Tartalom
- 1 Miért jó a szemétszedés?
- 2 Melyek voltak eddig Magyarországon a legnagyobb szemétszedési akciók?
- 3 Bárki szervezhet szemétszedést?
- 4 Hogyan lehet szemétszedést szervezni?
- 4.1 Hogyan válasszunk megfelelő időpontot?
- 4.2 Mire figyeljünk a helyszín kiválasztásakor?
- 4.3 Kiket szervezzünk be a szemétszedési akcióba?
- 4.4 Hogyan szólítsuk meg őket, hogyan hirdessünk?
- 4.5 Miket és mikor kell egyeztetni az illetékes szervekkel?
- 4.6 Hogyan gondoskodjunk a szemét elszállításáról a szemétszedés végeztével?
- 4.7 A résztvevők motiválása a szemétszedés során
A szemétszedés lehet magányos akció, de közösségi megmozdulásként sokkal hatékonyabb, nem mellesleg élvezetesebb is. Számtalan szemétszedő megmozdulás van, amelyhez lehet csatlakozni, mert sajnos szemét is van rengeteg. Akár magunk is szervezhetünk szemétszedő megmozdulást, közösségi eseményt. Akár óvodával, akár iskolával, de még munkahelyi csapatépítőként is jó program a közös szemétszedés. Azonban néhány dologra oda kell figyelni, amikor megszervezünk egy ilyen eseményt. Alább összegyűjtöttük, mire érdemes odafigyelni.
Miért jó a szemétszedés?
Talán nem kell sokat ragozni, hogy a szemétszedés mindig is aktuális téma. Vannak emberek, akiknek nem fontos az, hogy hova dobják a szemetet, a kommunális hulladékot, de a legtöbbünknek számít, hogy az eldobott szemét ne károsítsa a környezetünket.
Ha összeszedjük egy adott területről az eldobált hulladékot és szemetet, azzal egyszerre több legyet lehet ütni egy csapásra. Egyrészt a terület (és általában egy darab természetről van szó) megtisztul, az ott élő növényeket és állatokat nem szennyezi tovább a letett hulladék.
Másrészt az embernek is jó, ha nem egy szemétdombot kell néznie, amikor kinéz az ablakán, vagy a természetbe megy, mert fákat és növényeket, egy darab vadont akar látni. Sem az élővilágnak, sem az embernek nem használ a feldolgozatlan szemét.
Magyarországnak ugyan nincs tengere, ahol összegyűljön egy szemétsziget, sok kidobott hulladék azonban így is a folyókban, tavakban köt ki. Igen, abban a Balatonban és Dunában, amelybe nyáron belemegyünk a meleg elől, és azt gondoljuk, tiszta a vize.
Mint minden szemléletformáló ötletnél, itt is először a saját házunk táján kell körülnéznünk: mi hogyan viszonyulunk a szeméthez? Veszünk-e olyan csomagolóanyagba borított dolgokat, amelyekből szemét lesz? Kidobunk-e mindent a megfelelő szemetesbe, szelektíven gyűjtünk-e? Ha szemetet látunk az utcán, felszedjük-e? Különösen a gyermekek szívják magukba a felnőttek viselkedését. Azt is, amikor eldobnak egy csikket, és azt is, amikor a szülő felveszi és a legközelebbi kukába dobja a szemetet. Nem mindegy tehát, hogy mit teszünk, amikor szemetet látunk.
Melyek voltak eddig Magyarországon a legnagyobb szemétszedési akciók?
A 72 óra kompromisszum nélkül 2006 óta minden évben szervez önkéntes közösségi szolgálatot, és minden évben számos szemétgyűjtési akció is része a programnak október második hétvégéjén.
A Jön Alapítvány zászlaján szintén a környezetvédelem és a szemléletformálás áll, rengeteg szemétszedési akciót szerveznek, sokszor faültetéssel egybekötve.
A TeSzedd országos szemétgyűjtő akció célja, hogy kicsiknek és nagyoknak szemétszedéshez nyújtson segítséget: hogy bárki megmozduljon, és szervezzen a saját környékén szemétszedő akciót. Az Európai Hulladékcsökkentési Hét minden év novemberében buzdít arra, hogy most, de akár egész évben is szedjük a szemetet, csökkentsük a hulladékot a környezetünkben, és legyünk tudatosak abban is, hogy mit mibe csomagolunk. Hogy a jó példa ragadós legyen.
Bárki szervezhet szemétszedést?
Igen, nagyjából bárki kezdeményezhet szemétszedést, még diákok is. Van néhány dolog, amire oda kell figyelni. Általában kommunikálni kell a szemetes hely tulajdonosával, legyen szó magánemberről vagy önkormányzatról.
Hogyan lehet szemétszedést szervezni?
A szemétszedés megszervezése nem ördöngösség, bár minél több ember vesz részt benne, annál több dologra kell odafigyelni. Néhány hetes vagy hónapos előkészítés után rendkívül hatékony eseményt lehet létrehozni. Ez felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt szemléletformáló esemény lehet. Jó, ha nem egyedül visszük a vállunkon az egészet, hanem összebeszélünk, és egy csapat együtt szervezi meg a szemétszedési akciót.
