Tartalom
A tömegkályha elterjedése az utóbbi évtizedekben egyre nagyobb mértékű. Mivel tudatosságból, kényszerűségből vagy romantikából egyre többen fordulnak a hagyományos, fával való fűtés felé, a tömegkályhák egyre népszerűbbek lettek Magyarországon is. A tömegkályha sok tekintetben hasonló a cserépkályhához vagy a kemencéhez, belülről azonban némileg másképp működik. Előfordulhat, hogy valakinek életmódjából adódóan erre van szüksége, mert függetleníteni szeretné magát a földgáztól. De mi is az a tömegkályha?
Mi az a tömegkályha?
A tömegkályhát legegyszerűbb talán a cserépkályhával, a kandallóval összehasonlítva bemutatni. Maga az elnevezés alig több mint egy évtizedes, hiszen egy elismert dán kályhásmester, Lars Helbro épített egy bemutató építésen ilyen tömegkályhát. Skandináviában és Oroszországban a legelterjedtebb ez a típusú fűtőeszköz, és a mai napig fejlesztik, hogy még hatékonyabb legyen.
A kandallótól egyértelműen megkülönböztethető a fűtőtest: nyitott helyett zárt tűzterű, és a füst nem közvetlenül a kéménybe megy. Ettől még lehetne cserépkályha is, de azoktól is különbözik, nem csupán anyagában. A tömegkályha kis méretű, tömör téglából készül és általában kettős égésterű, míg a cserépkályha és a téglakályha nagyrészt csak a külső héjazatában különbözik, és belsőleg nagyon hasonló: egy égésterű kályha.
A tömegkályha nagy előnye – az evidens előnyökön kívül, mint hogy nagy (2-3,5 tonnás) tömegével tovább megtartja a hőt –, hogy van egy egy másodlagos égéskamrája is. Ezt lehet sütőként is használni, de alkalmas arra is, hogy akár az épületben keringő fűtővizet vagy vizet felmelegítse.
A tömegkályha tehát egy tömör téglából készült, zárt égésterű, nagy tömegű, sütővel és üvegajtóval rendelkező kályha, amely – jól megépítve – rendkívül jó hatékonysággal tudja a fát égetni és a hőt megtartani.
Milyen elven működik a tömegkályha?
A tömegkályha, nevéből adódóan, a fűtőtest hatalmas tömegét használja ki a hő megtartására. Mivel hatalmas súlyú (átlagosan 1 és 3 tonna között, de léteznek 8 tonnás tömegkályhák is), a hőt nagyon sokáig képes tárolni. Ha tehát naponta egyszer egy intenzív begyújtás történik, az 1-2 óra alatt leég, és a felszabaduló hőt akár 24 óráig is képes tárolni.
Ez azt jelenti, hogy az összes fát, amely 24 órai fűtéshez szükséges (a kályha méretétől függően akár 10-20 kg fáról beszélünk), egyszerre, egy menetben el lehet égetni. Emiatt, és a másodlagos tűztér miatt a tüzelő magas hőmérsékleten, nagy hatékonysággal ég, emiatt tudja a lehető legtovább megtartani a hőt. A másodlagos tűztérben ugyanis az égéskor keletkező gázok elvileg ismét meggyulladnak, ezáltal érve el a lehető legnagyobb hatásfokot és hőt.
Emiatt a működési mechanizmus miatt csak olyan helyre érdemes építeni, ahol folyamatos a fűtésigény (nem véletlenül a skandináv országokban és Észak-Amerika északi-középső részén a legelterjedtebb), időszakos házakba nem nagyon alkalmas. Ugyanez az oka annak, hogy általában a ház központi helyén helyezkedik el, hogy minél több helyiséget tudjon befűteni.
Milyen tulajdonságai vannak a tömegkályhának?
A tömegkályha tehát nagy tömegű és térfogatú (átlagosan 1-3 tonnás), általában napi egyszeri befűtést igénylő, jó hatásfokkal működő kályha, amelynek lehet kandalló- és sütő funkciója is. Anyaga többnyire tégla vagy beton, fala vastagsága legfeljebb 25 centiméter. Tűztere kettős, vagy harang alakú, típustól függően. A hőcserélő csatorna, vagyis a füstjárat kétszer olyan hosszú, mint a kályha magassága. Ez a felépítés segít az égés során keletkező gázok elégetésében, így az égés kevesebb szennyeződéssel (kormozással, hamuval stb) jár, és a füst csak ezután távozik a kéménybe, egy legalább 180 fokos irányváltoztatás után.
Mik a tömegkályha előnyei?
A tömegkályha előnye, hogy nagy tömegénél fogva hosszan tartja a hőt, és felépítése, a kettős vagy harang alakú tűztér miatt nagyon jó hatásfokkal égeti a fát. Elegendő naponta egyszer megrakni alaposan, nem kell folyamatosan gondozni. Ráadásul jól megépítve a tiszta égés miatt nem kell olyan gyakran karban tartani, újra rakni, mint más kályhafajtákat.
Milyen hátrányai vannak a tömegkályhának?
