Tartalom
A fecskepelenka nem egy újabb fajta mosható pelus, hanem egy szimpla eszköz. Amilyen egyszerű, olyan hatékonyan vethet véget a fecskék pusztulásának. Hiszen az ember baja a fecskékkel leginkább a fecskeürülék miatt van, ezért vernek le sokan fészket. A fecskepelenka, vagyis egy egyszerű deszka megszünteti a konfliktusok kirobbanásának okát.
Mi a fecskepelenka?
Egy szál deszka, két konzollal felerősítve a falra, a fecskefészek alá: ilyen egyszerű. A fecskepelenka tulajdonképpen furcsa szó, de az értelme átjön: a fecskék ürülékét felfogó, higiéniai eszközről van szó, amely a fecskefészkek alatt látványos mennyiségben szokott megjelenni. A fecskepelenka egy olyan platform, amely még a magasban megfogja a lepottyanó guanót, így az nem érkezik meg a földre. Készülhet fából, műanyag lapból, fémből, vagy bármiből, ami kéznél van, a lényeg, hogy viszonylag kis távolságban a fészek alatt helyezkedjen el. Természetesen időről időre ezt is ki kell tisztítani, de plusz előny, hogy az összegyűjtött guanó gazdag trágya- vagy komposzt-alapanyag lehet. Költési időszakban akár többször is szükség lehet arra, hogy az ürüléket eltávolítsuk, de ha máskor nem, évente egyszer, ősszel, a fecskék elköltözése után érdemes megtisztítani a fecskepelenkát. A madárürülék gazdag magnéziumban, kalciumban, nitrogénben, foszforban, amelyre a kerti növények áhítoznak, megéri hát a komposztba forgatni az összegyűlt madárürüléket.
Miért jó a fecskepelenka?
Több oka is van, hogy a fecskepelenka hasznos mindenkinek, még azok számára is, akiket egyébként nem zavarnak a fecskék, azoknak meg különösen, akiket zavar a lehulló madárkaki. Ezzel az egyre népszerűbbé váló eszközzel talán meg lehet gátolni a fecskék hazai ritkulását, amelynek még azok számára is tapasztalható haszna van, akik egyáltalán nem látják a madarakat, vagy városban élnek.
A fecskepelenka felfogja a fészek alatt a madárürüléket. Általában az ürülék okozza a legtöbb gondot, hiszen azok számára, akik leverik a fecskefészkeket, az a probléma, hogy “koszos” lesz minden.
Pedig a fecskék, a füstifecskék és a molnárfecskék egyaránt rendkívül hasznos madarak. Rengeteg rovart fogyasztanak, többek között legyeket és szúnyogokat, az ürülékük pedig gazdag ásványi anyagokban, amelyek a kimerült földeknek életadóak. Amennyiben összefüggésekben gondolkodunk, és nem csak a saját szempontunkból, hanem az egész ökoszisztéma szempontjából, akkor beláthatjuk, hogy a méhekhez hasonlóan a fecskék is fontos láncszemei a körforgásnak, és jelenlétük több mint kívánatos. Az elmúlt évtizedekben feleannyira csökkent a fecskék állománya Magyarországon. Ezt a fogyást lehetséges megállítani, és a fecskepelenka erre egy nagyszerű eszköz.
Hol lehet fecskepelenkát kapni?
Ahogy fecskefészket, fecskepelenkát is lehet a Magyar Madártani Egyesület boltjában kapni, viszonylag költséghatékony áron, de más, környezetvédelemmel foglalkozó honlap webshopjában is kaphatóak.
Akiben pedig egy pici barkácsolásra való hajlam van, maga is összerakhat kéznél lévő dolgokból, egy szál deszkából, konzolból és néhány csavarból egy egyszerű fecskepelenkát.
Hogyan szerelhető fel?
