Tartalom
Bolhapiac, zsibi, lengyelpiac, és még számos néven említhetjük. Hosszú történelme van Magyarországon a nyugatról – vagy régebben a keleti blokk országaiból – behozott árukat félig illegálisan áruló piacoknak. Ebbe illeszkednek bele a helyiek is, akik a máshol felvásárolt kacatokat, apróságokat, ruhaneműket árulják. A bolhapiac nem azonos a garázsvásárral, sem a nyugati flea-market-okkal: tipikus kelet-európai jelenségről van szó.
Bolhapiac, Budapest: miért érdemes bolhapiacra járni?
Tengernyi oka van annak, hogy miért jó bolhapiacra járni. Különleges, zsizsegő hangulata van egy bolhapiacnak, és az emberben, még ha nem is visz magával sok pénzt, és csak cél nélkül lődörög, akkor is nagy a remény, hogy a következő sarkon kincset talál. Ennél már csak az jobb, ha valóban kincset találunk: akár olyan apróságot, amelyet régóta kerestünk, és véletlenül ráakadunk, akár célzottan bevásárlólistával a fejünkben megyünk, és sikerül beszereznünk azt jó áron. A bolhapiacokon minden is megtalálható. Kell hozzá persze némi szerencse, és némi merészség, hogy alkudozhassunk.
A bolhapiacon hétköznapi használati tárgyakat ugyanúgy be tudunk szerezni töredék áron, mint valódi kincseket. Nem vagyunk egyformák: ki az üvegvázákért van oda, ki a szerszámokért, megint mások a könyvritkaságokat gyűjtik. A bolhapiac pontosan az a hely, ahol ha nyitott szemmel jár az ember, akkor olyan tárgyakra bukkan, amelynek megtalálására sehol máshol nem lenne esélye.
Hogyan vásároljunk a bolhapiacon?
A bolhapiacoknak hangulata van, élvezzük ki! És ha szerzünk valami vásárfiát, annál jobb. Vannak persze veszélyei is a bolhapiacozásnak, ezért érdemes megfogadni néhány tanácsot.
- Ne menjünk sok készpénzzel, mert amennyit viszünk, mind el tudjuk költeni. Igen, még a legspórolósabbak is. És ha már itt tartunk, tartsuk be az elemi elővigyázatosság szabályait, és ne tegyük látványos helyre a pénztárcánkat, ne öltözzünk a legújabb divatbemutató szerint.
- Alkudozzunk, akkor is, ha komfortzónán kívüli. A bolhapiacokon, zsibvásárokon íratlan szabály az alkudozás. Semminek nincs szabott ára, ezért jó, ha úgy tudunk kalkulálni, hogy az árus magasabb összeget mond, mint amennyiért valóban hajlandó eladni az áruját. Nekünk tehát érdemes jóval alálőni, hogy a kettő között legyen egy mindkét fél számára kielégítő verzió. Az alkudozáshoz tartozik az az alapszabály is, hogy ne látsszon rajtunk, hogy nagyon akarunk valamit. Ha tényleg tetszik valami, rejtsük el az érdeklődésünket pókerarc mögé, és kérdezzünk rá egy másik, hasonló tárgyra, mintha az sokkal jobban érdekelne minket. Az árus valószínűleg magasabb árat mond rá, így a valóban kellő dolgot esélyesen elvihetjük alacsonyabb árért. Valamint nyugodtan hagyjuk ott az árust, sokallva az árat. Egyrészt ráakadhatunk a szomszéd sorban ugyanarra más árért vagy jobb állapotban, másrészt nagy eséllyel megvár minket a kiszemelt objektum. Sőt, még lejjebb is srófolhatja az árat az, hogy a pénzköltési szándékunk nem egyértelmű.
- Tudjuk, hogy mit akarunk, vagyis manapság népszerű kifejezéssel: legyünk tudatos vásárlók. Legyen a fejünkben egy lista azokról a dolgokról, amelyeknek valóban örülnénk, ha rátalálunk. Ha különleges témában kalandozunk, akár egy szakértőt vagy piacozásban jártas ismerőst is vihetünk magunkkal. És minden tárgy esetében kérdezzük meg magunktól, a minimalizmus és az egyszerű, lassú élet jegyében: valóban szükségünk van erre a tárgyra? Lesz neki hely a lakásban? Vagy csak a jól sikerült bevásárlás okozta dopamin-löket vetteti meg velünk egy valójában fölösleges tárgyat?
Miért számít környezettudatosnak az, aki bolhapiacon vásárol?
