Tartalom
- 1 Miért jó a természetfilm?
- 2 Hol lehet természetfilmeket nézni?
- 3 20 legjobb természetfilm, amit neked is látnod kell!
- 3.1 1. Vad Magyarország
- 3.2 2. Vándormadarak
- 3.3 3. A marasztalt folyó 1.
- 3.4 4. A marasztalt folyó 2.
- 3.5 5. Bolygónk, a Föld (Planet Earth)
- 3.6 6. Egy élet a bolygónkon
- 3.7 7. Az élet színei (Life in colour)
- 3.8 8. Bolygónk csodái (Our Planet)
- 3.9 9. Sivatagi Show
- 3.10 10. Élet a fagyban (Life in the Freezer)
- 3.11 11. Élet hidegvérrel (Life in Cold Blood)
- 3.12 12. A fenntartható halászat valódi arca (Seaspiracy)
- 3.13 13. Kék mélység
- 3.14 14. Vad Szigetköz – A szárazföldi delta
- 3.15 15. A Duna, Európa gyöngyszeme
- 3.16 16. Tisza-tó, az ember alkotta paradicsom
- 3.17 17. Rejtett világ: a vadvizek története
- 3.18 18. Amiről a fék suttognak
- 3.19 19. A bolygónk jövőjének tudománya
- 3.20 20. Trashed – Szeméttel elárasztva
Melyek a legjobb természetfilmek? Tényleg vannak jó magyar természetfilmek? Milyen külföldi természetfilmeket tudok megnézni? Ilyen kérdésekre keresi a választ ez a cikk. Olvass tovább, és garantáltan meglesz a programod a következő néhány estére!
A természetfilmek a filmkésztés kezdete óta szerves részei a filmművészetnek. Mindannyian láttunk már természetfilmet, akár azért, mert a szerelmesei vagyunk a műfajnak, akár azért, mert az iskolában vetítették földrajz- vagy biológiaórán. Egy biztos: nem lehet őket nem szeretni, és sokszor nincs is jobb elfoglaltság egy szürke, esős délutánra, mint egy minőségi film a minket körülvevő világról.
Miért jó a természetfilm?
A természetfilmek mára alapvető forrásai lettek a világról szóló információszerzésnek. Napjainkban nem feltétlenül szükséges a túléléshez a természet és az élővilág ismerete, így egyre többen szinte kizárólag a természetfilmeken és az iskolában tanultakon keresztül ismerkednek meg a bolygó legkülönfélébb lakóival.
A természetben élő állatok gyakran kedves, emberi tulajdonságokkal felruházott mesefigurákként jelennek meg. Ez egyszerre kelti fel a gyerekek érdeklődését egy-egy élőlény iránt, ami a jobb megismeréshez vezethet, másrészt félrevezető lehet az állatok valós viselkedése és igényei kapcsán. Minden természetfilm gyerekeknek is készül, de sok közülük igényli azt, hogy a felmerülő kérdésekre egy felnőtt tudjon válaszolni. A természetfilm nézés igazi családi program tud lenni.
Mire hívják fel a figyelmet a természetfilmek?
A legszebb természetfilmek egykoron pusztán ismeretterjesztő jellegűek voltak, elég csak David Attenborough korai munkásságára gondolnunk. Ezek a filmek nem figyelmeztettek, nem kongattak vészharangokat. és nem próbálták felrázni az emberiséget a tétlenségből, csupán ismertetni kívánták Földünk végtelenül sokszínű, és változatos élővilágát. A tévéképernyőkön ez a világ mindenki számára elérhető közelségbe került az iparosodott, városiasodott életben is.
Hol lehet természetfilmeket nézni?
Mára azonban a természetfilmek egyik fő feladata az lett, hogy felhívják a figyelmet a klímaváltozásra, az emberi tevékenység okozta problémákra az ökoszisztémában, és jelezzék az embereknek, hogy itt az ideje változtatni ezen!
Természetfilmeket manapság rengeteg különböző módon lehet nézni. A jól ismert tévécsatornák, mint az Animal Planet vagy a National Geographic naphosszat különböző természetfilmeket vetítenek. A technológia és az internet fejlődésével a természetfilmek hozzáférhetősége is leegyszerűsödött: ma már rengeteg természetfilm elérhető a YouTubeon és egyéb streaming platformokon, mint például a Netflixen, ahol David Attenborough legújabb filmjei és sorozatai is megtalálhatóak.
