Tartalom
- 1 Mit jelent ma a vidéki élet? Kinek való a vidéki élet, kinek nem?
- 2 Mik a vidéki élet hátrányai?
- 3 És mik a vidéki élet előnyei?
- 3.1 1. előny: jobb a levegő
- 3.2 2. előny: kertészkedhetsz
- 3.3 3. előny: többet mozogsz
- 3.4 4. előny: lehet otthoni játszótered
- 3.5 5. előny: jobban figyelnek egymásra a vidéki emberek
- 3.6 6. előny: közvetlenebb kapcsolatba kerülhetünk a természettel
- 3.7 7. előny: a vidéki piac, közvetlenebb kapcsolat a helyi kereskedőkkel
- 3.8 8. előny: alacsonyabb a zajszennyezés
- 3.9 9. előny: több tered van
- 3.10 10. előny: nagyobb esélyed van arra, hogy megőrizd a mentális egészséged
A vidéki élet sokak számára rendkívül vonzó, mások pedig ódzkodnak tőle. Most nézzük, milyen előnyei és hátrányai vannak annak, ha vidékre költözünk!
Mit jelent ma a vidéki élet? Kinek való a vidéki élet, kinek nem?
A vidéki élet definíciója sokat változott az elmúlt évtizedekben. Az internetnek köszönhetően például az információáramlás sebessége rendkívül felgyorsult. Ráadásul az elmúlt két évben a Covid-intézkedések miatt sok munkahelyen elterjedt a home office, vagyis munka szempontjából könnyen élhetünk akár vidéken is úgy, mintha egy nagyvárosban lennénk. De azért van néhány tényező, ami alapvetően meghatározhatja egy vidéki és egy nagyvárosi ember életét.
Vannak, akik éveken át vágyakoznak arra, hogy kiköltözzenek „vidékre”, akár a fővárostól 40-50 percnyi távolságba, aztán amikor ott eltöltenek pár hónapot, rádöbbennek, hogy mégis hiányzik a jól megszokott városi nyüzsgés. De ugyanígy, akik vidéken éltek hosszú évekig és beköltöznek a nagyvárosba, nem bírják megszokni a tömegközlekedést, a zaj- és légszennyezettség mértékét és elvágyódnak onnan. Nehéz ezt előre belőni, összeszedtünk néhány szempontot, amit érdemes megfontolni, mielőtt valaki vidékre költözik.
Mik a vidéki élet hátrányai?
Természetesen ezek a szempontok nem vonatkoznak minden „vidéki” településre, de mielőtt letennénk a foglalót egy formás vidéki házért, nézzünk utána minden falu, település, község esetében a következőeknek.
1. hátrány: rossz menetrendek, akadozó közlekedés
A közlekedés egy fontos szempont lehet annak, aki vidékre költözik. Különösen akkor, ha ez a vidék egy nagyváros agglomerációját jelenti, és a munkánk még a nagyvárosba szólít, de az életünket már „vidéken” képzeljük el. Ha nincs autónk vagy szeretnénk tudatosan kevesebbszer használni a kocsinkat, mindenképp nézzünk utána, hogy milyen közlekedési lehetőségek vannak: jár-e vonat, busz a településre.
Bizony beszűkítheti a mozgásterünket (és a kamaszodó gyerekeink mozgásterét), ha van egy vonzó város a közelben, de nincs olyan közlekedési eszköz, amivel értelmesen, jó menetrenddel be lehet utazni. Persze ha pont az a célunk, hogy minél távolabb legyünk a várostól és lehetőleg minél ritkábban kelljen csak bemennünk, akkor ez az elszigeteltség akár az előnyök közé is sorolható.
