Március 25-ig még várják a recepteket!
A Kor Kontroll Társaság – másodszor kiírt- rendhagyó receptversenyével gyakorlati példát szeretne mutatni az „Ételed legyen a gyógyszered” életfelfogáshoz. Napjainkban egyre több civilizációs betegség válik népbetegséggé, aminek hátterében immunrendszerünk fokozatos gyengülése áll. Ételeink alapanyagainak termesztése, feldolgozása, tartósítása aggasztó mértékben távolodik a természettől.
Őseink konyhájának fontos része volt a fermentálás (savanyítás, kovászolás, erjesztés), amit az ázsiai konyha nagyrészt megőrzött, de az európai (nyugati) világban mintha elfelejtettük volna. Pedig immunrendszerünk jelentős része a bélrendszerünkben található, a fermentálás az egyik leghatékonyabb és legolcsóbb módja lenne annak, hogy a mikrobiom egyensúlyát helyreállítsuk.
A „Fermentálással a hosszú életért!”receptversenyt rég elfelejtett tudásunk újraélesztése hívta életre. Reméljük, hogy a több ezer éves ismeretekből még megmaradt annyi, amiből újra lehet éleszteni egy tudatos, gyógyító konyhaművészetet. Hiszen a régészeti emlékekben legalább tízezer éves leletek bizonyítják, hogy már akkoriban is fermentáltak, olyannyira, hogy i. e 2000 körül Kína hunok lakta részén már létezett a savanyú káposzta receptje.
Mára szinte elfelejtettük, hogy a kovászos uborkán és a savanyú káposztán kívül más ételeket is lehet fermentálni, azaz tartósítószerek nélkül tartósítani. Az erjesztéssel ugyanis tejsav keletkezik, ami természetes módon tartósítja az ételt. Azt is tudjuk, hogy a nyers vagy főtt ételekhez képest könnyebb a vitaminok és ásványi anyagok felszívódása, több vitamin és enzim termelődik a fermentálással.
Kiderült, hogy a fermentálás az elhízás szempontjából is fontos, mert átalakítja a bél mikroflóráját úgy, hogy a jó baktériumok arányát növeli, ami erősíti az immunrendszerünket, és segíthet a fogyásban is.
Nyugodtan feltehetjük a kérdést: ön a hizlaló vagy a karcsúsító baktériumokat eteti?
Az elhízottak mikrobiomja több Firmicutes,/ a kalóriatárolást , a zsírok felhalmozódását ösztönzi / és jóval kevesebb Bacteroidetes/ a szénhidrát bontását és energiává alakítását végzi / törzsbe tartozó mikrobát tartalmaz, mint a normál testsúlyúaké! A jó hír: bélflóránk összetétele egyáltalán nem állandó, már néhány nap elegendő, a változáshoz!
A legújabb mikrobiom kutatások alátámasztják, hogy bélflóránk mikroorganizmusai határozzák meg lelki állapotunkat, étvágyunkat, sőt betegségeinket is!
Ráadásul a nyers vagy főtt ételekhez képest könnyebb a vitaminok és ásványi anyagok felszívódása, több vitamin és enzim termelődik a fermentált ételek fogyasztásakor!
Az eddig beérkezett receptek között akad székelyföldi, laoszi és persze hazai is. Megismerhettük a laoszi konyha éltető elemét, alap ételízesítőjét a fermentált halszószt, legalább ilyen izgalmas a Papaya saláta fermentált halszósszal, vagy a Som Moo, avagy fermentált savanyú sertéskolbász.
A receptekből az is kiderült, hogy Székelyföldön Szárhegyen terem a legjobb káposzta, amiből remek tőtelékes káposzta készíthető, de innen származik a tőtike kovászolt szőlő lapiból is. Érkezett vadkovásszal készült nokedli, fermentált tökfőzelék recept, fermentált csilis bab, de megjött a családi Oscar gálán elsöprő győzelmet arató a tepertős-szilvalekváros csiga elkészítésének leírása is.
A tavalyi nyertes recepteket megjelentettük nyomtatásban is, a „Fermentált ételek receptversenye » című kiadványban, melyben a díjátadón készült fotókon az elkészített, és kóstolásra kínált ételek is láthatók. Ezt tervezzük idén is.
„A fermentált ételek szinte simogatják belülről a gyomrunkat, hiszen a fermentálás során probiotikumok, vitaminok és enzimek is keletkeznek, amik kedvező hatással vannak emésztésünkre!”
– írja egyik pályázónk. Eddigi pályázóink között ott van a mérnök, a blogger, a gyógyult daganatos beteg, az allergiás, a fogyni vágyó, a háziasszony, a nagymama, az életmód-tanácsadó. Legyen Ön is közöttük!
Receptversenyünkkel – melyhez csatlakozott a Magyar Elhízástudományi Társaság és a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége is- arra szeretnénk ösztönözni pályázóinkat, hogy kísérletezzenek otthon, hogy hozzanak létre egy a jelenleginél sokkal egészségesebb konyhát, amivel nemcsak finom ízeket csempészhetünk az étrendünkbe, de szó szerint évekkel, évtizedekkel meghosszabbíthatjuk életünket, hiszen a fermentált ételek segítségével immunrendszerünk könnyebben védekezik a fertőzések ellen, és ha már megbetegedtünk, könnyebben találunk vissza az egészség útjára. Aki rálép erre az útra: egy új világban találja magát, hiszen a kreativitás utat tör magának!
Minden pályázó maximum 3 recepttel vehet részt a versenyben, amelyet a receptverseny@korkontrolltarsasag.hu címre lehet beküldeni. További információk a Kor Kontroll Társaság portálján! www.korkontrolltarsasag.hu Beküldési határidő: 2024. március 25.
A nyertes recepteket megjelentetik, a győzteseket értékes jutalmak, többek között wellness hétvégék várják!
Vélemény, hozzászólás?