Folyamatosan készülnek újabb és újabb természetfilmek, melyek ha nem is mind egész estés mozifilmek, mégis remekül bemutatják néhány percben az élővilág egy-egy apró, a többség számára ismeretlen szegletét.
Természetfilm fesztiválok Magyarországon
Hazánkban a folyamatosan születő újabb és újabb alkotásokat különböző természetfilm-fesztiválokon mutatják be a nagyközönségnek, ahol évről-évre díjazzák is a legjobban sikerült filmeket.
A hazai természetfilm fesztiválok közül a legismertebb a Gödöllői Nemzetközi Természetfilm Fesztivál, ahol 2015 óta minden évben bemutatják és díjazzák az év természetfilmjeit. Mivel egy nemzetközi fesztiválról van szó, az itt bemutatott alkotások nem mind magyarul vannak, de a fesztiválon feliratozva élvezhetjük minden évben az újabb és újabb filmeket. 2020-ban a filmfesztivál kísérőprogramja a Trash Art Magyarország jóvoltából valósulhatott meg. A kiállított műalkotások mindegyike szemétből készült, és legfőbb célja – akárcsak a mai természetfilmek zömének – az volt, hogy felhívja a figyelmet a környezetszennyezés veszélyeire és a felelősségvállalás fontosságára.
20 legjobb természetfilm, amit neked is látnod kell!
Az alábbi lista egyaránt tartalmaz magyar és külföldi alkotásokat. Ezek azok a természetfilmek, melyeket mindenkinek legalább egyszer látnia kell! A hazai alkotások közvetlen környezetünk értékes és érdekes élővilágát mutatják be, ezeken keresztül megtanuljuk értékelni a Kárpát-medence természeti tájait. Ezen természetfilmek magyarul is elérhetőek, így mindenki számára kikapcsolódást nyújthatnak.
1. Vad Magyarország
A Vad Magyarország – A vizek birodalma (nemzetközi angol címe: Wild Hungary – A Water Wonderland) Török Zoltán 2011-ben bemutatott, számos nemzetközi díjat elnyert színes természetfilmje. A film négy évszakot átívelően mutatja be Magyarország és a Kárpát-medence vadvilágát, Kulka János narrációjával. A film a teljesség igénye nélkül, mégis részletesen ábrázolja hazánk vadvilágát, lélegzetelállító, soha nem látott felvételekkel.
A Vad Magyarország című természetfilm teljes egészében itt tekinthető meg.
2. Vándormadarak
A Vándormadarak (eredeti címe Le Peuple Migrateur, Winged Migration az Egyesült Államokban és Kanadában, The Travelling Birds az Egyesült Királyságban, The Travelling Birds: An adventure in flight Ausztráliában) egy 2001-ben készült, Oscar-díjas dokumentumfilm, melyet Jacques Cluzaud, Michel Debats és Jacques Perrin rendezett. A madarak hosszú útját mutatja be vándorlásuk során.
Különlegessége, hogy 4 éven keresztül készítették, 7 kontinensen. A néző sokszor egészen úgy érezheti, mintha együtt repülne a madarakkal, akik mindenféle időjárási viszonyok között és változatos terepen utaznak, nagy távolságokat megtéve a túlélés érdekében.
A légifelvételek legnagyobb részét szelídített madarakkal forgatták, a filmesek különféle fajok egyedeit nevelték fel, például gólyákat és pelikánokat ápoltak születésüktől fogva – így a stáb tagjait már újszülött koruktól ismerték ás elfogadták a ezek a madarak. Arra is kiképezték őket, hogy a forgatás során együtt repüljenek a stábbal. A filmet különböző légijárművekről filmezték.
A Vándormadarak természetfilm itt tekinthető meg.
3. A marasztalt folyó 1.
2021 március 28-án online premier keretében jelent meg a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség megbízásából, Szendőfi Balázs által forgatott „RSD – A marasztalt folyó” című természetfilm első része. A film a ráckevei Dunaág gazdag élővilágát mutatja be kreatív és minőségi felvételeken keresztül. A marasztalt folyó megtekinthető itt.
4. A marasztalt folyó 2.
A második rész premierje április 4-én volt, a film sikerét mutatja, hogy a Youtube-on jelenleg 86 ezer megtekintésnél jár. A második rész mintegy kiegészítése, semmint folytatása az elsőnek: ugyanazon életközösségnek más tagjait mutatja be az első filmhez hasonlóan káprázatos minőségben.