A fecskepelenka felszereléséhez egyetlen alkalmatlan időpont van: amikor a fecskék éppen költenek, illetve amikor a tojások a fészekben vannak. Bármikor máskor, ősszel, télen, vagy tavasszal a madarak beköltözése előtt, esetleg később, miután kikeltek a fiókák, fel lehet szerelni a deszkákat.
Mivel általában fal van a fecskefészkek alatt, szükség lesz olyan fúróra, amely az adott fal anyagába tud lyukat fúrni. Majd jöhet a tipli, a konzolra előzetesen felerősített deszkadarab vagy műanyag lap, és végül a csavarral rögzítjük a fecskepelenkát.
Ha oszlopra raknánk, akár fémszíjjal is lehetséges rögzíteni a fémlapot vagy a deszkaszálat.
Fecskepelenka készítése otthon
Ha észrevesszük, hogy fecskék költöztek az eresz alá, érdemes elgondolkodni azon, hogy fecskepelenkát szereljünk fel. Szükségünk lesz egy darab deszkára, lemezre, illetve műanyag lapra, valamint konzolra és csavarra, amellyel felszereljük. Bármilyen megoldást választunk, számítsunk rá, hogy ha először készítünk fecskepelenkát, több időbe fog telni, mint amennyit gondolunk.
Miből lehet fecskepelenka? Milyen típusok vannak?
A legegyszerűbb egy darab építési deszka, amelyet egy konzollal felteszünk a fecskefészkek alá 30-40 cm-re. A deszka hossza függ az egymás mellett lévő fecskefészkek számától. Különösképpen nem szükséges lekezelni, hiszen eleve esőtől védett helyen, eresz alatt építik a fecskék a fészkeiket. Hasonló a helyzet a műanyag lappal, vagy laminált bútorlappal.
Ha fémlemezt választunk, például bádoglapot, azt hajlítani is lehet, és azzal lehet felrögzíteni a falra. Megoldás lehet a fémlap olyankor is, amikor oszlopra költöznek a fecskék, és íves módszerrel szükséges rögzíteni a lapot: bádogból ez könnyen megvalósítható.
Még egyszerűbb a dolgunk, ha fába, gerendába kell rögzíteni a deszkát, hiszen nem kell hozzá fúró és csavar, hanem szöggel, kalapáccsal is lehet rögzíteni. Az szög-kalapács módszerrel egyébként egy nagyobb gyermek is el tudja készíteni magát a deszka-konzol párost.
Hova érdemes tenni a fecskepelenkát?
A fecskepelenkát a fecskefészek alá kell tenni, hiszen ott van értelme. Lehetséges közvetlenül a fészek vagy műfészek alá tenni, de az se baj, ha 30-50 cm-rel lejjebb van. A madárürülék ahogy összegyűlik, feltornyosul, és mindenképpen ki kell időről időre tisztítani. Azonban ha van rá lehetőség, érdemes kicsit több helyet hagyni a fészek és a fecskepelenka között.
Mikor, milyen évszakban érdemes nekikezdeni az elkészítésének?
A fecskék nyár végén elköltöznek, és tavasszal jönnek vissza. A legideálisabb tehát ősszel vagy télen felszerelni a fecskepelenkát, amikor nincsenek ott a madarak, és már megvan a fészek. Ha még nem lehet tudni biztosan, hogy hova építenek fészket a fecskék, csak utólag derül ki, hogy váratlan helyen találtak otthont maguknak, akkor is lehetséges felszerelni a fecskepelenkát. Arra figyeljünk tavasszal vagy nyáron, amikor már lakott a fészek, hogy ne zavarjuk a fecskecsaládot a legérzékenyebb szakaszban: amikor még a tojásokon ülnek a szülők, vagy egészen kicsik a fiókák.
„gyermekkoromban füsti fecskét mentettünk
sosem tudtam addig miért füsti mígnem
apró kezeimbe fogtam azt a rémülten remegő
kicsiny madarat hevesen dobogó szívével…”
A vers folytatása itt található.
Stenszky Cecília I költő, irodalmár, mesemondó és pedagógus; a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója.
Vélemény, hozzászólás?