Tartalom
Az üvegház a tökéletes példája annak, amikor a természet és az emberiség együttműködik: a Természet biztosítja a növényeket, az Ember pedig az ideális környezetet nekik.
Úgy is mondhatjuk, hogy az üvegház alapvetően a növények paradicsoma – vagy a paradicsomoknak a növények mennyországa –, hiszen egy üvegházban egész évben idilli a hőmérséklet, a páratartalom, a táptalaj, és még kártevők sincsenek.
Ráadásul egy kisebb üvegházat szinte bárki elkészíthet odahaza, és onnantól kezdve akár egész évben termeszthet uborkát, paprikát, salátát vagy más haszonnövényt.
Mi az üvegház?
Az üvegház lényegében egy növénytermesztésre tervezett menedék, amelyet általában átlátszó anyagokból, például üvegből vagy műanyagból készítenek, hogy a napfény könnyedén beáramolhasson és felmelegítse a teret.
Egy üvegház tökéletesen alkalmas arra, hogy megvédje zöld barátainkat a bosszantó élősködőktől és növénybetegségektől, ugyanakkor megfelelően támogassa a növekedésüket.
Az üvegház olyan a növények számára, mint számunkra egy hangulatos napozószoba ahol kedvünkre élvezhetjük a jótékony napsugarakat.
De ne hagyd, hogy a név megtévesszen – habár az „üvegház” megnevezés onnan származik, hogy milyen az anyaga (vagy épp a színe, ha angolul érdekel a téma, mert ők greenhouse-nak, ’zöldház’-nak nevezik), ám őszintén szólva nem nagyon számít –, hanem inkább arról, hogy a növények növekedésének elősegítéséhez tökéletes menedékként funkcionál.
Vagyis képes legyen eleget tenni a fő feladatának, annak, hogy benntartsa a hőt és a nedvességet, ezáltal melegen tartsa a növényeket és elősegítse azok fejlődését, virágzását.
Hogyan működik az üvegház?
Nos, az egész egy mini világ megteremtéséről szól, saját időjárási szabályokkal. Az átlátszó falak és a mennyezet beereszti a napfényt, hogy az kellőképpen felmelegíthessen mindent, amit ér.
Ez tulajdonképpen az „üvegházhatásként” is ismert folyamat. Sötétedéskor ez a hatás akadályozza meg, hogy a nappal összegyűjtött meleg elszökjön, így biztosítva, hogy a belső hőmérséklet viszonylag állandó maradjon az üvegház falain belül.
És milyen csodákat művelhetsz ebben az üvegbúra alatti kerti oázisban? Nos, talán nem is gondolnád, hogy ez egy milyen sokoldalúan felhasználható hely! A ropogós zöldségektől, szuperfoodoktól és zamatos gyümölcsöktől kezdve az illatos virágokig és buja fűszernövényekig sokféle növényt nevelhetsz üvegházban.
Gondolj a napsütötte, piros paradicsomra, a ropogós uborkára, a fűszerpaprikára, a zöld salátára, vagy akár az édes eperre és a romantikus rózsára – bármelyik nevelhető optimális üvegházi körülmények között.
Az üvegházakban azonban nem csak a szokásos hazai növényeket, hanem akár trópusi csemegéket (banán, citrusfélék) vagy akár olyan kényes növényeket is sikerrel nevelhetsz, mint az orchidea. Igaz, ezekhez azért már kicsit alaposabb kertészeti ismeret is szükségessé válhat.
Mikor érdemes üvegházat építeni?
Bármikor építhetsz üvegházat, feltéve, ha van hozzá eszközöd, kézügyességed és elegendő anyagi kereted. Azonban mielőtt csak úgy belevágnál, először érdemes megfontolnod az alábbiakat:
Gondold végig például azt, hogy hol akarod felállítani az üvegházat. Még ha elegendő, megfelelő mértékben benapozott helyed is van a felépítéséhez, a helyi klímát sem érdemes kihagyni a számításból – ugyanis ez jelentősen meghatározhatja az üvegházad jellegét az alapoktól egészen annak tetejéig.