A Marasztalt folyó 2. természetfilm megtekinthető itt.
5. Bolygónk, a Föld (Planet Earth)
A Bolygónk, a Föld (eredeti cím: Planet Earth) egy 2006-ban bemutatott televíziós dokumentumfilm sorozat, melyet a BBC Natural History Unit csapata készített. Az 5 évnyi forgatással és gyártási folyamatokkal együtt ez a legdrágább televíziós ismeretterjesztő sorozat, amelyet a BBC valaha is készített, valamint ez volt az első nagy felbontásban készített műsora. A sorozatban közreműködött a Discovery Channel, az NHK és a CBC is. A sorozat készítőinek jellemzése szerint „Ez a sorozat a kiforrott nézeteket tartalmazza bolygónkról.” Az eredeti változatot David Attenborough narrálta.
6. Egy élet a bolygónkon
Szintén David Attenborough filmje, a legendás természetfilmes elmeséli életének és a Föld evolúciójának a történetét, miközben gyászolja az elveszett vadont, és elmondja, hogyan képzeli el a jövőt. A teljes filmet a Netflixen tudod megnézni.
7. Az élet színei (Life in colour)
A dokumentumfilm sorozatban számtalan különböző módot ismerhetünk meg a színek felhasználására a természetben. Miért színesek az állatok? Milyen üzenetet hordoz a színük? Vajon ők hogyan látják a világot? Ezekre a kérdésekre és még sok másra választ ad – ki más, mint – David Attenborough lehengerlő sorozata. A sorozatot szintén a Netflixen találod meg.
8. Bolygónk csodái (Our Planet)
Egy történet a mi csodálatos, folyamatosan változó bolygónkról, az ember és a természet kapcsolatáról, és arról, hogyan óvhatjuk meg a minket körülvevő világot. A Silverback Films által készített, sokak által várt nyolcrészes dokumentfilm-sorozat, a Bolygónk csodái Sir David Attenborough narrációjával szintén a Netflixen tekinthető meg. A WWF-fel együttműködésben gyártott, a globális természetvédelem szempontjából is mérföldkőnek számító sorozattól a világ legnagyobb természetvédelmi civil szervezete azt reméli, hozzájárul ahhoz, hogy az emberek észrevegyék maguk körül a természet értékeit, és aktívan tegyenek megőrzésük érdekében. Ezt a sorozatot szintén a Netflixen találod.
9. Sivatagi Show
A Sivatagi show egy különleges tematika alapján szerkesztett természetfilm, amely Afrika különböző területeinek állatvilágát mutatja be. Megismerkedhetünk a Kalahári és a Namíb-sivatagban élő állatokkal és különleges szokásaikkal, tanulmányozhatjuk viselkedésüket, vicces képeket láthatunk mindennapi tevékenységeikről.
A Sivatagi Show természetfilm itt tekinthető meg.
10. Élet a fagyban (Life in the Freezer)
David Attenborough első, specializáltabb természetfilm-sorozata, mely az Antarktisz változásait követi nyomon az évszakok során. A 6 darab, egyenként 30 perces részből megtudhatjuk, hogyan birkózik meg az itt élő állatvilág a fagyos élet megpróbáltatásaival.
11. Élet hidegvérrel (Life in Cold Blood)
A David Attenborough által írt és rendezett minisorozat a kétéltűek és a hüllők világába, evolúciójuk különböző állomásaiba enged betekintést. A sorozat révén megtudhatjuk, miképp uralták a hidegvérű élőlények a bolygót, és hogy ellenállásuknak köszönhetően ma is milyen népes számban vannak jelen a Földön.
A sorozat előzetese itt tekinthető meg.
12. A fenntartható halászat valódi arca (Seaspiracy)
A Seaspiracy egy egészen friss, 2021-es természetvédelmi dokumentumfilm, mely a túlzott mértékű halászat és a tenger kizsigerelésének aktuális, és lehetséges jövőbeli következményeit tárja fel. A sorozat egyik célja, hogy tényfeltárásával minél több embert tereljen a növényi alapú táplálkozás felé. A Seaspiracy-t a Netflixen tudod megnézni.