A bolhapiacon nagyrészt másodkézből származó (vagy ahogy a ruhák esetében mostanában mondják: pre-loved, vagyis már megszeretett) tárgyakat találunk. Ez azt jelenti, hogy a körforgásba visszakerülnek a tárgyak: amit már valaki nem tud használni, másnak kincs lehet. A használt tárgyak újrahasznosítása ráadásul rengeteg erőforrást megspórol a föld számára: hiszen amíg a régi tárgyak, ruhák körforgásban vannak, addig, ha csak egy hajszállal is, de kisebb lesz az igény az új, egyszer használatos, eldobató tárgyak iránt. További előny, hogy ha nem egy újonnan készült tárgyat szerzünk be, hanem egy régit, azzal van rá esélyünk, hogy tartósabb lesz az, amit beszereztünk – legyen szó ácsolt asztalról, régi, még az öröklétnek készült elektronikai cikkről, vagy természetes anyagból készült ruháról.
Hol van jó bolhapiac Budapest területén?
Ecseri Piac, a leghíresebb bolhapiac Budapest történetében
Az Ecseri Piac a legismertebb és leghíresebb budapesti bolhapiac. Legendák keringenek arról, hogy itt a világon mindent meg tudunk találni. Természetesen vidéken is vannak ilyen bolhapiacok, általában vidéki nagyvárosokban vagy a közelükben, de fővárosi viszonylatban az Ecseri a legpatinásabb. Az Ecseri piac a Hajós utcából indult még kétszáz évvel ezelőtt, és az Ecseri út csak egy állomása volt a Teleki tér és a Valéria-telep mellett, mégis rajta ragadt a név. Az ecserizés mint zsibvásározás már köznevesült formában is létezik, ami szintén jelzi emblematikus voltát. Minden nap nyitva van, de a szombat kora reggeli órákban a legnagyobb a forgalom. Ma már turistalátványosságnak számít, ennek megfelelően az árak is egyre elszálltabbak, azonban kis hozzáértéssel és óvatossággal még mindig lehetséges kincseket találni jó áron.
Ahol most található: 1194 Budapest, Nagykőrösi út 156.
Újpesti Piac – Placc
Az Újpesti piac, az Újpesti Vásárcsarnokkal szimbiózisban létezik. Az épületegyüttes 2018 óta gazdagítja a 4. kerületiek életét és beszerzési lehetőségeit. A háromszintes épület amellett, hogy klasszikus vásárcsarnok, termelői piac és kulturális központ, közösségi tér, szombatonként és vasárnaponként a Duna sétányon Piacc-Placc néven afféle bolhapiaccá válik, ahol a vásárosok mellett magánszemélyek is árulhatják a feleslegessé vált tárgyaikat, illetve beszerezhetik a hiányzó dolgokat.
A vásárcsarnokot 1042 Budapest, Szent István tér 12. címen találjuk meg.
Lőrinci bolhapiac
A Pestszentlőrinci bolhapiac hétfő kivételével minden nap nyitva — bár természetesen szombaton van a legnagyobb nyüzsgés.
Címe: 1183 Budapest, Regény utca
Hegyvidéki Kipakoló
A meredek utcákkal teli 12. kerületben minden hónapban egyszer, az utolsó vasárnap gyűlnek össze a helyiek, hogy egy közösségi garázsvásár keretein belül éljenek közösségi életet és vadásszanak kincset – egyidőben. A Hegyvidéki Kipakoló bolhapiac Budapest egyik barátságos színfoltja. Minőségi, vintage és antik dolgok, valamint hétköznapi tárgyak keresnek és találnak új gazdát minden hónapban a hangulatos bolhapiacon.
Itt található: 1126 Budapest, Böszörményi út 23-25.
Bakancsos piac
A 17. kerületi Madárdomb közben minden hétvégén kora reggeltől, már 5 órától kinyit a Bakancsos piac, amit az Ecserivel ellentétben nem szoktak elárasztani a turisták. Klasszikus lengyelpiacnak indult, de ma már kincsvadászok kedvelt helye, teli műszaki cikkekkel, valamint a megfáradt és megéhezett vásárlóknak lacikonyhákkal. A piacon antik, retró, vintage, modern vagy alkalmasint népi tárgyak közül válogathatunk, ráadásul az árusok olykor akár csereberére is nyitottak.
1173 Budapest, Madárdomb köz
Budai Zsibvásár
A Budaörsi Virágpiac helyén (1112 Budapest, Budaörsi út 172.) egy ideje már a Budai Zsibvásár van minden hétvégén szombaton és vasárnap. Itt nyitott asztalok is várnak: ez azt jelenti, hogy akár mi magunk is kimehetünk egy asztalhoz garázsvásár helyett; tehát nemcsak vásározásból élők vannak, hanem hozzánk hasonló hétköznapi emberek. De találunk itt jó minőségű ruhákat és termelői élelmiszereket is, de régi könyvek, szőnyegek és bútorok is gazdára várnak a piacon.
Stenszky Cecília I költő, irodalmár, mesemondó és pedagógus; a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója.
Vélemény, hozzászólás?