Tartalom
A mikrozöld kifejezés ismerősen csenghet azoknak, akik figyelnek az egészséges étkezésre és érdeklődnek a fenntartható mezőgazdaság vagy az otthon megtermelhető zöldségek iránt. Most nézzük meg, mit is jelent pontosan a kifejezés, hogyan lehet mikrozöldet termelni és milyen zöldségekkel érdemes kezdeni?
Mi az a mikrozöld?
Ha a definíciót nézzük, a mikrozöld (de nevezhetjük mikrosalátának is) valójában a növény hajtása. Picike és ehető, még azelőtt aratjuk le, mielőtt rendes, kifejlett zöldséggé fejlődne. Számos zöldségféle alkalmas arra, hogy így termesszük, és akár másfél hét után arathatjuk. Mivel igen rövid az élettartamuk és elég hozzá a steril termőközeg, semmiféle külső szennyező anyagot nem tartalmaznak. A növények íze, zamata koncentrált, gasztronómiai szempontból sem utolsó élmény mikrozöldségeket enni. Ráadásul ezekben a pici hajtásokban akár negyvenszer magasabb tápanyag sűrűsödik (persze a növény fajtájától függően), mint a felnőtt példányok esetében.
Több kutatás is foglalkozott a mikrozöldekkel. A kutatók olyan életfontosságú anyagokat vizsgáltak bennük, mint a K, C, és E vitamin, lutein és a béta-karotin. Nagy eltérések is vannak azonban a zöldségfajták között. A vöröskáposzta, a koriander és a retek mikrozöldek teljesítettek legjobban, melyek 40-szeresen múlták felül az érett növényt. C, K és E-vitaminban a vöröskáposzta, az amaránt és a retek a leggazdagabb, béta-karotinban és luteinben pedig a koriander.
A köznyelvben a mikrozöld és a csíra gyakran szinonimaként jelenik meg, pedig komoly eltérések vannak a két fejlődési állapot között. A csírát akár egy befőttes üvegben is termeszthetjük, és ha kinőtt, az egész növénykét megesszük szárastul, gyökerestül. Ezzel szemben a mikrozöldeknek kell a termőföld, termőanyag, ebben ültetjük el, és nem tépjük ki gyökerestül, hanem learatjuk, levágjuk és megesszük a szárakat, leveleket. Minden mikrozöld volt tehát valamikor csíra, csak ők tovább fejlődtek, nőttek.
Hogyan termelhetünk mi is mikrozöldeket?
Szerencsére a mikrozöldek termesztéséhez nem kell nagy terület, sok pénz vagy különös szakértelem. Egy erkélyen, sőt egy ablakpárkányon is hozzáfoghatunk a mikrozöld termeléséhez. Magyarul még nincs túlzottan nagy szakirodalma, de angolul rengeteg anyagot, videót, podcastot találhatunk róla.
Hogyan fogjunk hozzá?
Először érdemes kicsit utánaolvasni, hogy milyen termőközegben szeretnénk termelni. A szimpla virágföldnek az a hátránya, hogy fertőzésveszély alakulhat ki benne. Egyébként a csíratermesztéssel is ez az egyik probléma. De ha beszerzünk egy steril termőközeget, például a kókuszrost alapú téglát, akkor kikerülhetjük a fertőzésveszélyt. Kókuszrost téglát a nagyobb kertészetekben is beszerezhetjük, például itt. Érdemes egy darab téglával és egy fajta zöldséggel kezdeni. Vágjunk le egy kisebb darabot a téglából, helyezzük el egy tálban és adjunk hozzá vizet. A termőközeg előállt! Szerezzünk egy műanyag tálat (nem kell speckó edény, akár egy újrahasznosított, elmosott halas, vagy húsos tálca is megteszi). A tálba pakoljuk be a termőközeget, talajt. Kelleni fog összesen három tálca, az egyiket közülük lukakkal kell ellátnunk.
És szükségünk lesz még spricnizős locsolóra, és természetesen magokra! Aki kezdőként fog hozzá a mikrozöld termeléséhez, kipróbálhatja a zöldborsót, a retket, brokkolit, vöröskáposztát, egyikkel sem fog mellélőni. Fűszernövényekkel is próbálkozhatunk: petrezselyem, mustár, bazsalikom stb.
