Tartalom
- 1 Mi az a Rakun Dobozközösség?
- 2 Mi a célja a Rakun Dobozközösségnek?
- 3 Rakun Dobozközösség: miért számít fenntartható megoldásnak?
- 4 Mennyibe kerül csatlakozni a Rakun Dobozközösséghez?
- 5 Milyen előnyei vannak felhasználóként, ha csatlakozol a Rakun Dobozközösséghez?
- 6 Honnan tudhatod, hogy melyik étterem tartozik a hálózathoz?
- 7 Miért éri meg az éttermeknek csatlakozni?
A nyílt kommunikációnak hála egyre többen veszik komolyan az apró, egyéni tettek súlyát, amelyeket a Föld klímaválságával kapcsolatban tehetünk. A Rakun Dobozközösség a hulladékként a szeméttelepeken és az óceánokban végző műanyag dobozok helyett kínál fenntartható alternatívát. Ehhez a megoldáshoz nem vagyonra, pusztán elhatározásra és tudatosságra van szükség. Magyarországon ez az első vállalkozás, mely az ételtároló dobozok körforgásán alapul.
Mi az a Rakun Dobozközösség?
A Rakun Dobozközösség egy olyan előfizetési rendszer, amellyel lehetővé válik bárki számára, hogy eldobható műanyag ételtárolók helyett újrahasznosítható ételdobozokban kérhesse az ételt, ha házhoz rendel, vagy elvitelre szeretne ételt venni. Lényege, hogy aki benne van a dobozközösségben, havi előfizetéssel ideiglenesen birtokol néhány rozsdamentes acélból készült dobozt, amelyet a következő rendelésnél vagy elvitelnél egyszerűen becserél.
A dobozok a rendszeren belüli körforgásban maradnak, így nem keletkezik felesleges és káros szemét. Ráadásul ez többnyire anyagilag megtérül mind a fogyasztónak, mind a vendéglátóhelynek, mint látni fogjuk. Először ugyan nagyobb összegű ráfordításnak tűnik, de hosszú távon fenntarthatóbb megoldásnak bizonyul, mint más alternatívák.
Nem árt persze némi önismeret is hozzá, ha más nem, annyi, hogy a saját étkezési szokásainkat ismerjük meg: hányszor eszünk házon kívül, nagyjából milyen időközönként visszük haza az ételt? Ismerjük meg a saját szokásainkat, és akkor nem lesz nagy kihívás cselekedni az ételpazarlás ellen és a felesleges termékek, valamint műanyag szemét ellen.
Nagyobb városokban, ahol több idő elmegy a közlekedéssel, és talán kevesebb idő jut főzni, ez aktuálisabbnak tűnik, de több vidéki városban is megjelent már a Rakun Dobozközösség, és a tapasztalatok azt mutatják, bárhol lehet létjogosultsága.
A Rakun szó az angol racoon – vagyis mosómedve – szóból ered. Ez van a logójukon is, és az állat nevéből és viselkedéséből ítélve könnyen kitalálhatjuk, hogy a fókuszban a kidobás helyett az edények elmosása, vagyis körforgásban tartása áll.
Mi a célja a Rakun Dobozközösségnek?
A Rakun Dobozközösség elsődleges céljai közé tartozik – értelemszerűen a cég nyereséges működésén kívül -, hogy csökkentse a műanyagok, ezen belül is az eldobható műanyag dobozok keletkezését és használatát, melyeket az ételrendelések-elvitelek és házhoz szállítások során használnak. Célja ezen kívül a tudatosság szintjének emelése e tekintetben is: hogy az emberek, akik gyakran esznek házon kívül, figyeljenek a keletkező szemét mennyiségére, és megoldást kínálnak erre a problémára.
Közösségnek hívják a vállalkozást, hiszen tulajdonképpen a dobozok használata és az ebben való környezettudatosság valamilyen szinten közösséget is formálnak, már amennyire városi körülmények között ez lehetséges.
A Rakun dobozok elsősorban az eldobható ételhordókat (legyen műanyag vagy műanyaggal bevont papír), másodsorban az ipari körülmények között lebomló ételhordókat hivatott kiváltani. Mindkettőnek a hosszú távú eredményei közé tartozhat a bolygónk megóvása, hiszen egyetlen dobozt több, mint 500 alkalommal lehet felhasználni, majd élettartama végén az anyaga miatt újra lehet hasznosítani.
Rakun Dobozközösség: miért számít fenntartható megoldásnak?
A Rakun Dobozközösség kifejezetten nem egy új ételtároló termék szeretnének lenni, hanem hogy a körkörös gazdaság rajtuk keresztül is meg tudjon valósulni. Nem az a célja, hogy megvedd a dobozt, hanem hogy használd. Hogy ne porosodjon a polcon, foglalva a helyet és a lehetőséget, hanem folyamatosan használatban legyen. Így lehet a legjobban kihasználni a dobozrendszert.