Amennyiben például a hely alapvetően hűvös területen fekszik, az üvegházadnak megfelelő szigetelésre, állandó fűtésre és javarészt napos helyre lesz szükséged. Azonban, ha inkább a melegebb éghajlat jellemzi a helyet, akkor csak optimális mértékű szellőztetéssel és árnyékolással tarthatod majd a növényeidnek megfelelő hőmérsékleten az üvegház levegőjét.
Amit még érdemes számításba venni, az a felhasználandó alapanyagok, a munkaerő és a későbbi várható fenntartási költségek. Legyen szó betonról, fáról, fémről, üvegről vagy polikarbonátról, esetleg fóliáról minden egyes választás költségként jelenik meg és összeadódik.
Ez azonban még nem minden, mivel egy üvegház létesítése nem csak az építési költségekről szól; szükséged lehet különböző engedélyekre (pl. építési engedélyre, közműrákötésre) és akár építőbrigádra is, akik szakszerűen képesek kivitelezni a törékeny álmodat.
Ezután mérlegeld üvegház-projekted célját is: kereskedelmi célú vállalkozásra szánnád el magad? Akkor kezdd el a dolgokat még a kinti vegetációs időszak előtt, hogy az üvegházi zöldségeid ne maradjanak le a szabadföldi növényekkel szemben a növekedésben.
Azonban, ha csak hobbikertészként kezdenél üvegházépítésbe, és sem az anyagiak sem a bürokrácia, sem a hiányos építész szakértelem nem állja utadat, akkor a legtökéletesebb időpont az, amit te szeretnél, hiszen nem függsz sem másoktól, sem a piac elvárásaitól, sem az időjárástól.
Milyen üvegház típusok vannak?
Alapvetően három fő típusát különböztetjük meg az üvegházaknak (a különféle fóliasátrakat eleve nem soroljuk ide, bár hasonló funkciókkal bírnak), de létezik egy idehaza alig ismert fajta, a Walipini is.
Lean-to, vagyis kapcsolt üvegház
Képzelj el egy hangulatos zugot növényeid számára, amely szorosan a házadhoz vagy akár a garázsodhoz csatlakozik, ám nem szerves része annak, mint mondjuk egy téliesített terasz vagy télikert.
Ez az üvegház egy már meglévő épület egyik falát veszi kölcsön, és a lejtős tető segítségével nyel el annyi napfényt, ami a növényeid melegen tartásához szükséges, vagyis ez a forma akkor tökéletes, ha elég egy kicsi hely is a nagy zöld álmaidnak.
Szabadon álló üvegház
Ez egy a térben szabadon álló paradicsom, üveg/plexi falakkal és tetővel. Ez azoknak a nagy terveket dédelgető kertészeknek lehet jó választás, akiknek több helyre van/lesz szükségük növényeik és üzletük növekedéshez. Az egész tulajdonképpen a rugalmasságról és a szabadon változtatható, alakítható tervekről szól.
Azonban minél nagyobbra nő az üvegházad, annál biztosabb, hogy mélyebben zsebbe kell nyúlnod, ha szembetalálod magad az időjárás haragjával, vagyis a sokkal nagyobb üvegfelület sokkal több és költségesebb kárt szenvedhet például egy nagy szél vagy jégeső alkalmával – de a nagy hely és a szabad alakíthatóság miatt talán ez így is megéri.
Geodéziai kupola
A sci-fi építészet és a dizájn szerelmesei számára a geodéziai kupola egy kertészeti gyöngyszem: gömb vagy félgömb alakú kialakítással rendelkezik és többnyire háromszögek (vagy rombuszok, ill. ötszögek) hálózatából áll, ez pedig egy igen stabil, ugyanakkor szemet gyönyörködtető szerkezetet hoz létre.