Hogyan válasszunk megfelelő időpontot?
Fontos az időpont kiválasztásánál, hogy lehetőleg olyan időpontban legyen, amely a célcsoportnak megfelelő, és jó előre lehet tudni. Lehet ez egy hétvégi nap, egy hosszú hétvége, de akár egy hétköznap délután is: lényeg, hogy akiket el szeretnénk hívni, ráérjenek.
Mire figyeljünk a helyszín kiválasztásakor?
A helyszín kiválasztásakor figyelembe kell venni, hogy a szemétszedők milyen messziről jönnek. Ha nem közösen szervezi meg a csapat az odajutást, olyan helyszínnek kell lennie, amit könnyű megközelíteni, akár kocsival, de akár tömegközlekedéssel is. Nem mindegy, hogy fél órát utazik valaki, vagy három órát – lehetőleg a helyi, közelben lévő helyszínt részesítsük előnyben. Valószínűleg minden település környékén van cigicsikkekkel, nejlonzacskókkal vagy bútorlapokkal borított erdőrészlet: válasszunk egy közeli helyszínt.
Persze nem mindegy az sem, hogy a szeméttel borított hely mennyire frekventált. Jó esetben a város, a település foglalkozik azzal, hogy a közterületek tiszták legyenek, de nem mindig. És persze az illegális hulladék sehol sincs jó helyen.
Kiket szervezzünk be a szemétszedési akcióba?
Röviden: bárkit. Hosszan: a fiatalokat könnyű bevonzani, különösen, ha a kortárs csoporttal, osztállyal, közösséggel együtt lehetnek: nekik bármi buli lehet, még a szemétszedés is, ha együtt lehetnek közben. Közösségi munkaként nagyon hasznos a szemétszedés még az óvodásoknak is: náluk persze nem a hatékonyság, hanem a szemléletformálás a fő cél.
Időseknek is nagyon jó program a szemétszedés, náluk szintén számít a közösségi erő, illetve hogy tesznek valami hasznosat egymásért és a világért.
És az aktív korú felnőttek? Természetesen ők tudnak a leghatékonyabban tenni a tiszta környezetért. Céges csapatépítő programként is el lehet adni a szemétszedést, de a környezetért, a természetért, az országért tenni vágyó fiatalok és középkorúak számtalan csoportja alkalmas arra, hogy megszólítsuk őket: tegyenek valamit magukért, a környezetért, a jövőért.
Hogyan szólítsuk meg őket, hogyan hirdessünk?
Mindenkit azon a felületen érdemes megszólítani, amit a leggyakrabban használ. A fiataloknál és a középkorúaknál ez már a közösségi média és az internet különböző platformjai. Egy esemény megosztása, ha gusztusosan és hívogatóan van hirdetve, eljut sok emberhez. De ne hanyagoljuk el a plakátokat vagy a mindenki által olvasott újságok hirdetési rovatát sem, főleg, ha idősebbeket is be szeretnénk vonni.
Az is sokat segít, ha nem egyesével szólítjuk meg az embereket, hanem csoportokat vonunk be, iskolákat, közösségeket, klubokat, munkahelyeket, cégeket célzunk meg, ez esetben pedig a vezetőket érdemes megkeresni.
Miket és mikor kell egyeztetni az illetékes szervekkel?
A szemétszedés megszervezésekor mindenképpen érdemes konzultálni a terület tulajdonosával – ez általában az önkormányzat. Ha nagyobb szabású a rendezvény, a rendőrségnek is érdemes bejelenteni, hogy tudjanak róla.
Hogyan gondoskodjunk a szemét elszállításáról a szemétszedés végeztével?
Mindenképp előre gondoljunk arra, hogy az összegyűjtött szemetet el is kell szállítani, és lehet, hogy sokkal több lesz, mint amire számítottunk előzetesen. A helyi hulladékkezelő társaságot vagy az önkormányzatot ezért érdemes megkeresni, hogy segítsenek a hulladék elszállításában. Az elszállítás magánemberként borsos lenne, de ha közösségi, önkéntes akcióról van szó, akkor az önkormányzatok és a helyi szervezetek többnyire segítőkészek, és segítenek elszállítani a megfelelő helyre.
A résztvevők motiválása a szemétszedés során
Azért, hogy a résztvevők motiváltan és jókeddvel dolgozzanak, tudniuk kell, hogy miért gyűjtik a szemetet. Informáljuk őket előre vagy utólag is, hogy milyen előnye származik a területnek, amelyet éppen megtisztítanak.
Sokat számít, ha fizikailag is jól érzik magukat. Ha a program költségvetésébe belefér, egy ebéd vagy egy uzsonna nagyon jól jöhet, de ha egyszerű meleg teát kapnak a zord időjárásban a szemétszedők, vagy limonádét a nagy melegben, már az is nagyon jól tud esni.
Stenszky Cecília I költő, irodalmár, mesemondó és pedagógus; a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója.
Vélemény, hozzászólás?