Olyan magokat érdemes mikrozöldnek venni, amelyeket csíráztatni is lehet. Fontos, hogy ne mezőgazdasági vetőmagot vegyünk, hanem étkezésre alkalmas magvakat!
Mekkora terület kell a mikrozöld termesztéshez?
A mikrozöldek termesztéséhez nem kell sok terület. Persze kialakíthatunk egy egész hangárt is, ha eladásra termesztünk. De ahhoz, hogy otthon, a család számára termeljük meg a szükséges zöldségeket, akár a párkányt vagy az erkélyt is használhatjuk. A tavaszi kerti munkákról és a balkonkertészetről olvashatsz ebben a cikkünkben.
Hogyan vessünk, ültessünk mikrozöldeket?
A kerti kapáláshoz, ásáshoz képest a mikrozöldek esetében jóval könnyebb a dolgunk. Elég, ha a magokkal sűrűn megszórjuk a termőközeget, majd rögvest meg is öntözzük a spricnivel. A mag méretétől függően 1-2 evőkanálnyit szórjunk egy 20×20 cm-es felületre. Retekmagból többet is szórjunk, brokkolimagból kevesebbet, mivel abban kétszer annyi szem található 1 g vetőmagban. Miután elvetettük, ültettük a magokat és meg is öntöztük, takarjuk le a fedőtálcával a kis veteményeskertünket. Érdemes a különböző magokat külön-külön tálcában termeszteni.
Fontos, hogy a mikrozöldeket ne hagyjuk kiszáradni, ellenőrizzük a termőközeg állapotát és öntözzük meg, ha szükséges. Ne aggódjunk amiatt, hogy a sötétben még nem alakul ki a növények jellegzetes zöld színe, 8-10 nap után levehetjük a felső tálcát és a fényben hamar elnyerik végső színüket a friss hajtások.
Hogyan arassunk?
Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy milyen magasnak kell lennie az adott növénykének ahhoz, hogy arathassunk, nézzünk utána. Szerencsére az aratás műveletéhez sem lesz szükségünk komolyabb eszköztárra. Elég, ha van egy jó ollónk. Az ollóval a termőtalaj közelében egyszerűen lenyisszantjuk a növénykéket és már fogyaszthatjuk is. Nem kell megmosni, hiszen semmilyen szennyeződés nem érte a kis hajtásokat. Fontos, hogy csak annyi zöldséget vágjunk le, amennyit el is fogyasztunk, mivel a frissen levágott mikrozöldek hamar elfonnyadnak.
Reggel, mikor szendvicseket készítünk, vághatunk némi friss zöldséget, vagy vacsihoz is nyeshetünk egy kis retket, de alkalmazhatjuk egytál ételek dekorálásához, ízesítéséhez is. Fontos azzal is tisztában lennünk, hogy a termőközeget csak egyszer tudjuk felhasználni, mivel már nem számít sterilnek. A jó hír, hogy nem kell a kukába dobnunk a termőközeget, hiszen kiválóan komposztálhatjuk!
Vannak termesztők, akiknél vásárolhatunk frissen aratott mikrozöldet. De ha van egy kis DIY (csináld magad) tehetségünk, érdemes belevágni, hiszen mialatt hazahoznánk a megrendelt, másutt termelt mikrozöldet, pont az az üde frissesség távozik a kis növényekből, ami miatt érdemes belevágni a termelésbe.
Hol lehet jó mikrozöld szakirodalmat találni?
Ha magyar irodalomra van szükségünk, olvashatunk egy egész sorozatot a mikrozöld termesztésről itt, angolul pedig rengeteg anyagot találhatunk.
És ha ipari mennyiségben szeretnénk mikrozöldeket előállítani, érdemes értő füllel meghallgatni az alábbi podcasteket:
Can You Make a Living Growing Microgreens? | PODCAST
The Microgreens Entrepreneur Podcast
Borbáth Péter | Író, túravezető – mesét, kritikát, reklámszövegeket ír, túravezetőként Latin-Amerikát, Madeirát és az Azori-szigeteket járja.
Vélemény, hozzászólás?