Az így kialakult kupolás szerkezet a fénybefogadás, a hőmegtartás és a helytakarékosság bajnoka, így benne a kertészkedés nemcsak praktikus, hanem lenyűgöző élmény is. Igaz, ezt némileg bonyolultabb megépíteni és a kerted összképébe sem fog harmonikusan belesimulni, de a forma egyedisége és hatékonysága tagadhatatlan.
Mennyibe kerül egy üvegház?
Az üvegházzal kapcsolatos álmaid árcédulájára felírt összeg több mindentől függhet: attól, hogy milyen típust választasz, mekkorára tervezed, miből fog készülni, hova tervezed a telepítését, és nem utolsó sorban attól, hogy mi a terved vele.
Ennek megfelelően az árak a szerényebb pár száz eurótól a akár a borsos több ezer euróig is terjedhetnek. Az alábbiakban azért szolgálunk számodra egy közelítő becsléssel az Európa-szerte jellemző 2023-as árak alapján.
Az árakat azért is euróban adtuk meg, mert a legtöbb áruházban és telephelyen eleve az euró árfolyamához kötik az árakat, hiszen sok mindent külföldről kell beszerezni. A forint árfolyama meg úgy ingadozik, mint rosszul rögzített fóliasátor a reggeli szélviharban.
Ferde tetős üvegház
Egy kényelmes magasságú, de egyszerűbb változatért mindössze 500-1000 eurót kell fizetned, míg egy terjedelmesebb, elegánsabb változat akár 15000 euróba is kerülhet a féltetős kialakítású üvegházakból.
A végső ár persze attól is függ, hogyan néz ki a meglévő épület és milyen extra felszereléseket szeretnél esetleg hozzá – szükséged lehet-e például fűtésre, szellőztető rendszerre vagy egy ügyes öntözőrendszerre.
Szabadon álló üvegház
Ha szabadon álló üvegházról álmodsz, ahhoz már mélyebben kell a zsebedbe nyúlnod, ugyanis egy alap modell is 1500 és 20 000 euró között mozog – persze minél kisebb és egyszerűbb, annál közelebb lesz az 1000 euróhoz.
Ha azonban az álmaid nagyok és inkább egy méretesebb, extra funkciókkal is felszerelt üvegházról fantáziálsz, készülj fel arra, hogy akár 20 000 euró körüli összeget is ki kell majd adnod, mire elérheted az álmaidat.
Ne felejtsd: a költségeid függnek a telek nagyságától és az olyan további kiadásoktól is, mint az esetlegesen szükséges alapozásnak, a szerkezet felépítésének, a közművek bekötésének vagy épp az utólagos tereprendezésnek a költségei.
Geodéziai kupola
Ezek a szépségek 1500 és 50 000 euró között mozognak, vagyis még egy szerény, nem túl igényes modell kivitelezése is 1500 euróba kerülhet, míg egy nagy méretű, funkciókban gazdag modell teljes felszereltséggel akár 50 000 euróra is rúghat.
Persze az ár itt is a szerkezet összetettségétől és alapanyagától függően, valamint a választott extrák, például szellőzőablakok, tetőablakok vagy ventilátorok és fűtőrendszerek anyagárának függvényében változik.
Üvegház házilag: hogyan készítsük el?
Nem akarsz lutrit vásárolni és inkább saját magad kezdenél üvegház építésébe? Tudnod kell, hogy ez egy nagy léptékű vállalkozás, amely ugyanakkor lehetővé teszi számodra, hogy egész évben, az időjárástól függetlenül növényeket termeszthess.
Készülj hát fel egy kis tervezésre, némi előkészületekre és sok, nehéz szakmunkára. Több lépésen kell ugyanis végigmenned, és azok teljesítéséhez sokféle készségre lesz szükséged. Íme, a folyamat, hogy el tudd képzelni mi is vár rád, ha otthoni üvegház építésre szánod el magad:
Tervezés
Az első lépés a rendelkezésre álló keret meghatározása és csak ezt követően érdemes áttérned a következő tervezési fokra, vagyis az alak, a méret, az anyag valamint a tökéletes hely kiválasztására a kertedben.
