Tartalom
- 1 Mi az a komposzt wc?
- 2 Milyen elv alapján működik a komposzt wc?
- 3 Mi a különbség a hagyományos kerti pottyantós és a komposzt wc között?
- 4 Milyen típusai vannak a komposzt wc-nek?
- 5 Hogyan lehet egy házban komposzt wc-t telepíteni?
- 6 Mennyire komfortos a komposzt wc napi használata?
- 7 Hogyan kell karbantartani a komposzt wc-t?
- 8 Hogy lehet elérni, hogy ne legyen büdös?
- 9 Milyen előnyei vannak?
- 10 Mennyi idő alatt térül meg?
A komposzt wc, vagy más néven alomszék egy teljes egészében víztakarékos wc, ami a klímaváltozáshoz és az ivóvizünk fogyásához kapcsolódóan sok változást kínál úgy a vécéhasználatunkban, mint a vízfogyasztásunkban és a környezettudatosságunkban is. A komposzt wc-ben a bekerülő tartalom végső soron komposzttá válik. A klasszikus kerti budikkal ellentétben azonban egyáltalán nincs kellemetlen, szúrós szaga, és akár házon belül is lehetséges használni, vagy olyan helyen, ahova nincs bevezetve csatorna, és nem óhajtunk derítőgödröt telepíteni.
Mi az a komposzt wc?
Mint a neve is mutatja, illemhelyről van szó, egészen pontosan egy nem-vízöblítéses vécéről. A komposzt wc gyakorlatilag egy fémvödörből és egy köré épített ülőkéből áll, valamint egy tárolóból, amelyben faforgács vagy egyéb aprított szerves anyag található. Ez utóbbi szolgál a “lehúzásra”, vagyis hogy használat után egy maroknyi forgáccsal fedjük a székletet, a vizeletet. Bár első hallásra furcsának és gyanúsnak is tűnhet, a komposzt wc valójában nem büdös, és a néhány naponkénti vagy (a család nagyságától függően) hetenkénti kiürítésen és öblítésen kívül nincs vele gond. Ja, és a használatával nincs szükség arra, hogy napi 40-50 liter/fő ivóvizet rögtön fekete vízzé változtassunk. Persze az illemhelyek történetében ez sem teljesen új megoldás, csak számunkra szokatlan, akik már az angol wc-n nevelkedtünk.
Milyen elv alapján működik a komposzt wc?
A komposzt wc legfőbb célja – amellett, hogy ellássa a vécé funkcióját a megszokott kényelem mellett, mégpedig a lehető legkevesebb vízzel – az, hogy az ürüléket visszajuttassa a természetbe, ezáltal szerves trágyaként felhasználja. Ez a hármas cél: kényelmes wc, minimális vízhasználat (ami mondjuk a vödör kiöblítéséhez szükséges), valamint az ürülék trágyaként való visszaforgatása a mozgatója annak, hogy a komposzt wc úgy működik, ahogy.
Működési elve, hogy az ürülék (mely magas nitrogén-tartalmú) keveredjen cellulóztartalmú szerves nyesedékkel, hulladékkal, így nem baktériumos bomlás, hanem gombák által végzett komposztálás indul el a wc tartalmában. Ez, bár érintkezik a levegővel, mégsem lesz kellemetlen szagú, pont a szén-nitrogén arány kiegyenlítése miatt.
Mi a különbség a hagyományos kerti pottyantós és a komposzt wc között?
A hagyományos kertvégi pottyantós budi nagyon sok helyütt elterjedt volt, és sok szempontból jobb megoldás az öblítős vécénél, mivel nem pazarolja az ivóvizet. Ennél általában egy óriási gödörben gyűlik az ürülék, és amikor megtelik, beássák a gödröt, vagy kiássák (általában télen, amikor fagy, hogy ne legyen olyan kellemetlen szag munka közben). A kerti pottyantós wc tehát csak gyűjti az ürüléket, de az, mivel nitrogén tartalmú vegyületeket tartalmaz, oxigén híján baktériumok kezdenek megjelenni, s a bomlás során ammónia tartalmú gázok keletkeznek. Ez okozza a jellegzetes bűzt, és a kerti pottyantóshoz fűződő felemás viszonyunkat is.
A komposzt wc-nél azonban, mivel az ürülékre cellulózban gazdag almot (szalmát, faforgácsot, száraz avart, fenyőtűt stb) szórunk, ez a folyamat másképpen megy végbe. Mivel a nitrogéntartalmú ürülékhez széntartalmú anyagot keverünk, megváltozik annak aránya. Ekkor baktériumok helyett gombák jelennek meg, amely az oxigén jelenlétében komposztálni kezdi az ürüléket.
Ennek a komposztálódni kezdődő ürüléknek nincs kellemetlen szaga, és annyi vele a dolog, hogy rendszeresen ki kell vinni (a kerti komposztba, vagy egy külön kupacba), és a teljes komposztálódás a kerti komposztban megy végbe. Ez aztán nagyjából egy év alatt humusszá válik, amellyel a kertet lehet gazdagítani. A friss ürülék veszélyes lehet a növényekre, ha nem ássák be, ezzel a módszerrel azonban szagtalan és érett komposztot kapunk.
Milyen típusai vannak a komposzt wc-nek?