2. hátrány: rossz az utak állapota
Ez megint településfüggő, sőt, az adott településen belül is lehetnek komoly eltérések. A főút és a környéke sima, akár egy biliárdasztal, de a mellékutakra jobb, ha négykerék-meghajtással fordulunk rá. Ha egy kátyúrendszeren lehet csak megközelíteni álmaink vidéki otthonát, több dolgot is tehetünk. Gyalogoljunk. Vagy vegyünk egy olyan kocsit, ami bírja a rossz utakat, esetleg járjunk az önkormányzat nyakára, hogy csinálják meg utat. Sőt, össze is foghatunk az utcabeliekkel, hogy osztott finanszírozással és az önkormányzat közreműködésével közösen csináltatjuk meg az utcát.
3. hátrány: nincs mobilhálózat, netes lefedettség
Ha fontos, hogy elérjenek minket telefonon, vagy a munkánkhoz, életvitelünkhöz elengedhetetlen az internet, akkor bizony problémás lehet egy olyan település vagy a településnek olyan területe, ahol nincs net, vagy akadozik a szolgáltatás. Mit tehetünk? Nézzünk utána, hogy tervezi-e valamelyik szolgáltató a közeljövőben terjeszkedést, kérdezzük meg erről az önkormányzatot, leendő szomszédainkat!
4. hátrány: a kulturális centrumtól való távolság
Ez a hátrány összefügg az első ponttal. Ha a közlekedés megoldható, akkor talán nem olyan nagy probléma, hogy a településen nincs színház, mozi, étterem. Amennyiben az életünk fontos része, hogy zsizsegjünk a kulturális életben, akkor nem biztos, hogy a legjobb ötlet kimozdulni egy nehezen megközelíthető vidéki házba.
5. hátrány: távolság a kapcsolati hálótól
Ha kimozdulunk a városi életünkből, ahol volt egy jól működő kapcsolati háló, akkor nehéz lesz eleinte vidéken. Főleg akkor, ha a családalapítással egy időben költözünk, és a barátaink, szüleink maradnak a városban. Az új kapcsolatok kialakulása jó pár év, és a régi barátok lehet, sokkal ritkábban fognak meglátogatni, mint azelőtt.
És mik a vidéki élet előnyei?
És akkor lássuk az előnyöket! Van néhány oka annak, hogy sokan a kiköltözés mellett döntenek.
1. előny: jobb a levegő
Természetesen ezt az érvet is fenntartásokkal érdemes kezelni, megint attól függ, hogy mit értünk vidék alatt. Lehet, hogy a kis településre költözünk, aminek a szélén ott egy ipari telep, ami nem feltétlen garantálja a jó levegőt. Vagy esetleg gyanús anyagokkal fűtenek a környéken. Vagy komoly átmenő forgalom van a falun, vagyis ha a főút mellett veszünk telket, már nem is olyan hú de jó a levegő. Azért összességében nagyobb az esélyünk vidéken arra, hogy ha kilépünk az ajtón, friss, üde, tiszta levegőhöz jutunk.
2. előny: kertészkedhetsz
Ha van egy kerted és ráveszed magad, hogy kertészkedj, új perspektívák nyílnak meg előtted. Csinálhatsz egy kis konyhakertet, komposztálhatsz, de arra is lehetőséged lesz, hogy medencét készíts, kerti konyhát és még folytathatnánk. A saját kertünkben termelt zöldség, gyümölcs mindig jobban esik, ráadásul a gyerekeink is közvetlenebb viszonyba kerülnek a természettel.
3. előny: többet mozogsz
A vidéki élet következő előnye, hogy többet mozoghatsz. A kertrendezés vagy a házkörüli munkák folyamatos mozgásra késztetnek, bringázhatsz, sétálhatsz, főleg, ha a közelben erdők, dombok, hegyek terülnek el.
4. előny: lehet otthoni játszótered
Hatalmas előny annak, aki gyerekeket nevel! Ha van egy kerted, akkor abban homokozót, hintát, trambulint telepíthetsz, a gyerekek pedig bármikor kimehetnek játszani. Aki a Covid-intézkedések karanténidőszakát gyerekesként megélte, biztos, hogy ezt sorolja a vidéki élet egyik legfontosabb előnyei közé.