Íme, azok a dolgok, amelyek már a tervezés menetébe is beleszólhatnak:
- A helyi éghajlat, vagyis az általános időjárás, ugyanis ehhez mérten lesz szükséged megfelelő szigetelésre, fűtésre és szellőzésre.
- Céljaid az üvegházzal.
- A költségvetésed és az anyagi kereteid.
- A kivitelezett forma, vagyis az elképzelt dizájn terveid.
- A tervezéshez felhasznált eszközök költségei, vagyis az, hogy csak online eszközöket, könyveket, magazinokat böngészve tervezel, profi, például egy építész, mérnök vagy vállalkozó segítségét is igénybe veszed.
A következő, vagyis második lépés, hogy lerakd az alapokat – szó szerint!
Az alapozás előkészítése a terület megtisztítását, a talaj tömörítését és szintjének beállítását, és az üvegház stabil alapjainak kialakítását jelenti. A szilárd alapozás elengedhetetlen ahhoz, hogy stabil, tartós valamint az időjárás viszonytagságainak is ellenálló legyen a ráépített üvegházad.
Gondoskodnod kell a megfelelő vízelvezetésről és az alap szigeteléséről is, ami így sokáig távol tarthatja a vizet és fenntarthatja a kellemes hőmérsékletet az üvegház belsejében.
Az alap kialakítása határozza meg az üvegházad tájolását is, vagyis annak helyzete befolyásolja, hogy a ráépített üvegházad hogyan, milyen irányból és mennyi ideig kapja majd a napfényt, valamint, hogy hogyan fog tudni ellenállni a szélnek és az időjárásnak.
Az alap készülhet betonból, kavicságyból, fából, de akár fémből is, a választás az üvegházad típusától, méretétől, valamint a helyi éghajlattól, talajtól, és természetesen a költségvetésedtől függ. Igyekezz bölcsen választani, hogy üvegházad erős alapokra épüljön, vagy mielőtt magad kezdenél bele a munkálatokba kérd ki egy szakember tanácsát!
A szerkezet építése a harmadik lépés. „Gyürkőzz neki”!
Avagy tűrd fel az ingujjad, mert össze kell állítanod a vázat, rögzítened kell a támasztékokat és az illesztéseket. Ez az a pont, ahol az üvegházad elkezd formát ölteni. A szerkezete és a keretei lehetnek fából, fémből vagy műanyagból, a terveid nagyságától függően. Ezen túl
- a megfelelő forma és méret biztosítja, hogy a növényeidnek legyen elég helye.
- a szilárd támasztás és szerkezeti stabilitás erőssé és ellenállóvá teszi a különböző időjárási viszontagságokkal szemben.
- a megfelelő szellőzést és napfényt a fényáteresztő elemek, a szellőző nyílások és ablakok fogják biztosítani, beengedve a természetes fényt és a friss levegőt.
Üveg vagy polikarbonát burkolat kialakítása a negyedik lépés
A negyedik lépés a szerkezet fedése, vagyis a burkolás. A burkolatnak tisztának és átlátszónak kell lennie, ugyanis ez befolyásolja, hogy mennyi és milyen fény jut be.
Emellett megfelelően kell illeszkednie, vagyis védenie és szigetelnie kell a megfelelő beltéri hőmérséklet és páratartalom fenntartása érdekében. Az is fontos szempont, hogy tartósnak és könnyen karbantarthatónak kell lennie.
Az olyan anyagok, mint az üveg, a műanyag vagy a polikarbonát olyan fényáteresztő burkolati alapanyagok, amelyek mindegyikének megvan a maga előnye, érdemes tehát ezeket is figyelembe venni az üvegház tervétől, a helyi időjárástól és a költségvetéstől függően.
Ötödik lépés a szellőztetés, öntözés és fűtés
Ötödik és egyben utolsó lépés az üvegház működéséhez szükséges rendszerek be- és felszerelése. Ahhoz, hogy az összeállított üvegházad tökéletes környezetet tudjon biztosítani a növényeid növekedéséhez, amennyiben az szükséges, telepíts öntöző, szellőző- és/vagy fűtőrendszereket is bele.
