A túlélési készségek fejlesztése hasznos, s bármennyire meghökkentőnek tűnhet, a modern, városi ember előnyére is válhat. A survival, valamint a bushcraft készségek egyaránt a túlélési eszköztárhoz tartoznak, viszont több ponton is merőben eltérnek egymástól, és ezek a különbségek nagyon is hangsúlyosak. Nézzük, melyek ezek, és főképp, hogy miért annyira fontosak!
Rövid vagy hosszú távú gondolkodás?
Ha egyetlen mondatban kellene összefoglalni a survival és a bushcraft készségek közötti alapvető különbséget, amiből minden egyéb eltérés is származik, akkor az úgy hangozna, hogy teljesen más idősáv jellemzi a gondolkodásmódot. A survival azonnali döntéshozatalt követel, és pusztán rövid időre tekint előre. A biztonság az elsődleges, aztán a menedék, a víz, azaz mindezek megteremtése. Ha például az erdő közepén fagypont közeli a hőmérséklet, akkor a lerobbant autóból ki kell szívni az üzemanyagot az életet fenntartó tűzrakás érdekében, és pont. Nincsen további agyalás azon, hogy de akkor mi lesz holnap, meg azután, és hogy benzin nélkül hogyan fog beindulni a járgány. Ez akkor és ott nem számít, mert a cél a túlélés. Ezek azok a készségek, amik hatékonyan alkalmazhatóak, ám kizárólag rövidebb távon. Ha úgy tetszik, ez az első, de legfontosabb lépés, olyan, amellyel el lehet indulni az úton, ám a bushcraft lesz az, amellyel tovább is haladhatunk, messzire juthatunk, végül pedig elérhetjük a hőn áhított célunkat.
Tehát a survival tulajdonságaival szemben a bushcraft a hosszú távú készségek gyűjteményének is tekinthető. A cél a természetes környezetben való boldogulás feltételeinek megteremtése anélkül, hogy a környezet, vagy bárki más kárt szenvedne mindeközben. Például kirándulásnál csak olyan holmik kerülnek a csomagba, amik tényleg elengedhetetlenek, majd a helyszínre érve az adott erőforrások felhasználása a prioritás, mégpedig úgy, hogy ez ne legyen önkényes, szipolyozó, azaz ne okozzon egyensúlytalanságot a természet ökoszisztémájában. A https://sportano.hu/bushcraft felfedezhető termékek kivétel nélkül ennek a célnak a megvalósításában nyújtanak segítséget. Érdemes alaposan körbenézni, vásárlás előtt pedig elolvasni minden termékbemutatót, hogy csakis olyan eszközöket szerezzünk be, amelyekre nekünk, a személyes céljaink eléréséhez szükségünk lesz. A felesleges dolgok megvásárlása ugyanolyan hátráltató döntés, mint azok későbbi cipelése, majd használat nélkül a táskában hagyása.
Ezen készség- és eszközkészlet elsajátítása egyrészt az önbizalom fokozódásához vezethet, hiszen a saját tudás felértékelődik, másrészt ad egyfajta biztonságérzetet, mivel a jövőben nem jelenthet problémát a környezethez való minél természetesebb alkalmazkodás. Egy gyakorlati példával élve a https://sportano.hu/bushcraft-eszkozok/bushcraft-kesek-es-szerszamok oldalon megvásárolható eszközökkel saját menedék építhető a természet figyelembevételével, valamint annak tiszteletben tartásával, azaz hálózsákot nem feltétlenül kell elpakolni még az indulás előtt. Persze nem baj, ha dermesztő hidegben az is a segítségünkre „siet”.
E kettő teljesen elkülönül egymástól a gyakorlatban?
Nem, képtelenség bizonyos helyzetekben szétválasztani őket, magyarul bőven akadnak átfedések. A bushcraft és a survival is olyan tudás, amit elfelejtettünk már, de amit az őseink ismertek. Például a navigációra mindkét esetben szükség van, ahogy a biztonságot nyújtó menedék megépítésére is. A természet nyelvén beszélni, érteni a jelzéseit, ismerni az időjárás változásait – ezek mind olyan készségek, amelyek mindkét variációhoz elszakíthatatlanul hozzátartoznak, hiszen mindez maga a nagybetűs élet.
A legfőbb eltérés ott van, hogy a bushcraft együtt élni, és nemcsak túlélni tanít, ami igazi ajándék, különösen manapság, a nyüzsgő, alkalmazkodásra, odafigyelésre képtelen világban.
Támogatói tartalom (x)
Vélemény, hozzászólás?