5. előny: jobban figyelnek egymásra a vidéki emberek
Ezt az állítást megint érdemes fenntartással kezelni, hiszen attól függ, hogy milyen a település hangulata, mennyire fogadják örömmel az új lakókat. Általánosságban elmondható, hogy minél kisebb egy település, annál nagyobb az esély arra, hogy figyelmes, a település problémáira érzékeny lakókkal találkozunk. Persze ezt lehet, hogy hátrányként éljük meg, ha pont arra vágyunk, hogy senki se foglalkozzon velünk.
6. előny: közvetlenebb kapcsolatba kerülhetünk a természettel
A kertünkben felállíthatunk téli madáretetőket, megfigyelhetjük a természet működését, hamarabb kijutunk az erdőhöz, mezőhöz és a gyerekeinket is talán könnyebben rávehetjük arra, hogy szorosabb viszonyt alakítsanak ki a természetes környezetükkel.
7. előny: a vidéki piac, közvetlenebb kapcsolat a helyi kereskedőkkel
A piacozás persze a nagyvárosokban is fontos közösségi tér, de vidéken talán még nagyobb súlya van. Ha nem termelünk meg mindent az otthoni kertben, érdemes feltérképezni a település vagy a környező települések piacait. Biztos találunk magunknak egy profi sajtost, megvehetjük az idényzöldségeket, gyümölcsöket, elbeszélgethetünk az árusokkal és a következő alkalommal már ismerősként köszöntenek minket.
8. előny: alacsonyabb a zajszennyezés
Újra egy olyan előny, ami vidéki településfüggő. Ha nincs nagy átmenő forgalom és nincs a közelben egy autópálya, akkor van rá esély, hogy csöndesebb a kertünk. Viszont van még egy tényező, amire nem feltétlenül készül fel az, aki kiköltözik. Ez pedig a hétvégi fűnyírások, benzinmotoros fűkaszák, a lelkes reggeli flexelők és egyéb zajos hobbiknak hódoló környékbeliek jelenléte. Az önkormányzatok azért igyekeznek rendeletekkel kordában tartani ezeket a zajos folyamatokat.
9. előny: több tered van
A városi élet egyik komoly hátránya, hogy folyamatosan emberek között vagy. A tömegközlekedés vagy az aluljárók tömege felőrölheti az idegrendszerünket. Vidéken simán végig tudsz sétálni úgy az utcán, hogy csak egy-két emberrel találkozol össze.
10. előny: nagyobb esélyed van arra, hogy megőrizd a mentális egészséged
A friss levegő, a nyugodtabb, csendesebb élettér, a természet közelsége, a mozgás és az egészséges ételek fogyasztása mind lehetőséget adnak arra, hogy kevésbé legyél depressziós, testi-lelki szempontból is egyensúlyba kerülj.
Borbáth Péter | Író, túravezető – mesét, kritikát, reklámszövegeket ír, túravezetőként Latin-Amerikát, Madeirát és az Azori-szigeteket járja.
Kenderes L.
Nem, nem jobb a levegő. Nyáron egy picivel talán jobb, de télen olyan vidéken a levegő, mint Pekingben. Érdemes erre pár naponta ránézni: https://sensor.community/hu/
Felsoroltad a negatívhoz az új kapcsolatokat, de a pozitívhoz, hogy lehet saját játszótered. Ha ennyire kivonod magad a közösségi létből, ne csodálkozz, hogy nem lesznek könnyen új kapcsolataid. Én kisvárosban születtem, új barátaim csak a szüleim ismerőseinek gyerekei voltak, vagy akkor amikor lementem az ismeretlen srácokhoz, nem pedig a saját játékaimmal játszottam.
Igaz, hogy az emberek jobban figyelnek egymásra, ha fingasz egyet, egy hétig az lesz a téma. Nincs magánszféra.
Vidéki piac? Ugye ez nem komoly, mindenhol épül lefelé a piacozás. Ez már egy nagyvárosi hóbort. Az most, hogy ez jó vagy sem, tökmindegy.