Ugyanis a következőkről kell valamilyen módon folyamatosan gondoskodnod:
- Megfelelő légkeringés és légcsere, ami biztosítja a növényeid számára a megfelelő légcserét, valamint oxigén, szén-dioxid és a nedvesség egyensúlyt.
- Hatékony vízellátás és vízelosztás, ugyanis a növényeknek mindig az aktuálisan épp megfelelő mennyiségű vízre és tápanyagra van szükségük.
- A csírázástól a virágzáson át a gyümölcshozásig a növényeidnek szabályozott hőmérsékletre van szükségük.
Attól függően, hogy mennyire szeretnéd azt, hogy a folyamatok automatizáltak legyenek, a fentiek biztosításához szükséges rendszereknek a bonyolultsága eltérő lehet. Válaszd azt, amelyik megfelel mind a te életvitelednek, mind a növényeid hosszú távú igényeinek, és az elkészült üvegházad a növényi élet virágzó szentélyévé válhat!
Milyen előnyei vannak az üvegháznak?
Az üvegházak előnyeiről sok kertészeti oldal zeng ódákat, így mi itt inkább zanzásítva szeretnénk azokra kitérni (így sem lesz rövid), csak a legkonkrétabb előnyökre koncentrálva.
Meghosszabbított növekedési, illetőleg elnyújtott tenyészidőszak:
Álmod az egész éves kertészkedés? Az üvegház lehetővé teszi azt számodra, mivel olyan kellemes speciális mikroklímát teremt, amely évszaktól függetlenül tökéletes a növények számára.
A terméshozam növekedése és a jobb minőség:
Nem csak több, hanem jobb termésre is számíthat az, aki üvegházban termeszti növényeit akár közösségi kert formában. Az üvegház ugyanis a fény, a hő és a nedvesség megfelelő szabályozásával egy stabil környezetet biztosít, távol tartja a kártevőket, a betegségeket és a gyomokat, ezáltal ízletesebb és egészségesebb termést is ígér.
Az üvegházak „zöldebbek”, vagyis kíméletesebbek a bolygónkhoz:
Legalábbis a szabadföldi termesztéssel szemben sokkal hatékonyabban használják fel az erőforrásokat, kevesebb földterületet igényelnek, és az olyan innovatív módszerek révén, mint a vertikális farm termesztési módszer, a víz újrahasznosítás és a napenergiával történő fűtés, minimalizálják a víz- és energiafogyasztást.
Változatos, igény szerinti, akár testreszabott növények:
Egzotikus növényeket szeretnél termeszteni, vagy olyan különböző kertészeti technikákat szeretnél kipróbálni, mint például a hidroponika? Akkor az üvegház a te játszótered! Lehetővé teszi, hogy egyedi ökoszisztémát kialakítva olyan növényekkel kísérletezz, amelyek jellemzően nem képesek alkalmazkodni a helyi talajhoz, csapadékmennyiséghez, éghajlathoz.
Oktatási és rekreációs előnyök:
Egy üvegház nem csak egy optimális termesztőhely lehet, hanem akár egyfajta tanulási központ is. Merülj el a botanika tudományában, a kertészkedés kreativitásában vagy a fenntartható gazdálkodás rejtelmeiben, majd mutasd be elért eredményeidet, tapasztalataidat másoknak is!
Egy üvegház tehát nem csak arra jó, hogy magokat ültess; arra is, hogy egy sokkal zöldebb, élvezetesebb és termelékenyebb életmódot alakíts ki! Húzz fel egy kertész kesztyűt, végy kezedbe egy ültető-lapátot és vedd kezedbe a jövőd!
Dr. Rónay P. Tamás | Korábbi egyetemi oktató, szövegíró. Főként humán, illetve természettudományos cikkeket ír. Otthonosan mozog az okostechnológiák és megújuló erőforrások, zöld technológiák világában.
Vélemény, hozzászólás?