Az éttermek sokszor nem tudnak hozott dobozba ételt adni, a keresztszennyeződések elkerülése miatt. Azonban amikor visszaadsz egy dobozt, akkor te kapsz helyette egy teljesen tisztát, a hozottat pedig azt az étterem csíramentesre elmossa.
A doboz anyaga rozsdamentes acél, amely jóval kevésbé karcolódik, mint a műanyag, és sokkal kisebb eséllyel tapadnak meg rajta a baktériumok. Egyetlen hátránya, hogy mikróba nem rakható, hiszen fémből van, ellenben sütőbe igen. Valamint a melegítés és a tárolás során nem oldódik ki belőle káros anyag, pl. ftalátok. A doboz teteje polipropilén műanyag, de BPA-mentes. Ez azért szükséges, mert máskülönben nem lehetne teljesen, cseppmentesen záródó, ami a folyékonyabb ételeknél, leveseknél, főzelékeknél igen fontos szempont.
Mennyibe kerül csatlakozni a Rakun Dobozközösséghez?
Négy különböző típusú havi előfizetéssel lehet csatlakozni a rendszerhez. A legegyszerűbb az “Egyemmeg” fantázianévre hallgat, és alapvetően egy doboz tartozik hozzá. Ezzel tehát egy fogást lehet kérni vagy elhozni vele. Ez jelenleg 500 Ft/hónap.
A második, a legnépszerűbb a “Jóllakós” csomag, két dobozzal, ez 800 ft havonta. Van ezen kívül “Kérekmég” csomag 3 dobozzal 1200 ft-ért. Végül ott a “Habzsidőzsi” névre hallgató csomag, amelyhez négy doboz tartozik, tehát két személyre lehet bele ebédet vagy vacsorát kérni, 1600 Ft-ért.
Érdemes egyszer végiggondolni, mennyi pénzt fizetsz a csomagolásért. Ahogy azt is, hogy ha gyakran rendelsz házhoz vagy elvitelre, akkor elosztva ezt az összeget mennyire megfizethető számodra ez a rendszer.
Milyen előnyei vannak felhasználóként, ha csatlakozol a Rakun Dobozközösséghez?
Az ember mentális jóllétéhez elengedhetetlen, hogy úgy érezze, valami hasznosat csinál. A Rakun dobozokkal a hulladékmentes ételszállítás megvalósítható alternatívává válik, ami így kettős haszonnal jár. Te jól érzed magad minden egyes alkalommal, amikor NEM termeltél egy rakás műanyag szemetet. A másik oldalról pedig nem termelődik felhasználhatatlan és a bolygónak (végső soron nekünk) emészthetetlen szemét.
Ezen túl a környezettudatosságod is növekszik, valamint a puszta használatával az ismerőseidnek is megmutatod ezt a rendszert. Ezzel nagy az esélye, hogy egyre több vendéglátóhely csatlakozzon a közösséghez, ami végső soron pozitív irányba, fölfelé viszi ezt a műanyagmentes spirált.
Arról nem is beszélve, hogy tulajdonképpen saját magadnak is pénzt spórolsz, hiszen a műanyag ételdobozokat is neked kellene kifizetni. Ami meg a tárolást illeti: nem kell műanyag dobozokkal telitömni sem a kamrát, sem a kukát. Mivel a dobozok forgásban vannak, a tárolást nem neked kell megoldani, mégis mindig lesz elég dobozod.
Honnan tudhatod, hogy melyik étterem tartozik a hálózathoz?
A Rakun oldalán található térképpel hamar felmérhetjük, hogy a mi városunkban található-e Rakun dobozokat használó elfogadóhely. Itt találhatóak (és kereshetők) azok a helyek is, amelyek már csatlakoztak a hálózathoz.
Budapesten kívül a következő vidéki városokban található már legalább egy Rakun elfogadóhely: Győr, Székesfehérvár, Zsámbék, Kaposvár, Szekszárd, Pécs, Velence, Szeged, Kecskemét, Nyíregyháza, Miskolc, Eger.
Miért éri meg az éttermeknek csatlakozni?
Az éttermeknek a környezettudatos ételszállító megoldáson kívül egyértelmű anyagi haszonnal is jár a közösséghez való tartozás. Egyrészt új vendégei lesznek, hiszen a Rakun Dobozközösség két éves vállalkozás. Még nem található meg mindenhol, akik viszont benne vannak, egyértelműen ezt az opciót választják. A csatlakozó helyekről a Rakun felhasználók értesítést kapnak, ami számukra is változatosság, az újonnan csatlakozó éttermeknek pedig fontos reklám.
Másrészt a vendégek visszatérő vendégek, mert fontos nekik a környezetbarát ételelvitel, így számíthatunk rájuk vásárlóként. Harmadrészt nem kell a költségvetésbe beletervezni az eldobható csomagolások árát, szállításának az árát. Hosszú távon ezek miatt – márpedig melyik étterem ne tervezne hosszú távon? – a rendszer egyértelműen nyereséges megoldás lehet.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szabadúszó szövegíró és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?