A legegyszerűbb a vödrös típusú komposzt wc, amelyet kb hetente kell kiüríteni, de ennél sokkal komplexebb, szagelszívóval rendelkező komposzt vécék vagy külön nagy tartályba gyűjtő wc-k is vannak, ahonnan nem kiszippantani kell a terméket, hanem komposztálódik magától.
A svéd típusnál, ami Skandináviában gyakori, a pincében helyezkedik el a tartály, és nagyjából 2-3 év alatt válik az ürülék szagtalan, homogén humusszá, némi cellulóztartalmú alom hozzáadásával. A holland változat sokkal kompaktabb, hamarabb komposztálódik a termék. Van olyan változat is, ahol a vizeletet külön gyűjtik, de az egy fokkal bonyolultabb, és általában könnyen megszokható az együtt gyűjtős verzió is.
Hogyan lehet egy házban komposzt wc-t telepíteni?
Ha házon belül szeretnénk komposzt wc-t, érdemes vagy készen venni egy egyszerűbb vagy bonyolultabb változatot, vagy megbízni valakit, hogy készítse el. Panelházba persze jóval nehezebb megoldani, első körben olyan házakban lehet telepíteni, amelynek van kertkapcsolata.
Mennyire komfortos a komposzt wc napi használata?
Amikor már megszokta az ember, beépítette az izmaiba és a házimunkák közé, éppen ugyanolyan komfortos a használata, mint az angol wc-é. Csak éppen dupla haszonnal lehet működtetni: nem pazarolja a vizet, és komposztot termel a kertbe. Az átálláshoz kell egy kis idő, de egy-két hét alatt meg lehet szokni, a komfortszint ugyanaz marad, csak egy hajszálnyit kell hozzá tudatosabbnak lenni.
Hogyan kell karbantartani a komposzt wc-t?
A legegyszerűbb változatnál időről időre, ha megtelik, ki kell üríteni a vödröt az udvari komposztra vagy egy külön kupacra, azt is lefedni nyesedékkel, majd kiöblíteni (esetleg szürkevízzel), és visszatenni. Emellett figyelni kell, hogy mindig legyen elég alom rászórásra (“lehúzásra), és hogy az alom ne száradjon ki. Ehhez érdemes egy spriccelőt ott tartani, és nedvesen tartani az almot, mert kiszáradva átereszti a szagokat: akkor nem indul be rendesen a komposztálási folyamat.
Hogy lehet elérni, hogy ne legyen büdös?
A víz helyett almot kell rá szórni, ennyire egyszerű az egész. Mindössze a kezünket kell másképp szoktatni: ne a lehúzó után nyúljon, vagy gombot keressen, hanem az almos vödröt, amiből egy maréknyit vagy esetleg bögrényit a székletre-vizeletre öntünk. Sokan tesznek szárított gyógynövényeket is az alomba, így természetes illatosítóként, pot-pourriként szolgálhat például a zsálya, a rozmaring vagy a levendula megszárítva.
Milyen előnyei vannak?
Elsőként: iszonyatosan sok vizet megtakarít. Ivóvizet. Ezáltal (fekete) szennyvíz sem keletkezik (ivóvízből), amit emiatt nem szükséges megszűrni nagy energiákkal a víztisztító telephelyeken. Máris rengeteget nyertünk, ha máson nem is, a vízszámlán biztosan.
A másik nagy előnye, hogy komposztálódás után a kertünket megtermékenyítő szerves trágya válik az ürülékből. Ha van kertünk, amit művelünk is, akkor két legyet ütünk egy csapásra: műtrágyára sem lesz szükség, és egyéb vegyszerekre, amelyek szintén a vizünket és a földünket szennyezik és kimerítik hosszú távon.
Végül: a vizet, amit megspóroltunk, nyugodtabb szívvel öntözzük a növényekre, amelyek meghálálják a gondoskodásunkat. Emellett a csatornából is jóval kevesebbre lesz szükségünk: a komposzt wc akár olyan helyen is használható, ahol egyáltalán nincs csatornahálózat, és mégsem kell a klasszikus pottyantós budira szorulni.
Ennél is fontosabb azonban, hogy egy ennyire nagy változás egy olyan tevékenységben, amelyet minden áldott nap akár többször is végzünk, nagy hatással lehet a gondolkodásunkra. Nemcsak lehetőségünk van jól érezni magunkat minden egyes vécézés után, tudatosítva a pozitív hatást, de ez az apró változás kulcsszokásként átbillenthet minket egy tudatosabb, és a gyermekeinknek jövőt adó gondolkodás és az abból fakadó tettek felé. Egyszerűen jóval logikusabb így használni a wc-t.
Ja, és az alomszék a legritkább esetben dugul el…
Mennyi idő alatt térül meg?
Egy komposzt wc újonnan kb. 100.000 forintba kerül; ám ha magunk készítjük, ennél jóval olcsóbb is lehet. Megtérülése a vízfogyasztásnak szinte a teljes lecsökkentésével (leszámítva a vödör kiöblítését) nagyjából 2 év alatt történhet meg, vagy ennél hamarabb is akár, attól függően, hogy milyen típusú wc-t használunk.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szövegíró, irodalmár és mesemondó.
Kapocsi Istvànné
Kerti komposzt WC erdekelne szereléssel együtt. Köszönöm.
xforest
Úgy érti, hogy konkrét ajánlat?