13. Kék mélység
Annak ellenére, hogy a tengerek alkotják bolygónk területének kétharmadát, többet tudunk a Hold felszínéről, mint a tengerek mélyéről. A Kék mélység által betekintést nyerhetünk abba a világba, amit eddig csak kevesen láthattak, az óceánok és a bennük, valamint partjaiknál élő csodálatosan változatos élőlények világába. A film bemutatja a tengerek elbűvölő, csábító és kegyetlen világát.
A Kék mélységet itt tudod megnézni.
14. Vad Szigetköz – A szárazföldi delta
A Szigetköz változatos élővilágát mutatja be ez az egyedülálló természetfilm. A történet az állatok mozgását követve bontakozik ki, mégis beleszövődik az emberi jelenlét. Miközben a felszín alatt és az apró folyóágak partján zajlik az élet, emberek kenutúráznak, horgásznak, és élik mindennapjaikat ugyanezen a tájon. Az ember és a természet kapcsolatát is bemutatja a film, melyen keresztül érezhető az összekötődik a múlt és a jelen.
15. A Duna, Európa gyöngyszeme
A németországi Fekete-erdőben eredő és a román-ukrán határon a Fekete-tengerbe ömlő Dunát a világ legnemzetközibb folyójának is szokták nevezni, hiszen közel 3000 kilométeres útja során 10 országot és 4 fővárost is érint, kulturális és földrajzi szempontból is rendkívül különböző régiókat kötve össze. A film csodálatos utazásra hív az „európai folyók királynője” mentén, az Alpok hegylábtérszínétől a Kárpát-medence forró síkjain és a Vaskapu drámai kanyonján át a deltatorkolat vadasparkok hangulatát idéző vizes élőhelyeiig.
A Duna, Európa gyöngyszeme természetfilmet itt tudod megnézni.
16. Tisza-tó, az ember alkotta paradicsom
Az egyik legújabb magyar természetfilm a fél évszázada létesített, mesterséges Tisza-tó élővilágát mutatja be. Az emberi beavatkozások mindig súlyos környezeti következményekkel járnak az eredeti élővilágra, de egyes esetekben értékes, új életközösségek is kialakulhatnak. A Tisza-tó esetében az eredeti gazdasági célokon túlmutatóan a teremtett vizes élőhely értéke ma már felbecsülhetetlen.
17. Rejtett világ: a vadvizek története
A hazai természetfilmek készítésében meghatározó Vad Víz Stúdió ezúttal nem egy látványos helyszín, hanem Magyarország vízkészletének értékére szeretné ráirányítani a figyelmet. A film végigkalauzolja a nézőket Budapest belvárosától indulva ártereinken és hegyvidékeink apró vizes élőhelyei keresztül a felszín alatti világig. Tartalmas, másfél órás utazás Magyarország legkülönbözőbb tájain.
18. Amiről a fék suttognak
A többszörösen díjnyertes magyar természetfilm egy erdőrezervátum csodálatos világába kalauzolja el a nézőt. A film megnézése után egészen máshogyan fogjuk nézni a körülöttünk lévő erdőket egy hétvégi kirándulás során.
19. A bolygónk jövőjének tudománya
Egész életét a bolygó élővilágának megismertetésének szentelő David Attenborough munkájának középpontjába ezúttal az éghajlatváltozás és annak környezeti következményei kerülnek. A fókuszban nem cuki állatok és szép természeti tájak vannak, hanem az emberiség túlélésének esélyei. Lehangoló és egyszerre gondolatébresztő film, amit tények sorával mutatja be, miért elkerülhetetlen az azonnal változtatás társadalmunkban.
20. Trashed – Szeméttel elárasztva
A Trashed nem szokványos természetfilm, nem a bolygó csodáit mutatja be, hanem annak tönkretételének egy elemét, műanyag szeméttel való beborítását. A film azonban túlmutat a puszta bemutatáson és jövőbeni megoldásokat is kínál a katasztrofális hatások elkerüléséért.
Reméljük, hogy ezzel a kis listával a te kedved is megjött a természetfilmekhez és a Földünk alaposabb megismeréséhez. Egy biztos: a filmek bármelyikét megnézve téged is lehengerel majd bolygónk sokszínűsége és szépsége. Kellemes kikapcsolódást kívánunk a következő estékre!
Nagy Tímea – birge – | A kis- és középvállalkozások marketing szövegírója, lelkes környezetvédő, igazi természetrajongó. “A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.”
Vélemény, hozzászólás?