A tömegkályhák esetében jelenleg még nem létezik szabványos méretezés, így előfordulhat, hogy a kályha nem jól megépítve a vártnál kisebb hatásfokkal működik majd. A tűz láthatósága (a rács vagy üvegablak) csökkentheti a működés ideális hatásfokát. Ha nincs kihasználva, és a téli időszakban rendszeresen használva, akkor a megépíttetése drága mulatság lehet.
Milyen típusai vannak a tömegkályhának?
Vízteres tömegkályha
A vízteres tömegkályhában vagy vízteres cserépkályhában a tűztérben van egy úgynevezett vízpatkó, vagyis fűtővizet tartalmazó csőrendszer. A tűz melegétől a csövek felmelegítik a fűtővizet, amely azután a radiátorrendszerbe kerülve elméletileg felmelegít minden olyan helységet, amely a rendszerbe be van kapcsolva. Ennek azonban vannak kockázatai. A tömegkályhánál talán nem is a fűtőtest lehűlése, mint a cserépkályhánál, vagy a több tüzelőanyag fogyása miatt, hanem a rendszer sérülékenysége (robbanást vagy belső tüzet is okozhat, ha nem jól van megépítve, vagy ha az évenkénti felülvizsgálást elhanyagolják).
Az úgynevezett Viking-kályhából eredeztetett skandináv típusú vagy ellenáramú, kontra-flow típusú kályháknak két nagyobb altípusa a finn és a dán tömegkályha. Az égés során a kályha magjában a füstgázok emelkednek, majd a mag és a külső fal közti hőtároló csatornában csak ereszkednek. Mindezzel igen jól hasznosítja a kályha a füstgázok hőjét. Az alsó tűztérben folyik a tulajdonképpeni égés, míg a felső, másodlagos tűztérben a gázok égése. Falazatuk vastag, különösen a finn típusnak, és igen magasak a kétszintes égéstér miatt.
Orosz típusú tömegkályha
Az orosz tömegkályhák harang alakú tűztérrel dolgoznak, azért, hogy az égés során felszabaduló különböző típusú gázok a lehető leggazdaságosabban helyezkedjenek el a térben maguktól úgy, ahogy a legjobban el tudnak égni. Nem mintha a gázok maguktól csinálnák ezt, és nem a sűrűségük miatt… Őse a kemence, és mostani formájában nemcsak fűtőeszközként használatos, hanem sok más funkcióval is tudják kombinálni. Ülőpadka, ágynak is szolgáló pad, főző- vagy sütőplatni, gombákat-gyümölcsöket-gyógynövényeket szárító aszalórész is építhető hozzá.
Észak-Amerikai tömegkályha
Az amerikai tömegkályhák többnyire a skandináv elven működnek, olykor harang alakú tűztérrel, viszont szinte teljes egészében samottból. Ez a kályhatípus lehetővé teszi a kétrétegű külsőt, ezáltal az egyéni ízlésre szabott dekorációt és a jó hőtartó képességet is.
Mennyire gazdaságos a tömegkályha?
A fentiek alapján: ha a fűtésszezonban ki van használva és folyamatosan fűt, nem kiegészítő, hanem elsődleges fűtőforrásként, akkor igen, gazdaságos tud lenni. Bár egyszerre nagy tömegű fát eszik meg, a hőt sokáig tartja. A nagy hővel való égés miatt keményfa tüzelő mellett képes a puhafát is jó fűtőértékkel eltüzelni, ami a gazdaságossága mellett szól.
Akkor nem gazdaságos, ha nem állandóan használják, hétvégi házba tehát nem ideális, inkább nagy család otthonába vagy nagy méretű házba.
Környezetbarátnak számít a tömegkályha?
Megfelelő helyre és megfelelő módon építve igen, gazdaságosnak és környezetbarátnak számít a tömegkályha, hiszen jól és sok ideig tárolja a meleget, Igaz, egy jól megépített cserépkályha vagy kemence ugyanúgy képes 1-2 napig tartani a meleget. Viszont a cserépkályhánál alapanyagánál fogva és a kevesebb méretezési munkák miatt olcsóbb elkészíteni, és kis méretű, tömör téglából, vagy akár betonból is készülhet.
Mivel a magyar népi építészeti hagyományban sokkal inkább a kemence van jelen, a tömegkályha idegennek tűnhet számunkra. Érdemes hozzágondolni azt is, hogy mennyire hidegek a telek a globális felmelegedés óta Magyarországon. Ha mindezek figyelembevételével, az összes (nem kevés) szempontot tudatosan végiggondolva és a hátrányokat is mérlegelve építünk tömegkályhát, akkor jó eséllyel környezetbarát és gazdaságos fűtőtestet kapunk. Mérlegelve persze azt is, hogy honnan jön és a magyar erdőgazdálkodást mennyire használja ki a tűzifa, amit elégetünk a tömegkályhánkban.
Stenszky Cecília I költő, író, pedagógus, valamint a természetközeli élet, a vadon és a könyvek rajongója. Jelenleg szövegíró, irodalmár és mesemondó.
Vélemény, hozzászólás?