narancshéj tároló
Ha nem műanyagban gondolkodunk, esetleg gyermekekkel együtt szeretnénk készíteni, a narancshéj kiváló szezonális alternatíva lehet (hiszen télen eszünk narancsot, a mediterráneumban akkor érik meg). Vájjuk ki a félbe vágott narancs belét, hurkapálcikával és madzaggal erősítsük föl, majd mehetnek bele a magok, aszalványok, bogyók. Arra azért figyeljünk, hogy vagy erősítsük fölé a narancs másik felét, hogy óvja a csapadéktól, vagy tető, eresz alá tegyük.
7. A girland
A legmeditatívabb madáretető – már a készítő szempontjából, már-már kézimunka jellegű az összeállítása. Egyszerű, hiszen legfeljebb egy zsákvarró tű és egy vastag fonal vagy madzag szükséges hozzá, az almát és az előre elkészített madáreleséget felfűzzük különböző hosszúságú madzagra, amelyet aztán egy botra aggatunk, így még látványosabb. Olyan kertekben mutat jól, ahol amúgy is sok a természetes tárgy, és kevés a műanyag.
8. A nagyvilági stílus
A bolti madáretető „luxus”-változata, ha fogunk egy szép borosüveget meg egy borospoharat. Ezután addig hajlítgatjuk hozzá a vastag drótot, míg egy utántöltős, macskamentes helyre felakasztható madáretetőt nem kapunk. Leginkább a letisztult teraszokon néz ki jól.
9. A drótspirál
Erős drótból magunk is készíthetünk olyan rácsot, amelybe madárgolyókat, gyümölcsöket tudunk rakni. Itt is el lehet játszani a formákkal, ha valakiben buzog a kreativitás. Anyagából fakadóan könnyen kezelhető, egyszerűen felakasztható a fára, a madarak pedig könnyedén rá tudnak telepedni a drót szélére.
10. A konzervdoboz
Hengeres alakú konzervdobozból vagy kiszuperált üvegből is kiválóan készíthető ötletes madáretető. Az már a mi vagy a gyerekeink ízlésén múlik, hogy hogyan dekoráljuk: kifestjük, madzaggal körbetekerjük, vagy papírfülecskéket rajzolunk nekik. Egy konzervdoboz vagy befőttes üveg oldalára fektetve és két madzaggal vagy szalaggal felkötözve a legegyszerűbb és egyúttal legpraktikusabb madáretetők közé tartozik, s ha még egy rudat is erősítünk az elejére, kertünk énekesmadarai még bátrabban fognak jönni.
11. Cserepek és cserépaljak
A hagyományos cserép ugyan nehéz és törékeny, de ha szélmentes helyre rakjuk vagy fölerősítjük egy rúdra, barátságos és ötletes madáretető válhat belőle. Egy akár törött, csorba, vagy az oldalán lyukas cserepet középen kifúrunk, egy cserépaljra erősítünk, befedjük egy másik cserépaljjal, végül az egészet vagy fellógatjuk, vagy rúdra erősítjük. A magok kevésbé hullanak ki és fedettek is, körben pedig több madár is elfér egyszerre. Olyan kertekben, ahol egyébként is sok a cserép és a természetes anyag, igen jól mutat.
12. A bögre új élete
A végére hagytuk az egyik legegyszerűbbet, mondhatnánk, ha nem volna a többi is ugyanilyen találékony madáretető. Bármilyen bögrét vagy csészét felakaszthatunk, s akár ragacsos, akár száraz madáreledelt tudunk beletenni, hiszen ferdén fölfelé fog állni a fülénél fogva, így nem esnek ki belőle a magvak. Ha a kötőanyagos madáreledelt választjuk, bele tudunk szúrni egy kanalat vagy ágat, amelyre a madarak rátelepedhetnek. Költséghatékony és igen gyors módszer, hiszen előfordulhatnak olyan esetek, hogy most azonnal akarunk egy működőképes madáretetőt, lehetőleg két perc alatt. Ez az a változat.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szabadúszó szövegíró és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?